Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geo4sar είπε

i5 4460 60
gigabyte z97m d3h 40
ddr3 corsair vengeance 2x4gb (cmz8gx3m2a1600c9) 30
cpu cooler corsair 10

Θελω μια γνωμη ποσο να τα βαλω.
Εχουν ολα κουτια και ειναι εκτος εγγυησης

 

Επεξ/σία από orderlover
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

39 λεπτά πριν, stakyr1 είπε

Οι οποίες είναι πολύ εντος πραγματικότητας. Πιο εντός πραγματικότητας δεν γίνεται. Τώρα εσυ μπορεί να θες να το χαρίσεις κιόλας το pc σου. Αυτο είναι δικό σου θέμα 

Εχει τεραστια διαφορα να πουλας κατι σαν σετ απο κομματια ξεχωριστα.Οταν με την τιμη που προτεινεις παιρνεις καινουριο σετ με εγγυηση με ισαξια η καλυτερη αποδοση δε βλεπω γιατι να το παρει καποιος.Ειναι αλλο θεμα αν καποιου του εχει καει κατι απο αυτα και θελει να το αντικαταστησει, εκει μπορει να σκασει και κατι περισσοτερο απο την πραγματικη του αξια εφοσον δε θελει να δωσει περισσοτερα για να αλλαξει και τα υπολοιπα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Δεν ξέρω τι λένε, Ρώτησα να μου πούνε μια τιμή και αυτοί κοροϊδεύουν . Εαν είναι κλειδώστε το thread εδώ. 

Γιαυτους που ασχολούνται ακόμα και δεν τρολαρουν, 70 ευρώ ειναι καλα το σετακι?

Λίγα είναι, κανα 100αρι το πιάνει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Luxx είπε

70 ευρω να πουλησεις αυτο το σετ; Οποιος το παρει να εισαι σιγουρος οτι δεν το θελει για δικη του χρηση με αυτη τη τιμη. Θα το αγορασει για να το πουλησει διπλασια. Βεβαια παντα να κοιταμε και τις αξιολογησεις. Τωρα εαν ο αλλος πουλαει και αγοραζει καθημερινα hardware, προφανως και δεν θα του πουλαγα το σετ.

Τι ειναι αυτα που γραφεις;

Τι με νοιαζει εμενα απο την στιγμη που θα παρω τα χρηματα που θελω αν αυτος τα πουλησει τα διπλασια λεφτα η βρει θυμα και τα δωσει 10 φορες πανω.

Και τι με νοιαζει εμενα αν αυτο που θα αγορασω ο αλλος το αγορασε στο 1/3 απο οσο μου το πουλαει απο την στιγμη που μου κανει nevermind

Οταν με 250 παιρνεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ σετ πολυ νεοτερης γενιας και πολυ καλυτερο ολα τα αλλα ειναι αρες μαρες κουταμαρες.

Σκεψουν ενα σετακι Ryzen αξιας 250 ευρω αν το εχεις μερικους μηνες δεν το πουλας πανω απο 200 αν υποθεσεις το ιδιο σετακι χωρις εγγυηση δεν παει πανω απο 150 ευρω.

Τωρα πες μας ποσο πρεπει αν δωθει το παραπανω σετ που ειναι τουλαχιστον 5 ετων.

Εγω ειμαι αναμεσα στον Ordelover και στον Sheo δηλαδη στα 120 ευρω θεωρω μια λογικη τιμη.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, stakyr1 είπε

Γύρω στα 530 κάνει καινούριο. Αν έχεις απόδειξη αγοράς για να αποδείξεις ότι δεν είναι κλεμμένο, 430 το δίνεις.

310€

3 ώρες πριν, geo4sar είπε

i5 4460 = 31€
gigabyte z97m d3h = 40€
ddr3 corsair vengeance 2x4gb (cmz8gx3m2a1600c9) = 30€
cpu cooler corsair A50. = 18€

🙂

Επεξ/σία από skapodis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Noreak είπε

Εχει τεραστια διαφορα να πουλας κατι σαν σετ απο κομματια ξεχωριστα.Οταν με την τιμη που προτεινεις παιρνεις καινουριο σετ με εγγυηση με ισαξια η καλυτερη αποδοση δε βλεπω γιατι να το παρει καποιος.

 

11 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Οταν με 250 παιρνεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ σετ πολυ νεοτερης γενιας και πολυ καλυτερο ολα τα αλλα ειναι αρες μαρες κουταμαρες.

Aυτό είναι και η ουσία, οτι παίρνοντας είτε καινούργιο και ποιό σύγχρονο, και καλύτερο (με λίγα χρήματα παραπάνω) , είτε μεταχειρισμένο και ποιό σύγχρονο, και καλύτερο, δεν υπάρχει περίπτωση να πουληθεί το σετ αυτό στα 140 που έγραψα, τουλάχιστον οχι σε κάποιον που γνωρίζει 5 πράγματα.

