Προς το περιεχόμενο

Έναρξη-Ίδρυση Λογιστικού Γραφείου


vaggos9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι εισαι απειρος και δεν εχεις ιδεα απο λογιστικη. Τα αυτονοητα θα γραφουμε; Αν ηταν τα πραγματα οπως τα περιγραφεις ολοι οι αποφοιτοι θα ανοιγαν γραφεια και με τετοια ανεργια θα εβρισκαν τους εμπειρους να τους προσλαβουν με μισθο και μα τους φερουν και πελατεια.

 

Ασε μας ρε φιλε απογευματιατικα. Δεν ασχολουμαι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι εισαι απειρος και δεν εχεις ιδεα απο λογιστικη. Τα αυτονοητα θα γραφουμε; Αν ηταν τα πραγματα οπως τα περιγραφεις ολοι οι αποφοιτοι θα ανοιγαν γραφεια και με τετοια ανεργια θα εβρισκαν τους εμπειρους να τους προσλαβουν με μισθο και μα τους φερουν και πελατεια.

 

Ασε μας ρε φιλε απογευματιατικα. Δεν ασχολουμαι αλλο...

 

Μιλησα πουθενα για λογιστικα θεματα ? βλεπεις τι διαβαζεις ? ή μας κανεις πλακα απογευματιατικα?

 

Σου ειπε κανεις να ασχοληθεις? Η συμφωνια που δεχομαι εγω και καθε λογικος και εξυπνος ανθρωπος ειναι αυτη.Μην γραφεις κουταμαρες στο παιδι που ειναι νεο και τον παρεις στο λαιμο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πραγματικά θα σου προτεινα να πας να δουλεψεις καπου εστω και χωρις μισθο να μαθεις καποια βασικα πραγματα και παραλληλα μπορεις να ξεκινησεις με φιλους και γνωστους αρχικα στο σπιτι σου και μετα αν δεις οτι μεγαλωνει η δουλεια σου (που σου ευχομαι) να πας να νοικιασεις και γραφειο.

 

Αλλα πανω απο ολα πηγαινε να δουλεψεις καπου για να μαθεις πως κυλαει ο μηνας και το ετος για ενα λογιστικο γραφειο. Να μάθεις και τι αμοιβες παιζουν για καθε επιχειρηση αναλογα με το φορτο που έχει η κάθε επιχειρηση.

Ειναι πραγματικα αλλο πραγμα στα βιβλια και στην θεωρια των σεμιναριων και αλλο να το δεις στην πραξη.

 

Ο ιδανικος συνδυασμος ειναι να εχεις το θεωρητικο υποβαθρο απο το πανεπιστημιο και μεσω της πρακτικης εξασκησης να το εφαρμοσεις με σκοπο το καλυτερο αποτελεσμα στην δουλεια σου.

 

Αν χρειαστεις καποια αλλη βοηθεια εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποσοστο κερδους απο μια συνεργασια αντιστοιχει στην συμφωνια που εχουν κανει (με φιρμα).Για να ειναι 50-50 μαλλον και το κεφαλαιο που μπηκε πρεπει να ειναι 50-50.Με λιγα λογια αν εγω και ενας φουρναρης ανοιξουμε εναν φουρνο και ο καθενας βαλει τα ιδια λεφτα,βασει και της συμφωνιας που εχουμε κανει τοτε θα περνουμε το ιδιο μεριδιο.Ασχετως το γεγονος οτι εγω δεν εχω ιδεα απο φουρνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα πουθενα για λογιστικα θεματα ? βλεπεις τι διαβαζεις ? ή μας κανεις πλακα απογευματιατικα?

 

Σου ειπε κανεις να ασχοληθεις? Η συμφωνια που δεχομαι εγω και καθε λογικος και εξυπνος ανθρωπος ειναι αυτη.Μην γραφεις κουταμαρες στο παιδι που ειναι νεο και τον παρεις στο λαιμο σου.

 

 

Χαχαχαχχαχχαχχαχχαχχχα, εγώ θα τον πάρω στο λαιμό μου, ή εσύ που ίσως μτον βάλεις να ψάχνει έμπειρο συνεργάτη να του μάθει τη δουλειά και να είναι μισοί στο κέρδος; Που ο έμπειρος θα φέρει και πελατεία, υποτίθεται.

 

Να'σαι καλά και με έκανες να γελάσω τελικά....θα πεθάνει από την πείνα ψάχνοντας κορόιδο να συνεργαστεί.

