Προς το περιεχόμενο

Grand S Flex: Νέο smartphone από τη ZTE για την Ευρωπαϊκή αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορω να καταλαβω τι εχουν παθει ολοι με την sd .Λες και πριν απο 4-5 χρονια που το pc ειχε 50-100 gb σκληρο ειχανε και sd card και ειναι αναγκαια στα κινητα?Υπαρχει και μια επιλογη που λεγεται DELETE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορω να καταλαβω τι εχουν παθει ολοι με την sd .Λες και πριν απο 4-5 χρονια που το pc ειχε 50-100 gb σκληρο ειχανε και sd card και ειναι αναγκαια στα κινητα?Υπαρχει και μια επιλογη που λεγεται DELETE

δεν μας αρεσει το εναλλακτικο που προμοταρουν ,δηλαδη ολα τα δεδομενα σου στο cloud, με οτι αυτο συνεπαγεται.και ερωτω ποιο ειναι το κοστος για μια micro sd ,σχεδον μηδαμινο αλλα η διαφορα σε τιμη μιας συσκευης 16-32gb ειναι  τεραστια οποτε εγω επιλεγω συσκευη με micro sd θυρα για αυτο το λογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εκνευριστικά  αργες οι sd στα κινητα, και μπερδευουν πολυ κοσμο ως προς το που αποθηκευεται τι.

παντως ειναι εντυπωσιακα λεπτο, εκτος κι αν η φωτο ξεγελαει.

 

οι sd δεν ειναι εκνευριστικα αργες. Δηλαδη τι να την κανω την ταχυτητα 30-50mb/sec οταν αυτο πυο θα διαβασω ειναι ενα mp3 ή ενα βιντεο , οποτε το 1mb/sec ειναι υπεραρκετο? Προσωπικα δεν εχω παρατηρησει ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε 32gb καρτες class4 και class 10 στην χρηση του κινητου μου, περα φυσικα απο την αντιγραφη αρχειων. Σε καποιες εφαρμογες που αποθηκευουν στην sd υπαρχει μικρη καθυστερηση, οχι ομως τοση που να πεις "αχ ,να ειχα εσωτερικη μνημη"

 

 

 

Για το παχος του κινητου σε ξεγελαει η φωτογραφια. Εχει και ενα ασπρο μεταλικο πλαισιο που δε φαινεται λογω του φωντου στη δεξια φωτο. Παρατηρησε ομως καλυτερα στο σημειο του φορτιστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω τι εχουν παθει ολοι με την sd .Λες και πριν απο 4-5 χρονια που το pc ειχε 50-100 gb σκληρο ειχανε και sd card και ειναι αναγκαια στα κινητα?Υπαρχει και μια επιλογη που λεγεται DELETE

 

To πιο απλο, σου πεφτει το κινητο και σου διαλυεται και δεν ξανανοιγει ή απλα μπρικαρει. Εχοντας την sd card τουλαχιστον θα σωσεις τα δεδομενα σου γιατι χωρις αυτη θα πρεπει να παιζεις συνεχεια με backup ή να ανεβαζεις τα προσωπικα δεδομενα σου σε cloud. Για αυτο λοιπον προσωπικα θελω την sd card.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο απλο, σου πεφτει το κινητο και σου διαλυεται και δεν ξανανοιγει ή απλα μπρικαρει. Εχοντας την sd card τουλαχιστον θα σωσεις τα δεδομενα σου γιατι χωρις αυτη θα πρεπει να παιζεις συνεχεια με backup ή να ανεβαζεις τα προσωπικα δεδομενα σου σε cloud. Για αυτο λοιπον προσωπικα θελω την sd card.

 

Τις ιδιες πιθανοτητες που εχεις να σου μπρικαρει το κινητο, εχεις και με το να σου χαλασει η sd. Δεν ειναι λογος αυτος. Τα μεσα αποθηκευσης ειναι ολα ευπαθη. Εχω ας πουμε 3-4 usb stick και μια sd 8αρα, τα οποια απο τη μια μερα στην αλλη επαψαν να λειτουργουν (οχι ολα μαζι, τα τελευταια 2 χρονια).

Σημαντικα δεδομενα παντα backup, ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

ειναι εκνευριστικά  αργες οι sd στα κινητα, και μπερδευουν πολυ κοσμο ως προς το που αποθηκευεται τι.

παντως ειναι εντυπωσιακα λεπτο, εκτος κι αν η φωτο ξεγελαει.

ναι αλλά όποιος θέλει sd δεν θα την έχει για εφαρμογές αλλά για multimedia εκεί δεν έχει κανένα θεμα
εξαλου καμια 16 gb onboard αρκουν για apps κλπ αλλά για Multimedia Και 64 gb είναι λίγα........

+ άντε σου έσπασε κινητό άντε να χάσεις apps μηνύματα κλπ αλλά το να χάσεις foto - video απο camera εκεί τσούζει και εκεί sdcard είναι ανώτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο, άρα για μένα απορύπτεται! Τίποτα πάνω από 4 (ή 4.3'' με μικρή κορνίζα). Λυπάμε που χάθηκαν οι 3.7'' που αν έβγαιναν με συρόμενο πληκτρολόγιο (στιλ htc dezire Z) και μικρή κορνίζα. Αυτή η σχεδίαση για μένα ήταν ιδανική.

 

Γούστα είναι αυτά.. Εγώ απλά δεν έχω τσέπες τόσο μεγάλες (στο παντελόνι) και δεν θέλω να κρατάω την "ρακέτα".. ουπσ συγνώμη κινητό όλη την ώρα στο χέρι.

