Προς το περιεχόμενο

Macbook Air ή Pro? Επικειμενη Αγορα


SmallLebovski

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Τελειωνω συντομα τη σχολη μου και σκεφτομαι ενα καλο laptop για το ξεκινημα (τωρα θα το παρω να το χαρω και λιγο )-οποτε αναμεσα σε ολα τα αλλα οι συγκρισεις με εφεραν στα mac...Απο εκει και περα ομως οι διαφορες εκδοσεις που δεν καταλαβαινεις τις διαφορες αν δεν εισαι χωμενος στα πραγματα,οπως και τα διαφορα post που ειδα εδω για προβληματα με τη πρωτη γενια retina  με εχουν μπερδεψει σε σημειο αηδιας...

Οποτε εχετε καμια ιδεα - ισως καποιος σε παρομοιο σταδιο με εμενα,να μου δωσετε και εμενα μερικες κατευθυντηριες γραμμες να δω που βρισκομαι?

 

+Ακουσα οτι το φορτωμα των windows (ισως για καποιο εξειδικευμενο επαγγελματικο προγραμμα ) στα mac γονατιζει γενικα το μηχανημα....αποψεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω πιο θα πάρεις αλλά αυτό ότι το windows γονατίζει το μηχάνημα, είναι ψέμα. Το hardware δεν διαφέρει και πολύ απο αντίστοιχα μηχανήματα που τρέχουν windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερωτημα ειναι τι προτιμας; δυναμη ή φορητοτητα;

 

και οταν λες ξεκινημα, τι εχεις σκοπο να δουλεψεις δλδ; αν το θες για εργαλειο δουλειας, και η δουλεια σου ειναι σε windows, μην παρεις mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι δουλεια το θελεις;

 

το ερωτημα ειναι τι προτιμας; δυναμη ή φορητοτητα;

 

και οταν λες ξεκινημα, τι εχεις σκοπο να δουλεψεις δλδ; αν το θες για εργαλειο δουλειας, και η δουλεια σου ειναι σε windows, μην παρεις mac

 

Εκτος απο τη κλασσικη διασκεδαση με κανα παιχνιδι και σερφαρισμα,ελαφριες παρουσιασεις,Autocad,Matlab και ισως κανενα πιο βαρυ οπως το ArcGis -ολα εχουν εκδοση για OS απ'οσο ξερω...

Το βαρος δεν με πολυαπασχολει,ουτε σκοπευω σε παρα πολλες ωρες φορητοτητας...περισσοτερο εχω στο μυαλο μου μια σχεση χρηματων-αντοχης στο χρονο,μιας που εκτος απο εξειδικευμενες χρησεις,δεν βλεπω μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις οσων αφορα τη χρηση που σκοπευω να του κανω

 

Σχετικα με την φορητοτητα παντως, το mbp late 2013 εχει βελτιωθει σε τεραστιο βαθμο.

Το ειδα αλλα  το mbp με ρετινα ειναι σε αηδιαστικα ψηλη τιμη οποτε με πονεσε λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τη κλασσικη διασκεδαση με κανα παιχνιδι και σερφαρισμα,ελαφριες παρουσιασεις,Autocad,Matlab και ισως κανενα πιο βαρυ οπως το ArcGis -ολα εχουν εκδοση για OS απ'οσο ξερω...

Το βαρος δεν με πολυαπασχολει,ουτε σκοπευω σε παρα πολλες ωρες φορητοτητας...περισσοτερο εχω στο μυαλο μου μια σχεση χρηματων-αντοχης στο χρονο,μιας που εκτος απο εξειδικευμενες χρησεις,δεν βλεπω μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις οσων αφορα τη χρηση που σκοπευω να του κανω

 

Το ειδα αλλα  το mbp με ρετινα ειναι σε αηδιαστικα ψηλη τιμη οποτε με πονεσε λιγο...

To MacBook pro 13αρι retina 2013 είναι το πιο vfm MacBook αυτή τη στιγμη!Κοιταξε το!

 

http://www.skroutz.gr/s/4046609/Apple-MacBook-Pro-13-2-4GHz-i5-4GB-128GB-Retina-Display.html

 

http://www.skroutz.gr/s/4046543/Apple-MacBook-Pro-13-2-4GHz-i5-8GB-256GB-Retina-Display.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MD212 ειναι η εκδοση που με ενδιαφερει? Γιατι οι ευκολες ονομασιες δεν ειναι χαρακτηριστικο της Apple φαινεται...

 

Το συγκεκριμενο παντως το ειχα προσεξει,νομιζω μου κανει ακριβως...τιποτα προσωπικες εμπειριες απο τετοιες αγορες? Σκρουτζ κλπ,Αμαζον η καταστημα? Η διαφορες στις τιμες ειναι σημαντικες,για σερβις ομως δεν λενε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ειδα αλλα  το mbp με ρετινα ειναι σε αηδιαστικα ψηλη τιμη οποτε με πονεσε λιγο...

Ναι, απο Ελλαδα δεν παλευεται. Eιχα την ευκαιρια να παρω ενα στην apple τιμη του και ευχομουν να ειχα τα λεφτα για δευτερο προκειμενου να το πουλησω. Αρα φανταζομαι πως αναφερεσαι σε αγορα μονο απο εσωτερικο.

