Προς το περιεχόμενο

επιλογη αντλιας θερμοτητας


PCEXPERT2012

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενδοδαπέδια και έχω βάλει μία Toshiba.

Επειδή έχω βάλει και δροσισμό, όλο το καλοκαίρι το κόστος φτάνει κοντά στο 650€ , εκ' των οποίων κοντά στα 300€ είναι τα νταβατζιλίκια που πληρώνουμε, κάτι ΑΠΕ κλπ κλπ.

Το χειμώνα είναι πιο χαλαρά, και καίει από 1€ έως 3€ την ημέρα.

Γενικά συμφέρει. Με σώματα όμως δεν ξέρω τι παίζει. Μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To forum δεν μπορεί να αντικαταστήσει την μελέτη ενός μηχανολόγου μηχανικού. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την ταπεινη μου αποψη  η  αντλια με ενδοδαπεδια  αν μαλιστα εχει και υποβοηθηση απο ηλιακουσ συλλεκτεσ οντοσ συμφερει παρα πολυ. 

καλο ειναι ομωσ να αναφερουμε καταναλωση σε κυλοβατορεσ οχι σε ευρω

 παντοσ πιστεθω ακραδαντα οτι το συστημα "αντλιασ θερμοτητασ" υπερκοστολογιμενο, βουτυρο στο ψωμι των κατασκευαστριων εταιριων. απλα τα κλιματιστικα εγιναν σουπα (κινεζικα σχεδον τσαμπα) και βρικαν τα κλιματιστικα που ζεστενουν νερο "αντλιεσ θερμοτητασ" να  κονομισουν.

πιστευο οτι σε 2-4 χρονια θα επιβεβαιοθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την ταπεινη μου αποψη  η  αντλια με ενδοδαπεδια  αν μαλιστα εχει και υποβοηθηση απο ηλιακουσ συλλεκτεσ οντοσ συμφερει παρα πολυ. 

καλο ειναι ομωσ να αναφερουμε καταναλωση σε κυλοβατορεσ οχι σε ευρω

 παντοσ πιστεθω ακραδαντα οτι το συστημα "αντλιασ θερμοτητασ" υπερκοστολογιμενο, βουτυρο στο ψωμι των κατασκευαστριων εταιριων. απλα τα κλιματιστικα εγιναν σουπα (κινεζικα σχεδον τσαμπα) και βρικαν τα κλιματιστικα που ζεστενουν νερο "αντλιεσ θερμοτητασ" να  κονομισουν.

πιστευο οτι σε 2-4 χρονια θα επιβεβαιοθω

Το κόστος εγκατάστασης και αγοράς μιας αντλίας θερμότητας είναι μεγάλο και σε βάθος αρκετων ετών κανεις απόσβεση. Αυτό εννοείς;

Όπως και νά χει στην Ελλάδα λόγο κρίσης αρχίσαμε να σκεφτόμαστε οικονομικές λύσεις θέρμανσης κάτι είναι και αυτό αλλά και ΠΑΛΙ λάθος σκεφτόμαστε. Αυτό που έχεις την μεγαλύτερη απόδοση δεν είναι να βρούμε ένα φθηνό τρόπο θέρμανσης ή ψύξης (που ταυτόχρονα κατα κανόνα αναλογικά το κόστος εγκατάστασης αγοράς ανεβαίνει όσο πιο προηγμένη (οικονομική καταναλωση) είναι η τεχνολογία. Η ΟΥΣΙΑ είναι η μόνωση και η διαχείριση με έξυπνο τρόπο τω θερμικών φορτίων μεσα στο χωρο μας . Αυτα τα 2 και μόνο.

