Προς το περιεχόμενο

[Mirrorless Camera] Samsung NX300 + 18-55mm f/3.5-5.6 - 399€ [reloaded][ΤΕΛΟΣ ΞΑΝΑ]


Questioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάποια στιγμή έκανε ένα spike η 5n στα 459€ με τον 16-50 και την θεωρώ άκρως ενδιαφέρουσα τιμή 

γενικά υπάρχει κινητικότητα στις nex λόγω έλευσης καινούργιων μοντέλων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

449 είχε η 5R+16-50 πριν από κανα μήνα και για διάστημα 1 εβδομάδας περίπου

 

εγώ αναγνωρίζω την απόδοση στο βίντεο στις ΝΕΧ. είναι κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες mirrorless σε αυτόν τον τομέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@questioner αυτο εννοουσα "δεν ειναι ακριβως 200 ευρω κατω" οπως εγραψα πριν ;)

Και στα 499 οποτε την εβαλε καποιο καταστημα υπηρχαν αμεσως 2-3 που 'απαντησαν' με την ιδια τιμη :)

Καλο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο στην 5R ειναι σουπερ ακομα και με τον 16-50 που να βαλεις κανεναν 1.8 πανω.

 

Το ο,τι μπορεί να έχει μικρότερο f δεν τον κάνει αναγκαστικά και ποιοτικότερο. Φωτεινότερο σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα ως δωρο την ΝΧ2000 πριν ενα μηνα σε παρομοια τιμη με την σαφως καλυτερη 300 , και πριν λιγες ωρες γυρισα απο ταξιδι στο Παρισι . Η μηχανη πηρε φωτια , σε παρακινει να βγαλεις φωτογραφιες (εβγαλα 4000) . Πολυ καλη αν και τα μονα ζορια ειναι οτι στο video μερικες φορες κανει blur χωρις λογο ( ειναι σπαστικο ), και μερικες φορες δεν σε αφηνει να βγαλεις φωτο αν δεν εχει εστιασει καλα ( καθε συμβουλη απο κατοχους δεκτη) , που με ενοχλει γιατι καλυτερα λιγο θολη παρα να χασεις την στιγμη (περασα το τελευταιο firmware αλλα τζιφος). Κατα τα αλλα προτεινω την 300 σε οσους δε καιγονται να παρουν αλλους φακους τουλαχιστον αμεσα.... Στα + οτι ειναι μικροτερη απο DSLR που δεν ειμαι ακομα ετοιμος να κουβαλησω αλλα απο Compact δεν το συζηταμε , ειναι πολυ πιο μπροστα σε ποιοτητα , με το μικρο συμβιβασμο στον ογκο και το βαρος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αυτή τη στιγμή με μια Canon Ixus 40 εδώ και αρκετά χρόνια και μετά τις διακοπές μου φέτος στη Ρόδο αποφάσισα ότι πρέπει να αγοράσω κάποια καλύτερη. Πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή και ίσως είναι αυτό που ψάχνω (η φωτογραφική που έχω τώρα ήταν η πρώτη που αγόρασα οπότε σε αυτήν έμαθα τα απλά και βασικά περί φωτογραφίας). Τώρα θέλω να κάνω το επόμενο βήμα (μου έλειψε πολύ το μεγάλο οπτικό ζουμ που θα ήθελα να είχε). Βέβαια σκεφτόμουν κάπου στα 200€ και αν και όπως καταλαβαίνω η συγκεκριμένη είναι προσφορά, για να πειστώ να δώσω τη διπλάσια τιμή (400€) θα ήθελα και κάποια γνώμη - παρακίνηση για να κάνω τη χρηματική υπέρβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αυτή τη στιγμή με μια Canon Ixus 40 εδώ και αρκετά χρόνια και μετά τις διακοπές μου φέτος στη Ρόδο αποφάσισα ότι πρέπει να αγοράσω κάποια καλύτερη. Πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή και ίσως είναι αυτό που ψάχνω (η φωτογραφική που έχω τώρα ήταν η πρώτη που αγόρασα οπότε σε αυτήν έμαθα τα απλά και βασικά περί φωτογραφίας). Τώρα θέλω να κάνω το επόμενο βήμα (μου έλειψε πολύ το μεγάλο οπτικό ζουμ που θα ήθελα να είχε). Βέβαια σκεφτόμουν κάπου στα 200€ και αν και όπως καταλαβαίνω η συγκεκριμένη είναι προσφορά, για να πειστώ να δώσω τη διπλάσια τιμή (400€) θα ήθελα και κάποια γνώμη - παρακίνηση για να κάνω τη χρηματική υπέρβαση.