Ισως πριν προχωρησεις σε αγορα, να κανεις και μια νηξη σε υπηρεσιες τυπου Byserv, οι οποιες αναλαμβανουν να φερουν το μηχανημα απο Αμερικη με καποιο κοστος φυσικα. Δεν εχω ιδεα εαν συμφερουν για μια τετοια αγορα, αλλα πιστευω πως δεν χανεις κατι με μια ερωτηση που θα τους κανεις. Disclaimer: Δεν εχω σχεση με την εταιρεια, τους εχω χρησιμοποιησει μια φορα για αντιστοιχη περιπτωση πριν καιρο και εμεινα ευχαριστημενος (εξυπηρετηθηκα με λιγη περισσοτερη αργοπορια απ οτι συνηθως, λογω εορταστικης περιοδου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τη κλασσικη διασκεδαση με κανα παιχνιδι και σερφαρισμα,ελαφριες παρουσιασεις,Autocad,Matlab και ισως κανενα πιο βαρυ οπως το ArcGis -ολα εχουν εκδοση για OS απ'οσο ξερω...

Το βαρος δεν με πολυαπασχολει,ουτε σκοπευω σε παρα πολλες ωρες φορητοτητας...περισσοτερο εχω στο μυαλο μου μια σχεση χρηματων-αντοχης στο χρονο,μιας που εκτος απο εξειδικευμενες χρησεις,δεν βλεπω μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις οσων αφορα τη χρηση που σκοπευω να του κανω

 

Το ειδα αλλα  το mbp με ρετινα ειναι σε αηδιαστικα ψηλη τιμη οποτε με πονεσε λιγο...

 

Αν δεν σε ενδιαφερει το βαρος και τοσο πολυ μην το συζηταμε πας σε pro φυσικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εχετε βοηθησει πολυ για κατι που με μπερδευε καιρο...οκ τελευταιες δυο ερωτησεις γιατι εχω γινει βραχνας...

1)Η διαφορα μεταξυ 4 και 8gb ram ειναι μεγαλη σε χρηματα αλλα προφανως και σε αποδοση....με δεδομενο οτι παιρνω κατι για τα επομενα 3 χρονια τουλαχιστον, να προτιμησω 8αρα?

 

2)Εχετε εμπειρια απο το σκρουτζ? Οσα προτεινει ειναι αξιοπιστα? Απο σερβις ποιος το καλυπτει?

Σορρυ για τις ερωτησεις αλλα δεν παιζονται και λιγα...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

με δεδομενο οτι παιρνω κατι για τα επομενα 3 χρονια τουλαχιστον, να προτιμησω 8αρα?

Nαι.

Εκτος και εαν πας σε μοντελο στο οποιο μπορει να γινει αναβαθμιση (αρα δεν μιλαμε για mbp late 2013 σιγουρα), οποτε μπορεις προς το παρον να βολευτεις με 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνουν αναβαθμιση?Ποια? Αν και στο μυαλο μου το εχω καπως οτι μια σωστη αναβαθμιση θα μου κοστισει το ιδιο με ενα καινουργιο μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εχετε βοηθησει πολυ για κατι που με μπερδευε καιρο...οκ τελευταιες δυο ερωτησεις γιατι εχω γινει βραχνας...

1)Η διαφορα μεταξυ 4 και 8gb ram ειναι μεγαλη σε χρηματα αλλα προφανως και σε αποδοση....με δεδομενο οτι παιρνω κατι για τα επομενα 3 χρονια τουλαχιστον, να προτιμησω 8αρα?

 

2)Εχετε εμπειρια απο το σκρουτζ? Οσα προτεινει ειναι αξιοπιστα? Απο σερβις ποιος το καλυπτει?

Σορρυ για τις ερωτησεις αλλα δεν παιζονται και λιγα...  :-D

Δεν είναι μονο τα 8gb ram,αλλα εχει και 2χ χωρητικοτητα σε ssd(256gb).

Για εγγυση υπαρχουν σερβις στην Ελλαδα,αν χρειαστείς!

Document

INFO QUEST TECHNOLOGIES S.A.

SYSTEM GRAPH TECHNOLOGIES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιρνουν αναβαθμιση?Ποια?

iFixit.com. Ψαχνεις το μοντελο που ενδιαφερεσαι και βλεπεις εαν σηκωνει αναβαθμισεις και τι ειδους. 

Για παραδειγμα το προηγουμενο mbp μου (min 2010) το ειχα παει απο 4GB RAM σε 8, ενω αλλαξα τον σκληρο του (5400 rpm) με εναν SSD Vertex 4 256 GB.

Btw η αμεσως επομενη γενια mbp (2011) ερχεται με 4 GB RAM αλλα παει μεχρι 16.

Αν και στο μυαλο μου το εχω καπως οτι μια σωστη αναβαθμιση θα μου κοστισει το ιδιο με ενα καινουργιο μηχανημα

Νοπ. Καμια σχεση. Οσον αφορα την αναβαθμιση σε RAM, δεν θα παρεις τις "γνησιες" απο την apple. Δεν ειναι τυχαια η αναφορα που εκανα πριν στις μνημες της Corsair. Και οχι δεν εχουν καμια απολυτως διαφορα με της μαμας Apple σε αποδοση.

Οοοολα αυτα, ξαναλεω, σε μοντελα που μπορουν να αναβαθμιστουν. Ελεγξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...