Προς το περιεχόμενο

Foxconn: Κατηγορείται ότι εξανάγκασε φοιτητές σε υπερωρίες για να επισπεύσει την παραγωγή του PS4!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως και δεν τους απείλησαν με πόλεμο οι Αμερικάνοι αυτούς ? :P

Μ'αρεσει όταν πέφτουμε από τα σύννεφα κάθε φορά που διαβάζουμε κάτι ανάλογο..

Επίσης όταν δεν έχουμε καταλάβει ότι όλες οι χώρες που έχουν παλαιάς κοπής κομμουνισμό ειναι τόσο δογματικές που είναι ίσως λίγο χειρότερο από αυτό που ονομάζουμε εμείς χούντα,και περιμένουμε την Π@Π@ρηγα να κάνει δηλώσεις υπέρ των εργαζομένων..

Μαύρα μεσάνυχτα έχεις φίλε... Καπιταλισμό ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ έχει η Κίνα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαύρα μεσάνυχτα έχεις φίλε... Καπιταλισμό ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ έχει η Κίνα...

Έτσι είναι ακριβώς, πολύ καλά τα λες. B)

Καιρός είναι οι εταιρίες να αμείβουν όλους τους εργαζόμενους ανειδίκευτους - πτυχιούχους ανωτάτων με ένα λογικό ποσό.

Με αυτό τον τρόπο θα κυκλοφορεί χρήμα στην αγορά και φυσικά η οικονομία της χώρας αλλά και τα έσοδα του κράτους θα είναι πολύ περισσότερα.

Δεν χρειάζεται να είσαι απόφοιτος του london school of economics για να το καταλάβεις αυτό :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαύρα μεσάνυχτα έχεις φίλε... Καπιταλισμό ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ έχει η Κίνα...

Kαπιταλισμο για τους "μεγαλους"

Κομμουνισμό για τους "μικρους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπιταλισμο για τους "μεγαλους"

Κομμουνισμό για τους "μικρους"

Παντα ετσι ηταν ο κομμουνισμος σε ολες τις χωρες που εφαρμοστηκε να το πουμε και αυτο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ετσι ηταν ο κομμουνισμος σε ολες τις χωρες που εφαρμόστηκε να το πούμε και αυτό.

 

 

Μάλλον ανάποδα...

Μπορεί και ανάποδα ξέρω εγώ;... Μπερδεμένα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι ακριβώς, πολύ καλά τα λες. B)

Καιρός είναι οι εταιρίες να αμείβουν όλους τους εργαζόμενους ανειδίκευτους - πτυχιούχους ανωτάτων με ένα λογικό ποσό.

Με αυτό τον τρόπο θα κυκλοφορεί χρήμα στην αγορά και φυσικά η οικονομία της χώρας αλλά και τα έσοδα του κράτους θα είναι πολύ περισσότερα.

Δεν χρειάζεται να είσαι απόφοιτος του london school of economics για να το καταλάβεις αυτό :devil:

Συμφωνώ, το πιο λογικό πράγμα είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ετσι ηταν ο κομμουνισμος σε ολες τις χωρες που εφαρμοστηκε να το πουμε και αυτο.

 

Άσε μας, ρε προβοκάτορα...

 

...πού θα μας πεις ότι το «ένα ειν' το κόμμα», απολάμβανε περισσότερα από το λαουτζίκο! Ψεύτη!...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς όμως υπάρχουν εταιρίες και μάλιστα μεγάλες εντός Ελλάδας που σέβονται τον εργαζόμενο, ορίστε και η απόδειξη.

Και δεν βγάζουν διαφημίσεις αυτού του τύπου γκε γκε.

https://www.youtube.com/watch?v=Ls-MScEBCZg

Και όχι εγώ προσωπικά δεν είμαι κουμουνιστής τους απεχθάνομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τιποτα να μην πεις, ησυχος θα κοιμηθω. Κι αν κρινω απτη συμμετοχη σου στο thread και τα 2 "oυσιωδη" ποστ σου μεχρι στιγμης, θα ελεγα οτι το προτιμω :D

μμμ.ακομα ψαχνω να βρω τα δικα σου ουσιωδη ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τώρα να μην κοροϊδευόμαστε.. και γιατί να μην είναι πόντιος πιλάτος? εσείς όταν αναθέτετε σε αυτόν που έχει το καθαριστήριο στην γειτονιά να σας πλύνει τα ρούχα η στον τσαγκάρη να σας κάνει το παπούτσι ρωτάτε πρώτα αν αγγαρέψει τα παιδιά του να κάνουν την δουλειά η αν είναι ηθικό στοιχειο?


