Προς το περιεχόμενο

Foxconn: Κατηγορείται ότι εξανάγκασε φοιτητές σε υπερωρίες για να επισπεύσει την παραγωγή του PS4!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ΑΠΑΙΤΕΙΣ το smartphone σου να το αγοράζεις με 200 (ΦΠΑ συμπεριλαμβανομένου), άντε το πολύ 300€ (με biturbo 16-πύρηνη CPU και 16" οθόνη φυσικά αλλιώς δεν) και γκρινιάζεις για οτιδήποτε είναι ακριβότερο και το laptop με 500€ μην αγανακτείς με τις συνθήκες που αυτό παράγεται.

Σωστο και συνηθως οι "μιζεροι¨" ειναι αυτοι που κραζουν σε τετοια θεματα γενικα εχουν ενα θεμα με τις αντιφασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κομμουνισμο εχουν στη Κινα. :devil:

 

Όσο είχαμε εμείς σοσιαλισμό επί ΠΑΣΟΚ

 

Kι εγω κι εγω καταδικαζω απεριφραστα και στον πιο αυστηρο τονο την παιδικη εργασια, την εκμεταλευση, την μη υπαρξη εργασιακων δικαιωματων κλπ. Καταδικαζω και τους αλητες της foxconn, της sony και της apple. Καταδικαζω και τον καπιταλισμο και τον κομμουνισμο και την πλουτοκρατια και ολα!

 

Και κοιμαμαι ησυχος τα βραδια.

 

....

Αλλα το sony ps4 θα το τσιμπησω για να κανει παρεα στο iphone 5s μου. Kαι μην πει κανεις μλκια γιατι εγω ειμαι απο αυτους που καταδικαζουν τα κακως κειμενα!

 

Ωραίος είσαι.

 

Εγώ πάντως προτιμάω τον άλλο που κοιμάται ήσυχος δίπλα στο iphone χωρίς να στεναχωριέται αφού έτσι είναι η ζωή να 'ουμε, ας προσέχαν τα κινεζάκια που γεννήθηκαν εκεί, ας γεννιόντουσαν στην ελλαδάρα που είμαστε οι πιο μάγκες και τα καλύτερα παιδιά, όπως μας λέει η μαμά μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο είχαμε εμείς σοσιαλισμό επί ΠΑΣΟΚ

 

 

Ωραίος είσαι.

 

Εγώ πάντως προτιμάω τον άλλο που κοιμάται ήσυχος δίπλα στο iphone χωρίς να στεναχωριέται αφού έτσι είναι η ζωή να 'ουμε, ας προσέχαν τα κινεζάκια που γεννήθηκαν εκεί, ας γεννιόντουσαν στην ελλαδάρα που είμαστε οι πιο μάγκες και τα καλύτερα παιδιά, όπως μας λέει η μαμά μας.

Για πες σε πια χωρα ειχαν κομμουνισμο ? η κινα δεν εχει ποια  εχει ? καμια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω σε λίγο καιρό η εν λόγο εταιρία να ανοίγει εργοστάσιο στο Ελλαδιστάν καθώς φαινόμενα σαν αυτά είναι πολλά και με την σφραγίδα του νομοθέτη.

 

απο το 2009 το προβλεπουν αυτο. σαν τους σεισμους ενα πραμα.

Γατί τώρα τρώνε αστακό;

 

ναι.

Όσο είχαμε εμείς σοσιαλισμό επί ΠΑΣΟΚ

 

 

δεν ξερω για το Πασοκ.

στην Κινα παντως κομμουνισμο εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικά πράγματα που όλοι τα γνωρίζουμε αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτά.

Μπορεί όλοι στα λόγια να τα καταδικάζουμε αλλά δεν υπάρχει σπιτικό που να μην έχει κάτι made in china.

Φταίνε και οι εταιρίες για αυτό και το εργασιακό σύστημα της Κίνας που προάγει την χειρότερη μορφή καπιταλισμού.

Η Κίνα έχει "κομμουνιστικό" κόμμα στην εξουσία που εφαρμόζει τον νεοφιλελευθερισμό,καμία σχέση δλδ η δήθεν κομμουνιστική Κίνα με πραγματικές κομμουνιστικές χώρες όπως η Κούβα και η Β.Κορέα.