 

Ψιτ, ts, αν τύχει και βρεις κανέναν να μας τον γνωρίσεις, ό,τι πρέπει θα'ναι, να βγάλουμε κι εμείς κάτι,

Χαχαχαχχαχχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εδώ και 4 μήνες είμαι απόφοιτος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Λόγω και των στρατιωτικών υποχρεώσεων που έκανα ταυτόχρονα δεν είχα ψαχτεί για δουλειά.

Εδώ και λίγο καιρό που προσπαθώ τα πράγματα όπως καταλαβαίνετε είναι αποκρουστικά .Και λες να δουλέψεις για ένα μεροκάματο Η' έστω αμισθί σε ένα λογιστικό γραφείο για να αποκτήσεις μια εμπειρία?

 

Αποφάσισα το 2ο λοιπόν. Αλλά και πάλι δύσκολα.Οπότε μου έχουν μπει ιδέες για να ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο. Φυσικά εμπειρία δεν έχω. Και ξέρω ελάχιστα πράγματα πρακτικά. Έχω δει όμως ότι υπάρχουν κάποια σεμινάρια πάνω στην ίδρυση λογιστικού γραφείου και στην μηχανογραφημένη λογιστική που σου δίνουν τις γνώσεις και την εμπειρία πάνω σε πραγματικά γεγονότα να μάθεις την δουλειά.

 

Κατά πόσο θεωρείτε ότι αυτά τα σεμινάρια μπορούν να βοηθήσουν??Φυσικά υπάρχει όρεξη και επιθυμία για πολύ μελέτη και δουλειά...

 

Και επίσης ποιο θεωρείτε ότι  είναι το κεφάλαιο για την ίδρυση ενός λογιστικού γραφείου?

 

 

σκεψου να δωσεις για ACCA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξαρτήτως τίτλων (ACCA, ΙΕΣΟΕΛ κτλ) και πτυχίων (Οικονομικό, λογιστική κτλ), μη διανοηθείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο χωρίς τουλάχιστον 5 χρόνια βαρβάτη προϋπηρεσία σε δυνατό λογιστικό γραφείο (όχι να κάνεις αγγαρείες δηλαδή...).

Εκτός του ότι θα κάψεις κόσμο, θα μπεις φυλακή.

 

Χρειάζεται να αποκτήσεις σφαιρικές απόψεις και γνώσεις πάνω σε πολλά θέματα τα οποία σίγουρα δεν είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις ως απόφοιτος.

Μη σου φαίνεται βουνό, είναι η φυσιολογική πορεία των πραγμάτων. Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να ρωτάς ποιο το κεφάλαιο ίδρυσης ενός λογιστικού γραφείου. Σαν ερώτηση είναι αυτοαναιρετική. Είναι σαν να είσαι δάσκαλος και να ρωτάς σε ποια τάξη διδάσκεις πολλαπλασιασμό.

 

Ο απόφοιτος των διαφόρων οικονομικών τμημάτων και τμημάτων λογιστικής δεν είναι σε καμία περίπτωση έτοιμος να δουλέψει. Η δουλειά είναι πολύπλοκη γεμάτη ευθύνες και άγχος.

 

 

PS. αν βρεις παλιό λογιστή που θα δεχτεί να μοιράζεστε 50-50 τα έσοδα και τα έξοδα σφύρα και σε μένα κλέφτικα!

Ο παλιός λογιστής θα προσλάβει έναν άνεργο με 586,08. Δε θα κοιτάξει να μοιράζεται τα έσοδά του με ένα νουμπά και από πάνω να του μαθαίνει. Το παράδειγμα με το φούρνο λίγο offtopic, εκτός αν γίνουμε γραφικοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξαρτήτως τίτλων (ACCA, ΙΕΣΟΕΛ κτλ) και πτυχίων (Οικονομικό, λογιστική κτλ), μη διανοηθείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο χωρίς τουλάχιστον 5 χρόνια βαρβάτη προϋπηρεσία σε δυνατό λογιστικό γραφείο (όχι να κάνεις αγγαρείες δηλαδή...).

Εκτός του ότι θα κάψεις κόσμο, θα μπεις φυλακή.

 

Χρειάζεται να αποκτήσεις σφαιρικές απόψεις και γνώσεις πάνω σε πολλά θέματα τα οποία σίγουρα δεν είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις ως απόφοιτος.

Μη σου φαίνεται βουνό, είναι η φυσιολογική πορεία των πραγμάτων. Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να ρωτάς ποιο το κεφάλαιο ίδρυσης ενός λογιστικού γραφείου. Σαν ερώτηση είναι αυτοαναιρετική. Είναι σαν να είσαι δάσκαλος και να ρωτάς σε ποια τάξη διδάσκεις πολλαπλασιασμό.

