Προς το περιεχόμενο

Η Motorola θα στηρίξει το Phoneblocks μέσω του Project Ara


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτε δεν ήμουν τύπος του "σκαλίσματος" σε αυτα, προτιμώ να αγοράσω ένα έτοιμο κινητο/πισι/tablet/console με αυτα που θέλω να έχει. Και σε 2 χρόνια να αναβαθμιστώ με την επόμενη γενιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ωραιο καλο πρωτοτυπο αλλα στο λειτουργρικο απο θεματα drivers και τα λοιπα τι θα γινετε ? αμα ειναι πχ εγκατεστημενο το Χ driver της Χ οθονης και γω την αλλαξω πως θα εγκαταστησω το driver της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να φανταστω τι θα γινει με τα τουβλακια αμα σου πεσει ενα τετοιο κινητο απο τα χερια

Τα αντικαθιστάς. Άλλωστε το χρησιμοποιούν και ως επιχείρημα για την απόκτηση του. Το θέμα είναι ποιος θα μπει στη λογική Do It Yourelf. Γιατί στο τέλος αυτό που μετράει, είναι τι μπαίνει στο ταμείο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία όλα αυτα αλλά το κινητό δεν μπορεί να γίνει pc. Θα μπλεξουμε με οδηγούς, ασυμβατότητες και αναβαθμισεις. Θα μας αναγκάζουν να βάζουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη. Δεν έχει αναφέρει κανείς την περίπτωση που το τηλ θα πέσει κάτω. Θα σπάνε βάσεις, θύρες, εξαρτήματα και γενικότερα η αντοχή θα πέσει στο 0. Ασε που για να αγορασουμε κινητο θα θελουμε γνωστο ανηψιο γκουρου να ασχοληθει για να μην την πατησουμε.

Χμμ... Θα συμφωνούσα, αν το Optimus 2X μου δεν είχε ουσιαστικά παροπλιστεί λόγω μικρής ram (lag ακόμα και στην 2.3) και παλιάς έκδοσης Android. Τι έκανα; Καινούριο κινητό απο την αρχή. Αν μπορούσα απλώς να αναβαθμισω την RAΜ ή έστω το ολόκληρο το SoC, αντι για ολοκληρο το κινητο

 

Κατ' εμε, πιο πολυ ενδιαφέρον έχει τι θα γίνει με το software. Θα παίξει windows φάση, δηλ θα κατεβάζεις το OS απο Google, θα το εγκαθιστάς και θα βρίσκει drivers για τα περιφερειακα, ή το κάθε SoC θα έρχεται με τη rom του και μια λίστα υποστηριζομένων περιφερειακών; (πιο πολύ για το δευτερο το βλέπω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να εχουν περισσοτερα κερδη οι εταιρειες με αυτο τον τροπο.

και εξηγω: ενα κινητο, εχει πχ 500 ευρω τιμη λιανικης.

το ιδιο κινητο, αν πας να το αγορασεις σε μορφη ανταλακτικων απο την εταιρεια, να παρεις δλδ ΟΛΑ τα εξαρτηματα που χρειαζεσαι για να το συναρμολογησεις, μπορει να σου κοστισει πανω απο 1000 ευρω (ισως να λεω και λιγα)

το ιδιο ισχυει και στα αυτοκινητα, γιαυτο αλλωστε και μας "προσφερουν" κατι τρελες εγγυησεις, με την προυποθεση ομως να πηγαινεις στην αντιπροσωπεια για τα σερβις. εχουν τρελα κερδη απο τα ανταλακτικα

 

αν τωρα ολο αυτο εφαρμοστει στα phoneblocks, και προωθηθει καταλληλα, θα σπρωχνουν οι εταιρειες καινουρια modules που θα αναβαθμιζουν το κινητο σου, αλλα σε τιμες που θα τους αφηνουν τρελα κερδη.

 

εσυ πχ θα ηθελες να εχεις καλυτερη καμερα, αλλα δεν θες να δωσεις λεφτα για καλο camera-phone, οποτε σε εχασαν απο πελατη.

αν μπορουσες ομως με 50 ευρω να βαλεις ενα καλο camera-module θα τα εδινες και θα ησουν και ευχαριστημενος

 

