Προς το περιεχόμενο

[Mirrorless Camera] Samsung NX300 + 18-55mm f/3.5-5.6 - 399€ [reloaded][ΤΕΛΟΣ ΞΑΝΑ]


Questioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω οτι η περιπτωση σου ειναι ξεκαθαρη, απο αυτα τα δυο στοιχεια και μονο πας καρφι για Bridge μηχανη που και σχετικα καλη ποιοτητα θα σου προσφερει (καλυτερη απο τις κομπακτ) και παρα πολυ μεγαλο οπτικο ζουμ (που δε θα βρεις με τιποτα στις "ακριβες" mirrorless & dslr). Στα 200 ευρω που ειναι και το μπατζετ σου θα εχεις αρκετες επιλογες σε αυτη την κατηγορια, ενω αν κανεις την υπερβαση και εξακολουθεις να εχεις την καψουρα του ζουμ τα 400 θα ειναι μονο η αρχη :)

 

@^^ ειδικα σε σχεση με την ΝΧ300 απειροελαχιστα πραγματα...

 

το μεγαλο ζουμ ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει.

ποιος ο λογος να εχεις 50Χ ζουμ σε μια καμερα που ουτε σε τριποδο θα τη βαλεις,ουτε πανω απο iso 200 μπορει να βγαλει φωτογραφια?

για να βγαζεις 1 φορα το καλοκαιρι τη γκομενα στην διπλανη παραλια την ωρα που αλλαζει?

οι bridge ουτε καλες φωτογραφιες βγαζουν,ουτε φτηνες ειναι,ουτε μικρες ειναι.αρα δεν εχουν λογο υπαρξης.

ειτε πας σε κομπακτ αν θες φορητοτητα ,ειτε σε mirorless με πολυ μικρο φακο και αν θες ποιοτητα πας σε dslr

αλλη λυση δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειπαμε το σκοπευτρο εξαιρειται (νταξει ειναι μαλλον η σημαντικοτερη ελλειψη/διαφορα αλλα αφου ρωτηθηκατε "τι αλλο εκτος απο αυτο"!...) οποτε εχουμε και λεμε:

Εστιαση: Η ΝΧ300 ειναι απο τις γρηγοροτερες μηχανες γενικα αφου συνδιαζει και contrast & phase detection. Μετρησεις και κατοχοι το επιβεβαιωνουν.

Φλας (και λοιπα αξεσουαρ -- ακομα και ΟΛΑ αυτα τα 'τελευταια' που εγραψε ο Questioner --) παιρνει μια χαρα. Kαι ποιος ειπε οτι η samsung δεν εχει "σοβαρα" φλας; λεφτα να υπαρχουν....

Iso max =25600 για την ΝΧ300 (οποτε μεχρι 3200 ή και 6400 ειναι ανεκτες οι φωτογραφιες), πρεπει να πας αρκετα πανω σε λεφτα για να βρεις αισθητα καλυτερη dslr (εχει ομως η samsung ενα προβλημα με τη μειωση του θορυβου απο οτι εχω δει ειδικα στο κοκκινο χρωμα, αλλα να ξερουμε και με τι θα συγκρινουμε ετσι, γιατι αν παμε με καμια canon 1000-1100 / nikon D3000/3100 θα πεσει κλαμα... οπως κλαμα θα πεσει απο την αναποδη και με την D4s του 4χιλιαρου! Οι καλες sony nex παντως ειναι λιγο καλυτερες εδω, μια που κοιτατε και γενικα τις mirrorless vs dslr)

Κουμπια για το μεγεθος της εχει επισης παρα πολλα (and did I mention μεγαλουτσικη οθονη αφης amoled ψιλο-υψηλης αναλησης?).

Κρατημα ναι οκ, προφανως λογω μεγεθους υπερτερει η dslr (το ιδιο και η Bridge). Τι συγκρινουμε τωρα, τα 200-300γρ με το.... κιλο? Και το ενα μειον (και συν) ειναι και το αλλο, εξαρταται την ορεξη του καθενος.

