Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από σήμερα το LG G Pad 8.3 με τιμή €299


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ καλή περίπτωση το συγκεκριμένο. Δεν κολλάει πλέον, αλίμονο, Snapdragon 600 + 2GB RAM έχει. Και είναι οικονομικό. Για μένα, είναι ο μοναδικός αντίπαλος του iPad Mini (αν εξαιρέσουμε το μειονέκτημα του λειτουργικού Android) καθώς στις 8.3" έχει περίπου την ίδια επιφάνεια με το Mini που είναι 4:3 η αναλογία της οθόνης του και είναι 120€ φτηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με αναλυση 1280χ800 και με τα πολυ χαμηλοτερα ppi που διαθετουν πολλα αλλα ταμπλετς,η διαφορα ειναι πολυ εμφανης.Σε αλλα ταμπλετ εχω δει και πιξελιασμα,πραγμα που δεν υπαρχει στο συγκεκριμενο.Ο ηχος του ειπα χανει ναι,θα επρεπε να ειναι πιο δυνατος και να μην χανεται μεσα στο κουτι τοσο,αλλα αυτο δεν με απασχολει.Και φυσικα και δεν κολλαει πουθενα και πεταει.Προιοντα της Apple δεν με ενδιεφεραν ποτε και ουτε προκειται λογω των αβασιμων τιμων τους και λογω των πολλων περιορισμων τους απο πλευρας software.Δεν με ενδιαφερει να ανοιξω flame war,ο καθενας διαλεγει το λειτουργικο που του ταιριαζει και αποφασιζει που θα ριξει τα λεφτα του.Ο μονος λογος που εκανα ποστ ηταν για να δωσω μια αποψη απο πρωτο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG και να μην κολλάει; 300 ευρω ενώ στα ίδια λεφτά υπάρχει iPad mini; Δε νομίζω.

Οτι συγκρινεις την οθονη του lg των 300€ με την φθηνιαρικη οθονη του ipad mini των 300€ (το lg εχει μονο ... 3 φορες περισσοτερα πιξελ), δειχνει ποσο "αντικειμενικος" εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι συγκρινεις την οθονη του lg των 300€ με την φθηνιαρικη οθονη του ipad mini των 300€ (το lg εχει μονο ... 3 φορες περισσοτερα πιξελ), δειχνει ποσο "αντικειμενικος" εισαι.

Εχμμμμ υπάρχει ipad mini στα 2048x 1536 μιας και έθιξες την αντικειμενικότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμμμ υπάρχει ipad mini στα 2048x 1536 μιας και έθιξες την αντικειμενικότητα....

To ειδες να ειναι στα ιδια χρηματα με το lg οπως ειπες;;;

 

Στα ~300€ που ειναι το lg με 1920x1200 , κυκλοφορει το απλο ipad mini με αναλυση 1024x768.

 

To ipad mini retina θα παιζει στα 419€:

http://www.insomnia.gr/topic/505252-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF-ipad-air-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1/

 

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν πληροφορίες για την ημερομηνία διάθεσης του iPad mini με οθόνη Retina, οι τιμές του οποίου θα ξεκινάνε στην Ελλάδα από €419. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και εχει αναφερθει σε αλλο θρεντ για το ποσο ειναι doable  στις 8 ιντσες  συμφωνα με τον ppi calculator  http://pixeldensitycalculator.com τα 1280x800 εχουν 181.86 ppi

 

το wintablet μου στις 11.6 ιντσες  και 1920x1080 μου βγαζει

189.91 ppi και απο την εμπειρια μου  εως τωρα ειναι more than enough

 

απο τη στιγμη που μιλαμε για multitasking σε τοσο μικρο μεγεθος δε μπορεις να εχεις τα παραθυρα stacked, οποτε το 1280x800 ειναι αρκετο για να δεις τα περισσοτερα site χωρις οριζοντιο scroll.. και γενικα οποιαδηποτε εφαρμογη fullscreen one at a time....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι συγκρινεις την οθονη του lg των 300€ με την φθηνιαρικη οθονη του ipad mini των 300€ (το lg εχει μονο ... 3 φορες περισσοτερα πιξελ), δειχνει ποσο "αντικειμενικος" εισαι.

