Προς το περιεχόμενο

Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος: “Δεν υπάρχει ανωνυμία στο ίντερνετ – το πάρτι τελείωσε”


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις αυτοκτονίες καλά τα πάνε, στην παιδοφιλία όμως που σαρώνει ούτε λόγος... θα προτιμούσα ένα νεκρό από αποτυχία τους κάθε χρόνο και καμιά 60-70% επιτυχία με τους παιδόφιλους που ξεσκίζουν μικρές αθώες ψυχές.

 

Υ.Γ. Ναι κράξτε τώρα όσο θέλετε...

why not both?

να κανανε τους παιδοφιλους να αυτοκτονουν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Δεν υπάρχει ανωνυμία», στο διαδίκτυο, «το πάρτι τελείωσε»

 

“Μέσα σε 8 λεπτά μπορούμε να εντοπίσουμε χρήστη που θέλει να αυτοκτονήσει”

 

Σίγουρα μέσα σε 8 λεπτά έχει ειδοποιηθεί ο εισαγγελέας και έχει συνταξει και υπογράψει όλα τα απαραίτητα έγγραφα για άρση όλων των απορρήτων που χρειάζεται και παράλληλα έχουν ειδοποιηθει και συμφωνήσει και οι πάροχοι και άλλες σχετικές υπηρεσίες...

 

Είμαστε όλοι σίγουροι οτι η αστυνομία ακουλουθάει κατά γράμμα τον νόμο. Βέβαια, μπρος στο κοινό καλο...

 

Ποιός θα ελέγξει τον κύριο Ταξίαρχο δεν ξέρω..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Δεν υπάρχει ανωνυμία», στο διαδίκτυο, «το πάρτι τελείωσε»

 

“Μέσα σε 8 λεπτά μπορούμε να εντοπίσουμε χρήστη που θέλει να αυτοκτονήσει”

 

Σίγουρα μέσα σε 8 λεπτά έχει ειδοποιηθεί ο εισαγγελέας και έχει συνταξει και υπογράψει όλα τα απαραίτητα έγγραφα για άρση όλων των απορρήτων που χρειάζεται και παράλληλα έχουν ειδοποιηθει και συμφωνήσει και οι πάροχοι και άλλες σχετικές υπηρεσίες...

 

Είμαστε όλοι σίγουροι οτι η αστυνομία ακουλουθάει κατά γράμμα τον νόμο. Βέβαια, μπρος στο κοινό καλο...

 

Ποιός θα ελέγξει τον κύριο Ταξίαρχο δεν ξέρω..

Επίσης 8 λεπτά μου πήρε να διαπιστώσω ότι η πηγή του άρθρου είναι ΓΤΠ. Διάβασα και κάτι άλλα άρθρα τους και τους κατέταξα στα tromaktiko, newsbomb, μπλαμπλα.blogspot.com λίστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TOR + DuckDuckGo.

 

Και στο τσακίρ κέφι και Midori για browser! Εάν μερακλώσει κανείς πολύ βάζει και Links. 

απο τη στιγμη που μπαινεις απο το δικο σου ιντερνετ και δε κλεβεις απο τον γειτονα στην διπλανη πολη ,ευκολα σε βρισκουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σταθώ λίγο στο θέμα του εθισμού και στο γεγονός ότι μικρά παιδιά "νοσηλεύονται" στο νοσοκομείο παίδων επειδή είναι όλη μέρα on line σε κάποιο μέσο κοινωνικής δικτύωσης και τσεκάρουν αν έχει συμβεί κάτι και αν κάποιος επικοινώνησε μαζί τους.

Και σκέφτομαι: πόσες φορές τη μέρα το κάνω κι εγώ, όσες ώρες βρίσκομαι στον υπολογιστή στη δουλειά μου; Μήπως χρειάζομαι κι εγώ νοσηλεία; Σε τι βαθμό άραγε το κάνουν αυτά τα παιδιά για να θεωρούνται εθισμένα και πώς είναι δυνατόν να μην μπορείς να απομακρυνθείς από τον Η/Υ για να παίξεις με τα άλλα παιδάκια ή να διαβάσεις τα μαθήματά σου ή απλά για να δεις τηλεόραση;

Τι να πω, προβληματίζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους φίλους πιστεύουν οτι το TOR ή τα "ανάλογα" i2p και το παλαιότερο (και ίσως καλύτερο) Freenet είναι τελείως ασφαλή και ανώνυμα είναι γελασμένοι.

