Προς το περιεχόμενο

Μήλο: Με ή χωρίς φλούδα;


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για απορροφηση μιλαγες ή για ξεπλυμα υπολειμματων? Μα δεν τρωω καθολου μικροποσοτητες. Ξεπλενω καλα.

 

Για πιθανή απορρόφηση σαπουνιού μίλαγα ενώ το τρίβεις, δεν ξέρω αν συμβαίνει και αν πειράζει.

 

Οι μεγαλοποσοτητες των μικροβιων δε σε απασχολουν?

Σκετο νερο σε μενα φανταζει μαλλον ως απλυτο.

 

Με απασχολούν οι μεγαλοποσότητες μικροβίων και γι αυτό κάνω αυτή την συζήτηση αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα τα διώξω με τρόπο που μπορεί να μην είναι καλός ή ίσως ούτε καν αποτελεσματικός.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό το σαπούνι για τα μικρόβια και τα βακτήρια. Εδώ λέει πως δεν κάνει τίποτα και μόνο με οινόπνευμα γίνεται δουλειά.

 

Απαντησε μου σε αυτο που ρωτησα πριν περι χεσιματος...

 

Με βάση το προηγούμενο link στο ερώτημά σου για το αν θα το έπλενα με σαπούνι αν μου το έδινες με χεσμένο χέρι η απάντηση είναι πως μάλλον θα το πετούσα ή αν έπρεπε να το φάω θα το ξεφλούδιζα. Αυτό θα έκανα βασικά και χωρίς το link αφού και για τα χέρια όταν θέλω να τα απολυμάνω καλά δεν χρησιμοποιώ σκέτο σαπούνι.

 

Δε νομιζω οτι χρηζει επιστημονικης τεκμηριωσης κατι τοσο απλο και αυταποδεικτο. Απο ποτε θεωρειται ανθυγιεινο το να πλενεις με σαπουνι τα φρουτα σου? Το αντιθετο ισχυει.

Ειναι απλη απλη εκτιμηση οτι τα σκατα(κυριολεκτικα σκατα) δε θα καθαρισουν με σκετο νερο?

 

Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου αυταπόδεικτο και απ ότι φαίνεται τα σκατά ούτε με απλό σαπούνι καθαρίζουν. Τώρα αν εσύ χρησιμοποιείς αντιβακτηριδιακό είναι αποτελεσματικό όντως αλλά συνεχίζω να ανησυχώ για το αν απορροφούνται μικροποσότητες απ την φλούδα και επειδή γίνεται σε καθημερινή βάση αν είναι καλό.

 

Και δεν υπάρχει το δίλημμα που θέτεις: Φρούτα με σκατά ή καθαρά φρούτα ακόμη και με πιθανα απορροφούμενα υπολείμματα σαπουνιού στην φλούδα γιατί αν το 2ο τελικά δεν είναι υγιεινό υπάρχει πάντα και η λύση του ξεφλουδίσματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πιθανή απορρόφηση σαπουνιού μίλαγα ενώ το τρίβεις, δεν ξέρω αν συμβαίνει και αν πειράζει

 

Aκουγεται κωμικο. Εχει απορροφησει τοσες ουσιες, μπορει να εχει πανω του ενα καρο σκατα, εσυ ομως δειχνεις να ανησυχεις μονο για το σαπουνι.

 

Με απασχολούν οι μεγαλοποσότητες μικροβίων και γι αυτό κάνω αυτή την συζήτηση αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα τα διώξω με τρόπο που μπορεί να μην είναι καλός ή ίσως ούτε καν αποτελεσματικός.

 

Aν γνωριζεις αλλο τροπο ή πιο αποτελεσματικο, καλο ειναι να μας τον πεις.

 

 

    Με βάση το προηγούμενο link στο ερώτημά σου για το αν θα το έπλενα με σαπούνι αν μου το έδινες με χεσμένο χέρι η απάντηση είναι πως μάλλον θα το πετούσα ή αν έπρεπε να το φάω θα το ξεφλούδιζα.
Και δεν υπάρχει το δίλημμα που θέτεις: Φρούτα με σκατά ή καθαρά φρούτα ακόμη και με πιθανα απορροφούμενα υπολείμματα σαπουνιού στην φλούδα γιατί αν το 2ο τελικά δεν είναι υγιεινό υπάρχει πάντα και η λύση του ξεφλουδίσματος.

 

:lol: Προφανως και ολοι μας θα πεταγαμε ενα χεσμενο μηλο. Το θεμα ειναι οτι δε γνωριζεις αν το μηλο που προκειται να φας ειναι χεσμενο ή οτιδηποτε αλλο.

Οταν το ξεφλουδιζεις απλυτο, δε θα μετεφερες τα σκατα απο τη φλουδα στο καθαρισμενο μερος?

[Aυτο το εγραψα και χτες, μου εκανες και like, παρολ αυτα το επαναφερεις...]

