Προς το περιεχόμενο

Χρησιμοτητα Ξενων Γλωσσων


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποιος επανεφερε το τοπικ μου μετα απο καιρο.

 

Εν παση περιπτωση σκεφτηκα κατι αλλο. Στην Ελλαδα μιλαμε σχεδον ολοι Αγγλικα. Ποσους μεταναστες εχετε δει να ερχονται και να μιλανε Αγγλικα? Ενταξει θα πειτε οσοι φαινονται δτη χωρα μας ειναι Πακιστανοι-Αλβανοι, αλλα και αυτοι ελληνικα μαθανε και μιλανε οχι Αγγλικα. Σκεψου να συνενοησε με εναν Αλβανο στα Αγγλικα

 

Οπως και να χει αν πας καπου σα τουριστας θα μιλησεις αγγλικα και οποιος καταλαβε και οι αλλα να πανε να γθουνε. Αν ομως πας επαγγελματικα εκτος και αν τοσο εσυ οσο και ο πελατης/ενδιαφερομενος τα μιλατε σα μητρικη γλωσσα θα υπαρχει τρυπα στην επικοινωνια και παντα σε ζητηση επαγγελματικου σκοπου θα προτιματε η γλωωσα που μιλαει η χωρα.

 

Για αυτο το λογο μην υποτιματε Γερμανικα/Γαλλικα που μιλουνται στις ισχυρες Χωρες της κεντρικης Ευρωπης Γαλλια/Γερμανια/Ελβετια κτλ

 

Στο μονο που διαφωνω ειναι οτι στην Ελλαδα μιλαμε αγγλικα. Αξιοπρεπη αγγλικα μιλανε λιγοι, πολλοι καταλαβαινουν αγγλικα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποιος επανεφερε το τοπικ μου μετα απο καιρο.

 

Εν παση περιπτωση σκεφτηκα κατι αλλο. Στην Ελλαδα μιλαμε σχεδον ολοι Αγγλικα. Ποσους μεταναστες εχετε δει να ερχονται και να μιλανε Αγγλικα? Ενταξει θα πειτε οσοι φαινονται δτη χωρα μας ειναι Πακιστανοι-Αλβανοι, αλλα και αυτοι ελληνικα μαθανε και μιλανε οχι Αγγλικα. Σκεψου να συνενοησε με εναν Αλβανο στα Αγγλικα

 

Οπως και να χει αν πας καπου σα τουριστας θα μιλησεις αγγλικα και οποιος καταλαβε και οι αλλα να πανε να γθουνε. Αν ομως πας επαγγελματικα εκτος και αν τοσο εσυ οσο και ο πελατης/ενδιαφερομενος τα μιλατε σα μητρικη γλωσσα θα υπαρχει τρυπα στην επικοινωνια και παντα σε ζητηση επαγγελματικου σκοπου θα προτιματε η γλωωσα που μιλαει η χωρα.

 

Για αυτο το λογο μην υποτιματε Γερμανικα/Γαλλικα που μιλουνται στις ισχυρες Χωρες της κεντρικης Ευρωπης Γαλλια/Γερμανια/Ελβετια κτλ

Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις δε πιανετε το πνευμα του διαλογου. Μιλαμε αγγλικα και μαλιστα πολυ καλα, αλλα επαγγελματικα σε ποσες θεσες εργασιες τα εχετε δει? Εχετε μπει σε καταστημα με ρουχα και ο πωλητης να μιλαει Αγγλικα? Σας εχουν παρει απο τη Wind και να σας μιλανε αγγλικα? Εχετε παει σε οδοντιατρο, πολιτικο μηχανικο, και να σου μιλανε αγγλικα? Ποσοι εχουν ερθει εδω για να στησουν επαγγελμα και να μιλανε αγγλικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις διάλογο, παρουςιάζεις τις απόψεις σου ως θεςφατες.

Έχω ζήσει στη Γερμανία, Αγγλία, ταιβάν, ΗΠΑ. Μάντεψε πόσες απο τις γλώσσες ήξερα όταν πήγα σε κάθε απο αυτούς τους τόπους. Αυτή είναι εμπειρία μου, αλλά δε τη γενικεύω, απλά ανεβοκατεβάζω συγκαταβατικά το κεφάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγες με χρηματα η δουλεψες καπου

