Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από σήμερα το LG G Pad 8.3 με τιμή €299


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα καλύτερα android tablets της αγοράς, το G Pad 8.3 της LG ξεκινάει από σήμερα την πορεία του και στην ελληνική αγορά με τιμή €299 σε λευκό και μαύρο χρώμα.Το G Pad 8.3 το οποίο είδαμε για πρώτη φορά από κοντά στο Βερολίνο τον περασμένο Σεπτέμβριο, διαθέτει IPS οθόνη 8.3 ιντσών με Full HD ανάλυση 1920 x 1200 (273ppi). Το βάρος του είναι μόλις 338 γραμμάρια ενώ περιμένουμε να δούμε από κοντά την αυτονομία της συσκευής η οποία αναμένεται να είναι αρκετά καλή με βάση τη μπαταρία των 4.600 mAh που ενσωματώνει η συσκευή.

 

Εσωτερικά βρίσκουμε το Snapdragon 600 με τετραπύρηνο επεξεργαστή στο 1.7 GHz με 2GB RAM και 16 GB αποθηκευτικό χώρο ο οποίος επεκτείνεται μέσω της microSD θύρας. Για λήψη φωτογραφιών υπάρχει κάμερα 5mp στο πίσω μέρος ενώ για τις απαραίτητες βιντεοκλήσεις η LG ενσωματώνει κάμερα 1.3mp στο εμπρόσθιο μέρος.

 

Από πλευράς λογισμικού, το G Pad 8.3 στηρίζεται στο Android 4.2.2 Jelly Bean, με την LG να έχει προχωρήσει σε αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον και στην προσθήκη εφαρμογών. Από τα χαρακτηριστικά που έχει προσθέσει η LG συναντάμε το Slide Aside, ένας νέος τρόπος multitasking, το Qslide για έλεγχο έως και τριών διαφορετικών εφαρμογών σε ένα παράθυρο, και το Knock On για άνοιγμα ή κλείσιμο της συσκευής με διπλό tap. Και τα τρία χαρακτηριστικά τα έχουμε δει και στο G2 smartphone της LG.

 

Link.png Site: LG G Pad 8.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όμορφο και πολύ δυνατό με άσπρο πλαίσιο και χρώμα για την οθόνη του, όμως η τιμή του δεν είναι καθόλου ανταγωνιστική συγκρινόμενη με το nexus...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμορφο και πολύ δυνατό με άσπρο πλαίσιο και χρώμα για την οθόνη του, όμως η τιμή του δεν είναι καθόλου ανταγωνιστική συγκρινόμενη με το nexus...

Είναι και 1" παραπάνω...και πιο όμορφο εννοείται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό και ποιοτικό για τα λεφτά του, αλλά τα reviews στο εξωτερικό δείχνουν ότι η οθόνη του δεν βγάζει το ίδιο ζωντανά χρώματα όπως το nexus 7 (μικρότερο color gamut). Αυτό για εμένα είναι το πιο σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα ψηνομουν το LG Gpad ή για το Note 8 που ειναι αρκετα καλο, απροβληματιστο με τo Wacom Pen στα 260Ε..

ποιο απο τα δυο λετε να ειναι καλυτερο;;

Αν και τωρα μπριζωθηκα και για W8 tablet 8", εχοντας δει αυτο που θα βγαλει η Dell.. Dell Venue 8 Pro..
Οποτε σκεφτομαι μηπως παω σε W8..  εκει εχει ακομα μεγαλυτερο νοημα το πενακι (νομιζω θα υπαρχει προαιρετικα για το Dell)

Επεξ/σία από MasterX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ψηνομουν για το Νοτε 8  το LG Gpad ή για το Note 8 που ειναι αρκετα καλο, απροβληματιστο με τo Wacom Pen στα 260Ε..

ποιο απο τα δυο λετε να ειναι καλυτερο;;

Αν και τωρα μπριζωθηκα και για W8 tablet 8", εχοντας δει αυτο που θα βγαλει η Dell.. Dell Venue 8 Pro..

