Προς το περιεχόμενο

διανομες linux


vaiosgtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι εννοω τι κολλημα να μην μου βγαζει τις σωστες αναλυσεις.

δοκιμασε και την εντολη που λεω παραπανω...

οπου στο output θα βαλεις VGA-0 και οχι αυτο που χω εγω..και στην αναλυση αυτην που θες..

ωω τελεια ! μου εβγαλε την σωστη αναλυση. μετα εκανα επανεκκινηση αλλα δεν το κρατησε. μετα πηγα στις ρυθμισεις και τωρα υπαρχει η σωστη αναλυση και το κραταει ακομα και μετα απο επανεκκινηση

 

το προβλημα λυθηκε .ευχαριστω :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

διαβασα με προσοχη το τοπικ αλλα ακρη δεν καταλαβα και πολλα :P

αρχαριος λοιπον και εγω σε linux εβαλα τα ubuntu για να τα δοκιμασω!αλλα εχω προβλημα με τν αναλυση της οθονης!μαλλον πρεπει να βαλω drivers στην καρτα γραφικων!απο την ρυθμισεις οθονης μου βγαζει την επιλογη 640 χ 480!δεν εχει αλλη επιλογη να αλλαξω!τι πρεπει να κανω?σας παρακαλω help me!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ο opensource radeon που πλεον ερχεται προεγκατεστημενος σε καθε διανομη.

 

---edit

Τωρα ειδα τι προβλημα εχεις. Κανε οτι εχει ειπωθει παραπανω για την επιπλεον αναλυση μεσω του xrandr.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου την ορισεις σαν μια ακομα αναλυση που μπορει να παρει η οθονη σου, με το xrandr οπως λεει ο χρηστης που ανοιξε τπ θεμα, την αλλαζεις απο το μενου που εχει το desktop enviroment που χρησιμοποιεις. Αν δεν την εχει, βαζεις ενα frontend για το xrandr (πχ arandr) και, ελπιζεις, να την εχει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορμή βρήκα το xrandr. 

 

Αυτές τις μέρες εγκαθιστώ Debian στο netbook, που έχει 1024x600 αλλά το Intel i915 (chipset GMA3150, που για να το βρω έπρεπε να βρω μια patched έκδοση του 915resolution Link.png Site: από εδώ ) δεν υποστηρίζει τυπικά. Έτσι άλλοτε μπουτάρω με 1024x600 άλλοτε 1024x768 και γίνεται ένας μύλος... αλλά τελοσπάντων, άσχετος με το θέμα.

 

Η πλάκα με την xrandr είναι ότι περιορίζει το desktop στο 1024x600 που θέλω, αλλά τα παράθυρα μεγιστοποιούνται στην 1024x768!!

Καμιά ιδέα να το αλλάξω αυτό;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παραθυρο μεγιστοποιειται στα 1024*768 τοτε η αναλυση του desktop σου ειναι 1024*768 και απλα βλεπεις απο την οθονη οτι μπορει να χωρεσει στα 1024*600. Αν πχ πας το ποντικι πανω δεξια να κλεισεις το παραθυρο, βλεπεις το πανελ κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παραθυρο μεγιστοποιειται στα 1024*768 τοτε η αναλυση του desktop σου ειναι 1024*768 και απλα βλεπεις απο την οθονη οτι μπορει να χωρεσει στα 1024*600. Αν πχ πας το ποντικι πανω δεξια να κλεισεις το παραθυρο, βλεπεις το πανελ κατω?

Έχω κάνει 2-3 επανεγκαταστάσεις από τότε (χτες). Αυτή τη στιγμή έβγαλα το gnome3, έβαλα το xfce4, αλλά και έχει επανέλθει σε mode 1024x600.

 

Όταν είχα χτες το πρόβλημα, στο text login (Alt-Ctl-F1 κλπ.) έχανα το κείμενο στον πάτο, γιατί είχε μπουτάρει σε 1024x768, οπότε το ίδιο γινόταν στο γραφικό περιβάλλον, το ποντίκι "βυθιζόταν" στο κάτω μέρος της οθόνης. Τότε έκανα το xrandr σε mode 1024x600 και ναι μεν το ποντίκι σταμάτησε να "βυθίζεται", αλλά τα panels δεξιά κι αριστερά φαίνονταν όπως και προηγουμένως, να "βυθίζονται" κάτω από την οθόνη. Όμοια με τη μεγιστοποίηση ενός παραθύρου "βυθιζόταν" το κάτω μέρος του, κάτι που διαπίστωσα επίσης ανοίγοντας ένα gnome terminal σε μέγιστο παράθυρο: το prompt και η απόκριση κάθε εντολής μετά από λίγο "βυθιζόταν" όπως ακριβώς και στα text mode.