 

Το ότι δεν έχει sd κάρτα δεν με απασχολεί όσο το θέμα οθόνης (να είναι "λογική" δλδ 4'' μαξ). Ασφαλώς και από θέμα ασφάλειας υπερτερεί η  ύπαρξη SD (χωρητικότητα 16gb είναι οκ). Ασφαλώς η πιθανότητα να χαλάσει μια sd δεν έχει σχέση με την πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να χαλάσει ένα κινητό. Με αυτά και με αυτά θα έπρεπε (καλό θα ήταν) να έχει και sd, αλλα δεν έχει.. Ας ήταν 4'' και θα του το συγχωρούσα, αλλά μάλλον δεν μπορούν να βγάλουν μικρά καλά και φτηνά τηλέφωνα. Για να είναι καλά (πχ 8mp camera) θα είναι μεγάλα ή "μικρά" αλλά ακριβά (s4 mini που δεν το λες μικρό). Και τα τρία δεν το κατάφεραν ακόμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ιδιες πιθανοτητες που εχεις να σου μπρικαρει το κινητο, εχεις και με το να σου χαλασει η sd. Δεν ειναι λογος αυτος. Τα μεσα αποθηκευσης ειναι ολα ευπαθη. Εχω ας πουμε 3-4 usb stick και μια sd 8αρα, τα οποια απο τη μια μερα στην αλλη επαψαν να λειτουργουν (οχι ολα μαζι, τα τελευταια 2 χρονια).

Σημαντικα δεδομενα παντα backup, ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

 

Καμια σχεση η πιθανοτητα να σου χαλασει  μια sd με ενα κινητο. Συγκρινεις τη μερα με τη νυχτα. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που στις sd δινουν εγγυηση εφορου ζωης ενω στα κινητα 2 χρονια (εκτος iphone). Τα μεσα αποθηκευσης δεν μπορει να μπαινουν ολα στην ιδια κατηγορια ευπαθειας γιατι δεν ειναι τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση η πιθανοτητα να σου χαλασει  μια sd με ενα κινητο. Συγκρινεις τη μερα με τη νυχτα. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που στις sd δινουν εγγυηση εφορου ζωης ενω στα κινητα 2 χρονια (εκτος iphone).

 

Καλα, οταν θα σου χαλασει η πρωτη, η το πρωτο στικακι, ελα να μου τα ξαναπεις.

Παρεπιπτοντως, κανενα κινητο μου δεν εχει μπρικαρει απο πεσιμο, συνηθως η οθονη σπαει, αλλα το υπολοιπο λειτουργει και τα δεδομενα μια χαρα βγαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, οταν θα σου χαλασει η πρωτη, η το πρωτο στικακι, ελα να μου τα ξαναπεις.

Παρεπιπτοντως, κανενα κινητο μου δεν εχει μπρικαρει απο πεσιμο, συνηθως η οθονη σπαει, αλλα το υπολοιπο λειτουργει και τα δεδομενα μια χαρα βγαινουν.

 

Καλα οταν θα σου χαλασει καμια πλακετα σε κανενα κινητο ελα να μου το ξαναπεις.Βγαλε και δημοσκοπηση αν δεν πειθεσαι για το ποιο ειναι πιο ευπαθες. sd card ή κινητο; Μου φαινεται αστειο και μονο που το συζηταμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οταν θα σου χαλασει καμια πλακετα σε κανενα κινητο ελα να μου το ξαναπεις.Βγαλε και δημοσκοπηση αν δεν πειθεσαι για το ποιο ειναι πιο ευπαθες. sd card ή κινητο; Μου φαινεται αστειο και μονο που το συζηταμε.

 

Δεν ειναι θεμα δημοσκοπησης, περασαν απο τα χερια μου πανω απο 10 smartphones, καποια απο αυτα επεσαν, ενα εσπασε η οθονη, αλλα ποτε δεν εχασα δεδομενα. Αντιθετα εχω μια 8αρα sd που πλεον δεν αναγνωριζεται, και 3 usb stick (το ενα kingston κιολας), που ειναι χαλασμενα.

Οποτε οτι αποτελεσμα και να βγαλει η οποιαδηποτε δημοσκοπηση, εμενα τα δεδομενα απο τα στικακια δε θα μου τα φερουν πισω. Εγγυση εφ ορου ζωης εχουν (λογω του ελαχιστου κοστους κατασκευης τους), αλλα εγγυηση δεδομενων δυστυχως δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα στικάκια βγάλε βάλε ισχύει ότι πλέον χαλάνε αρκετά εύκολα.. Δυστυχώς και στις κάρτες ΣΔ εμφανίζεται αναλογο φαινόμενο. Με την καμία δεν γινόταν παλαιότερα. Τα στικάκια μου έως 1/2 gb ποτέ δεν χάλαγαν ούτε η κάρτα xD της Oly 770 μου.. Θέλεις η συμπύκνωση των ηλεκτρονικών (πολλα γβ σε μικρό μέγεθος κτλ) θέλεις η "κινεζότητα" που επικρατεί, όλα από λίγο επιρρέασαν. Ωστόσο ακόμα θεωρώ την καταστροφή κινητού (πχ νερό) πιθανότερη. 

 

Από την άλλη θεωρητικά η ενσωματωμένη μνήμη των τηλεφώνων είναι και αυτή flash memory ιδια με των ΣΔ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...