Προς το περιεχόμενο

Ποιά οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορα την kolynos. Διαβασα οτι η πολλη χρηση σοδας καταστρεφει τα δοντια. Και επειδη ειδα οτι η kolynos εχει βγαλει 2 οδοντοκρεμες και η μια ειναι με σοδα, καλυτερα οχι για εμενα προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως ειναι καλυτερα να παιρνουμε οδοντοκρεμα απο τα φαρμακεια μονο και οχι απο super markets στα οποια πωλειται και η kolynos?

 

 Άλλοι λένε ότι από s/m είναι πιο αποτελεσματικές απ ότι του φαρμακείου, οι οποίες είναι και ακριβότερες... Από χημικά/συστατικά επίσης όλες έχουν από τις γνωστές δλδ , γιατί υπάρχουν και κάποιες  μάρκες που δεν έχουν sls, fluoride, parabens και τετοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον οι φθηνές περιέχουν κάποια χρήσιμα συστατικά (π.χ φθόριο) και δεν είναι σαπουνόνερο λογικά θα κάνουν δουλειά. Συνήθως τελειώνουν πιο γρήγορα, μάλλον είναι λιγότερο συμπυκνωμένη η σύνθεση.

 

Οι πιο ακριβές βέβαια περιέχουν μέσα εκτός από φθόριο και άλλα συστατικά με αντισηπτική δράση ή για να ανακουφίζουν τα ευαίσθητα δόντια .Ορισμένες βέβαια είναι πολύ εξειδικευμένες και δεν κάνουν για όλους.

 

Το πιο βασικό για μένα είναι το σωστό βούρτσισμα, με καλή οδοντόβουρτσα ή με οδοντόνημα. Σε διαφορετική περίπτωση ακόμη και την πιο ακριβή οδοντόκρεμα δεν πρόκειται να κάνει σωστή δουλειά.


Οσον αφορα την kolynos. Διαβασα οτι η πολλη χρηση σοδας καταστρεφει τα δοντια. Και επειδη ειδα οτι η kolynos εχει βγαλει 2 οδοντοκρεμες και η μια ειναι με σοδα, καλυτερα οχι για εμενα προσωπικα.

 

 

Υπάρχουν και οι συνομωσιολόγοι που διαδίδουν ότι το fluoride(φθόριο) προκαλεί καρκίνο και ότι μειώνει το iq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άλλοι λένε ότι από s/m είναι πιο αποτελεσματικές απ ότι του φαρμακείου, οι οποίες είναι και ακριβότερες... Από χημικά/συστατικά επίσης όλες έχουν από τις γνωστές δλδ , γιατί υπάρχουν και κάποιες  μάρκες που δεν έχουν sls, fluoride, parabens και τετοια...

 

Ποιοι λενε οτι του σουπερμαρκετ ειναι καλυτερες? Φτηνοτερες ειναι σιγουρα.

Σχετικα με το Λιστεριν, μου ειπε φαρμακοποιος οτι πλεον πωλειται και στο s/m. Αυτο μαλλον εξηγει γιατι το Λιστεριν πλεον δεν ανγραφει πανω ημερομηνια ληξης!

Αναρωτιεμαι τωρα ποιος το αγοραζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί. Γούστα είναι αυτά τι κάνει στον καθένα αλλά σου ξαναλέω δεν έχουν διαφορές τρελές. Από προσωπική εμπειρία μιλάω... Οι elgydium που παλιότερα τις έπαιρνα συνέχεια πχ δεν είναι κάτι τρομερό σε σχέση με τις crest, aim και oral b που έχω δοκιμάσει. Τώρα οι πολύ ακριβές που κυκλοφορούν φαντάζομαι μπορεί να έχουν διαφορά.

Αλλά συμφωνώ και εγώ ότι το σωστό βούρτσισμα  είναι που μετράει σε συνδυασμό με την κατάλληλη οδοντόβουρτσα,οδοντόκρεμα και οδοντικο νήμα...

 

Γιατί νομίζω ότι το λίστεριν έχει αρκετά χρόνια που κυκλοφορεί στα σουπερμαρκετ; Μπορεί όμως να κάνω και λάθος και να το έχω μπερδέψει με άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χα ξαναγραψει απο το θυμαμαι.

 

Η πιο καλη οδοντοκρεμα ειναι η πιο φθηνη αρκει να εχει φθοριο. Χωρις φθοριο ειναι αχρηστη...

 

Καμμια σχεση με την πραγματικοτητα.
Η επιλογη της σωστης οδοντοκρεμας δεν ειναι ευκολη υποθεση και καλα θα ειναι να υπαρχει συμβουλη οδοντογιατρου σε αυτην την επιλογη. Δεν πρεπει να διαταρασσει το σωστο pH του στοματος.
Πρεπει να αποφευγουμε οδοντοκρεμες που περιεχουν Triclosan.
Οσο για το φθοριο καλα θα ειναι να ειμαστε περισσοτερο προσεκτικοι για το αν πρεπει ή οχι να το χρησιμοποιουμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω ακουσει οτι χωρις φθοριο ειναι αχρηστη.

 

Παντως για να χρησιμοποιησει κανεις ενα πριοιον που δεν λεει την ημερομηνια ληξης του(Λιστεριν) πρεπει να ειναι λιγο χαζουλης ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παρε εσυ οδοντοκρεμα χωρις φθοριο...

 

Να τα πουμε σε 2 χρονακια...

 

 

Ή κανε μονο γαργαρες με αλατονερο καλυτερο ειναι....

 

Δεν ειπα να μην χρησιμοποιουμε οδοντοκρεμα με φθοριο, ειπα να μην ειμαστε απολυτα σιγουροι για την ασφαλη χρηση του. Εκει που διαφωνω ουσιαστικα μαζι σου ειναι στην αποψη σου ,οδοντοκρεμα οτι νανε την ποιο φθηνη αρκει να εχει φθοριο. Οδοντοκρεμα οτι νανε δεν παιζει, γιαυτο καλυτερα με συμβουλη οδοντογιατρου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω δεν παιρνω πχ απο τα λιντλ..

 

Παιρνω μαρκας σε προσφορα.. Αλλα αυτα που λενε οτι χαριζουν αστραφτερα δοντια και τετοια και κανουν 3+ ευρω η 75 ml πιστευω οτι ειναι κοροιδια σκετη..

 

Ποτε ομως δεν χωνεψα την crest δεν ηερω γιατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...