Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη του Chrome για Windows XP τουλάχιστον έως το 2015


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι λάθος.

Πως δεν με εκβιάζει όταν δεν μου δίνει την τελευταία έκδοση browser της; Ενώ οοοολοι οι ανταγωνιστές της την δίνουν;

Άρα υπάρχει δόλος! αφού δεν τίθεται θέμα συμβατότητας και τεχνολογίας (εκτός αν οι άλλοι είναι πιο μάγκες από την Μ$, η οποία δεν ξέρει καλά τον προγραμματισμό για ΧΡ(ξέχασε) και δεν μπορεί να φτιάξει τον ΙΕ11 για ΧΡ.)

 

Αυτό δεν δημιουργεί κινδύνους ασφαλείας και συμβατότητας;

Δεν ζητάω ΙΕ11 στα windows millenium αλλά στο δεύτερο πιο δημοφιλές λειτουργικό σύστημα του κόσμου! Ωραίος σεβασμός στον καταναλωτή, ωραίος σεβασμός στο παιδί της! εύγε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ok...

 

Κατά τη γνώμη μου μπλέκετε πολλά πράγματα μαζί.

 

1ον Τα windows XP είναι πλέον ένα πανάρχαιο -το επαναλαμβάνω- πανάρχαιο λειτουργικό.

Με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε ζητήματα αρχιτεκτονικής του λειτουργικού, μηχανολογίας, ασφάλειας, αξιοποίησης πόρων αλλα και καινοτομιών.

 

2ον Τα windows XP είναι περίπου στο 20% των PC αυτή τη στιγμή (περίπου). Αυτό συμβαίνει γιατι πάρα πολλές εταιρείες δεν έχουν λόγο/πόρους να αλλάξουν.

 

Θα πρέπει όμως εδώ να καταλάβουμε κάτι. Οι (περισσότερες) εταιρείες δεν είναι ακαδημαϊκοί χώροι που σπρώχνουν την εξέλιξη μπροστά. Οι εταιρείες θέλουν απλά να κερδίζουν. Για αυτό υπάρχουν. Κάθε στροφή προς την ανανέωση (εν προκειμένω σε εξοπλισμό και λειτουργικά) είναι για αυτές ΚΟΣΤΟΣ.

 

(Ξέχωρα που μπορεί να έχουν παλιό λογισμικό -που επίσης δεν "αγοράζουν" νέο λόγω κόστους- και παίζουν ζητήματα συμβατότητας σε περίπτωση αναβάθμησης του λειτουργικού)

 

Αν μπορούσαν θα έμεναν και στα windows 98. 

 

Επαναλαμβάνω οι περισσότερες όχι όλες.

 

Τώρα. Ο χρήστης που μένει κολλημένος στα ΧΡ και τα  υπερασπίζεται κι ολας είναι άλλη ιστορία.

 

Εκεί η εντύπωση που έχω είναι ότι μαθαίνει τα XP όχι όμως με τον βαθύ και πραγματικό όρο της μάθησης -που σου επιτρέπει να εξελίσσεσαι- αλλά με τη μορφή της στείρας πληροφόρησης / συγκέντρωση πληροφοριών.

 

Και αυτή -η δεύτερη μορφή- δε σου επιτρέπει εύκολα την εξέλιξη. Διότι σε κάθε αλλαγή πρέπει να κάνεις σχεδόν όλο τον κόπο της συγκέντρωσης των πληροφοριών από την αρχή.

 

Κι ύστερα είναι και η συνήθεια. Πολύ σοβαρή ιστορία για τον άνθρωπό που επίσης δεν είναι πάντα κάτι το υγιές.

 

 

Όσο για την είδηση.

Λογικό είναι αφού έχει το έδαφος (μιας και ο ie δεν εξελίσσεται άλλο στα XP) να χτυπάει εκεί η google.