 

Μπορούν να ψάξουν αν θέλουν και θα βρουν πηγές στο ιντερνετ για όλα αυτά. 

 

Το Tor βασίζεται στο onion routing. Ασφαλές μες (υπο προυποθέσεις) όχι πλήρης ανωνυμία. Αν θέλουν να σε βρουν (κάνεις κάτι σοβαρό πχ) σε βρίσκουν με όχι ιδιαίτερα resources.

 

Ακόμη και στο freenet (όπως γράφει ο ίδιος ο δημιουργός του)

 

Και τότε όλους αυτούς που πουλάνε από στυλό μέχρι Καλάσνικοφ και κτλ. γιατί δεν τους μπαγλαρώνουν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

απο τη στιγμη που μπαινεις απο το δικο σου ιντερνετ και δε κλεβεις απο τον γειτονα στην διπλανη πολη ,ευκολα σε βρισκουν

Το "ευκολα" απεχει αρκετα απο την πραγματικοτητα. Εφικτο με προυποθεσεις, αλλα οχι ευκολο.

Το Τor μια χαρα κανει τη δουλεια του, αποδεδειγμενα. ("We will never be able to de-anonymize all Tor users all the time[..]")

Παραδειγμα, η προσφατη συλληψη του ιδιοκτητη του Silk Road και ο τροπος που τον εντοπισαν. Long story short (μια και ειναι μπολικες σελιδες η ολη ιστορια, συμπεριλαμβανομενου ενος pdf 40 σελιδων με το κατηγορητηριο) εαν δεν ειχε κανει μια σειρα απο τραγικα λαθη (πχ αγγελιες του στυλ "ετοιμαζομαι να φτιαξω ενα site για να πουλαω ναρκωτικα. πως να το κανω" με λογαριασμο συνδεδεμενο στο πραγματικο του email), εξαιτιας της onion λειτουργιας του site δεν θα τον εβρισκαν ποτε.

Και για τον ιδιο λογο δεν μπορουν να εντοπισουν ολη την αρρωστια του κοσμου που κυκλοφορει σε site που κρυβονται πισω απο το Τor. Και πριν παρεξηγησει κανεις τα λεγομενα μου, το Τor κυριολεκτικα σωζει ζωες οταν χρησιμοποιειται με σωστο τροπο, καλη ωρα σε Αιγυπτο και λοιπες "δημοκρατικες" χωρες. 

Βtw το Τor δεν περιοριζεται μονο σε layer 7 οπως χρησιμοποιειται επι το πλειστον, με λιγο κοπο μπορει να περασει ολη η κινηση μας απο αυτο.Το αδυνατο σημειο παραμενει αυτο που ηταν παντα: ο ανθρωπινος παραγοντας, ειτε αυτος λεγεται κωδικας που παραγει (πχ browser vulnerabilities-->exploits), ειτε λαθη σαν την αγγελια που ανεφερα νωριτερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ευκολα" απεχει αρκετα απο την πραγματικοτητα. Εφικτο με προυποθεσεις, αλλα οχι ευκολο.

Το Τor μια χαρα κανει τη δουλεια του, αποδεδειγμενα. ("We will never be able to de-anonymize all Tor users all the time[..]")

Παραδειγμα, η προσφατη συλληψη του ιδιοκτητη του Silk Road και ο τροπος που τον εντοπισαν. Long story short (μια και ειναι μπολικες σελιδες η ολη ιστορια, συμπεριλαμβανομενου ενος pdf 40 σελιδων με το κατηγορητηριο) εαν δεν ειχε κανει μια σειρα απο τραγικα λαθη (πχ αγγελιες του στυλ "ετοιμαζομαι να φτιαξω ενα site για να πουλαω ναρκωτικα. πως να το κανω" με λογαριασμο συνδεδεμενο στο πραγματικο του email), εξαιτιας της onion λειτουργιας του site δεν θα τον εβρισκαν ποτε.

Και για τον ιδιο λογο δεν μπορουν να εντοπισουν ολη την αρρωστια του κοσμου που κυκλοφορει σε site που κρυβονται πισω απο το Τor. Και πριν παρεξηγησει κανεις τα λεγομενα μου, το Τor κυριολεκτικα σωζει ζωες οταν χρησιμοποιειται με σωστο τροπο, καλη ωρα σε Αιγυπτο και λοιπες "δημοκρατικες" χωρες. 