 

 Το να πεις οτι δεν σου αρεσει το ppi της σαν νουμερο ειναι αποδεκτο, αλλα το να λες οτι ειναι φθηνιαρικη ειναι απλά εμπαθές και αδικεις τον εαυτό σου πάνω απ ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πεις οτι δεν σου αρεσει το ppi της σαν νουμερο ειναι αποδεκτο, αλλα το να λες οτι ειναι φθηνιαρικη ειναι απλά εμπαθές και αδικεις τον εαυτό σου πάνω απ ολα

Ειναι η πραγματικοτητα.

 

Βρες μου αλλο επωνυμο λαπτοπ ανω των $200 με χειρότερη οθονη απο αυτη του ipad mini.

Μιλαμε για αναλυση 1024*768 σε συσκευη $300 εν ετει 2013..

 

Εσυ μπορεί νσ θεωρεις καλη την οθονη ενος tablet με την χειρότερη αναλυση, αλλα αυτο δεν αλλαζει την πραγματικοτητα οτι ειναι καλυτερη μονο απο τις κινεζιες των $100.

μια και εχει αναφερθει σε αλλο θρεντ για το ποσο ειναι doable στις 8 ιντσες συμφωνα με τον ppi calculator http://pixeldensitycalculator.com τα 1280x800 εχουν 181.86 ppi

 

το wintablet μου στις 11.6 ιντσες και 1920x1080 μου βγαζει

189.91 ppi και απο την εμπειρια μου εως τωρα ειναι more than enough

 

απο τη στιγμη που μιλαμε για multitasking σε τοσο μικρο μεγεθος δε μπορεις να εχεις τα παραθυρα stacked, οποτε το 1280x800 ειναι αρκετο για να δεις τα περισσοτερα site χωρις οριζοντιο scroll.. και γενικα οποιαδηποτε εφαρμογη fullscreen one at a time....

Στα tablet κ στα κινητά(βασικα στα mobile OS) η αναλυση οθονης δεν εχει να κανει με το μεγεθος της επιφάνειας εργασιας, δηλαδη με το ποσα πραγματα χωρανε.

 

Πχ στο ipad mini με 1024*768 και στο mini retina 2048*1536 χωρανε ακριβως τα ιδια πραγματα, απλα αλλαζει το πόσο καθαρά φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η πραγματικοτητα.

 

Βρες μου αλλο επωνυμο λαπτοπ ανω των $200 με χειρότερη οθονη απο αυτη του ipad mini.

Μιλαμε για αναλυση 1024*768 σε συσκευη $300 εν ετει 2013..

Στα tablet κ στα κινητά(βασικα στα mobile OS) η αναλυση οθονης δεν εχει να κανει με το μεγεθος της επιφάνειας εργασιας, δηλαδη με το ποσα πραγματα χωρανε.

 

 

Δεν ειναι μονο αυτο που χαρακτηριζει μια οθονη, ειναι μια πολυ ποιοτικη οθονη συγκεκριμενης αναλυσης (χαμηλης σε σχεση με αλλες υψηλοτερες ναι), αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο αυτο ειναι πραγματικοτητα. Το αλλο ειναι η υποκειμενικη γνωμη σου για το τι θες σε ενα tablet και για το αν αξιζει το ipad mini τα χρηματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο αυτο που χαρακτηριζει μια οθονη, ειναι μια πολυ ποιοτικη οθονη συγκεκριμενης αναλυσης (χαμηλης σε σχεση με αλλες υψηλοτερες ναι), αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο αυτο ειναι πραγματικοτητα. Το αλλο ειναι η υποκειμενικη γνωμη σου για το τι θες σε ενα tablet και για το αν αξιζει το ipad mini τα χρηματα του.

Ειναι ποιοτικοτερη απο τις κινεζιες πραγματι, αλλα οχι ποιοτικοτερη απο τα επώνυμα tablet ανω των $200.

Αυτο ειναι η πραγματικοτητα, υποκειμενικη γνωμη ειναι οτι ειναι "πολυ καλο το οπτικο αποτέλεσμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η πραγματικοτητα.

 

Βρες μου αλλο επωνυμο λαπτοπ ανω των $200 με χειρότερη οθονη απο αυτη του ipad mini.

Μιλαμε για αναλυση 1024*768 σε συσκευη $300 εν ετει 2013..

 

Εσυ μπορεί νσ θεωρεις καλη την οθονη ενος tablet με την χειρότερη αναλυση, αλλα αυτο δεν αλλαζει την πραγματικοτητα οτι ειναι καλυτερη μονο απο τις κινεζιες των $100.

