Προς το περιεχόμενο

Alien: Isolation


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι CGI Quality αυτά τα γραφικά.Το current-gen στοιχείο ζει και βασιλεύει, παράδειγμα στο πτώμα ή στα χέρια του πρωταγωνιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πτώμα το κόβω για ρομπότ, όπως ο Ash της πρώτης ταινίας, οπότε δεν θα έλεγα ότι στο συγκεκριμένο screenshot είναι άσχημη η απεικόνισή του. Αλλά και τα χέρια μου φαίνονται next gen, τόσο στα screenshots όσο και στα διάφορα βίντεο που έχω δει κατά καιρούς για το παιχνίδι (gameplay). Εκτός αν απλά εντυπωσιάζομαι εύκολα με τόση ρετρίλα που παίζω ;)

 

Καταλαβαίνω ότι όποιος καεί στο χυλό (βλ. ACM) φυσάει και το γιαούρτι, αλλά πιστεύω ότι κατέστη εξαρχής σαφές ότι μιλάμε για τελείως άλλο παιχνίδι εδώ, καθαρά survival horror. Το ότι είναι στο ίδιο σύμπαν με το ACM δεν έχει να λέει. Προσωπικά το μόνο παιχνίδι της σειράς που έχω παίξει είναι το πρώτο Aliens Vs Predator και η ατμόσφαιρά του δεν υπήρχε. Θεωρώ ότι το σύμπαν του Alien προσφέρεται όσο δεν πάει για survival horror και πολύ άργησαν να το σκεφτούν IMHO.

 

Από εκεί και πέρα οψόμεθα. Προφανώς αν κάποιος θέλει να μας κοροϊδέψει (α λα ACM) μπορεί άνετα να το κάνει, αλλά δεν το νομίζω γιατί την τελευταία φορά τούς γύρισε μπούμερανγκ... Αν αναγκαζόμουν να στοιχηματίσω, θα έλεγα ότι στη χειρότερη θα έχουμε στα χέρια μας ένα αξιοπρεπέστατο survival horror παιχνίδι στο πολυαγαπημένο σύμπαν του Alien(s), αλλά αυτό που φοβάμαι ότι η εμπειρία θα είναι κάπως "παθητική" (ή υπερβολικά σκηνοθετημένη, αν θέλετε), α λα Outlast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι αυτά τα γραφικά next-gen εγώ είμαι ο πάπας της Ρώμης.Το εντυπωσιακό στις φωτογραφίες είναι ο φωτισμός και οι τόνοι ΑΑ που έχουν βάλει.Όλα τα υπόλοιπα είναι current-gen.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε τι είναι ''next-gen'', ο φωτισμός και οι τόνοι ΑΑ που δεν σηκώνει καμία σημερινή GPU :)

 

Next-gen πραγματικό θα είναι μόνο το Witcher 3 όταν με το καλό, όλα τα άλλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πτώμα το κόβω για ρομπότ, όπως ο Ash της πρώτης ταινίας, οπότε δεν θα έλεγα ότι στο συγκεκριμένο screenshot είναι άσχημη η απεικόνισή του.

 

Yep, "human" + white liquid = synthetic.

 

Μπορεί και να τον "turn on" όπως έκανε η Ripley με τον Bishop στο 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ο όρος CGI έμεινε από παλιότερα όταν αναφερόμασταν στις cutscenes, που δεν ήταν in-game άλλα με άλλο software. Κλασσικό πχ το Starcraft... πάντως το νόημα το πιάνουμε όλοι νομίζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις ταινίες περισσότερο πέρασε λανθασμένα στα videogames.

 

Τώρα εκτός από τα off-topic:

 

Alien Isolation lets you “craft devices & things to use to defend yourself”

 

Napper explains, “We have a crafting system in the game. You find things in the environment and you can craft devices and things to use to defend yourself”. The sort of things found so far in the demo have included gel and scrap parts. “If you can imagine being stuck in this massive space station, what you would scavenge and find to defend yourself is our direction, and what we’ve tried to create with a lot of the abilities”.

 

However the things you create won’t be a long lived help. “Finding something you can use, it might work as a once off, and you’re like ‘yes’ and the next time it might not work as well” explains Napper. “Slowly you suddenly realise that this thing is learning from you and adapting to how you play”.

 

While there are what the team describe as “small fire arms” one thing you won’t be making is any tin can rocket launchers. “We do have a selection of weapons you can find in the Space Station,” says Napper. “It’s like I said before, it’s about scavenging and finding things you can imagine to be in that environment, small fire arms and stuff like that you can craft basic rudeimentary devices from. We’re not giving you plasma rifles, launchers and electric guns and stuff like that. It needs to stay within that chunky realm of believability.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από τις ταινίες περισσότερο πέρασε λανθασμένα στα videogames.

 

Τώρα εκτός από τα off-topic:

 

Alien Isolation lets you “craft devices & things to use to defend yourself”

 

"“Slowly you suddenly realise that this thing is learning from you and adapting to how you play” -> Την πρώτη φορά που φτιάχνεις το αντικείμενο, είναι scripted η πόρτα να ανοίξει, την επόμενη όχι. Πιο πολύ αυτό περιμένω παρά ότι το Xenomorph "μαθαίνει".

 

[ballsbreaker mode on/]Για το alien isolation δεν λέγαμε;[/off]

 

Γιατί, είναι off-topic τα 2 πιο πρόσφατα μηνύματα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"“Slowly you suddenly realise that this thing is learning from you and adapting to how you play” -> Την πρώτη φορά που φτιάχνεις το αντικείμενο, είναι scripted η πόρτα να ανοίξει, την επόμενη όχι. Πιο πολύ αυτό περιμένω παρά ότι το Xenomorph "μαθαίνει".

 

 

Γιατί, είναι off-topic τα 2 πιο πρόσφατα μηνύματα; :P

 

Ακριβώς. Για αυτό έκανα το σχόλιο περί Molyneux. Μπορεί οι επιλογές να είναι φαινομενικά πολλές, αλλά στην ουσία πιστεύω ότι θα είναι ανούσιες και πολύ πιο scripted από ό,τι αφήνεται να εννοηθεί στη συνέντευξη. Ως "this thing" πιστεύω ότι αναφέρεται στο σύστημα crafting ή στο παιχνίδι γενικά, όχι στην Α.Ι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...