Και κατι που δεν ειπατε, το τι "γομαρι" αισθητηρα φοραει η ΝΧ300, τα apps (και γενικα το θεμα 'smart camera') το 3D αλλα και τα 60fps fHD video (αν και με την ελλειψη μηχανισμου σταθεροποιησης on-camera και τους μαλλον κακους σταθεροποιητες στους φακους της sammy υπαρχουν καποια -σοβαρα- θεματα εδω).

Το μονο που κερδιζει κανεις κρατωντας μια DSLR ειναι λιγο.... 'ανδρισμο'! (συν αυτα που ειπαμε :P)

Αντιθετα η ΝΧ300 με τον φανταστικο 30αρη φακο μπαινει και σε.... τσεπη!

 

Ολα αυτα δεν τα γραφω για να σπρωξω κοσμο στην ΝΧ300 εναντι των DSLR, δεν ηταν αυτο το θεμα ετσι κι αλλιως, απλα για να μην μενει η εντυπωση οτι οι μεν ειναι 'παιχνιδακια' και οι δε η μοναδικη 'σοβαρη επιλογη', η διαφορα στην ποιοτητα ειναι πολυ μικροτερη απο οτι νομιζετε (και αποτελει συγκρισιμο μεγεθος) και απλα το θεμα ειναι η μεγαλη εκ φυσης διαφορα (μεγεθος, viewfinder, grip κλπ) που καθιστα τις δυο κατηγοριες μηχανων πολυ απλα ΜΗ συγκρισιμες!

 

Ενταξει προφανως και καθε κατηγορια εχει το κοινο της, αν δηλαδη θεωρειτε αποτυχια τις bridge γιατι να μην ειναι αποτυχια και οι mirrorless ας πουμε; Ή πλεον οι κομπακτ ξερω γω (ελεω κινητων)... οποιος ξερει τι θελει ψωνιζει αυτο που θελει. Αλλα αφου λεει ο ανθρωπος θελει οπτικο ζουμ, τι να παρει δηλαδη; Αντε να παρει μια "καλη" κομπακτ σε αυτα τα λεφτα με καλο ζουμ αν τον κοφτει και το μεγεθος, γιατι για ποιοτητα σιγουρα δεν ειναι χειροτερη μια καλη bridge απο μια καλη compact με μεγαλα ζουμ (και επειδη καποτε ετυχε να εχω ψωνισει ταυτοχρονα και απο τις 2 αυτες κατηγοριες και να μεινω με αυτες για πολυ καιρο, πραγματικα οποτε ηθελα σοβαρη φωτογραφιση η κομπακτ εμενε στο σπιτι --αν και πχ το viewfinder της bridge δεν με ειχε βολεψει οποτε κρατατε μια πισινη κι εδω για το τι βολευει τον κοσμο, δεν ειναι ολοι 'επαγγελματιες'--), εχω φιλο με την ΝΧ1000 που ακριβως ελεω ζουμ την αφηνει σπιτι και παιρνει τις bridge μαζι του (ναι, αμαρτια, αλλα αφου δεν τον βολευει αφου προφανως δεν ηξερε τι αγοραζε...), -- πλεον κατοχος κι εγω της ΝΧ1000 που ομως δεν την αποχωριζομαι! --).

 

DSLR + zoom/tele lens + Flash + δε ξερω γω τι αλλο το περασαμε το χιλιαρικο

NX300 + zoom/tele lens + Flash (περιλαμβανεται παντως ενα μικρο στη συσκευασια!) + electronic viewfinder (ω ναι, γινεται και αυτο!) παλι δε ξερω τι αλλο θελετε να του φορτωσετε, παλι παμε 800-1000+ (παντως αν εδω ο tiniakos ως 'ισαξια λυση αλλά στο χιλιαρικο' υπονοουσε καμια ΝΕΧ-7 θα εθετα την ερωτηση 'ποσο πισω ειναι στην φωτογραφια η ΝΧ300 για λιγοτερα απο τα μισα χρηματα?' ;) )

Στα 200 λεει ειναι το μπατζετ του... και θελει και ζουμ!!!