 

Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου αυταπόδεικτο και απ ότι φαίνεται τα σκατά ούτε με απλό σαπούνι καθαρίζουν. Τώρα αν εσύ χρησιμοποιείς αντιβακτηριδιακό είναι αποτελεσματικό όντως

 

Μα το διλημμα δεν ειναι σαπουνι ή οινοπνευμα. Ειναι σαπουνι ή σκετο νερακι.

Ποτε ειπα οτι χρησιμοποιω αντιβακτηριδιακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκουγεται κωμικο. Εχει απορροφησει τοσες ουσιες, μπορει να εχει πανω του ενα καρο σκατα, εσυ ομως δειχνεις να ανησυχεις μονο για το σαπουνι.

Ακούγεται κωμικό. Έχει απορροφήσει τόσες ουσίες κι εσύ το πλενεις με σαπούνι και τρως την φλούδα με  τις τόσες ουσίες που έχει απορροφήσει + ίσως και σαπούνι.

 

Aν γνωριζεις αλλο τροπο ή πιο αποτελεσματικο, καλο ειναι να μας τον πεις.

Αν γνωρίζεις με επιστημονικη βεβαιότητα πως δεν απορροφάται σαπούνι στην φλούδα ή δεν πειράζει αν συμβαίνει καλό είναι να μας το πεις.

 

Αποτελεσματικότερο τρόπο θεωρώ το ξεφλούδισμα που έχει τον κίνδυνο να μεταφέρει τα μικρόβια αλλά δεν είναι και σίγουρο. Σε κάθε περίπτωση μειώνεις τις πιθανότητες κάτι που με το σαπούνι δεν κάνεις γιατί δεν σκοτώνει μικρόβια και βακτήρια αν ισχυουν αυτά στο link που παρέθεσα άρα τελικά είναι μόνο ιδεά σου πως είναι ασφαλές πλέον αυτό που τρως.

 

Μια άλλη λύση είναι ο συνδυασμός. Και σαπούνι για να ψοφίσουν οι ιοι (αλλά δυστυχώς όχι τα βακτήρια) και ξεφλούδισμα για να φύγει ότι απορροφήθηκε και να μειώσεις τις πιθανότητες μετάδοσης βακτηριδίων.

 

Ακόμη πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι η αποστείρωση με ακτινοβολία :-)  αν δεν θεωρείς επαρκή την μείωση των πιθανοτήτων με το ξεφλούδισμα που μάλλον όμως είναι, μιας και αν δεν ήταν τόσα χρόνια θα είχαν υπάρξει πολλά περιστατικά και θα ήταν κανόνας οι δηλητηριάσεις μετά από κατανάλωση φρούτων ακόμα και που ξεφλουδίστηκαν.

 

:lol: Προφανως και ολοι μας θα πεταγαμε ενα χεσμενο μηλο. Το θεμα ειναι οτι δε γνωριζεις αν το μηλο που προκειται να φας ειναι χεσμενο ή οτιδηποτε αλλο.

:lol: Ναι, γι αυτό επειδή με το να το πλύνεις με σαπούνι δεν σκοτώνεις τα βακτήρια απ τα σκατά προσπάθησε να το ξεφλουδίζεις προσεκτίκά με τρόπο που να μην μεταφέρεις μικρόβια.

Αλλιώς αναγκαστικά στον κλίβανο.

 

 

Οταν το ξεφλουδιζεις απλυτο, δε θα μετεφερες τα σκατα απο τη φλουδα στο καθαρισμενο μερος?

[Aυτο το εγραψα και χτες, μου εκανες και like, παρολ αυτα το επαναφερεις...]

Ναι μου άρεσε σαν επισήμανση πως υπάρχει ακόμη και με το ξεφλούδισμα η πιθανότητα μεταφορών των σκατοβακτηριδίων μέσω επαφής αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν συνεχίζω να το θεωρώ ως την αποτελεσματικότερη λύση μιας και με το σαπούνι και δεν απολυμαίνεις τελικά και υπάρχουν οι πιθανοί κίνδυνοι που αναφέρω.

 

Μα το διλημμα δεν ειναι σαπουνι ή οινοπνευμα. Ειναι σαπουνι ή σκετο νερακι.

Ποτε ειπα οτι χρησιμοποιω αντιβακτηριδιακο?

Αφού με βάση το link το σαπούνι δεν σκοτώνει βακτήρια κτλ τότε σαπούνι = σκέτο νερό και είναι μόνο ψυχολογική η αίσθηση καθαριότητας.

Πραγματικά όμως το χέσαμε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται κωμικό. Έχει απορροφήσει τόσες ουσίες κι εσύ το πλενεις με σαπούνι και τρως την φλούδα με  τις τόσες ουσίες που έχει απορροφήσει + ίσως και σαπούνι.

 

Φιλε διαβαζεις καθολου το θρεντ? παλι ανακριβεια εγραψες. Εγω ειπα οτι τη φλουδα την αφαιρω.

Το σαπουνι ειπαμε, το ξεπλενω καλα. Εσυ φατο βρωμικο, αφου φοβασαι τοσο πολυ το σαπουνι...