 

Ελπίζω όλη αυτή η συμβατότητα όμως να μην "κρατάει πίσω" απο τυχόν καλύτερες επιδόσεις του chrome σε windows 7/8.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα κανέναν να υπερασπίζεται τα ΧΡ.

Απλά υπερασπιζόμαστε το δικαίωμα αναβαθμίσεων του ΙΕ11 και γενικά την λογική του "σας πιέζω με επικίνδυνα αθέμιτα μέσα" (σε αφήνει χωρίς ενημερωμένο browser, και από το 2014 χωρίς αναβαθμίσεις λειτουργικού) την στιγμή που είναι δεύτερο σε χρήση λειτουργικό!

Αν μια εταιρία έχει τους υπολογιστές της μόνο για να περνάει τιμολόγια η να ενημερώνει ένα xls (όχι xlsx) τότε γιατί να φύγει από τα ΧΡ; για να έχει στρογγυλό start button?

Αν ένας ανθρωπάκος θέλει νόμιμα windows και δεν θέλει να πληρώσει για 7αρια ενώ έχει ΧΡ, γιατί το θέλει μόνο για facebook και email,

γιατί να πάρει καινούριο PC με καινούρια windows ή έστω μόνο καινούρια windows (αν το PC του τα σηκώνει) για να έχει μια ασφάλεια της περιωπής; εδω και 2 χρόνια η Μ$ δεν δίνει τον νέο της Browser ! γιατί; πρίν 2 χρόνια ήταν το n.1 λειτουργικό σε χρήση στον κόσμο! και του συμπεριφέρεσαι έτσι; όχι στο λειτουργικό , στους χρήστες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υποστίριξη του προϊόντος με αναβαθμίσεις για 13 χρόνια δεν είναι ικανοποιητικό, πρέπει να γκρινιάξουν κάποιοι. Κατά τη γνώμη μου, τα παραϋποστίριξε τα ΧΡ η MS. Μην ξεχνάτε ότι για την υποστίριξη τους η MS απασχολεί εργαζόμενους και πόρους και επιπλέον εμποδίζει και τις πωλήσεις νεότερων προϊόντων της. Εταιρεία είναι θέλει να πουλά άδειες-προϊόντα και όχι να πουλάει κάτι μια φορά και μετά να το υποστιρίζει αιωνίως αφιλοκερδώς! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσους πόρους αφιερώνει η chrome η safari η mozilla η Opera και βγάζουν ενημερωμένες εκδώσεις για τα ΧΡ, ας αφιέρωνε και η Μ$ για το δικό της παιδί! ας το δει και ως τιμής ένεκεν, ακόμα και εγωιστικά , οι άλλοι βγάζουν για τα ΧΡ browsers και εγώ που είναι προϊόν μου δεν βγάζω; ΝΤΡΟΠΗ!

Μην την λειπόμαστε λοιπόν και μην σκεφτόμαστε τους πόρους και τα χρήματα που θα δαπανήσει το ΤΕΡΑΣ επιχείρηση Microsoft (φοβερό κόστος τι να σας πω) και ας λυπηθούμε το 30% του παγκόσμιου πληθυσμού που πιέζεται να πληρώσει για ΝΕΟ PC και λειτουργικό αναγκαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογουμενως, η google παιζει αριστα το παιχνιδι των εντυπωσεων εναντιον της MS. Εκανε μια κενη δηλωση οπως την παραπανω και σιγουρα σε πολλα φορουμ οπως σε αυτο θα εχουν ξεσπασει αντιστοιχες ανουσιες συζητησεις.

 

Και η mozilla σιγουρα θα υποστηριζει το firefox στα XP το 2015 αλλα δεν το διατυμπανιζει. Για χρονια τον υποστηριζε στα 98 αφου αυτα ειχαν παρωχηθει.

 

 

Πως ακριβως ειναι αθεμιτο να εχεις προειδοποιησει χρονια οτι το λειτουργικο αποσυρεται και να μην βγαζεις καινουριες εκδοσεις του Browser? Αν εβγαζε θα εδειχνε ασυνεπεια και θα αφηνε hints για αλλη μια παραταση.