 

Και @ntinaras το εχεις προσεγγισει τελειως λαθος το θεμα, καταρχας δεν ειπα εγω για το ζουμ, κι εγω λεω με την ΝΧ1000 ειμαι πλεον. 2ον πού ξερεις εσυ τι θελει ο καθενας, εγω σου λεω ενας στους δυο θελει να καθεται καθε 2 μηνες να βγαζει την πανσεληνο ας πουμε... και ποιος σου ειπε οτι δε θα την βαλει σε τριποδο?

Το isο200 ειναι μεγιστη παραπληροφορηση (προφανως εννοεις απο θεμα ποιοτητας αλλα και παλι το 400αρι πλεον ειναι στανταρ και το 800αρι ενιοτε).

Αν τωρα απο προσωπικη εμπειρια πετυχες bridge με 'οχι καλυτερη' φωτογραφια απο κομπακτ (θα ελεγα γενικα αλλα ας πουμε εστω στο ιδιο budget) τοτε μαλλον δεν ξερεις να ελεγχεις σωστα τι παιρνεις πριν το παρεις, το να γενικευετε το 'oi bridge δεν βγαζουν καλυτερες φωτογραφιες απο τις compact' ειναι απο τα πιο fail σχολια που εχω διαβασει γενικα... ποτέ!). Εκτος αν λογο υπαρξης με τετοιες λογικες δεν εχουν τα smartphones/tablets και χιλια δυο αλλα πραγματα για τα οποια υπαρχουν αλλα προϊοντα που κανουν καλυτερα αυτα που 'κανουν' αυτα και τα υπολοιπα 'χιλια δυο'.

Περιμενω ακομα να δω τι θα του προτεινετε για 200 ευρω και ζουμ παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσει το κείμενο σου η samsung θα βγάλεις μεροκάματο και για τον κόπο και για την υποστήριξη.

Εγώ με 1000 ευρώ έχω μία nikon d7000 + tamron 17-50 f2.8 non vc, για όποιον ξέρει και καταλαβαίνει από φωτογραφία είναι περιττό να γράψω οτιδήποτε.

Α είχα και μία nikon 1 j1 και τώρα ψάχνομαι για μία νέα "μικρή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα πράγματα.. Αν σε ενδιαφέρει το portability πας σε mirrorless.. Αν όχι πας σε dslr.

Η ποιότητα των mirrorless έχει αναπτυχθεί αρκετά.

Υπάρχει έλλειψη viewfinder αλλά είναι και όπως μάθεις. Δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα να βγάλω καταπληκτικες φωτογραφίες.

 

Ταυτόχρονα εχω αγοράσει εναν legacy τηλεφακό και εναν prime 50mm f1.7 που τους δουλεύω σε manual focus. Κόστος 45$(ναι 35 ευρώ)

Πήρα και ένα teleconverter και έχω φτάσει τα 600mm.

 

Για μένα το βασικό ηταν τα 350gr και το μικρό μέγεθος που μου επιτρέπει να την έχω κατά 90% μαζί μου..

 

Μιλάω για την nex 3n με τον 16-55 που αγόρασα περίπου στα 310€

Με το συμπαθειο :-P

post-55704-0-80135800-1383145028_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλο ζουμ ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει.

ποιος ο λογος να εχεις 50Χ ζουμ σε μια καμερα που ουτε σε τριποδο θα τη βαλεις,ουτε πανω απο iso 200 μπορει να βγαλει φωτογραφια?

για να βγαζεις 1 φορα το καλοκαιρι τη γκομενα στην διπλανη παραλια την ωρα που αλλαζει?

