Προς το περιεχόμενο

Asus Transformer Book T100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά σε όλους. Παρήγγειλα και εγώ το τ100 από Αμερική και μου το στέλνουν τη Δευτέρα. Δυστυχώς έχει εξαντληθεί η 64αρα έκδοση οπότε περιορίστηκα στην 32αρα + 500 στο πληκτρολόγιο. Το μηχανάκι το έχει φίλος μου εδώ και ένα μήνα και θεωρώ πώς είναι άριστο για τα λεφτά του. Αυτό που με στενοχώρησε είναι πώς η οθόνη είναι τόσο εβέστιτη που γρατζουνιέται και με το νύχι. Έχει πάρει κανένας κανένα screen protector που να εφαρμόζει καλά? Επίσης πια είναι η καλύτερη sd card για αυτό? Κανένα καλό tip? 

Δωσε link αν σου ειναι ευκολο μηπως κανουμε και εμεις την αποπειρα.

 

Ερωτηση. Αυτοι που το εχουν με τον 500αρι σκληρο στο πληκτρολογιο, που ακριβως βρισκεται? Υπαρχει προσβαση σε αυτον για αλλαγη στο μελλον ας πουμε? Επισης τα dock που δεν εχουν σκληρο δεν εχουν την συγκεκριμενη εισοδο?

 

Ευχαριστω και σορρυ αν γινομαι κουραστικος

Καλες γιορτες σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως γιατι δεν ειναι σε ολους το ιδιο;;

Αρκετά erratic αποτελεσματα:

 

Δεκτό. Ωστόσο θα μπορούσα να σου αναπαράγω ακριβώς το ίδιο σε 2 ακριβώς ίδια smartphones για παράδειγμα όπου όταν θα τα ξαναπίασεις στα χέρια σου ξυπνώντας το πρωί το ένα θα έχει απομείνει με σαφώς μικρότερο ποσοστό μπαταρίας από το άλλο. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια εφαρμογή να "τρέχει" στο περιθώριο που παρότι η συσκευή βρίσκεται σε sleep mode να καταναλώνει πόρους επεξεργαστή έστω και λίγους.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση η αμέσως επόμενη πιθανότητα είναι να υπάρχουν ελαττωματικές μπαταρίες.

 

Για να βρει κάποιος την μίτο της Αριάδνης για το θέμα θα πρέπει να το ψάξει διεξοδικά και να σιγουρευτεί π.χ. ότι δεν τρέχει κάτι κατά τύχη στο περιθώριο. Αν δεν υπάρχει ελαττωματικό υλικό οι συσκευές δεν κάνουν το κεφαλιού τους από μόνες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεκτό. Ωστόσο θα μπορούσα να σου αναπαράγω ακριβώς το ίδιο σε 2 ακριβώς ίδια smartphones για παράδειγμα όπου όταν θα τα ξαναπίασεις στα χέρια σου ξυπνώντας το πρωί το ένα θα έχει απομείνει με σαφώς μικρότερο ποσοστό μπαταρίας από το άλλο. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια εφαρμογή να "τρέχει" στο περιθώριο που παρότι η συσκευή βρίσκεται σε sleep mode να καταναλώνει πόρους επεξεργαστή έστω και λίγους.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση η αμέσως επόμενη πιθανότητα είναι να υπάρχουν ελαττωματικές μπαταρίες.

 

Για να βρει κάποιος την μίτο της Αριάδνης για το θέμα θα πρέπει να το ψάξει διεξοδικά και να σιγουρευτεί π.χ. ότι δεν τρέχει κάτι κατά τύχη στο περιθώριο. Αν δεν υπάρχει ελαττωματικό υλικό οι συσκευές δεν κάνουν το κεφαλιού τους από μόνες τους.

 

Για αυτο προσπαθουμε να παρουμε μια ιδεα/βγαλουμε ακρη..

Και μεχρι στιγμης απο τις 3 αναφορες για την μπαταρια, οι 2 αναφερουν μεγαλο ή erratic draining .

 

Τελος, το sleep ενος smartphone με το sleep ενος windows pc δεν ειναι συγκρισιμα. Κανονικα στο sleep ενος windows pc δεν μπορει να τρεχει καμμια εφαρμογη στο παρασκηνιο, δεν ειναι καν ανοιχτο τo wifi , δεν εχεις notifications κλπ σε αντιθεση με το smartphone.

Για αυτον τον λογο σε smartphone ειναι πολυ πιο πιθανο να δεις erratic αποτελεσματα για το draining κατα το sleep σε σχεση με το draining κατα το sleep ενος windows pc.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως γιατι δεν ειναι σε ολους το ιδιο;;

Αρκετά erratic αποτελεσματα:

Ναι αλλα μπορει εγω να μην ειμαι τοσο ψηρας και να μη ηταν και τοσο ακριβης αυτα που εδωσα!

Αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ αυτο με το sleep,μπορω αν μου το ζητησεις ειδικα γ'αυτο να κανω πιο ακριβες μετρησεις.Απλα αναφερε πως ειναι ο καλυτερος τροπος να κανω τις μετρησεις για το sleep,για να βγαλουμε ποιο ακριβες αποτελεσματα!

Το μονο που μετρησα αρκετες φορες ηταν η αυτονομια του σε ωρες χρηση,γιατι αυτο θεωρησα οτι ειναι το σημαντικο για μενα και τους περισσοτερους!

 

Επισης μη μπερδευεις το sleep mode του t100 με τα αλλα laptops που εχεις/ειχες γιατι αυτα δεν υποστηριζουν  connected standby αλλα κανονικο sleep!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο προσπαθουμε να παρουμε μια ιδεα/βγαλουμε ακρη..