Η φιλοσοφία είναι η εξής μόνωση τεχνολογίας αιχμής, υψηλή αεροστεγανότητα και εξάλειψη θερμογεφυρών καθώς και διαχείριση των θερμικών φορτίων του κτιρίου . Επίσης ένας εναλλάκτης θερμότητας με μηχανικό αερισμό και μια ελαφρία γεωθερμία στην είσοδο του μηχανικού αερισμου. Αν τα κάνεις αυτά στα πρότυπα του παθητικού κτιρίου μετά δεν έχει κανένα νοημα να βάλεις αντλία θερμότητας. Βάλε καυστήρα πετρελαίου. Μπορείς να έχεις κατανάλωση το πολύ 15 kw /m^2 για θέρμανση το χειμώνα σταθερά στους 19 βαθμούς όλο το 24ωρο και άλλες τόσες kw για ψύξη το καλοκαίρι  και όλα αυτά με καύση πετρελαίου . ;)

 

Για να σας δώσω να καταλάβετε . Εχουμε μια καφετιέρα φίλτρου με γυάλινο δοχείο του καφέ και μια καφετίερα φίλτρου με θερμό. Με ποια απο τις 2 περιπτώσεις μπορούμε να διατηρήσουμε την θερμοκρασία του παραγόμενου καφέ με το λιγότερο δυνατό κόστος και την λιγότερη δυνατή χρήση μιας πηγής ενέργειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος εγκατάστασης και αγοράς μιας αντλίας θερμότητας είναι μεγάλο και σε βάθος αρκετων ετών κανεις απόσβεση. Αυτό εννοείς;

Όπως και νά χει στην Ελλάδα λόγο κρίσης αρχίσαμε να σκεφτόμαστε οικονομικές λύσεις θέρμανσης κάτι είναι και αυτό αλλά και ΠΑΛΙ λάθος σκεφτόμαστε. Αυτό που έχεις την μεγαλύτερη απόδοση δεν είναι να βρούμε ένα φθηνό τρόπο θέρμανσης ή ψύξης (που ταυτόχρονα κατα κανόνα αναλογικά το κόστος εγκατάστασης αγοράς ανεβαίνει όσο πιο προηγμένη (οικονομική καταναλωση) είναι η τεχνολογία. Η ΟΥΣΙΑ είναι η μόνωση και η διαχείριση με έξυπνο τρόπο τω θερμικών φορτίων μεσα στο χωρο μας . Αυτα τα 2 και μόνο.

Η φιλοσοφία είναι η εξής μόνωση τεχνολογίας αιχμής, υψηλή αεροστεγανότητα και εξάλειψη θερμογεφυρών καθώς και διαχείριση των θερμικών φορτίων του κτιρίου . Επίσης ένας εναλλάκτης θερμότητας με μηχανικό αερισμό και μια ελαφρία γεωθερμία στην είσοδο του μηχανικού αερισμου. Αν τα κάνεις αυτά στα πρότυπα του παθητικού κτιρίου μετά δεν έχει κανένα νοημα να βάλεις αντλία θερμότητας. Βάλε καυστήρα πετρελαίου. Μπορείς να έχεις κατανάλωση το πολύ 15 kw /m^2 για θέρμανση το χειμώνα σταθερά στους 19 βαθμούς όλο το 24ωρο και άλλες τόσες kw για ψύξη το καλοκαίρι  και όλα αυτά με καύση πετρελαίου . ;)

 

Για να σας δώσω να καταλάβετε . Εχουμε μια καφετιέρα φίλτρου με γυάλινο δοχείο του καφέ και μια καφετίερα φίλτρου με θερμό. Με ποια απο τις 2 περιπτώσεις μπορούμε να διατηρήσουμε την θερμοκρασία του παραγόμενου καφέ με το λιγότερο δυνατό κόστος και την λιγότερη δυνατή χρήση μιας πηγής ενέργειας

πολη σωστη τοποθετηση

εγω φετοσ εκανα κελυφος και αλλαξε το σπιτι

μεγαλη σημασια εχει επεισισ το πατομα αν εχει κατο ξυλο η μαρμαρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

λοιπον μετα τον πρωτο χειμωνα με αντλια θερμοτητας daikin στο σπιτι εχω μεινει αφωνος... 