 

Ο απόφοιτος των διαφόρων οικονομικών τμημάτων και τμημάτων λογιστικής δεν είναι σε καμία περίπτωση έτοιμος να δουλέψει. Η δουλειά είναι πολύπλοκη γεμάτη ευθύνες και άγχος.

 

 

PS. αν βρεις παλιό λογιστή που θα δεχτεί να μοιράζεστε 50-50 τα έσοδα και τα έξοδα σφύρα και σε μένα κλέφτικα!

Ο παλιός λογιστής θα προσλάβει έναν άνεργο με 586,08. Δε θα κοιτάξει να μοιράζεται τα έσοδά του με ένα νουμπά και από πάνω να του μαθαίνει. Το παράδειγμα με το φούρνο λίγο offtopic, εκτός αν γίνουμε γραφικοί.

 

Βαζω στοιχημα την ερωτηση που κατα τα αλλα ειναι αυτοαναιρετικη για εκεινον εσυ δεν ξερεις να την απαντησεις.

 

Μαθανε ολοι να κανουνε και τους κριτες ξεχασαν το παρελθον τους.

Χαχαχαχχαχχαχχαχχαχχχα, εγώ θα τον πάρω στο λαιμό μου, ή εσύ που ίσως μτον βάλεις να ψάχνει έμπειρο συνεργάτη να του μάθει τη δουλειά και να είναι μισοί στο κέρδος; Που ο έμπειρος θα φέρει και πελατεία, υποτίθεται.

 

Να'σαι καλά και με έκανες να γελάσω τελικά....θα πεθάνει από την πείνα ψάχνοντας κορόιδο να συνεργαστεί.

 

Ψιτ, ts, αν τύχει και βρεις κανέναν να μας τον γνωρίσεις, ό,τι πρέπει θα'ναι, να βγάλουμε κι εμείς κάτι,

Χαχαχαχχαχχαχα

 

Δεν με ενδιαφερει η πελατεια σου να μην την φέρεις καν. Βαζω το κεφαλαιο. Ελληνικα ξέρεις να διαβαζεις ή να το λήξουμε? Ο αλλος ψαχνει κοροιδο να συνεργαστει με το υποτιθεμενο παραδειγμα οχι εγω. 

 

Εγω βαζω τα παντα εσυ δεν βαζεις εξαρχης τιποτα. Προσεχεις τι γραφεις? χωρις κεφαλαιο δεν θα υπηρχε επιχειρηση οποτε τι να κανω την εμπειρια σου? κρατα την να το παιξεις μαγκας σε κανεναν ψαρωμενο αποφοιτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εδώ και 4 μήνες είμαι απόφοιτος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Λόγω και των στρατιωτικών υποχρεώσεων που έκανα ταυτόχρονα δεν είχα ψαχτεί για δουλειά.

Εδώ και λίγο καιρό που προσπαθώ τα πράγματα όπως καταλαβαίνετε είναι αποκρουστικά .Και λες να δουλέψεις για ένα μεροκάματο Η' έστω αμισθί σε ένα λογιστικό γραφείο για να αποκτήσεις μια εμπειρία?

 

Αποφάσισα το 2ο λοιπόν. Αλλά και πάλι δύσκολα.Οπότε μου έχουν μπει ιδέες για να ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο. Φυσικά εμπειρία δεν έχω. Και ξέρω ελάχιστα πράγματα πρακτικά. Έχω δει όμως ότι υπάρχουν κάποια σεμινάρια πάνω στην ίδρυση λογιστικού γραφείου και στην μηχανογραφημένη λογιστική που σου δίνουν τις γνώσεις και την εμπειρία πάνω σε πραγματικά γεγονότα να μάθεις την δουλειά.

 

Κατά πόσο θεωρείτε ότι αυτά τα σεμινάρια μπορούν να βοηθήσουν??Φυσικά υπάρχει όρεξη και επιθυμία για πολύ μελέτη και δουλειά...

 

Και επίσης ποιο θεωρείτε ότι  είναι το κεφάλαιο για την ίδρυση ενός λογιστικού γραφείου?

 

Αγαπητέ Vaggos...

 

1-2 χρονια σίγουρα δίπλα απο καποιον λογιστή προτου κάνεις τα πρώτα σου βήματα μόνος σου. Ακόμα και μετά τα πρώτα σου βήματα θα χρειάζεσαι πάντα την γνώμη ενός εμπειρου συναδέλφου. Πάρα πολλά θα μάθεις στην πορεία συναντώντας περιπτώσεις.

 

Ειδικά στο επαγγελμά μας, κανείς δεν τα ξέρει ολα, κανείς δεν μπορεί να ειναι σίγουρος γι αυτά που ήδη ξέρει.  