 

Έπαιξα λίγο στο text mode με το 915resolution βάζοντας mode 1024x600 αλλά δεν είχε άμεση επίδραση. Αμέσως έκανα reboot και το BIOS μπήκε σε 1024x600 ενώ ως τότε έμπαινε με 1024x768 (και έχανα όλο το κάτω μέρος ακόμα και στο BIOS setup). Αυτό μοιάζει να γίνεται εντελώς τυχαία, μπορεί στο επόμενο μπουτάρισμα να εμφανιστεί οτιδήποτε ανάμεσα στα δυο modes. Οπότε παλεύω να καταλάβω τι γίνεται και να φτιάξω κάτι που, όπως κι αν αρχίσει το μπουτάρισμα, να καταλήξει σε mode 1024x600, τουλάχιστον στο γραφικό.

 


 

 

Πάνω στο θέμα τώρα:
 
Οι debian-based διανομές είναι "ελβετικός σουγιάς".
(α) Μπαίνουν παντού: Έχω βρει και sparc μηχανήματα και τους έχω κάνει εγκατάσταση debian.
(β) Είναι εύκολα: Το ubuntu και το mint κάνουν αρκετά λειτουργικό το μηχάνημα και ειδικά τα mint βοηθούν τη μετάβαση από Windows XP/7. (Ωστόσο έχω παράπονο για το παλιό gnome που έχει μετονομαστεί σε mate στα mint και με μπουρδουκλώνει λίγο)
(γ) Δεν είναι «συντηρητικά» και ενημερώνονται γρήγορα. Π.χ. μου αρέσει το upstart από το συντηρητικό /etc/init.d του SysV. Επίσης μου αρέσει ο package manager περισσότερο.
 
Μεταξύ αυτών λοιπόν το debian (που είναι και το πιο συντηρητικό νομίζω) είναι θαυμάσιο για ποικιλία μηχανημάτων, το ubuntu είναι για front-end μηχανήματα, ενώ το mint καταλληλότερο για τον αρχάριο-τεμπέλη.
 
Ωστόσο πολλή σταθερότητα βρήκα αναπάντεχα σε ένα Pentium 4 με CentOS 6. Είναι απελπιστικά συντηρητικό λειτουργικό, αλλά βγάζει και με το παραπάνω τη δουλειά του μέσα στο απελπιστικά αργό μηχάνημα. Το rpm σύστημα είναι πολύ στιβαρό, αλλά τελικά αφού δεν υποστηρίζει εύκολα compiled λογισμικό, δεν είναι καλύτερο από το apt.
 
Εκτιμώ πολύ το documentation του Arch. 
 
Wishful thinking: Θα ήθελα πολύ έναν συνδυασμό package και ports ώστε να έχεις έλεγχο στο εγκατεστημένο λογισμικό, αλλά δεν υπάρχει τέτοια διανομή. Όπως και θα ήθελα ανάπτυξη του compiz...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ θα συμφωνήσω. 

Αλλά τι εννοείς πως το ubuntu είναι για front-end μηχανήματα; High-end εννοείς;

 

Το CentOS επίσης γενικά το αποφεύγω. Πολύ ταλαιπωρία και πολύ συντηρητικό (στα κάνει λίγο καρπούζια). Είναι ότι πρέπει για σέρβερ αλλά όχι για workstation ή οτιδήποτε άλλο.

 

Τέλος, hat's off για το wiki του arch. Ότι διανομή και να χρησιμοποιείς πάντα είναι μέρος που θα βρεις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει ένα laptop δεν έχει λειτουργικό σύστημα και σκέφτομαι να του βάλω Linux αλλά δεν ξέρω ποια διανομή. Το θέλω για προγραμματισμό στην σχολή και 2 παιχνίδια cs go and football manager 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...