Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, koolisk6 είπε

τα βάζεις 150 πακέτο όλα μαζί αν θες να φύγουνε,

αλλιώς οι τιμές που ζητάς μόνο για τη μητρική είναι λογικές

με 150 αγοραζεις σετ i3 9ης γενιας η ryzen παντως. Γιατι να παρει μεταχειρισμενα τοσο παλιας γενιας;

https://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html

https://www.skroutz.gr/s/18604708/Intel-Core-i3-9100F-Box.html

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/816726/Intel-H310.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

6 λεπτά πριν, Luxx είπε

Οταν λες 50 μαξ; Γιατι στα 90 που τον εχω, μου ηρθαν παρα πολλα μηνυματα για αγορα! Μηπως ψαχνεις για επεξεργαστη;

οχι εχω επεξεργαστη δες την υπογραφη μου, αφου σου ηρθαν πολλα μηνυματα δωσε τον τι μας ρωτας

Επεξ/σία από splanis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, splanis είπε

με 150 αγοραζεις σετ i3 9ης γενιας η ryzen παντως. Γιατι να παρει μεταχειρισμενα τοσο παλιας γενιας;

 

Ο αλλος μπορει να εχει ηδη ολοκληρο συστημα και να του χαλασε ο επεξεργαστης, οποτε και να ψαχνει μονο συγκεκριμενης γενιας. Το αντιστοιχο μπορει να γινει και με μητρικη. Μονο σε αγγελιες βρισκει κανεις τοσο παλιο hardware.

 

  

3 λεπτά πριν, splanis είπε

 

οχι εχω επεξεργαστη δες την υπογραφη μου, αφου σου ηρθαν πολλα μηνυματα δωσε τον τι μας ρωτας

 

Για την μητρικη ρωταω, αν την δινω φθηνα. Μεταχειρισμενη κανει 100+

Επεξ/σία από Luxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Luxx είπε

Ο αλλος μπορει να εχει ηδη ολοκληρο συστημα και να του χαλασε ο επεξεργαστης, οποτε και να ψαχνει μονο συγκεκριμενης γενιας. Το αντιστοιχο μπορει να γινει και με μητρικη. Μονο σε αγγελιες βρισκει κανεις τοσο παλιο hardware.

συγγνωμη δεν ηξερα οτι το hardware ανεβαζει αξια λογω παλαιοτητας, οπως ειπα εφοσον στο ζητανε δωσ το τι μας ρωτας

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, splanis είπε

συγγνωμη δεν ηξερα οτι το hardware ανεβαζει αξια λογω παλαιοτητας

όταν κάποιο κομμάτι δεν υπάρχει σε στοκ καινούριο κ αντέχει σχετικά ακόμα,

πάντα έτσι γίνεται στα μεταχειρισμενα....

αν έχει κάποιος 1150 πλατφόρμα κ πεντιουμ-i3 π.χ. θα του ρθει κουτί,

δεν ξηλώνουν όλοι συστήματα κάθε 2-3 χρονια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, koolisk6 είπε

όταν κάποιο κομμάτι δεν υπάρχει σε στοκ καινούριο κ αντέχει σχετικά ακόμα,

πάντα έτσι γίνεται στα μεταχειρισμενα....

αν έχει κάποιος 1150 πλατφόρμα κ πεντιουμ-i3 π.χ. θα του ρθει κουτί,

δεν ξηλώνουν όλοι συστήματα κάθε 2-3 χρονια....

με την λογικη σου μπορει να δωσει το σετακι του ι3 κανα 100-120αρι και λιγα ακομα να παρει καινουργιο σετ Ryzen η i3, ok..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, splanis είπε

με την λογικη σου μπορει να δωσει το σετακι του ι3 κανα 100-120αρι και λιγα ακομα να παρει καινουργιο σετ Ryzen η i3, ok..

ρε φίλε τι δε καταλαβαινεις?δεν είναι όλοι ξηλώνω-ράβω,

άλλος δεν έχει ούτε την όρεξη ή το χρόνο ή ακόμα κ τις γνώσεις να κάτσει να λύσει όλο το σύστημα,

χώρια τα φορματ-επανεγκαταστασεις λειτουργικου κ software...

αλλάζει απλά το cpu κ περνάει κάποια χρόνια ακόμα.