Ωστόσο η αξία του νομίζω οτι είναι εκει 120-140 ευρώ, που θα το αγοράσει κάποιος αδαής.

Για να φύγει σε κάποιον που γνωρίζει λίγο απο hardware θα πρέπει να πέσει κάτω απο 90 ευρώ για να είναι δελεαστική η τιμή.

Επεξ/σία από orderlover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Τι ειναι αυτα που γραφεις;

Τι με νοιαζει εμενα απο την στιγμη που θα παρω τα χρηματα που θελω αν αυτος τα πουλησει τα διπλασια λεφτα η βρει θυμα και τα δωσει 10 φορες πανω.

Και τι με νοιαζει εμενα αν αυτο που θα αγορασω ο αλλος το αγορασε στο 1/3 απο οσο μου το πουλαει απο την στιγμη που μου κανει nevermind

Οταν με 250 παιρνεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ σετ πολυ νεοτερης γενιας και πολυ καλυτερο ολα τα αλλα ειναι αρες μαρες κουταμαρες.

Σκεψουν ενα σετακι Ryzen αξιας 250 ευρω αν το εχεις μερικους μηνες δεν το πουλας πανω απο 200 αν υποθεσεις το ιδιο σετακι χωρις εγγυηση δεν παει πανω απο 150 ευρω.

Τωρα πες μας ποσο πρεπει αν δωθει το παραπανω σετ που ειναι τουλαχιστον 5 ετων.

Εγω ειμαι αναμεσα στον Ordelover και στον Sheo δηλαδη στα 120 ευρω θεωρω μια λογικη τιμη.

Επειδη την εχω δει ντετεκτιβ εδω με τις αγγελιες, ξερεις οτι εχω ηδη βρει 3 περιπτωσεις που καποιος αγορασε φθηνα και μετα απο 2,3 ημερες τα πουλησε σε αλλο μελος πιο ακριβα; Ε λοιπον εστειλα μηνυματα στα αρχικα μελη που τα ειχαν δωσει φθηνα και ειπαν οτι δεν τους αρεσε αυτο που εκαναν οι αγοραστες τους και αλλη φορα θα ειναι πιο προσεκτικοι.

Ή οπως με την δικη μου περιπτωση, ενας ηθελε να μου παρει την gtx 770 στα 55-60 ευρω. Μπαινω στο προφιλ του και καθε εβομδαδα αγοραζε και πωλουσε τις ιδιες καρτες κατα 10-20 ευρω ακριβοτερα! Του λεω ρε φιλε τι κανεις, πωλητης την εχεις δει; Μου λεει εχω 100+ αξιολογησεις, πιο ευκολα θα την πουλησω εγω στα 80 ευρω, παρα εσυ στα 65,70 που την εχεις. Οποτε δωσε την μου 60 να βρουμε και οι δυο κερδισμενοι.

Επεξ/σία από Luxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Luxx είπε

Επειδη την εχω δει ντετεκτιβ εδω με τις αγγελιες, ξερεις οτι εχω ηδη βρει 3 περιπτωσεις που καποιος αγορασε φθηνα και μετα απο 2,3 ημερες τα πουλησε σε αλλο μελος πιο ακριβα; Ε λοιπον εστειλα μηνυματα στα αρχικα μελη που τα ειχαν δωσει φθηνα και ειπαν οτι δεν τους αρεσε αυτο που εκαναν οι αγοραστες τους και αλλη φορα θα ειναι πιο προσεκτικοι.

Ή οπως με την δικη μου περιπτωση, ενας ηθελε να μου παρει την gtx 770 στα 55-60 ευρω. Μπαινω στο προφιλ του και καθε εβομδαδα αγοραζε και πωλουσε τις ιδιες καρτες κατα 10-20 ευρω ακριβοτερα! Του λεω ρε φιλε τι κανεις, πωλητης την εχεις δει; Μου λεει εχω 100+ αξιολογησεις, πιο ευκολα θα την πουλησω εγω στα 80 ευρω, παρα εσυ στα 65,70 που την εχεις. Οποτε δωσε την μου 60 να βρουμε και οι δυο κερδισμενοι.

Το ξαναγραφω, οταν εγω θα παρω τα λεφτα που θελω τι με νοιαζει τι θα κανει ο αλλος;

Εσυ μπορει να πουλας μια καρτα 50 ευρω γιατι τοσα θελεις και να μην βρισκεις να την δωσεις και εγω επειδη εχω πες αξιολογησεις πες λεγιν πες δεν ξερω και εγω τι την δωσω 80 πηρες αυτα που ηθελες τα υπολοιπα δεν εχουν ουσια.