Στα tablet κ στα κινητά(βασικα στα mobile OS) η αναλυση οθονης δεν εχει να κανει με το μεγεθος της επιφάνειας εργασιας, δηλαδη με το ποσα πραγματα χωρανε.

 

Πχ στο ipad mini με 1024*768 και στο mini retina 2048*1536 χωρανε ακριβως τα ιδια πραγματα, απλα αλλαζει το πόσο καθαρά φαίνονται.

 

δεν ειναι αυτο my point, αλλωστε περι αναλυσεων,  επιφανειας εργασιας και καθαροτητας τα εχουμε πει προσφατως και σε αλλο νημα, το θεμα ειναι πως οταν μιλαμε για 8 ιντσες  αυτη η αναλυση ειναι αποδεκτη για καποιον που δεν εχει τα 50-100 εξτρα ευρω για κατι καλυτερο και αυτο ως απαντηση γιατι καποιοι πριν αναρωτιοντουσαν κατα ποσο  θα εφτανε και γιατι οχι 1920x1080 ή και περισοτερο

 

αν παρω τοις μετρητοις αυτα που λες ειναι μπουρδες ειδικα οταν μιλαμε για  windows tablets που εχουν παραθυρικο περιβαλλον και οχι τα app των υπολοιπων,

στις 11 ιντσες εχω ακριβως την ιδια λειτουργικοτητα και το ιδιο desktop  που εχω σε καθε ενα απο τα 24αρια fullhd ips monitors κατι που σε καμια περιπτωση δεν ειχα στο 13αρι λαπτοπ των 1366x768, μη λες λοιπον τι χωραει που και πως

 

τα  ~190 ppi στις 11 ιντσες της συγκεκριμενης αναλυσης που ανεφερα πριν στο παραδειγμα ηταν για να δειξω οτι η συγκεκριμενη πυκνοτητα ειναι το αποδεκτο οριο για να κανεις δουλεια και στα 8ιντσα και οπουδηποττε γενικα εχεις μια x οθονη σε αποσταση μερικων δεκαδων  εκατοστων γιαυτο κι εβαλα το λινκ του calculator να κανει ο καθενας τους δικους του υπολογισμους αναλογα με το μονιτορ και την αναλυση γιατι οπως βλεπεις παρακατω υπαρχουν α ρ κ ε τ ο ι συνδυασμοι

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_displays_by_pixel_density

απο κει και περα για τα υπολοιπα  περι ορεξεως...

και χαιρω πολυ που σε 4 χρονια απο τωρα το 4k θα εχει ξεπεραστει και θα ειναι το στανταρ παντου, αλλα μιλαμε για το τωρα και το πως μπορεις να κανεις αποδεκτα τη δουλεια σου περα απο μαρκετιστικες και φανμποιστικες λογομαχιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν παρω τοις μετρητοις αυτα που λες ειναι μπουρδες ειδικα οταν μιλαμε για windows tablets που εχουν παραθυρικο περιβαλλον και οχι τα app των υπολοιπων,

στις 11 ιντσες εχω ακριβως την ιδια λειτουργικοτητα και το ιδιο dektop που εχω σε καθε ενα απο τα 24αρια fullhd ips monitors κατι που σε καμια περιπτωση δεν ειχα στο 13αρι λαπτοπ των 1366x768, μη λες λοιπον τι χωραει που και πως

(το ποιος λεει μπουρδες, αφηνεται σαν ασκηση στον αναγνωστη...)

 

Οπως εγραψα κ πιο πανω, μιλαω για mobile OS, δηλαδη για android, ios.

Στα mobile OS, η αναλυση δεν κανει διαφορα στην επιφάνεια εργασιας, κανει διαφορα στην καθαροτητα.

Κοινως, το nexus 2012 και το nexus 2013(παρολο την διαφορετική ανάλυση) θα δειχνουν ακριβως το ιδιο μερος μιας ιστοσελίδας. Το ιδιο ισχυει κ για το ipad mini κ το ipad mini retina.

Θα χωραει επισης ακριβως ο ιδιος αριθμος εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας, παρολο την διαφορετική αναλυση.