Οποτε σκεφτομαι μηπως παω σε W8..  εκει εχει ακομα μεγαλυτερο νοημα το πενακι (νομιζω θα υπαρχει προαιρετικα για το Dell)

 

ακριβως τον ιδιο προβληματισμό εχουμε 

 

το μονο που με κολλαει στο dell ειναι τα 2gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φευγω νεα υορκη σε μερικες μερες πεφτω και στην black friday μολις αποφασισα τι ταμπλετακι θα παρω εψαχνα 8αρι χωρις 3g με τουμπανο επεξεργαστη 2 ραμ 1080p οθονη και επεκτασιμη μνημη μου αρεσε το νεξους 7 και το galaxy note 8 το ενα ηταν 7αρι και δεν ειχε επεκτασιμη μνημη και το αλλο ειχε χαμηλη αναλυση οθονης το lg εχει οτι ακριβως θελω και ειναι και κουκλι βεβαια διαβασα και τα σχολια παραπανω για το Dell Venue 8 Pro και μπερδευτηκα για τα καλα μιας και αυτο ειναι εργαλειο και κανει τα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η "χαμηλη αναλυση" 1280χ800 ειναι αμφιλεγομενο αν ειναι και μειον.. σιγουρα fHD θα ειναι καλυτερα αλλα μαλλον απασχολει περισσοτερο τον επεξεργαστη και καιει περισσοτερη μπαταρια.. αρα μαλλον ειναι μια καλη μεση λυση τα 1280χ800.

 

τωρα οσον αφορα το διλλημα Android/Win8.1 εγω σκεφτομαι οτι τωρα εχοντας Galaxy S2 με προοπτικη να αλλαχτει συντομα πιθανως με ενα S4 καθως με ενδιαφερει η πιο μεγαλη οθονη, το να παρω και ενα ταμπλετ 8αρι παλι με Android δεν θα κανει την τρελη διαφορα..

ταμπλετ με Win8 ομως δινει κατι παραπνω νομιζω..

Βεβαια η χρηση που το θελω εγω για την ωρα περιοριζεται σε καναπε και κρεββατι, ιντερνετ/διαβασμα βιβλιων/παιχνιδια/ταινιες.. οποτε και τα 2 μου κανουν δουλεια.. 

πιστευω μεχρι τα Χριστουγεννα να ξεκαθαρισω το τοπιο και να αποφασισω πως θα κινηθω σε κινητο και ταμπλετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το εχω στα χερια μου ενα θεμα που εχει οτι οταν παιζω ενα παιχνίδι ζεσταίνετε και κατεβάζει μόνο του την φωτεινότητα και γραφει

 

Η ΦΩΤΕΙΝΌΤΗΤΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΊ ΛΌΓΟ ΤΗΣ ΥΨΗΛΉΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑΣ

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταμπλετ ειναι πολυ καλο παιδια,το πηρα προσφατα.Πεταει δεν κολλαει πουθενα,η οθονη του ειναι πολυ καλη,μεγαλη λεπτομερεια πολυ ωραια χρωματα,ειναι οτι πρεπει για να διαβαζεις ανετα βιβλια και για browsing.Παιχνιδια εχω βαλει καποια και τα παιζει ανετα.Ενα θεμα με τα ηχεια ειναι οτι χανεται καπως ο ηχος μεσα στο ταμπλετ αλλα δεν ειναι κατι φοβερο,με ακουστικα ειναι μια χαρα επισης.Προσωπικα τα 50 ευρω παραπανω απο το nexus 7 αξιζουν με το παραπανω,παιρνεις 1,3'' μεγαλυτερη οθονη σε aspect ratio 16:10,που ειναι πολυ μεγαλη διαφορα σε ταμπλετ,παιρνεις Micro-SD slot και το τσιπ του ειναι καλυτερο απο του nexus 7 φυσικα.Χανεις σε αμεσα android os updates θα μου πεις αλλα αυτο ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει προσωπικα.Επισης ειναι συμβατο με ολες τις εφαρμογες και παιχνιδια που εχω αγορασμενα.Υποψη το ταμπλετ το αγορασα για διαβασμα ebook περισσοτερο,αλλα τα κανει ολα τελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σχεση με ενα 1280χ800 ταμπλετ θεωρεις οτι βλεπεις διαφορα για διαβασμα βιβλιων και σελιδων ιντερνετ;

ο ηχος του ειναι δυνατος/ποιοτικος; σε ποια μερια εχει τα ηχεια; αριστερα και δεξια οταν το εχεις landscape;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεις μερικα hands-on θα παρατηρησεις οτι εχει 2 ηχεια στο πισω μερος. Βεβαια υπαρχουν αναφορες οτι δεν ειναι τοσο καλα, και οτι ο ηχος ακουγεται πως βγαινει μεσα απο το ταμπλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...