 

Η συγκεκριμένη φωτογραφική με τον συγκεκριμένο φακό δεν θα σου δώσει μεγάλο οπτικό zoom. Για να έχεις λοιπόν μεγάλο οπτικό zoom πρέπει να πάρεις και έναν 50-200mm ο οποίος κοστίζει περίπου 230€ αυτή τη στιγμή που γράφω. Έτσι θα έχεις ένα εύρος εστιακού μήκους 18-200mm με τους δύο φακούς. Ο ένας που έρχεται με την μηχανή θα καλύπτει εστιακά μήκη μέχρι 55mm και ο άλλος από 55mm μέχρι 200mm. Οπότε το κόστος σου ανεβαίνει κοντά στα 630€.

 

Τώρα με τα ίδια ή ελάχιστα παραπάνω από 630€ θα μπορείς να έχεις πάρει μια Canon EOS 600D με τον 18-55mm + 55-250mm που σου δίνει ακόμα μεγαλύτερο εστιακό μήκος και πλέον θα έχεις μια αξιόλογη dSLR. Με ακόμα λιγότερα μια EOS 1100D.

 

Από εκεί και πέρα είναι πόσο εσύ μπορείς να διαχειριστείς α) τον όγκο της dSLR και β) τις άπειρες manual επιλογές που έχεις πλέον στη διάθεση σου.

 

Προσωπικά θα διάλεγα με κλειστά μάτια τη δεύτερη περίπτωση μιας και οι γνώσεις και η εμπειρία που θα σου προσφέρει μια dSLR δεν θα μπορέσει να σ' τις προσφέρει μια mirroless.

 

Συνοψίζοντας. Εάν δεν είσαι σίγουρος για το τι θέλεις αλλά διαθέτεις τα χρήματα και την ευχέρεια να αλλάζεις φωτογραφικές τέτοιου range τιμών τότε προχώρα. Εάν θες απλά να βγάζεις φωτογραφίες για το άλμπουμ σου και θες μικρό όγκο τότε κοίτα αλλού. Εάν όμως έχεις την θέληση και την διάθεση να ασχοληθείς ερασιτεχνικά με την ποιοτική φωτογραφία μην κοιτάξεις καθόλου το μηχανάκι της προσφοράς. Πήγαινε κατευθείαν σε dSLR αφού οι τιμές είναι παραπλήσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου αλλά και για τα διλήμματα που μου θέτεις (αν και ουσιαστικά τα διλήμματα αυτά μου ξεδιαλύνουν πολλά πράγματα). 

Με άλλο φακό, έχεις πάει ήδη στα 600€ που δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω. Τα 400€ και το σκέφτομαι.  

Αν και δε με βλέπω για dslr (οικονομικοί οι λόγοι) σε αυτά τα δύο που μου θέτεις να σου πω ότι για τον όγκο, δε νομίζω να μου δημιουργήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, όσο για τις ρυθμίσεις μπορώ να σου πω ότι με μαγνητίζει κάτι τέτοιο. Λόγω υπολογιστών και android smartphones / tablet, η καλύτερή μου είναι να ψάχνω τις ρυθμίσεις των προγραμμάτων (ακόμα και καλύτερα όταν φλασάρω κάποια καινούρια rom).

 

Εν κατακλείδι, μάλλον με βλέπω σε πιο compact καταστάσεις (όχι ότι με ενοχλεί το μέγεθος της συγκεκριμένης) και πιο φθηνές, γιατί συναισθάνομαι ότι το να ξεφύγω από τα 200-250€ θα μου προσφέρει κάποιες δυνατότητες που ενδεχομένως να μη χρησιμοποιήσω αυτήν την περίοδο. Καλά να είμαστε, μετά από αυτή που θα αγοράσω τώρα ίσως να πάω σε dslr. Το 80% των φωτογραφιών μου λαμβάνονται στις διακοπές ή εξορμήσεις τους ζεστότερους μήνες του έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι γνώσεις και η εμπειρία που θα σου προσφέρει μια dSLR δεν θα μπορέσει να σ' τις προσφέρει μια mirroless.

