Προς το περιεχόμενο

Η Motorola θα στηρίξει το Phoneblocks μέσω του Project Ara


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θελεις να επιχειρηματολογισεις και να αιτιολογησεις αυτο που μολις ειπες;

Πριν 2 χρόνια ένας φιλος μου μου σύστησε ένα σάιτ στο οποίο έστηνες ένα smartphone όπως το ήθελες. Τότε δεν με ενδιέφερε και απλά το προσπέρασα, ο ίδιος όμως ασχολήθηκε κι ακόμα ασχολείται. Ο ίδιος είχε και το ιντερνετομάγαζο tabletakias.gr το οποίο πλέων έχει κλείσει γιατί ασχολείται με άλλα πράγματα. Κάποια στιγμή θα μάθω πως λέγεται εκείνο το σάιτ και θα το δημοσιεύσω στο φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό υπάρχει εδώ και χρόνια

 

Πριν 2 χρόνια ένας φιλος μου μου σύστησε ένα σάιτ στο οποίο έστηνες ένα smartphone όπως το ήθελες. Τότε δεν με ενδιέφερε και απλά το προσπέρασα, ο ίδιος όμως ασχολήθηκε κι ακόμα ασχολείται. Ο ίδιος είχε και το ιντερνετομάγαζο tabletakias.gr το οποίο πλέων έχει κλείσει γιατί ασχολείται με άλλα πράγματα. Κάποια στιγμή θα μάθω πως λέγεται εκείνο το σάιτ και θα το δημοσιεύσω στο φόρουμ

Καμια σχεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνειρο μου είναι αυτό το smartphone με open λειτουργικό π.χ. ubuntu.

Ούτε να τρώω τις διαφημίσεις τα βίτσια και την αρτηριοσκλήρωση του android του ios και των windows στην μούρη ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια ένας φιλος μου μου σύστησε ένα σάιτ στο οποίο έστηνες ένα smartphone όπως το ήθελες. Τότε δεν με ενδιέφερε και απλά το προσπέρασα, ο ίδιος όμως ασχολήθηκε κι ακόμα ασχολείται. Ο ίδιος είχε και το ιντερνετομάγαζο tabletakias.gr το οποίο πλέων έχει κλείσει γιατί ασχολείται με άλλα πράγματα. Κάποια στιγμή θα μάθω πως λέγεται εκείνο το σάιτ και θα το δημοσιεύσω στο φόρουμ

 

Προφανως κατι αλλο θα ηταν και απλα το συνδεεις με αυτο το project. Οταν κατι εχει βγει ηδη σαν προτζεκτ δεν μπορει να επαναληφθει. Αυτο αρα συμφωνα με σενα ειναι μια αντιγραφη αυτου που ειχε δει ο φιλος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αγορασμένη απο την Google.Και ακόμα και να το ήθελε η Google, οι υπόλοιποι κατασκευαστές θα το ήθελαν(βλ. Apple,Microsoft); Υπερβολικά αδύνατο να γίνει.

Το προτζεκτ δεν ειναι της Motorola και χωρις τη συμμετοχή των μεγαλων hardware κατασκευαστριων εταιριων χλωμο να γινει οτιδηποτε,μονο με μια εταιρια!

Το λογισμικο ειναι το λιγοτερο προβλημα!

Ολη η ιδεα ειναι μια μεταφορα του τροπου που λειτουργουν τα desktop pc τοσα χρονια,στη mobile πλατφορμα(smartphones/tablets)!

Το προβλημα δεν ειναι να γινει,αλλα αν θελουν να το κανουν!

Αν σκεφτουμε μονο οτι τα λαπτοπς μπορουν να ειναι upgradeable,πολυ ευκολα,αλλα οι κατασκευαστριες εταιρεις βαζουν διαφορους περιορισμους που αντιστεκονται σ'αυτη τη δυνατοτητα και ο λογος ειναι ΜΟΝΟ το κέρδος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι η κάθε κάμερα,wifi,bluetouth κλπ θα δίνει και driver/app για να λειτουργεί σωστά.....

πολύ καλή κίνηση και ειδικά αν βγούν και aftermarket parts όπως στα PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομματακι δυσκολο το κοβω,μετα πως θα πλασαρει η καθε εταιρεια νεα χαρακτηριστικα καθε χρονο σε ΝΕΟ smartphone? Ειναι πολυ καλο για τους καταναλωτες για να βγει σε παραγωγη τουλαχιστον αμεσα.

 

ισως να εχουν περισσοτερα κερδη οι εταιρειες με αυτο τον τροπο.

και εξηγω: ενα κινητο, εχει πχ 500 ευρω τιμη λιανικης.