δεν ειναι ολοι πιτσιρικαδες που εχουν ενα φορτναητ ενα παπτζ κ ενα  chrome μονο εγκατεστημενα.....

Επεξ/σία από koolisk6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, koolisk6 είπε

ρε φίλε τι δε καταλαβαινεις?δεν είναι όλοι ξηλώνω-ράβω,

άλλος δεν έχει ούτε την όρεξη ή το χρόνο ή ακόμα κ τις γνώσεις να κάτσει να λύσει όλο το σύστημα,

χώρια τα φορματ-επανεγκαταστασεις λειτουργικου κ software...

αλλάζει απλά το cpu κ περνάει κάποια χρόνια ακόμα.

δεν ειναι ολοι πιτσιρικαδες που εχουν ενα φορτναητ ενα παπτζ κ ενα  chrome μονο εγκατεστημενα.....

Μα γιατί να κάνεις Format, επανεγκατάσταση λειτουργικού και software όταν αλλάξεις hardware...;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, koolisk6 είπε

όταν κάποιο κομμάτι δεν υπάρχει σε στοκ καινούριο κ αντέχει σχετικά ακόμα,

πάντα έτσι γίνεται στα μεταχειρισμενα....

αν έχει κάποιος 1150 πλατφόρμα κ πεντιουμ-i3 π.χ. θα του ρθει κουτί,

δεν ξηλώνουν όλοι συστήματα κάθε 2-3 χρονια....

Καπου φασκεις και αντιφασκεις.

Του γραφεις να το δωσει ολα μαζι 150 που για να το παρει ολο μαζι καποιος θα πρεπει η να στηνει τωρα κουτακι η να λυσει και να δεσει.

Αυτος που θα κατσει να αλλαξει επεξεργαστη σε ενα συστημα αρα γνωστης θα ειναι και γνωστης των πραγματων αρα δεν θα κατσει να πιαστει κοροιδο απλα για να μην λυσει και δεσει.

Οπως σωστα εγραψες μονο η μητρικη ειναι σε σωστη τιμη.

Σετακι δυσκολα θα τα δωσει φυσικα παντα υπαρχουν οι ασχετοι που δεν ξερουν οτι αν βαλουν 50-80 ευρω επιπλεον πανε σε καινουριο σετακι με Ryzen 2600 B450

2 λεπτά πριν, skapodis είπε

Μα γιατί να κάνεις Format, επανεγκατάσταση λειτουργικού και software όταν αλλάξεις hardware...;;;

Σωστα ακομα και για να σβησεις τις παλιες συσκευες απο το System υπαρχει το Driver Booster

Αλλα αν θα παρεις την αποφαση να κανεις αναβαθμιση στο format θα κολλησεις;

 

7 ώρες πριν, Luxx είπε

Οταν λες 50 μαξ; Γιατι στα 90 που τον εχω, μου ηρθαν παρα πολλα μηνυματα για αγορα! Μηπως ψαχνεις για επεξεργαστη;

Σου ηρθαν μηνυματα για 90 (ναι υπαρχουν και ασχετοι) και δεν τον εδωσες με τον φοβο μην στον παρει κανεις και τον πουλησει. :lol:

Δηλαδη ποσο επρεπε να σου δωσουν για να τον δωσεις 120 οσο εχει ο Ryzen 2600 (110 ειχε) που ειναι καλυτερος.

Γιατι για να σου εδωσαν (οπως λες) 90 ηθελες η πιστευες πως μπορεις να παρεις παραπανω και δεν τον εδωσες.

Γιατι η λογικη θα μου το παρει να το πουλησει ποιο ακριβα στεκει μονο στους καχυποπτους.

Εμενα καρφι δεν μου καιγεται αν αυτο που δινω το δωσει ο αλλος διπλασια η τριπλασια τιμη μαγκια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Σου ηρθαν μηνυματα για 90 (ναι υπαρχουν και ασχετοι) και δεν τον εδωσες με τον φοβο μην στον παρει κανεις και τον πουλησει. :lol:

Δηλαδη ποσο επρεπε να σου δωσουν για να τον δωσεις 120 οσο εχει ο Ryzen 2600 (110 ειχε) που ειναι καλυτερος.

Γιατι για να σου εδωσαν (οπως λες) 90 ηθελες η πιστευες πως μπορεις να παρεις παραπανω και δεν τον εδωσες.