ο εκκαθαριστικος λογαριασμος της δεη μαζι με τον εναντι ηρθαν 350 ευρω πιο πανω σε συγκριση με περσι που ζεσταινομουν με το τζακι...Αρα η αντλια θερμοτητας που μου παρειχε ζεστη 20-22 βαθμους σε ενα σπιτι 180 μ2 και ζεστο νερο στο μποιλερ χρειαστηκε μονο 350 ευρω για να με ζεστανει

ενω περσι για να ζεστανω με το τζακι (κλειστου θαλαμου) μονο τα 80 τετραγωνικα που ηταν το σαλονι ηθελα 800 ευρω ξυλα (και πολυ βρωμια).

καλα για το πετρελαιο δεν το συζηταω.. στις καλες εποχες με φτηνο πετρελαιο ηθελα 2000-3000 ευρω τον χρονο...

πραγματικα δεν εχω τι να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τα μέρη σου , πάντως εδώ φέτος χειμώνα δεν μπορώ να πω ότι έκανε . 

180τμ και έκαψα 2 τόνους ξύλα σε ενεργεακό τζάκι 

 

Πάντως εντυπωσιακά νούμερα , μπράβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως εγω δεν εχω ενεργειακο τζακι... οποτε δεν μπορω να το συγκρινω... 

οσον αφορα τον χειμωνα νομιζω οτι μας εκανε περιπου οτι και περσι...(αν και το δικο μου σπιτι ειναι εκτεθειμενο απο ολες τις πλευρες γιατι ειναι εκτος πολης αρα περισσοτερες απωλειες θερμοτητας)...Οπως και να το δει κανεις ειναι απιστευτα συμφερον τροπος και ειδικα αν τον συγκρινεις με πετρελαιο η αεριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Η αντλια θερμοτητας ειναι οτι πιο οικονομικο κυκλοφορει για ψυξη και θερμανση..εχει αρχικο κοστος υψηλο σε σχεση με τα υπολοιπα αλλα θα κανετε σιγουρα αποσβεση των χρημάτων..

Οποιος θελει να βαλει του το προτεινω ανεπιφυλακτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντλια θερμοτητας ειναι οτι πιο οικονομικο κυκλοφορει για ψυξη και θερμανση..εχει αρχικο κοστος υψηλο σε σχεση με τα υπολοιπα αλλα θα κανετε σιγουρα αποσβεση των χρημάτων..

Οποιος θελει να βαλει του το προτεινω ανεπιφυλακτα..

Δυστυχώς λίγοι το καταλαβαίνουν αλλα τι να κάνουμε.

Αν μπορούσα θα έβαζα.

Βεβαια αν δεν ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία δεν κάνει πολυ δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 27/11/2017 στις 11:46 ΜΜ, ParhsG είπε

Δυστυχώς λίγοι το καταλαβαίνουν αλλα τι να κάνουμε.

Αν μπορούσα θα έβαζα.

Βεβαια αν δεν ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία δεν κάνει πολυ δουλειά.

τι εννοεις αν δεν ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια δεν κανει πολυ δουλεια??

Στις 7/11/2013 στις 1:19 ΜΜ, PCEXPERT2012 είπε

καλησπερα σε ολους.

θελω να αλλαξω τον λεβητα πετρελαιου και εχω δει οτι υπαρχουν οι αντλιες θερμοτητας που ειναι η πιο οικονομικη λυση.

το σπιτι μου ειναι

στα τρικαλα

ειναι 120 τμ

καλα μονωμενο

και εχει σωματα καλοριφερ.

θελω να μαθω αν συμφαιρει να μπει αντλια θερμοτητας?

τι αντλια προτεινετε?

ποσο καταναλωση ρευματος θα πληρωνω το μηνα?

ευχαριστω προκαταβολικα

για πες μας μετα απο 4 χρονια τι εκανες τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/2/2014 στις 12:38 ΠΜ, geotrian είπε

Γιατι πολυ απλα η εξωτερικη μοναδα απο το air condition δεν μπορει να παραγει ζεστα νερα στους 80 βαθμους που χρειαζεσαι για να ζεστανεις το μποιλερ σου και μετα να εχεις ζεστα νερα χρησης...