 

μεγάλη δήλωση. διαφωνώ κάθετα. πέρα από το σενάριο της "κατασκοπίας" της γκόμενας που αλλάζει στη διπλανή παραλία ή στο κότερο, υπάρχουν και άνθρωποι που φωτογραφίζουν πλοία, αεροσκάφη, πουλιά (ιπτάμενα :) ), οι οποίοι δεν έχουν χρήματα για DSLR και 500mm φακούς των 5 κιλών.. 

εγώ με μια canon sx50 (24-1200mm) τράβηξα φέτος το καλοκαίρι πάρα πολλές αξιοπρεπείς φωτογραφίες από μακρινά αντικείμενα (ψαρόβαρκες, γλάρους κτλ) και ήταν η κύρια μηχανή μου στις διακοπές, ενώ οι DSLR και οι mirrorless έμειναν στο σπίτι. Με το σταθεροποιητή εικόνας δεν έχεις πρόβλημα, ακόμα και σε handheld βίντεο, ενώ παράλληλα δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσεις iso με το φως της ημέρας. 

παράδειγμα: Το παρακάτω ψαροκάικο ήταν στα 3 χιλιόμετρα απ'το μπαλκόνι μου και έχει τραβηχτεί με οπτικό ζουμ στα 1.200mm.(ISO 80, 1/250, f6.5) Η φωτογραφία είναι συμπιεσμένη

20130828-IMG_0378_zpsf816ec86.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπαθειο :-P

XAxaxa οντως τρομερο το μπουρι σου .

Να σε ρωτησω επ αυτου , απο ebay τα αγορασες? Αν ναι , δωσε κανα λινκ .

Εγω πηρα αυτο το φλας με 9 ευρο και με εχει σωσει http://www.ebay.com/itm/CY1-Camera-Flash-Light-Nikon-D50-D60-D80-D90-D6000-D3100-D5200-D7100-D7000-/221278383539?pt=Digital_Camera_Flashes, δινει ζωη στις βραδυνες ληψεις και εχει 4 tilt settings οποτε δεν ασπριζει τα παντα .

Πηρα και αυτο το hood  http://www.ebay.com.au/itm/F96-Metal-Lens-Hood-Cap-UV-Filter-for-Samsung-NX1000-NX1100-20-50mm-Lens-AU-/261233188652?pt=AU_Filters&hash=item3cd2b61f2c

αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω δει διαφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη δήλωση. διαφωνώ κάθετα. πέρα από το σενάριο της "κατασκοπίας" της γκόμενας που αλλάζει στη διπλανή παραλία ή στο κότερο, υπάρχουν και άνθρωποι που φωτογραφίζουν πλοία, αεροσκάφη, πουλιά (ιπτάμενα :) ), οι οποίοι δεν έχουν χρήματα για DSLR και 500mm φακούς των 5 κιλών.. 

εγώ με μια canon sx50 (24-1200mm) τράβηξα φέτος το καλοκαίρι πάρα πολλές αξιοπρεπείς φωτογραφίες από μακρινά αντικείμενα (ψαρόβαρκες, γλάρους κτλ) και ήταν η κύρια μηχανή μου στις διακοπές, ενώ οι DSLR και οι mirrorless έμειναν στο σπίτι. Με το σταθεροποιητή εικόνας δεν έχεις πρόβλημα, ακόμα και σε handheld βίντεο, ενώ παράλληλα δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσεις iso με το φως της ημέρας. 

παράδειγμα: Το παρακάτω ψαροκάικο ήταν στα 3 χιλιόμετρα απ'το μπαλκόνι μου και έχει τραβηχτεί με οπτικό ζουμ στα 1.200mm.(ISO 80, 1/250, f6.5) Η φωτογραφία είναι συμπιεσμένη

20130828-IMG_0378_zpsf816ec86.jpg

Δε φαντάζεσαι πόσο καλύτερη θα ήταν τραβηγμένη με μία dslr και έναν 55-200mm φακό.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα τι καθομαστε και συζηταμε τωρα δεν καταλαβαινω... 300mm=1200mm αφου φαινεται και απο τα δειγματα...