Και μεχρι στιγμης απο τις 3 αναφορες για την μπαταρια, οι 2 αναφερουν μεγαλο ή erratic draining .

 

Τελος, το sleep ενος smartphone με το sleep ενος windows pc δεν ειναι συγκρισιμα. Κανονικα στο sleep ενος windows pc δεν μπορει να τρεχει καμμια εφαρμογη στο παρασκηνιο, δεν ειναι καν ανοιχτο τo wifi , δεν εχεις notifications κλπ σε αντιθεση με το smartphone.

Για αυτον τον λογο σε smartphone ειναι πολυ πιο πιθανο να δεις erratic αποτελεσματα για το draining κατα το sleep σε σχεση με το draining κατα το sleep ενος windows pc.

 

Κανονικά ακριβώς το ίδιο θα έπρεπε να συμβαίνει σε οποιαδήποτε Android ή iOS περίπτωση, αλλά έλα που υπάρχουν ΚΑΙ προβληματικές εφαρμογές.

 

Εάν δεν υπάρχει ελαττωματικό υλικό (π.χ. προβληματική μπαταρία) σε ένα smartphone εξαρτάται όπως και σε κάθε computing συσκευή ΤΙ στο διάτανο έχεις εγκαταστήσει και τι ακριβώς κάνει αυτό.

 

Τέλος δες την τελευταία πρόταση του ΄Εκτορα. Υπάρχει λόγος που έκανα την προηγούμενη σύγκριση γιατί το Τ100 είναι περισσότερο windows TABLET παρά windows net- or notebook. Kαλείται να αντέξει με την μπαταρία χοντρικά 10-11 ώρες και αυτό ΔΕΝ θα το πετύχεις με ένα notebook σε λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης μην αφήσετε το web storage χωρίς δήλωση γιατί αναφέρουν ότι τρέχει από πίσω και τρώει πολύ μπαταρία.

Εγώ το απεγκατέστησα γτ δεν βρήκα λόγο να υπάρχει μαζί με το skydrive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείτε αυτό

http://slickdeals.net/f/6587184-skinomi-s-end-of-the-year-megasale-screen-protectors-techskins-shields-more-60-off-sitewide-free-shipping

Για SKINOMI protectors

Επεξ/σία από Georgema
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες ελεξτε και το store,γιατι η asus εχει βγαλει αποκλειστικες metro εφαρμογες για τα χριστουγεννα!

Πρεπει να μπειτε ομως απο το asus t100 ή οποιαδηποτε αλλη asus συσκευη με win 8 για να στα εμφανισει τα περισσοτερα απο τις αποκλειστικοτητες!

Γραψτε απλα asus στο search του store  και θα στις βγαλει!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε link αν σου ειναι ευκολο μηπως κανουμε και εμεις την αποπειρα.

 

Ερωτηση. Αυτοι που το εχουν με τον 500αρι σκληρο στο πληκτρολογιο, που ακριβως βρισκεται? Υπαρχει προσβαση σε αυτον για αλλαγη στο μελλον ας πουμε? Επισης τα dock που δεν εχουν σκληρο δεν εχουν την συγκεκριμενη εισοδο?

 

Ευχαριστω και σορρυ αν γινομαι κουραστικος

Καλες γιορτες σε ολους!

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω ling γιατί εγώ το ζήτησα και η θεία θα το στείλει :P...!!!

Ωραίος μόλις παρήγγειλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ενδιαφέρεται για Bluetooth mouse εχω να προτείνω αυτό -->http://www.public.gr/product/perifereiaka/mouse/wireless-mouse/microsoft-sculpt-comfort-asyrmato-pontiki-mayro/prod4410363pp/ το οποιο το αγορασα σημερα και ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΑΨΟΓΑ με το tablet μας!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω ling γιατί εγώ το ζήτησα και η θεία θα το στείλει :P...!!!

Ωραίος μόλις παρήγγειλα... 

 Δεν της λες να βαλει μεσα ενα και για εμας?

Καλοριζικο φιλε.

 

Δεν εχω ιδεα απο amazon.de

Μπορω να παραγγειλω απο εκει κανονικα για Ελλαδα? 

Δεν γνωριζω γερμανικα και δεν μπορω να βγαλω ακρη ουτε με το translation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο 12ωρες σε sleep mode απο 60 πηγε 57%  B)

Παντως για καποιον που τον προβληματιζει η αυτονομια κι οι επιδοσεις για βασικη χρηση σ ενα λαπτοπ,να τπνισω οτι ειναι τα δυνατα χαρτια του συγκεκριμενου λαπτοπ_ταμπλετ,μαζι μετην οθονη του.

 

Σ εμενα το βραδυ το βάζω σε sleep και μεσα σε 8 ώρες  έχει χάσει 10% περίπου :/ γιατί τόσο πολύ ; εχω ανοιχτό wifi.

 

εσυ dr. zivagko το κλεινεις το wifi ;;

 

(δεν ειναι στο dock όπου εκεί ξερω οτι τραβάει πιο πολύ μπαταρία. Bios 2.20 )

Επεξ/σία από LEFteriz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να κάνω τον ΙΈ να ανοίγει πάντα σε περιβάλλον πλήρους οθόνης; Το είχα έτσι αλλά δοκίμασα και τον Chrome (δε μου αρέσει) και τώρα κάθε φορά που ανοίγει ο ΙΈ μου ανοίγει σε desktop και μετά το γυρνάω χειροκίνητα σε πλήρους οθόνης. Πως μπορεί να γίνει by default να ανοίγει έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...