Υ.Γ. μην γραφεις με κεφαλαια... ειναι σαν να φωναζεις... και υπαρχουν κανονες στο φορουμ. καλο θα ηταν να τους διαβασεις πριν το επομενο ποστ... ο,τι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε....

Και για ποιο λόγο να ζεστάνει νερό στους 80 βαθμούς. Στους 52 μια χαρα ζεσταίνει και γλυτωνεις και κατανάλωση.

Στις 15/2/2014 στις 1:38 ΠΜ, Dare-Devil είπε

Το κόστος εγκατάστασης και αγοράς μιας αντλίας θερμότητας είναι μεγάλο και σε βάθος αρκετων ετών κανεις απόσβεση. Αυτό εννοείς;

Όπως και νά χει στην Ελλάδα λόγο κρίσης αρχίσαμε να σκεφτόμαστε οικονομικές λύσεις θέρμανσης κάτι είναι και αυτό αλλά και ΠΑΛΙ λάθος σκεφτόμαστε. Αυτό που έχεις την μεγαλύτερη απόδοση δεν είναι να βρούμε ένα φθηνό τρόπο θέρμανσης ή ψύξης (που ταυτόχρονα κατα κανόνα αναλογικά το κόστος εγκατάστασης αγοράς ανεβαίνει όσο πιο προηγμένη (οικονομική καταναλωση) είναι η τεχνολογία. Η ΟΥΣΙΑ είναι η μόνωση και η διαχείριση με έξυπνο τρόπο τω θερμικών φορτίων μεσα στο χωρο μας . Αυτα τα 2 και μόνο.

Η φιλοσοφία είναι η εξής μόνωση τεχνολογίας αιχμής, υψηλή αεροστεγανότητα και εξάλειψη θερμογεφυρών καθώς και διαχείριση των θερμικών φορτίων του κτιρίου . Επίσης ένας εναλλάκτης θερμότητας με μηχανικό αερισμό και μια ελαφρία γεωθερμία στην είσοδο του μηχανικού αερισμου. Αν τα κάνεις αυτά στα πρότυπα του παθητικού κτιρίου μετά δεν έχει κανένα νοημα να βάλεις αντλία θερμότητας. Βάλε καυστήρα πετρελαίου. Μπορείς να έχεις κατανάλωση το πολύ 15 kw /m^2 για θέρμανση το χειμώνα σταθερά στους 19 βαθμούς όλο το 24ωρο και άλλες τόσες kw για ψύξη το καλοκαίρι  και όλα αυτά με καύση πετρελαίου . ;)

Για να σας δώσω να καταλάβετε . Εχουμε μια καφετιέρα φίλτρου με γυάλινο δοχείο του καφέ και μια καφετίερα φίλτρου με θερμό. Με ποια απο τις 2 περιπτώσεις μπορούμε να διατηρήσουμε την θερμοκρασία του παραγόμενου καφέ με το λιγότερο δυνατό κόστος και την λιγότερη δυνατή χρήση μιας πηγής ενέργειας;

Πολύ σωστός το σημαντικότερο είναι η μόνωση αλλά και πάλι πρέπει να το συνδυάσεις με αντλία γιατί είναι και πάλι η ποιο οικονομική λύση. Από πρωσοπικη εμπειρία αν έχεις καλή μόνωση και νυχτερινό ρεύμα σε έναν μέσος χειμώνα όπως διανύουμε τώρα 2017-2018 το συνολικό κόστος με θερμοκρασία στους 19 δεν θα ξεπεράσει τα 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/14/2014 στις 12:03 ΜΜ, VITOVITO1 είπε

κατα την ταπεινη μου αποψη  η  αντλια με ενδοδαπεδια  αν μαλιστα εχει και υποβοηθηση απο ηλιακουσ συλλεκτεσ οντοσ συμφερει παρα πολυ. 

