Προς το περιεχόμενο

επιλογη αντλιας θερμοτητας


PCEXPERT2012

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.

θελω να αλλαξω τον λεβητα πετρελαιου και εχω δει οτι υπαρχουν οι αντλιες θερμοτητας που ειναι η πιο οικονομικη λυση.

το σπιτι μου ειναι

στα τρικαλα

ειναι 120 τμ

καλα μονωμενο

και εχει σωματα καλοριφερ.

 

θελω να μαθω αν συμφαιρει να μπει αντλια θερμοτητας?

τι αντλια προτεινετε?

ποσο καταναλωση ρευματος θα πληρωνω το μηνα?

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ποσο θα πληρωνεις δεν ειναι ευκολο να υπολογισθει, πρεπει να βγαλεις ποσο θα το καις, τι κατηγορια θα εισαι στο τιμολογιο ΔΕΗ, αν θα βαλεις νυχτερινο κτλ.

Στην περιπτωση σου το οτι ειναι καλα μονωμενο (αυτο ειναι σχετικο βεβαια ) ειναι θετικο, το οτι εχεις σωματα οχι γιατι οι αντλιες δουλευουν καλύτερα με ενδοδαπεδια. Στα σωματα σου η αντλια θα πρεπει να δινει νερο 70-75 βαθμων, στα βαρια κρυα αυτο ειναι ενα ερωτημα ποια αντλια μπορει να το πετυχει. Ξερω οτι η daikin εχει καποιες αντλιες με διπλο συμπιεστη που πετυχαινει αυτην την αποδοση, γενικα θελεις αντλια υψηλων θερμοκρασιων. Με ενα προχειρο υπολογισμο κανενα 1,5-2ευρω την ωρα θα το καις σιγουρα αλλα σε σχεση με την τωρινη τιμη πετρελαιου θα εισαι παλι κερδισμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε λογαριασμό πόσο πετρέλαιο καις το χρόνο και υπολόγισε  ότι σε ρεύμα θες περίπου το 40%.

Υπολόγισε ότι η αντλία κοστίζει περίπου με την εγκατάσταση κάνα 9.000 ευρώ και υπολόγισε πότε θα κάνεις απόσβεση της αντλίας.

Αν σε συμφέρει κάνε το.

Αυτά χοντρικά υπολογισμένα με σημερινές τιμές. Κανείς δεν ξέρει του χρόνου πόσο θα έχει το ρεύμα ή το πετρέλαιο.

Αν πας τελικά σε αντλία πήγαινε μόνο σε daikin υψηλών θερμοκρασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το υπολογίζεις 2 ευρώ την ώρα;

Στο απλό ξυλολέβητα υπολόγισε ότι κάθε 1-2 ώρες περίπου πρέπει να κατεβαίνεις να γεμίζεις ξύλα. 

Αν έχεις εύκολα τα ξύλα τότε ψάξου για ξυλολέβητες πυρόλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Με ενα προχειρο υπολογισμο κανενα 1,5-2ευρω την ωρα θα το καις σιγουρα αλλα σε σχεση με την τωρινη τιμη πετρελαιου θα εισαι παλι κερδισμενος"

 

εγραψε ο lary7 πιο πανω απο εκει το συμπερανα.

εψαξα και ρωτησα και βρηκα τους λεβητες βιομαζας.που καινε ξυλο,πελλετ και αλλα οπως καλαμποκι,πυρηνα κλπ.αυτη πρεπει να ειναι η καλυτερη λυση με αυτα που εχω διαβασει.αν εχω τσαμπα 7 τονους ξυλα και δε μου φθασουν τοτε μπορω να καψω και οτι φθηνω μπορω να αγορασω οπως πυρηνοξυλο ή πελλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχω ένα στατιστικό από την δικιά μου αντλία. Είναι μετρήσεις ενός χρόνου και είναι η κατανάλωση της αντλίας μόνο, όχι των fancoils.Η χρήση της σε ποσοστό >90% είναι 24ώρη, εκτός των μηνών που ξεχωρίζουν στο διάγραμμα.

Δεν μπορώ να βγάλω ακριβώς το κόστος, γιατί έχω νυχτερινό που το χειμώνα είναι μεσημέρι & βράδυ ενώ το καλοκαίρι είναι μόνο βράδυ. Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι ο λογαριασμός μου είναι ελάχιστα πιο πάνω.

 

antlia.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σε ολους.

θελω να αλλαξω τον λεβητα πετρελαιου και εχω δει οτι υπαρχουν οι αντλιες θερμοτητας που ειναι η πιο οικονομικη λυση.

