Προς το περιεχόμενο

H Intel θα κατασκευάσει το πρώτο τετραπύρηνο 64-bit ARM τσιπ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα προγραμματα που ζητανε δεν μπορουν να μπουν οχι μονο λογο hardware αλλα και οτι χρειάζονται καταλληλο περιβάλλον εργασιας και τα καταλληλα εργαλεια και περιφεριακα!

Εδω δεν υποστηριζουν καν ενα κανονικο multitasking,θα στηριξουν τετοιας φυσης προγραμματα!

Και μη μου πεις για gaming,γιατι ουτε στην desktop πλατφορμα το hardware υπερτερει εναντι του software(games)!

 

Μπορείς να φτιάξεις ειδικό UI για αυτά τα προγράμματα (που θα έχει πάνω από το 50% των δυνατοτήτων τους), δεν είναι κάτι δύσκολο. Είναι καθαρά θέμα hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να φτιάξεις ειδικό UI για αυτά τα προγράμματα (που θα έχει πάνω από το 50% των δυνατοτήτων τους), δεν είναι κάτι δύσκολο. Είναι καθαρά θέμα hardware.

Πρωτα ας φτιαξου ενα σωστο multitasking και μετα βλεπουμε για το ui των απαιτητικων εφαρμογων!

Και δευτερο,ΟΥΤΕ το developing αυτων των λειτουργικων δεν μπορει καν να γινει στις ιδιες τις συσκευες που τρεχουν τα λογισμικα αυτα,κατι που ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ και ιδιαιτερη επεξεργαστικη ισχυη και περιμενεις να φτιαξουν και απαιτητικα επαγγελαματικα προγραμματα?

Οι επεξεργαστες ΔΕΝ ειναι το προβλημα!Τα λογισμικα ΕΙΝΑΙ limit!

 

Και για να σταματησεις να επιμενεις,ο soc του βιντεο που παραθετω πιο κατω,ειναι ο περσινος atom clover trail που ειναι 2x πιο αδυναμος απο το soc της apple(A7),τον snapdragon 800 και το νεο atom bay trail!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να σταματησεις να επιμενεις,ο soc του βιντεο που παραθετω πιο κατω,ειναι ο περσινος atom clover trail που ειναι 2x πιο αδυναμος απο το soc της apple(A7),τον snapdragon 800 και το νεο atom bay trail!

 

Ο A7 είναι APU όμως. Το CPU κομμάτι του είναι πιο αργό και από Pentium IV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο A7 είναι APU όμως. Το CPU κομμάτι του είναι πιο αργό και από Pentium IV.

Οχι,ο A7 ειναι και ο cpu και ο gpu 2x πιο δυνατος απο τον intel atom clover trail και πανω κατω ισoς με τον νεο atom bay trail που εχουν τα νεα φτηνα windows 8.1 tablets!

Ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις τα επιπεδα των νεων arm soc γιατι το ios&android ειναι περιορισμενων δυνατοτητων!Και δεν ειναι μονο το ui που τα περιοριζει,αλλα ολο το mobile os ειναι limit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο michael92 μίλησε για επεξεργαστική δύναμη καλό είναι να κάνουμε όσο το δυνατόν σωστότερες συγκρίσεις.

Δλδ?

Το θεμα μας δεν ειναι τοσο η ισχυη των arm soc οσο η αδυναμια των λογισμικων να την εκμεταλευτουν παραγωγικα!

 

Για να σας δωσω να καταλαβετε,τι εννοώ.Σκεφτείτε οτι οταν αναφερωμαστε στον a7 και στον snapdragon 800,μιλαμε με θαυμασμό και τα αποκαλουμε "τερατα"!

Οταν ομως,αναφερομαστε στον bay trail,περνουμε υποτιμητικο υφος και λεμε δεν κανει για πολλα πολλα.Λιγο browsing,office και κανενα video!

Ποιος ευθύνεται για τη διαφορετικη αντιμετωπηση που τυχανει ο bay trail,σε σχέση με τους αλλους δυο soc και γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κερασάκι "είμαι ARM, τρώω λιγότερη ενέργεια και είμαι πιο φθηνός" τελείωσε. Στα 14νμ έφτασαν φτάνει πια. 

Στα σκουπίδια επιτέλους.

 

Να πάρουν παράδειγμα τη Lenovo με το K900 και να αρχίσουν να φτιάχνουν τίποτα της προκοπής σε x86 επιτέλους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή είδηση. Έτσι για να ανακατεύεται η τράπουλα.

 

Εγώ έχω μία απορία. Από την στιγμή που η intel έχει θεματάκια με τους Haswell στα 22nm, πως θα μπορέσει στα 14nm; Έχει να κάνει με την αρχιτεκτονική;

 

Η παραγωγή πάντως στα 14nm είναι εκπληκτική αν και όταν γίνει. Απίστευτο τεχνολιγικό άλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι εννοείς θεματάκια στους Haswell? στα 14nm έχουν low yields για αυτό έφαγαν ένα delay οι Broadwell, λογικά πάντως θα βγουν του χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς θεματάκια στους Haswell? στα 14nm έχουν low yields για αυτό έφαγαν ένα delay οι Broadwell, λογικά πάντως θα βγουν του χρόνου...

 

Δικο μου λαθος. Αλλο σκεφτομουν αλλο εγραψα. Εννοουσα για τα θεματακια με τους broadwell στα 14nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...