Και επειδη ειναι το δευτερο δημοφιλες λειτουργικο δηλαδη? Να συνεχισει εμμεσα να το υποστηριζει ωστε και το 2024 να υπαρχει ακομα?

 

Αυτος που θελει facebook και email χωρις να πληρωσει αλλο λειτουργικο να βαλει καποιο φιλικο linux distro η να μεινει με xp στο κατω κατω να ενημερωνει το xls που λες.

Αν δεν μπαινει στο Internet δεν εχει προβλημα. Και να μπαινει δηλαδη δεν εχει αμα κανει συγκεκριμενα πραγματα. Δεν θα σταματησει να ανοιγει ο υπολογιστης ξερεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον και εγω και πολλοι γνωστοι μου δεν αλαζαμε ευκολα λειτουργικο.Ειδικα τα xp που τα ξερω με κλειστα ματια.Το θεμα ειναι οτι τα 7 εκτος απο τον "εκβιασμο" της Μ$ στ αληθεια πανε καλυτερα απο τα xp.Τα 7 ειναι τα καινουρια xp.Και επισης τα 7 εχουν διαφορες εκδοσεις,home basic,home premium,professional,ultimate.Τα home και τα starter ακομα ειναι παναλαφρα.Εγω εχω χρηση ραμ 520mb με kaspersky,bittoren,skype,viber+firefox μονιμα ανοιχτα.Tα 8 τα θεωρω αχρηστα σε desktop-laptop μιας και εχουν περιβαλλον για αφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blanka ποσα χρόνια το έχεις το pc?Αληθεια τώρα το λειτουργικό το εβγαλε το 2001 το υποστηρίζει τώρα 15 χρόνια και μας λες ότι σε πουλάει για να αγοράσεις αλλο?σοβαρά?Επειδή πριν 15 χρόνια έδωσες μια φορά 100 ευρώ στην ms για ένα λειτουργικό πρέπει να κάνει την υποστιριξη 500 χρόνια?σιγά δεν έδωσες και τα εκατομυρια,είναι καιρός να ανβαθμισεις.Δηλ μετά απο 15 χρόνια θεωρείς ότι πιέζει με ύπουλους τρόπους?Για πάρε mac να δεις την γλυκά μετά απο 2-3 χρόνια δεν σε αφηνει να βαλεις καινούργιο software και μετά μιλά για ύπουλους τρόπους επειδή εσύ είσαι δεινόσαυρος δεν σημαινει οτι η ms πεζει υπουλα...Τα xp εχουν πεθανει εδω και καιρο για τον μεσο χρηστη..ειναι παλια και εχουν γερασει....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά θέλω να μου απαντησεις. Τα δοκίμασες ποτε;

 

τα δοκιμασα εγω και συμφωνω μαζι του.

το metro ui ειναι οτι χειροτερο εχει υπαρξει στα Windows απο ολες τις λεγομενες 'καινοτομιες'.

εδω μισω τα tablet επειδη 'υποτιθετε' οτι ειναι υπολογιστες και εχουν για λειτουργικο κατι που πηρανε απο τα κινητα, και πανε και κανουν και τον υπολογιστη σαν tablet!!!!!!!!!!!!!

 

εχω δει και προγραμματα οπως το visual studio 2013 που εχουν υιοθετησει αναλογο περιβαλλον και ειναι κυριολεκτικα ενα εκτρωμα. τα υπομενου του μου θυμισανε σε εμφανιση κατι απο τα Windows 3.1 τα οποια υπεραγαπουσα τοτε, αλλά όχι και να τα βλεπω με αυτον τον τροπο. και θα ακολουθησουνε και τα υπολοιπα προγραμματα της Microsoft βεβαια.

