Προς το περιεχόμενο

Μήλο: Με ή χωρίς φλούδα;


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά τα βιολογικά είναι παραμύθια τούμπανα... Και αυτά τρώνε ραντίσματα,μη ψαρώνετε marketing είναι ότι είναι φυσικά και αγνά. Λίγο πολύ για όλα τα βιολογικά ισχύει αυτό.

 

 

Αν εχεις καποιο σοβαρη απόδειξη για τον ισχυρισμό σου παρακαλώ να τον παραθέσεις.. Με ενδιαφέρει γιατί αγοράζω βιολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τρώω συχνά φρούτα (πορτοκάλια μήλα, μπανάνες κ.α) και βιολογικά προϊόντα αγοράζω επίσης συχνά.

 

Ήμουν σίγουρος για τις αποδείξεις... Δυστυχώς δεν έχω.

 

Απλά έχω ακούσει πολλά και από τις δύο πλευρές (βιολογικά και μη)  απο παραγωγούς και εμπόρους και έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου για τα βιολογικά προϊόντα χρησιμοποιώντας τη κρίση μου πλέον. Έτσι λοιπόν για τα λεφτά τους τα θεωρώ απάτη, ίδια με τα υπόλοιπα είναι, τη μόστρα του βιολογικού πληρώνεις απλά. Παρόλα αυτά τα προτιμώ και εγώ κάποιες φορές αλλά ξέρω πολύ καλά ότι δεν θα φάω κάτι θαυματουργό και αγνό. Προσωπική άποψη όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για βιολογικά να μιλούσαμε ΠΑΛΙ προσεύχεσαι ο παραγωγός να ακολούθησε τους ενδεδειγμένους τρόπους ραντίσματος. Μη φανταστείς πως δε τα ραντίζουν τα βιολογικά. Απλά τα ραντίζουν με κάποια πιο «λάιτ» φάρμακα που αν ας πούμε το φας πχ 15 μέρες μετά το ράντισμα θεωρείται πως έχει διασπαστεί.

 

Βαζουν βιολογικα λιπασματα... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε τρεις/τεσσερις μερες ας πουμε? ή μερα παρα μερα?

 

Κοίτα να δεις εξαρτάται...Σίγουρα ανά 2-3 μέρες θα φάω ακόμα και αν δεν έχω στο σπίτι φρούτα την επόμενη μέρα θα πάω να αγοράσω.

 

Παλιά έτρωγα καθημερινά αρκετά φρούτα διάφορα πχ πορτοκάλια, μανταρίνια,  μήλα, μπανάνες και σταφύλια αν ήταν καλοκαίρι χτύπαγα και καρπούζια πεπόνια, τα πάντα όλα δλδ..

 

Τώρα τα έχω "φτιάξει" κάπως. Δηλαδή θα φάω 2 πορτοκάλια το πρωί και το απόγευμα θα φάω κάνα μήλο ή μπανάνα ή σταφύλια αν έχω.  Επίσης μετά το απόγευμα δεν τρώω φρούτα. Παλιά έτρωγα μέχρι και πριν τον ύπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως ολα αυτα που εγραψες δεν τα τρως με τη φλουδα.

 

Kαλο ειναι να τρωμε καθημερινα φρουτα και λαχανικα. Πολλοι καθονται και το ψαχνουν, ενω τρωνε στη χαση και στη φεξη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γνωστο τα φρουτα ειναι καλυτερα να τα τρωμε με τη φλουδα. Προσωπικα τρωω 2-3 μηλα την ημερα αλλα τη φλουδα την αφαιρω.

 

Ειπες... να το βρεξεις?! Ελπιζω να εκανες χιουμορ. Τα φρουτα, με ή χωρις φλουδα, δεν τα βρεχεις ποτε. Τα σαπουνιζεις.

 

Τι θα πει εξερματωθηκες?

 

Εξπερματώθηκα *

 

Σοβαρά μιλάς ότι πρέπει να το πλένεις με σαπούνι (οτιδήποτε σαπούνι λογικά) για να το φας με τη φλούδα; o.O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξπερματώθηκα *

 

Σοβαρά μιλάς ότι πρέπει να το πλένεις με σαπούνι (οτιδήποτε σαπούνι λογικά) για να το φας με τη φλούδα; o.O

 

Δε προσεξες τι εγραψα. Ειτε με, ειτε ανευ, το πλυσιμο με σαπουνι ειναι απαραιτητο.

Εσυ τα χερια σου τα πλενεις με σκετο νερο? Οχι βεβαια. Πως λοιπον τρως το φρουτο που το εχει ακουμπησει οτι δε μπορεις να φανταστεις.

Με σκετο νερο ξερεις κατι λερωνεται περισσοτερο, δε καθαριζει.

 

Που κολαει οτι εξπερματωθηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε προσεξες τι εγραψα. Ειτε με, ειτε ανευ, το πλυσιμο με σαπουνι ειναι απαραιτητο.

Εσυ τα χερια σου τα πλενεις με σκετο νερο? Οχι βεβαια. Πως λοιπον τρως το φρουτο που το εχει ακουμπησει οτι δε μπορεις να φανταστεις.

Με σκετο νερο ξερεις κατι λερωνεται περισσοτερο, δε καθαριζει.

Σιγά που λερώνεται το φρούτο από το σκέτο νερό... Μέχρι ενός σημείου μπορεί να αφαιρέσει σκόνες και λίπη. Προσωπικά προτιμάω μερικά μικρόβια παραπάνω παρά τη γεύση του σαπουνιού... 

 

Επίσης ποιος ο λόγος να πλύνεις, με σαπούνι μάλιστα, καθαρισμένο φρούτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ειναι ασφαλες το πλυσιμο με σκετο νερο.

 

Δεν διακρίνω τον λόγο της ειρωνείας, εσύ βάλε και χλωρίνη, εμένα η ερώτηση μου είχε να κάνει με το πόσο ασφαλές είναι να τρως τυχόν υπολείμματα σαπουνιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά που λερώνεται το φρούτο από το σκέτο νερό... Μέχρι ενός σημείου μπορεί να αφαιρέσει σκόνες και λίπη. Προσωπικά προτιμάω μερικά μικρόβια παραπάνω παρά τη γεύση του σαπουνιού...

 

Οχι μονο το φρουτο, δοκιμασε να κανεις  ενα ντους με σκετο νερο και πεσμου μετα αν καθαρισες...

 

Την επιφανειακη βρωμια βεβαια, θα την αφαιρεσει. Αλλα δε μιλαμε μονο για την επιφανειακη.

 

Γευση σαπουνιου δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...