Φυσικα υπαρχουν ατομα εδω μεσα που αγοραζουν κατι για να βγαλουν κερδος αμεσα με πωληση η εμεσα με τοποθετηση σε πελατη τους.

Εχω παρει και εγω μοναδες απο δω μεσα στα μαυρα τους τα χαλια με ενα κιλο χωμα και τα καλωδια σαν μακαροναδα απο ατομα αγνωστα με μηδεν κριτικες.

Επειδη εχω μερακι τα αναβαθμιζω οπου μπορω τα καθαριζω ενα ενα κομματι κανω καλο cable management (ξερει ο Sheo τι καλη δουλεια κανω) και τα δινω.

Επειδη ειμαι τεχνικος υπολογιστων και οι καιροι ειναι δυσκολοι πολλες φορες πληρωνομαι με το παλιο hardware η pc του πελατη που κανω την παραπανω δουλεια format κλπ και βγαζω και εγω το κερδος μου, κανεις δεν κανει τιποτα για την ψυχη της μανας του και η δικια μου εχει φυγει εδω και 20 χρονια.

Εχω πληρωσει και εγω κατι παραπανω ενω πχ το εχω βρει σε πολυ ποιο χαμηλη τιμη αλλα αν ειναι υποπτη η τιμη και αυτος που το δινει ειναι στην αλλη ακρη και δεν μπορω να το τσεκαρω προτιμω να δωσω παραπανω σε καποιον με αξιολογησεις η εστω σε καποιον που μπορω να τσεκαρω αυτο που θα παρω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Το ξαναγραφω, οταν εγω θα παρω τα λεφτα που θελω τι με νοιαζει τι θα κανει ο αλλος;

Εσυ μπορει να πουλας μια καρτα 50 ευρω γιατι τοσα θελεις και να μην βρισκεις να την δωσεις και εγω επειδη εχω πες αξιολογησεις πες λεγιν πες δεν ξερω και εγω τι την δωσω 80 πηρες αυτα που ηθελες τα υπολοιπα δεν εχουν ουσια.

Φυσικα υπαρχουν ατομα εδω μεσα που αγοραζουν κατι για να βγαλουν κερδος αμεσα με πωληση η εμεσα με τοποθετηση σε πελατη τους.

Εχω παρει και εγω μοναδες απο δω μεσα στα μαυρα τους τα χαλια με ενα κιλο χωμα και τα καλωδια σαν μακαροναδα απο ατομα αγνωστα με μηδεν κριτικες.

Επειδη εχω μερακι τα αναβαθμιζω οπου μπορω τα καθαριζω ενα ενα κομματι κανω καλο cable management (ξερει ο Sheo τι καλη δουλεια κανω) και τα δινω.

Επειδη ειμαι τεχνικος υπολογιστων και οι καιροι ειναι δυσκολοι πολλες φορες πληρωνομαι με το παλιο hardware η pc του πελατη που κανω την παραπανω δουλεια format κλπ και βγαζω και εγω το κερδος μου, κανεις δεν κανει τιποτα για την ψυχη της μανας του και η δικια μου εχει φυγει εδω και 20 χρονια.

Εχω πληρωσει και εγω κατι παραπανω ενω πχ το εχω βρει σε πολυ ποιο χαμηλη τιμη αλλα αν ειναι υποπτη η τιμη και αυτος που το δινει ειναι στην αλλη ακρη και δεν μπορω να το τσεκαρω προτιμω να δωσω παραπανω σε καποιον με αξιολογησεις η εστω σε καποιον που μπορω να τσεκαρω αυτο που θα παρω.

GTX 770 = 79€

... τόσο μου βγάζει (βασικά 79,65€) 😀

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 10:55 ΠΜ, skapodis είπε

Φίλε LLLEFTERIS ούτε καν. Έχω αλλάξει όλο το hardware στο PC... μόνο ο σκληρός δίσκος είχε μείνει ίδιος :). Για να αποφύγεις τις μπλε οθόνες, πριν ξεκιν;ήσεις την αναβάθμιση, πας Control Panel -> System -> Device Manager και στο IDE ATA/ATAPI Controllers ή Storage controllers γυρίζεις στον Generic ACHI Microsoft Driver ή στον Microsoft Storage Spaces Controller (Windows 10) αφαιρώντας τον όποιον Intel ή AMD Controller driver έχει. Μετά αυτός ο δίσκος παίζει σε οποιοδήποτε PC / Laptop τον τοποθετήσεις!

Απλά όταν bootάρει θα κάνει detect όλα τα νέα hardware devices και μετά από 2 re-boot όλα θα παίζουν χωρίς να καμία άλλη ρύθμιση ή αλλαγή... ακόμα και τα USB devices (printers, scanners κτλ) θα γίνουν από μόνα τους re-detect χωρίς καμία άλλη ενέργεια.