Σε συνέχεια αυτού και στον ίδιο μήκος κύμματος, να προσθέσω πως σε περίοδο ύφεσης, μάλλον είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να συνεχίσεις να πουλάς. Ένα κινητό των 200 ευρώ, δύσκολα πλέον θα το ψωνίσει κάποιος, αλλά μια μνήμη των 30 ευρώ σήμερα, έναν επεξεργαστή των 40 ευρώ αύριο, θα τα δώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σταματήσουν πρώτα οι εταιρίες κινητης να βγάζουν συσκευές που όλα είναι κολλημένα και αδυνατείς να βάλεις χέρι, αν θες να αντικαταστήσεις κανένα χαλασμένο εξάρτημα, και μετά να μιλήσουμε για κινητά transformers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνω σε αυτο που λες. Απο που και ως που το να παρεις ενα ενα τα κομματια θα κοστίσει πανω απο 1000 ευρω; Αυτο πως το συμπερανες; Η ιστορια των desktops εχει αποδειξει πως οταν πας να παρεις κατι μονος σου και να το φτιαξεις μππρει να σου αποφερει κερδος εως και 50% απο το να αγορασεις κατι ετοιμο. Ας μη μπλέξουμε ομως υπολογιστες. Το κοστος κατασκευης ενος s3 απο σαμσουνγκ κυμαινεται στα 150 ευρω. Θα μου πεις ναι αλλα ο ιαπωνεζος εχει παραγγειλει 40-50 εκατομμύρια κομματια απο την qualcom και θα συμφωνήσω. Οταν αυτα τα κομματια τα παρω εγω ομως δεν πιστευω σε καμια περίπτωση να κοστιζουν πανω απο 1000 ευρω. Επισης θα σου δωσω παραδειγμα την αγορα οθονης για αλλαγη σπασμενης. Μεσω amazon ebay στο 70% κατω. Θα μου πεις εχει ιδια ποιότητα; Εγω που εχω αλλαξει σε 4s οθονη των 30 ευρω θα σου πω πως δεν εχω δει καμια διαφορα απο μια εργοστασιακη.

 

συμφωνω, αν αγορασεις "ιμιτασιον" ανταλλακτικα θα σου βγει φθηνοτερο, αλλα αναφερθηκα σε γνησια ανταλλακτικα απο την ιδια την εταιρεια.

οι υπολογιστες ειναι κατι τελειως διαφορετικο, και ευτυχως ειναι φθηνοτεροι κομματι-κομματι

 

εντελως εγκυκλοπαιδικα, ποσο κοστιζει η γνησια οθονη του 4S για παραδειγμα αν την αγορασεις απο ενα μαγαζι με γνησια ανταλλακτικα apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα δεν είναι εντελώς καινούρια, αποτελεί μια πτυχή των σύγχρονων περιβαλλοντικών κινημάτων. 
Είναι μια πρόταση πάνω στην ιδέα της σωστής διαχείρισης του περιβάλλοντος και μιας αειφόρου οικονομίας
Η ιδέα εξηγείτε καλά στο παρακάτω βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=sW_7i6T_H78&list=SP77CE8943362CB9B0

 

Πάνω στην συγκεκριμένη ιδέα για το universal smartphone θεωρώ πως η υλοποίηση της είναι δυνατή αλλά δεν θα είναι αντίστοιχη των προτάσεων του ανταγωνισμού. 
Φανταστείτε το πάχος και το βάρος που θα έχει. 
Οι εταιρείες σήμερα κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να εξοικονομήσουν χιλιοστά και γραμμάρια καταλήγοντας σε εντελώς custom λύσεις. Άλλωστε οι σταθεροί δεν φημίζονται για το μικρό τους μέγεθος. Επίσης για παράδειγμα, σύμφωνα με το βίντεο, για να αλλάξεις την κάμερα με καλύτερη είσαι υποχρεωμένος να αλλάξεις και όλα τα άλλα, καθώς πλέον δεν χωράνε και χρειάζεται νέα διαρρύθμιση. 

 

Εγώ νομίζω πως υπάρχουν και άλλοι τρόποι να εφαρμόσεις την λογική των αναβαθμίσεων. Θα μπορούσαμε να μπούμε σε μια άλλη λογική του οικονομικού συστήματος, στο οποίο δεν θα αγοράζεις τα υλικά, αλλά το δικαίωμα χρήσης ενός προϊόντος. Πχ να αγοράσεις το δικαίωμα χρήσης iPhone κορυφαίου μοντέλου με συνεχή αναβάθμιση (1500 €) και κάθε φορά που βγαίνει νέο να δίνεις το παλιό και να παίρνεις το νέο, ή να αγοράσεις το δικαίωμα χρήσης μίας μέτριας έκδοσης και αναβάθμισης ανά δύο μοντέλα (900 €), ή να αγοράζεις την συσκευή (700 €). 
Μετά η εταιρία θα αποσυναρμολογεί το κιν που έδωσες θα ξαναχρησιμοποιεί ή θα πουλάει ό,τι χρειάζεται και θα ανακυκλώνει τα υπολήμματα. 
Το αυτό μπορεί να γίνει και με άλλα προϊόντα όπως πχ αμάξια.

Έτσι όλοι θα έχουν ένα κιν και όχι ένα συρτάρι με παλιά και άχριστα κινητά, με ταυτόχρονη οικονομία στους πόρους της φύσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...