Μπορείς μήπως να το αναλύσεις λίγο αυτό; Εξαιρώντας τη διαφορά του viewfinder, τι παραπάνω μπορείς να κάνεις με μια DSLR που δεν κάνει μια mirrorless;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μου έλειψε πολύ το μεγάλο οπτικό ζουμ που θα ήθελα να είχε). Βέβαια σκεφτόμουν κάπου στα 200€

Πιστευω οτι η περιπτωση σου ειναι ξεκαθαρη, απο αυτα τα δυο στοιχεια και μονο πας καρφι για Bridge μηχανη που και σχετικα καλη ποιοτητα θα σου προσφερει (καλυτερη απο τις κομπακτ) και παρα πολυ μεγαλο οπτικο ζουμ (που δε θα βρεις με τιποτα στις "ακριβες" mirrorless & dslr). Στα 200 ευρω που ειναι και το μπατζετ σου θα εχεις αρκετες επιλογες σε αυτη την κατηγορια, ενω αν κανεις την υπερβαση και εξακολουθεις να εχεις την καψουρα του ζουμ τα 400 θα ειναι μονο η αρχη :)

 

@^^ ειδικα σε σχεση με την ΝΧ300 απειροελαχιστα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολλά πράγματα.

Τα μεγάλα συν της dslr είναι η πολύ γρήγορη εστίαση και το οπτικό σκόπευτρο.

Από εκεί και πέρα η εύκολη προσθήκη εξωτερικού φλας,ο χαμηλός θόρυβος στα ψηλά iso,τα επιπλέον κουμπιά στο σώμα,το καλύτερο κράτημα και άλλα πολλά έστω και μικρά είναι που κάνουν πιο σοβαρή φωτογραφική επιλογή μια dslr.

Ασφαλώς υπάρχουν και ισάξιες λύσεις των dslr αλλά πλησιάζουν σε τιμές το χιλιάρικο.

Πιστευω οτι η περιπτωση σου ειναι ξεκαθαρη, απο αυτα τα δυο στοιχεια και μονο πας καρφι για Bridge μηχανη που και σχετικα καλη ποιοτητα θα σου προσφερει (καλυτερη απο τις κομπακτ) και παρα πολυ μεγαλο οπτικο ζουμ (που δε θα βρεις με τιποτα στις "ακριβες" mirrorless & dslr). Στα 200 ευρω που ειναι και το μπατζετ σου θα εχεις αρκετες επιλογες σε αυτη την κατηγορια, ενω αν κανεις την υπερβαση και εξακολουθεις να εχεις την καψουρα του ζουμ τα 400 θα ειναι μονο η αρχη :)

 

@^^ ειδικα σε σχεση με την ΝΧ300 απειροελαχιστα πραγματα...

Η πιο αποτυχημένη κατηγορία για εμένα είναι οι bridge μηχανές λίγο από όλα πιο πολύ στα κακά παρά στα καλά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς μήπως να το αναλύσεις λίγο αυτό; Εξαιρώντας τη διαφορά του viewfinder, τι παραπάνω μπορείς να κάνεις με μια DSLR που δεν κάνει μια mirrorless;

 

 

Πάρα πολλά πράγματα.

Τα μεγάλα συν της dslr είναι η πολύ γρήγορη εστίαση και το οπτικό σκόπευτρο.

Από εκεί και πέρα η εύκολη προσθήκη εξωτερικού φλας,ο χαμηλός θόρυβος στα ψηλά iso,τα επιπλέον κουμπιά στο σώμα,το καλύτερο κράτημα και άλλα πολλά έστω και μικρά είναι που κάνουν πιο σοβαρή φωτογραφική επιλογή μια dslr.

Ασφαλώς υπάρχουν και ισάξιες λύσεις των dslr αλλά πλησιάζουν σε τιμές το χιλιάρικο.

 

Ακριβώς. Ας συμπληρώσω λίγα πράγματα με τη σειρά που έγραψε ο tiniakos.

 

Για εμένα το σημαντικότερο πλεονέκτημα είναι το viewfinder. Τελείως διαφορετική οπτική των πραγμάτων. Πλέον, σίγουρα δεν μπορώ να κάνω σωστή σύνθεση κάδρου χωρίς viewfinder.

 

Η προσθήκη ΣΟΒΑΡΟΥ εξωτερικού φλας είναι εξίσου σημαντικό.

 

Για το noise reduction σε υψηλά ISO δεν γνωρίζω σε τι επίπεδα έχουν φτάσει οι τελευταίας τεχνολογίας MILCs.

 

Η εργονομία μιας dSLR δεν μπορεί να συγκριθεί με οποιαδήποτε άλλη compact size φωτογραφική. Το μεγάλο σώμα επιτρέπει στο ανθρώπινο χέρι να "δένει" καλύτερα πάνω του. Και δεν είναι απλά ανατομικό το θέμα αλλά βοηθάει και σε καλύτερες λήψεις.

 

Και μια προσθήκη: Το εύρος φακών στις dSLR δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό των MILCs. Το ίδιο και των αξεσουάρ (βλέπε grips, shutter remote controls, lcds etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...