Kαι θεωρείς ότι αυτό ας πούμε μπορεί να γνωρίζουν να το κάνουν οι περισσότεροι που αναλαμβάνουν να στήσουν μόνοι τους ένα pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Kαι θεωρείς ότι αυτό ας πούμε μπορεί να γνωρίζουν να το κάνουν οι περισσότεροι που αναλαμβάνουν να στήσουν μόνοι τους ένα pc?

Αυτο ομολογω 1η φορα το διαβαζω. Ειναι σιγουρος τροπος οτι ολα θα λειτουργουν κομπλε; Μιλαμε για τον σκληρο δισκο των windows; Αν και βγαινουμε off-topic, ειναι αρκετα ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luxx είπε

Επειδη την εχω δει ντετεκτιβ εδω με τις αγγελιες, ξερεις οτι εχω ηδη βρει 3 περιπτωσεις που καποιος αγορασε φθηνα και μετα απο 2,3 ημερες τα πουλησε σε αλλο μελος πιο ακριβα; Ε λοιπον εστειλα μηνυματα στα αρχικα μελη που τα ειχαν δωσει φθηνα και ειπαν οτι δεν τους αρεσε αυτο που εκαναν οι αγοραστες τους και αλλη φορα θα ειναι πιο προσεκτικοι.

Ή οπως με την δικη μου περιπτωση, ενας ηθελε να μου παρει την gtx 770 στα 55-60 ευρω. Μπαινω στο προφιλ του και καθε εβομδαδα αγοραζε και πωλουσε τις ιδιες καρτες κατα 10-20 ευρω ακριβοτερα! Του λεω ρε φιλε τι κανεις, πωλητης την εχεις δει; Μου λεει εχω 100+ αξιολογησεις, πιο ευκολα θα την πουλησω εγω στα 80 ευρω, παρα εσυ στα 65,70 που την εχεις. Οποτε δωσε την μου 60 να βρουμε και οι δυο κερδισμενοι.

Δεν υπαρχει τιποτα μεμπτο στην συμπεριφορά που αναφέρεις. Εφόσον ολες οι πλευρές συμφωνησαν στις τιμές, τοτε εμας δεν μας πεφτει λογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Luxx είπε

Αυτο ομολογω 1η φορα το διαβαζω. Ειναι σιγουρος τροπος οτι ολα θα λειτουργουν κομπλε; Μιλαμε για τον σκληρο δισκο των windows; Αν και βγαινουμε off-topic, ειναι αρκετα ενδιαφερον!

Οχι δεν λειτουργουν ολα και ναι μπορεις να βαλεις εναν δισκο απο παλιο legacy system σε καινουριο μηχανημα επειδη υποστηριζουν στο bios το legacy (εγω το κλεινω αφηνω μονο uefi) αλλα ειναι βλακεια να μεινεις στο legacy

Το σωστο ειναι να βρεις και να κανεις εσυ εγκατασταση τους Drivers οχι οτι βρηκαν τα Windows και αν δεν βρηκαν και κατι οκ συσκευη που δεν μας ενδιαφερει ειναι ηχο εχω εικονα εχω.

Και φυσικα αν τελικα για τον Α-Β λογο βαλεις τον δισκο χωρις format πρεπει να απεγκαταστησεις τους παλιους drivers απο την προσθαφαιρεση προγραμματων γιατι τις περισσοτερες φορες μια συσκευη δεν εχει μονο driver αλλα και προγραμμα μαζι.

Αλλα ρε παιδια 9 στις 10 φορες που μου εφεραν υπολογιστη για αναβαθμιση το νουμερο ενα πραγμα που μπαινει ειναι δισκος SSD

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Kαι θεωρείς ότι αυτό ας πούμε μπορεί να γνωρίζουν να το κάνουν οι περισσότεροι που αναλαμβάνουν να στήσουν μόνοι τους ένα pc?

Όχι. Αυτό ήταν καθαρά ένα info comment προς τον χρήστη LLLEFTERIS

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

θα ηθελα να μάθω πόσο μπορεί να πιάσει μια KFA2 GeForce RTX 2070 8GB EX https://www.skroutz.gr/s/17183221/KFA2-GeForce-RTX-2070-8GB-EX-27NSL6UCV1XK.html

https://www.kfa2.com/kfa2/graphics-card/20-series/kfa2-geforce-rtx-2070-ex.html

Χωρίς κουτί σε άριστη κατάσταση με πολύ λίγες ωρες λειτουργίας και όλες με ελαφρύ gaming (λολ pubg fortnite) 

ειναι η έκδοση με τα led στα φανάκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...