Προς το περιεχόμενο

Σύντομα η φραγή των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 
 
Σε απασχολεί που αυτός που θα το κλέψει θα έχει τα προσωπικά σου δεδομένα, αλλά τα έχεις ήδη δώσει οικειοθελώς δε ξέρεις ούτε καν σε πόσους!!! Ξανασκέψου τι κάνεις για να προστατευτείς.
 

 

Οταν καποιος μιλα για προσωπικα δεδομενα, δεν εννοει μονο ονοματεπωνυμα κλπ.

Μπορει να εχεις φωτογραφιες, εγγραφα, sms που δε θες να διαβαστουν απο αλλους, ισως καποιους κωδικους για να θυμασαι, εισαι συνδεμενος στο εμαιλ σου, στο φειςμπουκ, στο skype, σε διαφορες σελιδες με αυτοματη εισοδο κλπ. Αυτα δεν τα εδωσες ποτε σε κανεναν οικειοθελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος μιλα για προσωπικα δεδομενα, δεν εννοει μονο ονοματεπωνυμα κλπ.

Μπορει να εχεις φωτογραφιες, εγγραφα, sms που δε θες να διαβαστουν απο αλλους, ισως καποιους κωδικους για να θυμασαι, εισαι συνδεμενος στο εμαιλ σου, στο φειςμπουκ, στο skype, σε διαφορες σελιδες με αυτοματη εισοδο κλπ. Αυτα δεν τα εδωσες ποτε σε κανεναν οικειοθελως.

Συμφωνώ. Εντάξει δε θα στο κλέψει ο εχθρός σου, ο αδερφός/η σου, ο μπαμπάς σου ή μαμά σου, ο φίλος σου που θα έχουν περιέργεια. Ο κλέφτης θα στο κλέψει, όταν πάρει ένα κινητό σιγά μη κάτσει να ψάξει τα δεδομένα. Εγώ θα ανησυχούσα να μην το πουλήσει σε κανέναν και έχει αυτός τα δεδομένα μου και όχι ο κλέφτης που λένε όλοι εδώ αλλά ο κλεφταποδόχος.

 

Φρένο στους κλέφτες ΔΕΝ μπαίνει, στους κλεπταποδόχους ίσως. Στο σπίτι έχουν μερικοί συναγερμό, φρέναρε αυτό ποτέ κανέναν κλέφτη; έχω ακούσει τόσα περιστατικά με σπίτια με συναγερμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος μιλα για προσωπικα δεδομενα, δεν εννοει μονο ονοματεπωνυμα κλπ.

Μπορει να εχεις φωτογραφιες, εγγραφα, sms που δε θες να διαβαστουν απο αλλους, ισως καποιους κωδικους για να θυμασαι, εισαι συνδεμενος στο εμαιλ σου, στο φειςμπουκ, στο skype, σε διαφορες σελιδες με αυτοματη εισοδο κλπ. Αυτα δεν τα εδωσες ποτε σε κανεναν οικειοθελως.

Εννοείτε ότι δεν μιλάω ούτε εγώ για ονόματα και επαφές. Μιλάω για αρχεία και από τη στιγμή που τα ανεβάζεις στο ιντερνετ δεν μπορούν να θεωρηθούν ασφαλή. Δηλαδή εσύ εμπιστεύεσαι το skydrive και την κάθε microsoft ότι τα αρχεία σου δεν θα παραβιαστούν ή ότι δεν έχει πρόσβαση κανένα φυσικό πρόσωπο; Προσωπικά έχω άλλη άποψη.

Το λιγότερο που θα με απασχολούσε εμένα θα ήταν οι κωδικοί που αναφέρεις διότι άμεσα αλλάζονται εύκολα. 

Αλλά γενικότερα συμφωνώ πως δεν έχει νόημα το κλείδωμα του ΙΜΕΙ αφού η συσκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιαδήποτε άλλη χρήση θες. Όπως είπα νόημα θα είχε εφόσον όταν κάποιος έβαζε SIM, να τον εντόπιζαν και να τον μάζευαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους!

Δεν μου εχουν κλεψει ποτε κινητο αλλα ειναι οτι πρεπει για τη προστασια των πολιτων.

Καλο ειναι επισης να εχουν και ανοιχτη τη καμερα 24/7 για να βλεπουμε αν σε περιπτωση κλαπει το κινητο ποιος το πηρε και να φυλακιζεται.

Επισης καλο ειναι να βαλουμε και καμερες στα σπιτια μας υποχρεωτικά για να αποτρεψουμε τους επιδοξους κλεφτες.

Τελος θα ηθελα να τσιπαρουμε  τα παιδια μας σε περιπτωση απαγωγης να μπορουμε να τα βρισκουμε.

 

Κατι ξεχασα... 

Α ναι ο ψεκασμος να γινετε σε μεγαλυτερη συχνοτητα γιατι το συνηθισαμε!

Σου εχω λυση παρε ομπρελα και αλουμινοχαρτο στο κεφαλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι δεν μιλάω ούτε εγώ για ονόματα και επαφές. Μιλάω για αρχεία και από τη στιγμή που τα ανεβάζεις στο ιντερνετ δεν μπορούν να θεωρηθούν ασφαλή. Δηλαδή εσύ εμπιστεύεσαι το skydrive και την κάθε microsoft ότι τα αρχεία σου δεν θα παραβιαστούν ή ότι δεν έχει πρόσβαση κανένα φυσικό πρόσωπο; Προσωπικά έχω άλλη άποψη.