 

Σκεφτεσαι με λογικη desktop OS και οχι με λογική mobile OS που αλλαζουν τα dpi(οχι ppi) , ωστε να χωρανε τα ιδια σε μια οθονη συγκεκριμενου μεγεθους ανεξαρτητος αναλυσης.

 

Για να το καταλαβεις, δες αυτην την εικονα που δειχνει ενα iphone 3gs και ενα iphone 4 να δειχνουν το ιδιο site:

Οπως βλεπεις δειχνουν ακριβως το ιδιο μερος του site, το iphone 4 δεν χωραει παραπανω πληροφορια παρολο την διπλασια αναλυση, απλα το δειχνει πολυ καθαροτερα.

 

iphone-4-screen-vs-iphone-3gs-screen.jpg

 

Στα tablet κ στα κινητά(βασικα στα mobile OS) η αναλυση οθονης δεν εχει να κανει με το μεγεθος της επιφάνειας εργασιας, δηλαδη με το ποσα πραγματα χωρανε, αλλα με το ποσο καθαρα φαινονται αυτα.

 

Τωρα ελπιζω να καταλαβες "ποιος λεει μπουρδες"...

-------------------------------------------------------------------

 

Σε αλλα νεα, ας ελπίσουμε οτι θα βγει κ nexus 8 , που παιζει να στηριζεται στο lg g pad 8.3 του thread:

A Nexus 8? Mysterious tablet pictured in KitKat promotional material

 

apps2-1600-640x426.jpg

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψα κ πιο πανω, μιλαω για mobile OS, δηλαδη για android, ios.

 

seriously; εμενα τα παρακατω δε μου φαινονται για mobile os παντως

 

 

Ειναι η πραγματικοτητα.

 

Βρες μου αλλο επωνυμο λαπτοπ ανω των $200 με χειρότερη οθονη απο αυτη του ipad mini.

Μιλαμε για αναλυση 1024*768 σε συσκευη $300 εν ετει 2013..

 

Εσυ μπορεί νσ θεωρεις καλη την οθονη ενος tablet με την χειρότερη αναλυση, αλλα αυτο δεν αλλαζει την πραγματικοτητα οτι ειναι καλυτερη μονο απο τις κινεζιες των $100.

Στα tablet κ στα κινητά(βασικα στα mobile OS) η αναλυση οθονης δεν εχει να κανει με το μεγεθος της επιφάνειας εργασιας, δηλαδη με το ποσα πραγματα χωρανε.

 

Πχ στο ipad mini με 1024*768 και στο mini retina 2048*1536 χωρανε ακριβως τα ιδια πραγματα, απλα αλλαζει το πόσο καθαρά φαίνονται.

 

καλο θαναι την επομενη φορα πριν  μπεις στο κοπο να ποσταρεις και να  κανεις τον μαθητευομενο αλχημιστη-μεταφραστη των λεγομενων σου να μαθεις να διαβαζεις και τι γραφει ο αλλος, τα 8ιντσα δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο mobile os περι ου ο λογος του θρεντ και τα σχολια που ακολουθησαν

 

Υγ. το ppi στις ~4 ιντσες ειτε ειναι 500 ειτε 1000 δεν εχει κανενα ουσιαστικο/χρηστικο νοημα απλα θα μεγαλωνει με το καιρο ως αναποφευκτο τεχνολογικο επιτευγμα, γιαυτο μην επιμενεις να το φερνεις ως επιχειρημα σε τοσο μικρες οθονες,

διοτι δε μπορεις ουτε να σερφαρεις κανονικα ουτε να κανεις χρηση desktop σε 4 ιντσες, στις 8 κι ανω ομως το πραγμα αλλαζει...

 

και η αλλη κουταμαρα που γραφεις οτι το δειχνει   καθαροτερα ειναι παλι λαθος με το τροπο που το εννοεις,

το δευτερο κινητο  με τη μεγαλυτερη αναλυση κανει σχεδον διπλασιο scaling, αν τα εδειχνε στο ιδιο scaling  με το πρωτο (γιατι κι εκεινο κανει scaling αλλα σε μικροτερο ποσοστο) θα ειχε πολυ μεγαλυτερο ελευθερο χωρο αλλα σε τοσο μικρες ιντσες η σουπερ ντουπερ αναλυση απο τη σουπερ, περιοριζεται στο να τα δειχνει απλα καθαροτερα μονο που επαναλαμβανω δε συζηταμε  για το iphone και  λοιπα ~4 ιντσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...