το σπιτι μου ειναι

στα τρικαλα

ειναι 120 τμ

καλα μονωμενο

και εχει σωματα καλοριφερ.

 

θελω να μαθω αν συμφαιρει να μπει αντλια θερμοτητας?

τι αντλια προτεινετε?

ποσο καταναλωση ρευματος θα πληρωνω το μηνα?

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Σε αυτή την περίπτωση  (δηλαδή αντλία θερμότητας με μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης ) θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μελετη μηχανολόγου. Τόσο για τις θερμικές απώλειες του χώρου όσο και για την διαστασιολόγηση του συστήματος θέρμανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μου καιει 2€ την ωρα δεν συμφαιρει με τιποτα.μετα παω σε ξυλολεβητα με βιομαζα.μπορω εχω καο 6-7 τονους ξυλα απο το δασος τσαμπα

lol

τα ρημαξατε

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον με την αντλια θερμοτητας θα εχεις μια εξοικονομηση της ταξεως των 3 τονων πετρελαιου τον χρονο..οσες μελετε για αντλιες εχω κανει εκει εχουμε καταληξει. ειναι στανταρ το ποσο που κερδιζεις. απο εκει και περα δεν θα σου ελεγα να βγαλεις τον λεβητα πετρελαιου αλλα να συνδεσεις παραλληλα την αντλια με τον λεβητα για να εισαι καλυμμενος και στα πολλα κρυα και με εναν αυτοματισμο πολυ απλο θα μπορει η αντλια να θεσει μπροστα και τον λεβητα και να σε καλυψει. γιατι η αντλια δεν μπορει να σε καλυψει σε μια ακραια συνθηκη των -10 βαθμων.

 

Επιπλεον θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα τις αντλιες της Daikin ειναι οι καλυτερες και επιπλεον ειναι και αρκετα οικονομικες στην καταναλωση του ρευματος.

 

σε καθε περιπτωση που βαλεις αντλια θερμοτητας πρεπει να εχεις τριφασικο ρευμα στο σπιτι και συμφερει να εχεις και νυχτερινο τιμολογιο ωστε να προγραμματισεις την αντλια να σου παραγει ζεστα νερα χρησης τις ωρες που εχεις νυχτερινο τιμολογιο και ετσι να κανεις και απο εκει οικονομια...

 

Αν θες οποιαδηποτε αλλη πληροφορια εδω ειμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΝΑ ΚΑΝΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΟΤΙΣΗ

ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΗΝ ΕΞΟΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΕΝΟΣ KLYMATISTHKOY  ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΛΑΚΟΗΔΗ ΕΝΑΛΑΚΤΗ KAI ME ΑΥΤΟ ΖΕΣΤΕΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ .ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ

ΤΟ ΠΡΟΤΟ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 500 ΕΝΑ 18ΑΡΙ A/C KAI 250 ENAΣ ΠΛΑΚΟΙΔΗΣ ΣΥΝΟΛΟ 750ΕΥΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΕΝΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ (ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜ 7ΚW) ΑΠΟ 2500 ΚΑΙ ΠΑΝΟ.;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολυ απλα η εξωτερικη μοναδα απο το air condition δεν μπορει να παραγει ζεστα νερα στους 80 βαθμους που χρειαζεσαι για να ζεστανεις το μποιλερ σου και μετα να εχεις ζεστα νερα χρησης...

Υ.Γ. μην γραφεις με κεφαλαια... ειναι σαν να φωναζεις... και υπαρχουν κανονες στο φορουμ. καλο θα ηταν να τους διαβασεις πριν το επομενο ποστ... ο,τι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οσο ξερω χρησιμοποιουν διπλο συμπιεστη αλλα εχω και την πλακετα του προγραμματισμου τους και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο τα παρουσιαζεις...αμα μπεις στην ιστοσελιδα καποιας εταιρειας που παραγει αντλιες θερμοτητας υψηλων θερμοκρασιων  (daikin/toshiba κ.ο.κ) θα περιγραφει σιγουρα το τροπο λειτουργιας....

και επιπλεον εχει την επιλογη πως αμα δει οτι δεν φτανουν τα ζεστα νερα που παραγει η αντλια να δωσει εντολη και στο δευτερο μηχανημα παραγωγης ζεστου νερου να βγαλει ζεστα νερα.... (π.χ. καυστηρας πετρελαιου) γιατι ως γνωστον οι αντλιες και τα κλιματισικα υπολειτουργουν σε εξωτερικες θερμοκρασιες κατω των 5 βαθμων....(εκτος αν ειναι πολυ υπερδαστασιολογημενες αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...