το ιδιο κινητο, αν πας να το αγορασεις σε μορφη ανταλακτικων απο την εταιρεια, να παρεις δλδ ΟΛΑ τα εξαρτηματα που χρειαζεσαι για να το συναρμολογησεις, μπορει να σου κοστισει πανω απο 1000 ευρω (ισως να λεω και λιγα)

το ιδιο ισχυει και στα αυτοκινητα, γιαυτο αλλωστε και μας "προσφερουν" κατι τρελες εγγυησεις, με την προυποθεση ομως να πηγαινεις στην αντιπροσωπεια για τα σερβις. εχουν τρελα κερδη απο τα ανταλακτικα

 

αν τωρα ολο αυτο εφαρμοστει στα phoneblocks, και προωθηθει καταλληλα, θα σπρωχνουν οι εταιρειες καινουρια modules που θα αναβαθμιζουν το κινητο σου, αλλα σε τιμες που θα τους αφηνουν τρελα κερδη.

 

εσυ πχ θα ηθελες να εχεις καλυτερη καμερα, αλλα δεν θες να δωσεις λεφτα για καλο camera-phone, οποτε σε εχασαν απο πελατη.

αν μπορουσες ομως με 50 ευρω να βαλεις ενα καλο camera-module θα τα εδινες και θα ησουν και ευχαριστημενος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά αλλά ΑΝ κάποια στιγμή γίνει, θα είναι είτε πολύ ακριβότερο από συσκευή με αντίστοιχο hardware είτε τα modules θα είναι όχι στο high end επίπεδο.

 

Μην περιμένετε δηλαδή να είναι του στυλ: Θα βάλω πάνω την τελευταία CPU και 4GB RAM και 128GB μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία όλα αυτα αλλά το κινητό δεν μπορεί να γίνει pc. Θα μπλεξουμε με οδηγούς, ασυμβατότητες και αναβαθμισεις. Θα μας αναγκάζουν να βάζουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη. Δεν έχει αναφέρει κανείς την περίπτωση που το τηλ θα πέσει κάτω. Θα σπάνε βάσεις, θύρες, εξαρτήματα και γενικότερα η αντοχή θα πέσει στο 0. Ασε που για να αγορασουμε κινητο θα θελουμε γνωστο ανηψιο γκουρου να ασχοληθει για να μην την πατησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να εχουν περισσοτερα κερδη οι εταιρειες με αυτο τον τροπο.

και εξηγω: ενα κινητο, εχει πχ 500 ευρω τιμη λιανικης.

το ιδιο κινητο, αν πας να το αγορασεις σε μορφη ανταλακτικων απο την εταιρεια, να παρεις δλδ ΟΛΑ τα εξαρτηματα που χρειαζεσαι για να το συναρμολογησεις, μπορει να σου κοστισει πανω απο 1000 ευρω (ισως να λεω και λιγα)

το ιδιο ισχυει και στα αυτοκινητα, γιαυτο αλλωστε και μας "προσφερουν" κατι τρελες εγγυησεις, με την προυποθεση ομως να πηγαινεις στην αντιπροσωπεια για τα σερβις. εχουν τρελα κερδη απο τα ανταλακτικα

 

αν τωρα ολο αυτο εφαρμοστει στα phoneblocks, και προωθηθει καταλληλα, θα σπρωχνουν οι εταιρειες καινουρια modules που θα αναβαθμιζουν το κινητο σου, αλλα σε τιμες που θα τους αφηνουν τρελα κερδη.

 

εσυ πχ θα ηθελες να εχεις καλυτερη καμερα, αλλα δεν θες να δωσεις λεφτα για καλο camera-phone, οποτε σε εχασαν απο πελατη.

αν μπορουσες ομως με 50 ευρω να βαλεις ενα καλο camera-module θα τα εδινες και θα ησουν και ευχαριστημενος

Δε συμφωνω σε αυτο που λες. Απο που και ως που το να παρεις ενα ενα τα κομματια θα κοστίσει πανω απο 1000 ευρω; Αυτο πως το συμπερανες; Η ιστορια των desktops εχει αποδειξει πως οταν πας να παρεις κατι μονος σου και να το φτιαξεις μππρει να σου αποφερει κερδος εως και 50% απο το να αγορασεις κατι ετοιμο. Ας μη μπλέξουμε ομως υπολογιστες. Το κοστος κατασκευης ενος s3 απο σαμσουνγκ κυμαινεται στα 150 ευρω. Θα μου πεις ναι αλλα ο ιαπωνεζος εχει παραγγειλει 40-50 εκατομμύρια κομματια απο την qualcom και θα συμφωνήσω. Οταν αυτα τα κομματια τα παρω εγω ομως δεν πιστευω σε καμια περίπτωση να κοστιζουν πανω απο 1000 ευρω. Επισης θα σου δωσω παραδειγμα την αγορα οθονης για αλλαγη σπασμενης. Μεσω amazon ebay στο 70% κατω. Θα μου πεις εχει ιδια ποιότητα; Εγω που εχω αλλαξει σε 4s οθονη των 30 ευρω θα σου πω πως δεν εχω δει καμια διαφορα απο μια εργοστασιακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...