Προς το περιεχόμενο

Πρώτη γεύση από το Australis, το ανανεωμένο γραφικό περιβάλλον του Firefox


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η addon bar με ειχε βολεψει δεν μπορω να καταλαβω γιατι την εβγαλαν.

Επισης δεν εχω την δυνατοτητα για μικροτερα εικονιδια.

Το νεο θεμα δεν μου αρεσει καθολου ,οι καμπυλες ειναι αντιαισθητικες,μου θυμιζει κακη ατιγραφη του Chrome.

Απο ταχυτητα σκιζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Νόμιζα ότι θα το είχες καταλάβει. Από τη μία σου λέει ότι έχω δημιουργήσει κάτι μοντέρνο και μίνιμαλ (=απλές, λιτές γραμμές, απουσία περιττών στοιχείων, αφαιρετικότητα, διαφάνεια κλπ) και από την άλλη οι καρτέλες έχουν στα άκρα τους διπλή καμπυλότητα και με μορφή που θυμίζει πραγματική χάρτινη καρτέλα! FAIL! Μάλιστα, η διαχωριστή γραμμή των ανενεργών καρτελών που σβήνει προς τα πάνω, μετατρέπεται αμήχανα σε αυτή την απαίσια καμπύλη στο mouse over από το πουθενά.

 

 

ah got it now.

ενταξει, πιο πολυ σαν θεμα προσωπικου γουστου μου ακουγεται, παρα σαν παραβιαση καποιου ιερου εικαστικου κανονα. ΠΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενταξει, πιο πολυ σαν θεμα προσωπικου γουστου μου ακουγεται, παρα σαν παραβιαση καποιου ιερου εικαστικου κανονα. ΠΧ

Δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου. Είναι κανόνες καλλιτεχνικών ρευμάτων που υπάρχουν πάνω από 100 χρόνια και τα οποία επικαλούνται αυτοί, όχι εγώ.

 

So, what is Australis?

1. It’s the most beautiful and detail-obsessed iteration of Firefox’s visual design yet: modern, clean, and comfortable.

 

Και στο design, το modern έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δε λέω ότι δεν το προσπαθούν ή δεν το πλησιάζουν, επισημαίνω απλά κάποιες παραφωνίες στη σύνθεση.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirileman, που ήσουν ήθελα υποστήριξη, σ'εκείνο το thread για τα win8 και τα σχεδιαστικά παραπτώματά τους; :-)

 

Πάντως μεταξύ μας, αυτό που περιγράφεις στο australis theme είναι πταίσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου. Είναι κανόνες καλλιτεχνικών ρευμάτων που υπάρχουν πάνω από 100 χρόνια και τα οποία επικαλούνται αυτοί, όχι εγώ.

 

So, what is Australis?

1. It’s the most beautiful and detail-obsessed iteration of Firefox’s visual design yet: modern, clean, and comfortable.

 

Και στο design, το modern έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δε λέω ότι δεν το προσπαθούν ή δεν το πλησιάζουν, επισημαίνω απλά κάποιες παραφωνίες στη σύνθεση.

 

 

ποιοι κανονες; γινε πιο σαφης.

εγω μεχρι στιγμης, βλεπω να εχεις ενσταση στο συγκεκριμενο στρογγυλοποιημενο tab σε σχεση με τις καθετες τετραγωνες γραμμες,αγνοωντας ομως το υπολοιπο interface που δεν ειναι τετραγωνισμενο και ταιριαζει με το tab αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοι κανονες; γινε πιο σαφης.

εγω μεχρι στιγμης, βλεπω να εχεις ενσταση στο συγκεκριμενο στρογγυλοποιημενο tab σε σχεση με τις καθετες τετραγωνες γραμμες,αγνοωντας ομως το υπολοιπο interface που δεν ειναι τετραγωνισμενο και ταιριαζει με το tab αυτο.

Οι έντονες καμπύλες γενικότερα και ειδικότερα στο σημείο που σου έδειξα (αν τις χρησιμοποιείς, πρέπει να πας σε εντελώς άλλη σχεδίαση -εξ ολοκλήρου οργανική- και δεν τους κόβω να έχουν τις ικανότητες του Gaudi, βλ. casa mila), η σκευομορφική λογική συνολικά, το εφέ "ανάγλυφου" στα εικονίδια, τα εφέ σκιάς, η ελαφριά διαφοροποίηση του χρώματος προς μια κατεύθυνση (το γκρι που σκουραίνει προς τα κάτω, το διαπίστωσα στο photoshop) και όλα τα εφέ "3d" ψευδαίσθησης. Τα παραπάνω είναι εντελώς αντίθετα στις βασικές αρχές του μοντέρνου και μίνιμαλ design που ευαγγελίζονται (διαφάνεια, καθαρότητα, απουσία περιττών στοιχείων, χρήση απλών γεωμετρικών σχημάτων, μορφών και χρωμάτων, αφαιρετικότητα, αποδόμηση, κ.α.). Τα έχουν καταφέρει, αλλά μέχρι ενός σημείου.

 

Ποιός πρέπει να είναι ο στόχος;

 

Αυτό:

qcI4hCc.png

 

 

Και επιτέλους, να τελειώνουμε με την καθιερωμένη μορφή επισήμανσης της ενεργής καρτέλας. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, πχ η μπλε γραμμή στα μενού του android ics.

r2ihQvJ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...