 

Από wiki:

 

From its founding in 1949 until late 1978, the People's Republic of China was a Soviet-style centrally planned economy. Following Mao's death in 1976 and the consequent end of the Cultural Revolution, Deng Xiaoping and the new Chinese leadership began to reform the economy and move towards a more market-oriented mixed economy under one-party rule
Modern-day China is mainly characterized as having a market economy based on private property ownership,[256] and is one of the leading examples of state capitalism.[257][258] The state still dominates in strategic "pillar" sectors such as energy production and heavy industries, but private enterprise has expanded enormously, with around 30 million private businesses recorded in 2008.[259][260][261][262]

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος είσαι.

 

Εγώ πάντως προτιμάω τον άλλο που κοιμάται ήσυχος δίπλα στο iphone χωρίς να στεναχωριέται αφού έτσι είναι η ζωή να 'ουμε, ας προσέχαν τα κινεζάκια που γεννήθηκαν εκεί, ας γεννιόντουσαν στην ελλαδάρα που είμαστε οι πιο μάγκες και τα καλύτερα παιδιά, όπως μας λέει η μαμά μας.

Εσυ σε το διαφερεις απο μενα; Δεν ψωνιζεις made in china;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικά πράγματα που όλοι τα γνωρίζουμε αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτά.

Μπορεί όλοι στα λόγια να τα καταδικάζουμε αλλά δεν υπάρχει σπιτικό που να μην έχει κάτι made in china.

Φταίνε και οι εταιρίες για αυτό και το εργασιακό σύστημα της Κίνας που προάγει την χειρότερη μορφή καπιταλισμού.

Η Κίνα έχει "κομμουνιστικό" κόμμα στην εξουσία που εφαρμόζει τον νεοφιλελευθερισμό,καμία σχέση δλδ η δήθεν κομμουνιστική Κίνα με πραγματικές κομμουνιστικές χώρες όπως η Κούβα και η Β.Κορέα.

 

Από wiki:

 

From its founding in 1949 until late 1978, the People's Republic of China was a Soviet-style centrally planned economy. Following Mao's death in 1976 and the consequent end of the Cultural Revolution, Deng Xiaoping and the new Chinese leadership began to reform the economy and move towards a more market-oriented mixed economy under one-party rule

Modern-day China is mainly characterized as having a market economy based on private property ownership,[256] and is one of the leading examples of state capitalism.[257][258] The state still dominates in strategic "pillar" sectors such as energy production and heavy industries, but private enterprise has expanded enormously, with around 30 million private businesses recorded in 2008.[259][260][261][262]

 

 

A μπραβο , οι πραγματικες κομμουνιστικες χωρες λοιπον ειναι η Κουβα και η Βορεια Κορεα? Για αυτο ολες οι χωρες τις εχουν προτυπο και ονειρευονται να αποκτησουν τα συγκλονιστικα βιοτικα επιπεδα που εχουν .Μαλιστα οκ  ευχαριστω δεν θα παρω καπιταλισμος και ξερο ψωμι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πουθενά ότι αυτές οι χώρες αποτελούν πρότυπο και φυσικά δεν θέλω ποτέ η χώρα μου να φτάσει σε αυτό το σημείο, ούτε όμως στον ακραίο καπιταλισμό της Κίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πουθενά ότι αυτές οι χώρες αποτελούν πρότυπο και φυσικά δεν θέλω ποτέ η χώρα μου να φτάσει σε αυτό το σημείο, ούτε όμως στον ακραίο καπιταλισμό της Κίνας.

 

Ενταξει εισαι λιγακι μπερδεμενος θα βγουμε και οφ -τοπικ , αν η κινα εχει ΑΚΡΑΙΟ καπιταλισμο εγω ειμαι η Heidi η μικρουλα των Αλπεων.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ σε το διαφερεις απο μενα; Δεν ψωνιζεις made in china;

 

Προφανώς διαφέρω στο ότι με ενοχλεί η εκμετάλλευση του εργαζόμενου και δεν το βλέπω σαν φυσική συνέπεια της ζωής. Θα υπάρχουν και πολλές άλλες διαφορές φαντάζομαι.

 

Αν με ρωτάς αν έχω pc και κινητό ομολογώ ότι έχω αφού μου είναι απαραίτητα όπως σε όλους μας.

Playstation και iphone δεν είχα ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...