καλο ειναι ομωσ να αναφερουμε καταναλωση σε κυλοβατορεσ οχι σε ευρω

 παντοσ πιστεθω ακραδαντα οτι το συστημα "αντλιασ θερμοτητασ" υπερκοστολογιμενο, βουτυρο στο ψωμι των κατασκευαστριων εταιριων. απλα τα κλιματιστικα εγιναν σουπα (κινεζικα σχεδον τσαμπα) και βρικαν τα κλιματιστικα που ζεστενουν νερο "αντλιεσ θερμοτητασ" να  κονομισουν.

πιστευο οτι σε 2-4 χρονια θα επιβεβαιοθω

Ο συνδυασμός αντλίας θερμότητας με ενδοδαπέδια θέρμανση είναι πράγματι ο ιδανικός, κυρίως λόγω του γεγονότος ότι η αντλία θερμότητας λειτουργεί σε χαμηλότερες θερμοκρασίες και κατά συνέπεια με καλύτερο βαθμό απόδοσης σε σχέση με τα θερμαντικά σώματα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η αντλία θερμότητας έχει πρόβλημα να λειτουργήσει με θερμαντικά σώματα.

Η ηλιακή υποβοήθηση όμως, όταν έχουμε ήδη πληρώσει μια αντλία θερμότητας, είναι μια "κακή" επένδυση, γιατί τα επιπλέον χρήματα που θα δαπανήσουμε για την υποβοήθηση (συλλέκτες, buffer, solar kit, διαφορικός ελεγκτής κ.λ.π.) δεν αποσβαίνονται ποτέ.

Για να καταλάβεις τι θέλω να πω, πάρε σαν παράδειγμα τον κύριο παραπάνω που είπε ότι θερμαίνει το σπίτι του με 350 ευρώ το χρόνο.  Αν αυτός ο κύριος πληρώσει 3.000~4.0000 ευρώ για ηλιακή υποβοήθηση, ακόμη και αν μηδενίσει το κόστος θέρμανσης (πράγμα που αποκλείεται να συμβεί), θα αποσβέσει το κόστος επένδυσης σε χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 10 ετών.  (Και αυτό χωρίς να συμπεριλάβουμε στον υπολογισμό το κόστος συντήρησης της ηλιακής εγκατάστασης που είναι μεγαλύτερο από αυτό της συντήρησης μιας ενδοδαπέδιας θέρμανσης).

 

Επεξ/σία από gremon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2013 στις 1:19 ΜΜ, PCEXPERT2012 είπε

καλησπερα σε ολους.

θελω να αλλαξω τον λεβητα πετρελαιου και εχω δει οτι υπαρχουν οι αντλιες θερμοτητας που ειναι η πιο οικονομικη λυση.

το σπιτι μου ειναι

στα τρικαλα

ειναι 120 τμ

καλα μονωμενο

και εχει σωματα καλοριφερ.

θελω να μαθω αν συμφαιρει να μπει αντλια θερμοτητας?

τι αντλια προτεινετε?

ποσο καταναλωση ρευματος θα πληρωνω το μηνα?

ευχαριστω προκαταβολικα

Το πόσο κατανάλωση θα έχει . το κόστος αγοράς της, η επιλογή καταλληλών χαρακτηριστικών αντλίας θερμότητας , καθώς και το κόστος εγκατάστασης όλα αυτά θα στα απαντήσει με ακρίβεια ο μηχανολόγος μηχανικός που θα αναλάβει να κάνει την τεχνο οικονομική μελέτη του έργου . 

Καλές αντλίες θερμότητας είναι Gree Versati II  , Daikin, Carier, Toshiba, LG, Hitatchi.

Y.Γ Παλιό ποστ αλλά απάντησα για να βοηθηθούν και άλλοι . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω μια προσφορα για αντλια θερμοτητας (Gree GRS-CQ12Pd) καθως και θερμαντικα σωματα SOFT Line Βελγιου ενσωματωμενου βρογχου (7+ 2  πετσετοκρεμαστρες),εγκατασταση κτλ στα 7.078 τελικη τιμη.Πως σας φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...