Βtw το Τor δεν περιοριζεται μονο σε layer 7 οπως χρησιμοποιειται επι το πλειστον, με λιγο κοπο μπορει να περασει ολη η κινηση μας απο αυτο.Το αδυνατο σημειο παραμενει αυτο που ηταν παντα: ο ανθρωπινος παραγοντας, ειτε αυτος λεγεται κωδικας που παραγει (πχ browser vulnerabilities-->exploits), ειτε λαθη σαν την αγγελια που ανεφερα νωριτερα.

 

 

Thank you for stating the obvious για εκείνους με τις ιστορίες με τα πράσινα άλογα και τα μπλε κολοκυθάκια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ κάποιοι νιώθουν χάκερς επειδή μπαίνουν στο newsbomb.gr -στην καλύτερη των περιπτώσεων- και γράφουν σχόλια τύπου "να καει το μπ....λο η Βουλή".

 

Εχω σε αποκλειστικότητα το ενδιαφέρον της κοινωνίας για την χακερότητά τους:

isspSps.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ευκολα" απεχει αρκετα απο την πραγματικοτητα. Εφικτο με προυποθεσεις, αλλα οχι ευκολο.

Το Τor μια χαρα κανει τη δουλεια του, αποδεδειγμενα. ("We will never be able to de-anonymize all Tor users all the time[..]")

Παραδειγμα, η προσφατη συλληψη του ιδιοκτητη του Silk Road και ο τροπος που τον εντοπισαν. Long story short (μια και ειναι μπολικες σελιδες η ολη ιστορια, συμπεριλαμβανομενου ενος pdf 40 σελιδων με το κατηγορητηριο) εαν δεν ειχε κανει μια σειρα απο τραγικα λαθη (πχ αγγελιες του στυλ "ετοιμαζομαι να φτιαξω ενα site για να πουλαω ναρκωτικα. πως να το κανω" με λογαριασμο συνδεδεμενο στο πραγματικο του email), εξαιτιας της onion λειτουργιας του site δεν θα τον εβρισκαν ποτε.

Και για τον ιδιο λογο δεν μπορουν να εντοπισουν ολη την αρρωστια του κοσμου που κυκλοφορει σε site που κρυβονται πισω απο το Τor. Και πριν παρεξηγησει κανεις τα λεγομενα μου, το Τor κυριολεκτικα σωζει ζωες οταν χρησιμοποιειται με σωστο τροπο, καλη ωρα σε Αιγυπτο και λοιπες "δημοκρατικες" χωρες. 

Βtw το Τor δεν περιοριζεται μονο σε layer 7 οπως χρησιμοποιειται επι το πλειστον, με λιγο κοπο μπορει να περασει ολη η κινηση μας απο αυτο.Το αδυνατο σημειο παραμενει αυτο που ηταν παντα: ο ανθρωπινος παραγοντας, ειτε αυτος λεγεται κωδικας που παραγει (πχ browser vulnerabilities-->exploits), ειτε λαθη σαν την αγγελια που ανεφερα νωριτερα.

 

δεν επιμενω για την αξιοπιστια του,αλλα εγω αν ημου νο τρισμεγιστος παρανομος υπερχακερ,δεν θα εκανα τιποτα απο την γραμμη του σπιτιου μου

οπως επισης δεν θα χρησιμοποιουσα το ιδιο hardware και σε νομιμες και παρανομες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν επιμενω για την αξιοπιστια του,αλλα εγω αν ημου νο τρισμεγιστος παρανομος υπερχακερ,δεν θα εκανα τιποτα απο την γραμμη του σπιτιου μου

οπως επισης δεν θα χρησιμοποιουσα το ιδιο hardware και σε νομιμες και παρανομες περιπτωσεις.

Και ασυναισθητα θα χρησιμοποιησεις κατι που λεγεται "Layered security", το οποιο ορθως πρεπει να εφαρμοσεις και να προσθεσεις στο ολο setup σου, εαν εχεις σκοπο να μεινεις ανωνυμος. O λογος που το χρησιμοποιεις ειναι προφανης: οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα (απο αποψη ασφαλειας παντα).

Το οποιο με τη σειρα του δεν μεταφραζεται στο οτι το Tor ειναι ελβετικο τυρι, αλλα στο οτι εισαι πιο προσεκτικος. Θελεις να εξαλειψεις και την ελαχιστη πιθανοτητα/επικη ατυχια το exit node του Tor το οποιο χρησιμοποιησες, δεν ηταν καποιου που δεν σε συμπαθει ιδιαιτερα και παραλληλα αυτος ο καποιος εχει τη δυνανοτητα να ξεπερασει το οποιο encryption χρησιμοποιειται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...