 

και δεν σχολιαζω τις καινοτομιες και τα απο πισω χαρακτηριστικα για τα οποια σιγουρα θα πεις. σχολιαζω την εμφανιση και μονο μιας και αυτο σχολιαστηκε, που ειναι με απλα λογια άθλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα xp βρισκονται παντου, σε εταιρειες,γραφεια κλπ.

Οποτε αν οι τωρινοι υπολογιστες δεν σηκωνουν τα vista/7/8 και πρεπει να αποκτηθουν καινουριοι δυσκολη την κοβω την μεταβαση.

Τα windows 8 τα σηκώνουν,μαλιστα ειναι πιο γρηγορα απο τα windows xp,απλα δεν υπαρχουν drivers για τοσο παλια μηχανήματα!Ενω με κομπιούτερ 4ετια και πιο νεοτερα,τα xp ειναι πεταμενα λεφτα!

 

Και για να μιλαμε με στοιχια!Δες πως τα windows 8 "ασελγουν" ασύστολα σε επιδοσεις, εις βάρος των windows xp,σε παλιο και χαμηλων επιδοσεων pc!

 

http://www.pestaola.gr/windows-8-vs-windows-xp/

 

 

Οσο για τη σταθεροτητα,τα 7 και 8 εχουν ξεφυγει κατα πολυ σ'αυτο το κομματι,σε σχεση με τα xp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά θέλω να μου απαντησεις. Τα δοκίμασες ποτε;

ναι και τα δοκιμαζω καθε μερα στο λαπτοπ του κολλητου μου.Ισως δεν το διατυπωσα σωστα,αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι αμα δεν υπαρχει οθονη αφης ΤΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΩΝ 8 ειναι "αχρηστο" η περιτο καλυτερα και οχι τα windows ολοκληρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και τα δοκιμαζω καθε μερα στο λαπτοπ του κολλητου μου.Ισως δεν το διατυπωσα σωστα,αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι αμα δεν υπαρχει οθονη αφης ΤΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΩΝ 8 ειναι "αχρηστο" η περιτο καλυτερα και οχι τα windows ολοκληρα.

Για σενα!

Εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω πολλα apps του metro ui σε pc χωρις touch οθονη!

Οποταν δεν εισαι το παραδειγμα που αντιπροσωπευει ολους τους χρηστες,ουτε εγω φυσικα!

Για καποιους ειναι αχρηστο,για αλλους λιγο χρησιμο και για καποιους αλλους πολυ χρησιμο!Μιλω παντα για συσκευες χωρις touch οθονη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτιμω τα xp γιατι εχουν πιο minimal interface . πιο μικρα κουμπια πιο desktop κατασταση. οσο και αν προσπαθησα δεν συνηθισα ουτε το aero ουτε το ribbon ουτε τις διαφορες μεταλλαξεις του start menu. Επισης στα 7 μου δινεται η αισθηση οτι ειναι φτιαγμενα για αρχαριους. Εκατο καρτελες ανοιγεις στο control panel για να βαλεις μια καρφωτη ip. ο εχπλορερ ειναι χαλια (libraries klp klp). oloi εχουν ενα system partition και ενα data partition (η δισκο).

Νομιζω οτι η ms στην πλατη του αρχαριου χρηστη εχει στησει ενα παραφορτωμενο λειτουργικο και σε εμφανιση και σε δομη. Παρα τις αδυναμιες των xp διαθετουν μια λιτη λογικη που δινει στο συστημα μια πιο αμεση αποκριση.

Εχω παρατηρησει σε win 7 και το office 2010 λαστιχενια αποκριση στην πληκτρολογηση σε φρεσκο μηχανημα. Ακομα χρησιμοποιω word 2003 και ειλικρινα βρισκω πιο αμεση την αποκριση και δεν βλεπω να υστερει σε δυνατοτητες.

γιατι να το αλλαξω με κατι πιο βαρυ και στολισμενο?

Το ιδιο ισχυει και για το λειτουργικο στην περιπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...