 

......κάτι που με το σαπούνι δεν κάνεις γιατί δεν σκοτώνει μικρόβια και βακτήρια αν ισχυουν αυτά στο link που παρέθεσα άρα τελικά είναι μόνο ιδεά σου πως είναι ασφαλές πλέον αυτό που τρως.

 

 

Αν το σαπουνι δε σκοτωνει οπως λες τα μικροβια, ποσο μαλλον το απλο νερο.

 

....... αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν συνεχίζω να το θεωρώ ως την αποτελεσματικότερη λύση μιας και με το σαπούνι και δεν απολυμαίνεις τελικά και υπάρχουν οι πιθανοί κίνδυνοι που αναφέρω.

 

Αν οχι σαπουνι τοτε τι? θα μας πει ποτε?

 

Αφού με βάση το link το σαπούνι δεν σκοτώνει βακτήρια κτλ τότε σαπούνι = σκέτο νερό και είναι μόνο ψυχολογική η αίσθηση καθαριότητας.

Πραγματικά όμως το χέσαμε το θέμα.

 

Αλλο νερο σκετο, αλλο σαπουνονερο. Πρεπει συνεχως να επαναλαμβανουμε τα αυτονοητα?

Ναι, το εχεσες :lol:

Παραδεξου οτι το αληθινο σου προβλημα δεν ειναι το σαπουνι, ειναι οτι βαριεσαι να πλενεις τα φρουτα.

Οπως και βαριεσαι να πλενεις γενικα τα χερια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, άλλο σκέτο νερό και άλλο σαπουνόνερο αν φοβάσαι τα βακτηρίδια που έχεις χιλιοαναφέρει.
Για την καταπολέμηση των βακτηριδίων και όχι των ιών, νερό = σαπουνόνερο.
 
Άρα με την χρήση του δεν γλιτώνεις απ τα σκατά που λες συνέχεια και μιας και λες πως μεταδίδονται και με το ξεφλούδισμα συνεχίζεις να μην γλιτώνεις.
 
Λύση γιατί μου ζητάς να σου βρώ?

Αμφισβητησα την αποτελεσματικότητα του σαπουνιού για απαλλαγή απ τα μικρόβια των σκατών που συνεχώς αναφέρεις και  αναρωτήθηκα αν απορροφάται μέσα στην φλούδα αν κάποιος την τρώει, δεν είπα πως ανακάλυψα κάποια λύση. Αντιθέτως εσύ που προβάλεις κάποια λύση πρέπει να την τεκμηριώσεις.
 
 

Παραδεξου οτι το αληθινο σου προβλημα δεν ειναι το σαπουνι, ειναι οτι βαριεσαι να πλενεις τα φρουτα.
Οπως και βαριεσαι να πλενεις γενικα τα χερια σου.

 

Ούτε οι γκόμενες δεν ψυχολογούν τόσο επιτυχώς.

Παραδέχομαι πως ακόμα γενικότερα είμαι άπλυτος μαλλιάς και μαστουρώνω κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, άλλο σκέτο νερό και άλλο σαπουνόνερο αν φοβάσαι τα βακτηρίδια που έχεις χιλιοαναφέρει.

Για την καταπολέμηση των βακτηριδίων και όχι των ιών, νερό = σαπουνόνερο.

 

Άρα με την χρήση του δεν γλιτώνεις απ τα σκατά που λες συνέχεια και μιας και λες πως μεταδίδονται και με το ξεφλούδισμα συνεχίζεις να μην γλιτώνεις.

 

Λύση γιατί μου ζητάς να σου βρώ?

Αμφισβητησα την αποτελεσματικότητα του σαπουνιού για απαλλαγή απ τα μικρόβια των σκατών που συνεχώς αναφέρεις και  αναρωτήθηκα αν απορροφάται μέσα στην φλούδα αν κάποιος την τρώει, δεν είπα πως ανακάλυψα κάποια λύση. Αντιθέτως εσύ που προβάλεις κάποια λύση πρέπει να την τεκμηριώσεις.

 

Eχω χιλιοαναφερει? Αντε μια φορα να το εγραψα.

Ειπαμε πολλες φορες οτι το φρουτο μπορει να εχει απανω οτιδηποτε. Απο τα βρωμικα χερια οποιων το επιασαν εως και ουσιες απο τα ραντισματα. Σοβαρα θεωρεις οτι σκετο νερο=σαπουνονερο?

 

Δε σου ζητησα να μου βρεις λυση για κατι τετοιο τοσο αυταποδεικτο. Αν ομως επιμενεις οτι εχεις αλλη λυση καλυτερη, οριστε να την ακουσουμε.

Αναφερω συνεχως τα μικροβια των σκατων ως απαντηση στα δικα σου διαρκως αναφερομενα. Προσπαθεις να περασεις οτι δε χρειαζεται να πλενουμε τα φρουτα, οσα δε επιχειρηματα εχω γραψει τα πεταξες στα σκουπιδια(αν τα διαβασες, κιολας).

Η φλουδα καλο ειναι να αφαιρειται, αν και εχει πολλες βιταμινες.

Παραδέχομαι πως ακόμα γενικότερα είμαι άπλυτος

 

Συριζαιος δηλαδη ή ανταρσυας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...