Γιατι η λογικη θα μου το παρει να το πουλησει ποιο ακριβα στεκει μονο στους καχυποπτους.

Εμενα καρφι δεν μου καιγεται αν αυτο που δινω το δωσει ο αλλος διπλασια η τριπλασια τιμη μαγκια του.

Αναφερομαι για τη μητρικη στα 65. Ο επεξεργαστης μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luxx είπε

Αναφερομαι για τη μητρικη στα 65. Ο επεξεργαστης μια χαρα ειναι.

90 σου εδωσαν για την μητρικη; οταν λες ο επεξεργαστης ειναι μια χαρα τι εννοεις;

8 ώρες πριν, Luxx είπε

Οταν λες 50 μαξ; Γιατι στα 90 που τον εχω, μου ηρθαν παρα πολλα μηνυματα για αγορα! Μηπως ψαχνεις για επεξεργαστη;

Εγω σε αυτο αναφερθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε LLLEFTERIS ούτε καν. Έχω αλλάξει όλο το hardware στο PC... μόνο ο σκληρός δίσκος είχε μείνει ίδιος :). Για να αποφύγεις τις μπλε οθόνες, πριν ξεκιν;ήσεις την αναβάθμιση, πας Control Panel -> System -> Device Manager και στο IDE ATA/ATAPI Controllers ή Storage controllers γυρίζεις στον Generic ACHI Microsoft Driver ή στον Microsoft Storage Spaces Controller (Windows 10) αφαιρώντας τον όποιον Intel ή AMD Controller driver έχει. Μετά αυτός ο δίσκος παίζει σε οποιοδήποτε PC / Laptop τον τοποθετήσεις!

Απλά όταν bootάρει θα κάνει detect όλα τα νέα hardware devices και μετά από 2 re-boot όλα θα παίζουν χωρίς να καμία άλλη ρύθμιση ή αλλαγή... ακόμα και τα USB devices (printers, scanners κτλ) θα γίνουν από μόνα τους re-detect χωρίς καμία άλλη ενέργεια.

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, skapodis είπε

Φίλε LLLEFTERIS ούτε καν. Έχω αλλάξει όλο το hardware στο PC... μόνο ο σκληρός δίσκος είχε μείνει ίδιος :). Για να αποφύγεις τις μπλε οθόνες, πριν ξεκιν;ήσεις την αναβάθμιση, πας Control Panel -> System -> Device Manager και στο IDE ATA/ATAPI Controllers ή Storage controllers γυρίζεις στον Generic ACHI Microsoft Driver ή στον Microsoft Storage Spaces Controller (Windows 10) αφαιρώντας τον όποιον Intel ή AMD Controller driver έχει. Μετά αυτός ο δίσκος παίζει σε οποιοδήποτε PC / Laptop τον τοποθετήσεις!

Απλά όταν bootάρει θα κάνει detect όλα τα νέα hardware devices και μετά από 2 re-boot όλα θα παίζουν χωρίς να καμία άλλη ρύθμιση ή αλλαγή... ακόμα και τα USB devices (printers, scanners κτλ) θα γίνουν από μόνα τους re-detect χωρίς καμία άλλη ενέργεια.

Τις περισσοτερες φορες που μου εχουν φερει μηχανημα για αναβαθμιση το πρωτο που θελει αλλαγη ειναι ο δισκος γιατι εχουν μηχανικο.

Τωρα και SSD να εχουν αν η μητρικη που ειχαν εχει Legacy Bios και η καινουρια UEFI πρεπει να κανω format γιατι ειναι χαζομαρα να μεινει το συστημα σε Legacy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιστεύετε μπορώ να πουλήσω S9 plus (64 GB) δίχως εγγύηση σε άψογη κατάσταση δίχως γρατσουνιές, μπαταρία σε άψογη κατάσταση και γενικά δίχως οποιαδήποτε φθορά πουθενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pogchamp είπε

Πόσο πιστεύετε μπορώ να πουλήσω S9 plus (64 GB) δίχως εγγύηση σε άψογη κατάσταση δίχως γρατσουνιές, μπαταρία σε άψογη κατάσταση και γενικά δίχως οποιαδήποτε φθορά πουθενά?

Γύρω στα 530 κάνει καινούριο. Αν έχεις απόδειξη αγοράς για να αποδείξεις ότι δεν είναι κλεμμένο, 430 το δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...