Τι σημασια εχει η παγκοσμια γλωσσα ειναι τα αγγλικα οταν ταξιδευεις κιολας ειναι απαραιτητα.Επισης σε πολλα επαγγελματα χρειαζονται τα αγγλικα ειμαστε απο τις χωρες με υψηλο τουρισμο οταν ο αλλος παιρνει ας πουμε ενα ταξι και δεν μπορει να συννενοηθει εχει μια πρωτη αρνητικη εικονα...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πας καπου και εισαι μειοψηφια, πρεπει εσυ να προσαρμοστεις με τους πολλους και οχι οι πολλοι με σενα. Δε θα κατσει ενα εθνος να προσπαθησει να συνενοηθει με σενα, το αντιθετο θα γινει. Και δε μιλαμε σε επιπεδου εποχιακου τουρισμου. Τα παμε αυτα. Και οι Ιταλοι δε ξερουν το φερε μου ενα μπουκαλι νερο στα αγγλικα, βριστους, ξεφτιλισε τους, οπως εκανα εγω οταν πηγα αλλα στη τελικη το θεμα ειναι οτι εσυ εισαι στη χωρα τους. Και γω στο σπιτι μου τους δικους μου κανονες θα θεσω.

 

Και το θεμα ειναι οταν εισαι εξω, θα καταφερεις καπως να μιλησεις στη διεθνη γλωσσα, και να υπαρξει μια βασικη κατανοηση μεχρι εκει. Οταν ολοι ομως γυρω σου μιλουν τη γλωσσα τους θα ναι σα να βρισκεσαι σε μια παρεα και εισαι εξω απο τη κουβεντα. Δε ξερεις τι λενε, αν λενε για σενα, δε φερεις λογο και αποψη, τιποτα απο ολα αυτα. Απλα θα την περνας στη δουλεια θα κανεις τα ψωνια σου, και αμα φερεις μαζι και οικογενεια θα χεις και μια βασικη επικοινωνια μαζι και αντε και με καποιον που δε δεχτει να συνομιλησει μαζι σου στα Αγγλικα. Οσο ωραια η ασχημα και αν ακουγονται ετσι ειναι. Συντονιστειτε στη πραγματικοτητα και οχι στο ιδανικο. Ρομαντικα αγορια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η πραγματικοτητα για εσενα?Να μιλουν Ελληνικα Αλβανοι,Ινδοι Πακιστανοι κ.τ.λ και εσυ το 2016 να αναρωτιεσαι αν χρειαζονται τα αγγλικα που διδασκονται πλεον και στα δημοτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις δε πιανετε το πνευμα του διαλογου. Μιλαμε αγγλικα και μαλιστα πολυ καλα, αλλα επαγγελματικα σε ποσες θεσες εργασιες τα εχετε δει? Εχετε μπει σε καταστημα με ρουχα και ο πωλητης να μιλαει Αγγλικα? Σας εχουν παρει απο τη Wind και να σας μιλανε αγγλικα? Εχετε παει σε οδοντιατρο, πολιτικο μηχανικο, και να σου μιλανε αγγλικα? Ποσοι εχουν ερθει εδω για να στησουν επαγγελμα και να μιλανε αγγλικα?

 

Μα σε καμια τετοια δουλεια δεν θα σε παρουν κι εξω αν δεν ξερεις τη γλωσσα. Αλλο πραγμα να δουλεψεις σε μια θεση που η γλωσσα εργασιας ειναι τα αγγλικα. Απλα στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο συνηθισμενο φαινομενο οσο σε αλλες χωρες. Ακομα και σε χωρες που ειναι ελαστικες με τη γλωσσα στην αρχη, εν τελει σε υποχρεωνουν να τη μαθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θελω να πω. Που θα δουλεψεις αν μιλας μονο Αγγλικα και οχι τη γλωσσα τους? Μονο ανωτερα στελεχη απο οσο ξερω αλλα και αυτοι ημι-μονιμοι ειναι γιατι πηγαινοερχονται

 

Ασχετα απο το αν θα σε υποχρεωσουν/υποχρεωθεις, εγω καπου εξω δε θα πηγαινα αν δεν ηξερα περα απο τη διεθνη γλωσσα και την εγχωρια. Για τους λογους που περιεγραψα

 

Εκτος και αν πας συστημενος για 2-5 χρονια καπου να κανεις μια γερη αραπαχτη και εχεις στρωμενη δουλεια χωρις να πρεπει να εμπλεκεσαι στα κοινωνικα-πολιτικα της χωρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως επειδή και η πολύ βιβλιογραφία ειναι αγγλικά λογικό οποιαδήποτε επιστήμη να τα χρειάζεται και επειδή ισχύει και το διαβίου  μάθηση το να εργάζεσαι και να ξέρεις αγγλικά σημαίνει οτι μπορείς και να συναναστρέφεσαι σε εκθέσεις και να προχωράς τις γνώσεις σου παραπέρα . 

Τώρα το να ζητάνε σε δουλειές αγγλικά που ουδεμία περίπτωση υπάρχει να χρησιμοποιήσεις είναι επειδή έχει γίνει καραμέλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...