http://www.usa.canon.com/app/html/EFLenses101/focal_length.html

http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/ (εδω η αναλογια ειναι 150mm με 600mm)

 

post-220488-0-75255900-1383157320_thumb.jpg (300χιλ, δηλαδη 200 στην D7000 ή αλλες APS-C)

post-220488-0-62201300-1383157355_thumb.jpg

post-220488-0-29722600-1383157364_thumb.jpgpost-220488-0-95382700-1383157329_thumb.jpg

(αυτες οι δυο ολόιδιες δεν ειναι?  :))

OK ρε παιδια, προφανως στα ιδια χιλιοστα η DSLR θα ειναι η ξεκαθαρη νικητρια, αλλα ελεος, ειπαμε δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα στη φωτογραφια, τι σας πειραζει αν ο ανθρωπος που θελει ζουμ αγορασει... ζουμ? Πώς θα φτασεις με ενα αρχικο μπατζετ 200 ευρω να βγαζεις φωτογραφιες με dslr στα 1000-1200mm? Aυτα ειναι για λιγους!

ΥΓ. Κι εγω μεχρι το προηγουμενο ποστ μου αρκετα πραγματα τα θεωρουσα περιττα να τα γραψω αλλά... (μα τι σχεση εχει το χιλιαρικο με τα 200-400€ και τα συγκρινετε πραγματικα απορω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε φαντάζεσαι πόσο καλύτερη θα ήταν τραβηγμένη με μία dslr και έναν 55-200mm φακό.

 

Ναι πολύ καλυτερη, μόνο που θα φαινόταν μια τελεία μονο και γυρω γυρω θάλασσα.. 1.200mm έγραψα όχι 200. Και επαναλαμβάνω ότι η φωτογραφια δεν είναι σε πλήρη ανάλυση. Είναι 55kb μόνο! Την έβαλα ως παράδειγμα για το τί μπορεί να τραβηξει κανείς με μεγάλο ζουμ. Με γυμνό μάτι ίσα ίσα που φαινόταν αυτό το ψαροκαικο στα 3km

Επεξ/σία από downhill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη δήλωση. διαφωνώ κάθετα. πέρα από το σενάριο της "κατασκοπίας" της γκόμενας που αλλάζει στη διπλανή παραλία ή στο κότερο, υπάρχουν και άνθρωποι που φωτογραφίζουν πλοία, αεροσκάφη, πουλιά (ιπτάμενα :) ), οι οποίοι δεν έχουν χρήματα για DSLR και 500mm φακούς των 5 κιλών.. 

εγώ με μια canon sx50 (24-1200mm) τράβηξα φέτος το καλοκαίρι πάρα πολλές αξιοπρεπείς φωτογραφίες από μακρινά αντικείμενα (ψαρόβαρκες, γλάρους κτλ) και ήταν η κύρια μηχανή μου στις διακοπές, ενώ οι DSLR και οι mirrorless έμειναν στο σπίτι. Με το σταθεροποιητή εικόνας δεν έχεις πρόβλημα, ακόμα και σε handheld βίντεο, ενώ παράλληλα δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσεις iso με το φως της ημέρας. 

παράδειγμα: Το παρακάτω ψαροκάικο ήταν στα 3 χιλιόμετρα απ'το μπαλκόνι μου και έχει τραβηχτεί με οπτικό ζουμ στα 1.200mm.(ISO 80, 1/250, f6.5) Η φωτογραφία είναι συμπιεσμένη

20130828-IMG_0378_zpsf816ec86.jpg

με iso 80?

φανταζομαι ειναι νταλα μεσημερι για να χεις τοσο iso.

με τοσο zoom και με f6.5 μονο μεσημερι εχει νοημα αυτος ο φακος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θα πάει τώρα να την πάρει στα 600 ευρώ όταν έχει παίξει στα 400 ευρώ.

 

Θα την πάρει από το άλλο κατάστημα που την έχει ακόμα στα 400€ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...