 

Γνώμη μου ειναι πως στραβό επαγγελμα διαλέγεις. Αλλαξε πορεία οσο ακόμα μπορείς, γιατι αυτό το επάγγελμα σε αυτή την χώρα δεν θες να το εξασκεις. 

 

Προσωπικά λοξοκοιτώ στο εξωτερικό και με την πρώτη ευκαιρία θα μεταφέρω τα επαγγελματικα μου δικαιώματα σε κάποια αλλη χώρα. Εδώ έχεις μονο ευθύνες, μονο συνάλλαγη με το άχρηστο δημόσιο, αμοιβές ελεεινές για την φασαρία το αγχος και την ευθύνη...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα έχεις.

Είσαι ερειστικός. Παραιτούμαι. Επίσης, η άγνοια είναι ευτυχία.

 

Το εριστικος δεν γραφεται ετσι. Επειδη μπηκες να κανεις τον μάγκα στον αλλον αλλα να απαντησεις στην ερωτηση του δεν απαντησες. Μαθε να γραφεις πρωτα σωστα ελληνικα και μετα ελα να μου πουλησεις εξυπναδα με στιχακια περι αγνοιας και ευτυχιας. 

 

Αγαπητέ Vaggos...

 

1-2 χρονια σίγουρα δίπλα απο καποιον λογιστή προτου κάνεις τα πρώτα σου βήματα μόνος σου. Ακόμα και μετά τα πρώτα σου βήματα θα χρειάζεσαι πάντα την γνώμη ενός εμπειρου συναδέλφου. Πάρα πολλά θα μάθεις στην πορεία συναντώντας περιπτώσεις.

 

Ειδικά στο επαγγελμά μας, κανείς δεν τα ξέρει ολα, κανείς δεν μπορεί να ειναι σίγουρος γι αυτά που ήδη ξέρει.  

 

Γνώμη μου ειναι πως στραβό επαγγελμα διαλέγεις. Αλλαξε πορεία οσο ακόμα μπορείς, γιατι αυτό το επάγγελμα σε αυτή την χώρα δεν θες να το εξασκεις. 

 

Προσωπικά λοξοκοιτώ στο εξωτερικό και με την πρώτη ευκαιρία θα μεταφέρω τα επαγγελματικα μου δικαιώματα σε κάποια αλλη χώρα. Εδώ έχεις μονο ευθύνες, μονο συνάλλαγη με το άχρηστο δημόσιο, αμοιβές ελεεινές για την φασαρία το αγχος και την ευθύνη...

 

Ωραιο ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εριστικος δεν γραφεται ετσι.

Το μοναδικό σωστό πράγμα που έγραψες! Χωρίς τόνους βέβαια.

 

Ο άλλος την πήρε την απάντησή του μια χαρά. Κατάλαβε.

Εσύ ο (κακός) δικηγόρος του είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό σωστό πράγμα που έγραψες! Χωρίς τόνους βέβαια.

 

Ο άλλος την πήρε την απάντησή του μια χαρά. Κατάλαβε.

Εσύ ο δικηγόρος του είσαι;

 

Eνω δεν ειναι σωστο το οτι ερχεται καποιος να δουλεψει στα γραφεια σας και δεν τον φερνετε σε επαφη με τους πελατες απλα και μονο για να μην σας παρει την δουλεια ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απωθημένα; Βγάζεις λάθος συμπεράσματα και μάλιστα επί προσωπικού.

 

Αυτό που έγραψα, το έγραψα για να προστατέψω πρώτα τον ίδιο. Αλλιώς θα του έλεγα άνοιξε αγορίνα μου, επιστήμονα! Άνοιξε και μη φοβάσαι τίποτα, ζάχαρη ψιλή! Θα τα μάθεις στην πορεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απωθημένα; Βγάζεις λάθος συμπεράσματα και μάλιστα επί προσωπικού.

 

Αυτό που έγραψα, το έγραψα για να προστατέψω πρώτα τον ίδιο. Αλλιώς θα του έλεγα άνοιξε αγορίνα μου, επιστήμονα! Άνοιξε και μη φοβάσαι τίποτα, ζάχαρη ψιλή! Θα τα μάθεις στην πορεία!

 

Γιατι δεν απαντας σε αυτο που σε ρωταω? ειναι ψεμμα οτι οι περισσοτεροι του χωρου παιρνουν τσαμπα αποφοιτους και στο τελος κοιτανε να μην τους φανε και τις δουλειες? ουτε εγω του ειπα να ανοιξει λογιστικο γραφειο αν ειδες. 

 

Αλλα ενημερωσε το σωστα το παιδι οχι επειδη εισαι λογιστης με δικο σου γραφειο να του λες μονο οσα σε συμφερουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...