Προς το περιεχόμενο

Μήλο: Με ή χωρίς φλούδα;


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανατικός των μήλων από τη μέρα που εξερματώθηκα, έχω την απορία, να τρώω το μήλο με τη φλούδα (εφόσον το βρεξω) ή όχι; Άκουσα πρόσφατα πως πλέον δε θα ήταν καλό να το τρώμε με τη φλούδα για διάφορα μικρόβια και δε ξέρω κι εγώ τι.. Είχα δει και μια εκπομπή αλλά έπρεπε να φύγω και δε πρόλαβα, και με λίγα λόγια ο καλεσμένος γιατρός υποστήριζε πως ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ πρέπει να το τρώμε με φλούδα.. Υπάρχουν και γιατροί που λένε και το αντίθετο όμως.. Τέλος, το μεγαλύτερο μέρος των απόψεων στο διαδύκτιο λέει πως μπορούμε και με φλούδα και κάνει και καλό κιόλας...

 

Ποια όμως η δική σας άποψη επί του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν ισχύει όντως, αλλά έχω ακούσει από πολλούς, ότι η φλούδα τού μήλου είναι δύσπεπτη και ταλαιπωρεί το στομάχι. Ας πει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλύσιμο εξωτερικά μάλλον δε λέει πολλά. Χημικός μου είχε πει όχι μόνο να βγάζω οπωσδήποτε τη φλούδα, αλλά να πιάνει το μαχαίρι και λιγάκι παραπάνω. Τα φυτοφάρμακα δε μένουν στην επιφάνεια, εισχωρούν και μέσα. Δυστυχώς, αυτά τα ωραία γυαλιστερά μήλα που βρίσκουμε δε γίνονται «από φυσικού τους», θέλουν «βοήθεια». Η μηλιά αρρωσταίνει εύκολα.

 

Προσωπικά έχω μια μικρή μηλιά δική μου, μια που κάνει μικρά μήλα, τη ράντισα μπόλικες φορές φέτος. Απλά ψιλοπρόσεχα να μη πάει στα μήλα. Να υποθέσω πως οι παραγωγοί δε κάθονται να ραντίσουν με το χέρι σκεπάζοντας τα μήλα...

 

Επίσης θυμήθηκα κάτι σχετικό, είχα διαβάσει κάπου πως σε χημικούς ελέγχους που έγιναν σε προϊόντα ελληνικά βρέθηκαν (αν θυμάμαι καλά το νούμερο) 8 απαγορευμένα φυτοφάρμακα. Αυτό απλά για τα υπόψην.

 

Όποιος θέλει φυτικές ίνες μπορεί να τις βρει από χίλιες δυο πηγές, δε χρειάζεται να φάει τη φλούδα του μήλου. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι γλυτώνεις και από πολλά χημικά καθαρίζοντας τη φλούδα, εφόσον αυτά εισχωρούν και μέσα στο φρούτο. Επίσης θα έπρεπε να το κάνεις αυτό και για κάθε άλλο φρούτο και λαχανικό. Αντε όμως να κάθεσαι να καθαρίζεις ροδάκινα, βερίκοκα, αχλάδια, τομάτες, μελιτζάνες, κολοκύθια κλπ... οπότε απλά ελπίζεις ο παραγωγός να μη το έπνιξε στο φάρμακο...

 

Εναλλακτικά προτιμάς βιολογικά προϊόντα όπου υποθέτω δε παίζει λόγος ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για βιολογικά να μιλούσαμε ΠΑΛΙ προσεύχεσαι ο παραγωγός να ακολούθησε τους ενδεδειγμένους τρόπους ραντίσματος. Μη φανταστείς πως δε τα ραντίζουν τα βιολογικά. Απλά τα ραντίζουν με κάποια πιο «λάιτ» φάρμακα που αν ας πούμε το φας πχ 15 μέρες μετά το ράντισμα θεωρείται πως έχει διασπαστεί.

 

Άντε τώρα πάρε εσύ όρκο πως ο παραγωγός δε το ράντισε πχ πριν 5 μέρες. Ειδικά αν κάτσει και καμιά στραβή και πρέπει να τα κρατήσει λίγο παραπάνω ή έκατσε στραβή με το καιρό και κινδυνεύουν να χαλάσουν πριν τα πουλήσει.

 

Η όλη φάση με το ράντισμα επαφίεται στη συνείδηση του παραγωγού, να μη μοιράζει καρκίνο στο κοσμάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται πως δεν επιτρέπεται το ράντισμα με χημικά ώστε κάποιο φρούτο να μπορεί να πλασαριστεί ως βιολογικό. Οχι;

Οπότε, πέρα από τη συνείδηση του παραγωγού, η όλη φάση με το ράντισμα επαφίεται στην αποτελεσματικότητα των υγειονομικών ελέγχων του κράτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δυο χρονια νοικιασα σπιτι  με αυλη και προικα δυο μηλιες και απο τοτε καταλαβα πως πριν μαλλον δεν ειχα ξαναφαει μηλο.

Κοινως ή βαλε μηλιες ( χωρις να τις ραντιζεις) ή αγοραζε μονο βιολογικα και τρωγε τα οπως θες μετα απο καλο πλυσιμο . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι βιολογικά καλυτερα να μην τρως τη φλουδα.

Επίσης η φλούδα έχει απεπτες ινες οι οποίες μπορούν να ερεθίσουν το έντερο αν εχεις κάποια ευαισθησία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας τρόπος για πιο αποτελεσματικό πλύσιμο της φλούδας?

Κάπου είχα ακούσει για ξύδι, δεν ξέρω αν ευσταθεί ή είναι αστείο. Μέχρι και για σαπούνι έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός των μήλων από τη μέρα που εξερματώθηκα, έχω την απορία, να τρώω το μήλο με τη φλούδα (εφόσον το βρεξω) ή όχι;

 

Ως γνωστο τα φρουτα ειναι καλυτερα να τα τρωμε με τη φλουδα. Προσωπικα τρωω 2-3 μηλα την ημερα αλλα τη φλουδα την αφαιρω.

 

Ειπες... να το βρεξεις?! Ελπιζω να εκανες χιουμορ. Τα φρουτα, με ή χωρις φλουδα, δεν τα βρεχεις ποτε. Τα σαπουνιζεις.

 

Τι θα πει εξερματωθηκες?

Προσωπικά έχω μια μικρή μηλιά δική μου, μια που κάνει μικρά μήλα, τη ράντισα μπόλικες φορές φέτος. Απλά ψιλοπρόσεχα να μη πάει στα μήλα. Να υποθέσω πως οι παραγωγοί δε κάθονται να ραντίσουν με το χέρι σκεπάζοντας τα μήλα...

 

Γαντια κουκουλα κλπ. φορας οταν ραντιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι βιολογικά καλυτερα να μην τρως τη φλουδα.

 

 

Καλά τα βιολογικά είναι παραμύθια τούμπανα... Και αυτά τρώνε ραντίσματα,μη ψαρώνετε marketing είναι ότι είναι φυσικά και αγνά. Λίγο πολύ για όλα τα βιολογικά ισχύει αυτό.

 

Eγώ πάντως με φλούδα τα τρώω και θεωρώ ότι το φρούτο είναι πάντα καλύτερα να τρώγεται με τη φλούδα. Τώρα αν έχουν φάει φυτοφάρμακα και αυτό μένει στη φλούδα ή εισχωρεί βαθιά μέσα ο Θεός και η ψυχή τους... Έχει πάψει να με απασχολεί η τρομολαγνεία γύρω από φαγητά και άλλα είδη γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...