Γιατί να την νοιάξει την sony τι κάνει η foxconn??? Αυτό που κάνει η Sony είναι να αναθέσει σε μια εταιρία την παραγωγή πχ της μητρικής πλακέτας του PS4  κανονίζει την ανταμοιβή και την ημερομηνία παραλαβής.. τι παραπάνω να σκαλίσει δηλαδή?

Και τέλος που αλλου?δεν νομίζω να υπάρχει πολλής ανταγωνισμός....


Αυτό είναι ευθύνη τις ίδιας της Foxconn και δεν έχει καμια σχέση η Sony ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι δουλεύει το σύστημα.

η foxconn απ' ότι έχω καταλάβει είναι ένας κολοσσός που ελέγχει το high end technology manufacturing φασόν στην Κίνα. Για αυτό την προτιμούν όλοι.
Ημικρατική δεν είναι κιόλας ; Μπορεί και να παίζει και τίποτα εκβιασμός του στυλ, ' ή δουλεύεις ή σε στέλνουμε ως αντικαθεστωτικό σε κανένα κάτεργο'..

Αλλά δεν ξέρουμε τι ισχύει γενικά στην Κίνα από άποψη επιπέδου διαβίωσης για να πούμε περισσότερα.

Πάντως , αν ακριβήνουν τα smartphones εξαιτίας της βελτίωσης των συνθηκών εργασίας (άρα αύξησης του κόστους παραγωγής) στις foxconn του πλανήτη, όλοι οι αλληλέγγυοι θα ουρλιάζουν για τις τιμές..

 

Νομίζω πάντως η συγκεκριμένη είδηση είναι εκ του πονηρού.
Εδώ οι δικοί μας φοιτητές δουλεύουν αμοισθεί σε κωπρόσκυλα τσατσοκαθηγητάδες , για ερευνητικά για τα οποία το λαμόγιο καθηγητής τα τσεπώνει αδρά, με εκβιασμούς για βαθμούς σε πτυχιακές εργασίες ή διδακτορικές διατριβές.. Και δεν είναι σποραδικό φαινόμενο αυτο, γίνεται κατά κόρον , ανάλογα τον κλάδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαύρα μεσάνυχτα έχεις φίλε... Καπιταλισμό ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ έχει η Κίνα...

Οι Αμερικάνοι δεν είναι καπιταλιστές.

Είναι ιμπεριαλιστές.

 

Έχει διαφορά..

 

Ο καπιταλισμός είναι η ελεύθερη αγορά και διακίνηση κεφαλαίων.

 

Ο ιμπεριαλισμός προσθέτει στο προηγούμενο τη φράση 'που ελέγχουμε εμείς , οι εταιρίες μας και το κράτος μας, και όποιος πάει κόντρα τον ισοπεδώνουμε με τα όπλα μας'..

 

Απλά η Κίνα τα έχει πιο μεγάλα....

 

τα όπλα,

 

για αυτό δεν την πειράζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η foxconn απ' ότι έχω καταλάβει είναι ένας κολοσσός που ελέγχει το high end technology manufacturing φασόν στην Κίνα. Για αυτό την προτιμούν όλοι.

high end technology manufacturing η κίνα ;

Που έχουν γεμίσει την αγορά με κινέζικα προϊόντα που είναι για τα σκουπίδια, για να μην πω καμιά άλλη λέξη.

Μια χώρα βγάζει state of the art προϊόντα και αυτή είναι η Ιαπωνία βλέπε plextor, Daikin, Taiyo yuden.

Made in Japan φίλε μου όπου οι εργάτες είναι πλήρως καταρτισμένοι με τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα σε πλήρες αποστειρωμένο περιβάλλον και όχι εργάτες ανειδίκευτους που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.

Και φυσικά έχουν και αυτό που λέγεται Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη.-

Και τις 3 εταιρίες τις ΛΑΤΡΕΥΩ!

 

Υ.Γ. Και οι δίδυμοι πύργοι που πέσανε στην Αμερική απο Ιάπωνα αρχιτέκτονα γίνανε.

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...