Το λιγότερο που θα με απασχολούσε εμένα θα ήταν οι κωδικοί που αναφέρεις διότι άμεσα αλλάζονται εύκολα. 

Αλλά γενικότερα συμφωνώ πως δεν έχει νόημα το κλείδωμα του ΙΜΕΙ αφού η συσκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιαδήποτε άλλη χρήση θες. Όπως είπα νόημα θα είχε εφόσον όταν κάποιος έβαζε SIM, να τον εντόπιζαν και να τον μάζευαν.

 

Το οτι καποιος εχει ενα smartphone, δε σημαινει αποκλειστικα οτι το εχει συνδεμενο (οσον αφορα τα αρχεια του), σε καποιο cloud, ελαχιστοι ειναι αυτοι.

Και παλι ομως, πιο ευκολα θα εμπιστευτω ενα cloud που εχει εκατομμυρια λογαριασμους, οποτε το να κατσει καποιο φυσικο προσωπο να ασχοληθει με τα δικα μου ειναι σαν να παιζεις τζοκερ (και δε βλεπω και το κερδος σε μια τετοια ενεργεια), παρα τον τυπα απο το διπλα τραπεζι που μου σουφρωσε το κινητο, και την αλλη μερα θα δω στο fb μου, που θα μπει με τους δικους μου κωδικους, ας πουμε καποια φωτογραφια που δε θα ηθελα ποτε να εμφανιστει, η να μαθει με ποιον-ποια ανταλλασω sms ή προσωπικα μηνυματα με καποιο αλλο προγραμμα, και τι λεω σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο άλλος το πήρε από Κίνα χωρίς IMEI άξιος της μοίρας του. Κολλάει το έργο για μερικούς χιψτεροτσίπηδες, έλεος.

 

Τι εννοείς άραγε;;;;

Και πού είναι το πρόβλημα με τις κινεζιές; Άσε τους κλέφτες να κλέβουν τα τσίπικα τηλέφωνα. Τα επώνυμα, φοβερά, ακριβά θα είναι προστετευμένα και τα περήφανα αφεντικά τους θα μπορούν να τα επιδεικνύουν άφοβα. Γιατί να κολλάει το έργο; Μήπως μας δουλεύουν κάποιοι; Και μήπως κάποιοι που δεν είναι χιψτεροτσίπηδες ψάχνουν αφορμή να κατηγορήσουν τους κατώτερους υπόλοιπους ανθρώπους;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κλέβουν στην Ελλάδα και θα το πουλάνε στη Γαλλία. Δεν θα αλλάξει κάτι. Συν της άλλης με τα κινητά που προωριζονται για πχ Γερμανία και γίνετε παρά εισαγωγή στην Ελλάδα τι γίνετε; Αν αγοράσει κάποιος απο Ίντερνετ κινητο απο Αμερική και το πάρει Ελλάδα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάει έχει γεμίσει και το insomnia με ξερόλες και θα μας κάνουν να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε! Λοιπόν τηλεγραφικά:

 

1. άλλη μια φούσκα της ΕΕΤΤ για να γίνεται ντορος. Το σύστημα αυτό έχει δοκιμαστεί στο εξωτερικό (και στη vodafone Ελλάδας λειτούργησε για αρκετό καιρό (περίπου 2003)η υπηρεσία αναφοράς κλεμμένου κινητού για μπλοκάρισμα ΙΜΕΙ) καθώς και η ΝΟΚΙΑ στα service centers, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Το ΙΜΕΙ άλλαζε και στα non-smartphones, πόσο μάλλον στα smartphones (εξαιρούνται τα i-phone), και υπάρχουν πάμπολλες αποδείξεις στο γούγλη....

 

2. Πέρα από το παραπάνω, που μηδενίζει τον αρχικό σκοπό του συστήματος (= να μην μπορεί να κάνει εγγραφή σε δίκτυο), υπάρχει τόση πολυπλοκότητα με τη διαχείριση αιτήσεων/ δηλώσεων κλεμμένων κινητών που απλά δεν πρόκειται να παίξει. Όταν το λειτουργούσε η voda ζητούσε δήλωση κλοπής από την αστυνομία - έχετε πάει σε τμήμα ασφαλείας να δηλώσετε κλοπή για κάτι που δεν τους νοιάζει (εννοώ πέρα από δημόσιο έγγραφο ή διάρρηξη κτλ);;

 

3. Ο ακριβής εντοπισμός κινητού σε αστικό περιβάλλον είναι ένας μύθος του Χόλλυγουντ. Παίρνεις ένα approximate location κάποιων 20-25 μέτρων, στα οποία στην καλύτερη υπάρχουν 100 διαμερίσματα και κάμποσα μαγαζιά....ούτε ο Τζακ Μπαόυερ δεν θα βρει αυτόν που κρατά το κλεμμένο κινητό.

 

4. Η απλούστερη προστασία των δεδομένων για τους κατόχους android smartphones είναι η εξής: κλειδωμα οθόνης (με σχέδιο η ΡΙΝ), 2 factor authentication στον google λογαριασμό σας, ενεργοποίηση της λειτουργίας lock & wipe στον android device manager (μπαίνεις από google play νομίζω). Και πάλι δεν θα καταφέρεις να προστατέψεις τα δεδομένα που έχεις στην sd card (αφού θα διαβαστεί σε κάθε περίπτωση με card reader) αλλά τουλάχιστον προστάτεψες λογαριασμούς, δεδομένα τηλεφώνου και contacts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...