Προς το περιεχόμενο

Macbook Air ή Pro? Επικειμενη Αγορα


SmallLebovski

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε έχοντας το νέο MacBook Pro αλλά και το Air του '11 πιστεύω πως τα δύο μοντέλα έχουν αρκετές "δυνατές" διαφορές.

 

1) Το Air είναι αισθητά πιο ελαφρύ και λεπτό από το Pro και επομένως πιο φορητό.

2) Το Air έχει αρκετά μεγαλύτερη μπαταρία

 

Όπως καταλαβαίνεις το Air είναι ότι πρέπει για φορητότητα και για να το κουβαλάς κάθε μέρα, από την άλλη το Pro:

 

1) Έχει απίστευτη οθόνη (πέρα από τη καλύτερη ανάλυση είναι και IPS με φοβερά χρώματα)

2) Είναι σχετικά πιο γρήγορο λόγω επεξεργαστή.

 

Τα πάντα είναι θέμα επιλογών για το πως θα χρησιμοποιείς το Mac σου.

 

Όσο για το DVD πιστεύω πως κάνανε πολύ καλά και το βγάλανε, κάνουν τον υπολογιστή αρκετά πιο λεπτό και ελαφρύ και απλά χάνεις το DVD που πλέον δε το δουλεύει κανείς. Αν το θες για μια φορά στο τόσο υπάρχει και εξωτερικό player. Εκτός και αν το θες για κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας που εχω ηδη παρει το μονοδρομο για το mbp ρετινα late 2013 ολοιδιο με το δικο σου,γινεται να κανεις ενα γρηγορο review εδω,να ξερω τι να περιμενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το πρώτο μου MacBook Pro. Το πρώτο μου Mac είναι το Air που το έχω από τον Αύγουστο, επομένως δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Γενικά το χρησιμοποιώ για απλά πράγματα και όχι full επαγγελματικά.

 

- Η οθόνη είναι φοβερή (και η ανάλυση αλλά και η τεχνολογία της, IPS)

- Το keyboard feeling επίσης τέλειο.

- Το trackpad είναι το καλύτερο της αγοράς με διαφορά (όταν που και που πιάνω ένα Windows laptop, απλά υποφέρω με το trackpad ή με το ποντίκι).

- Πάρα πολύ μεγάλη μπαταρία

 

Σχετικά με το Air μου, αρκετά πιο γρήγορο, δε τρώει τα κολλήματα που μπορεί να τρώει το Air όταν αλλάζω spaces  για παράδειγμα. Επίσης τεράστια διαφορά ο SSD, τέρμα γρήγορος. Βλέπω διαφορά ακόμα και στο Air που έχει και αυτό SSD αλλά πιο αργό.

 

Γενικά θα σου πρότηνα (όπως και θα κάνεις όπως λες), να πάρεις τουλάχιστον το μοντέλο που έχω εγώ (256GB SSD και 8GB RAM). Τη RAM για τους προφανείς λόγους και τον SSD, πέρα από τον έξτρα χώρο (εγώ τον θέλω για να περάσω και Windows) αλλά και επειδή το απλό μοντέλο των 128GB έχει το μισό write speed.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα λίγο πολύ. Αν θες κάτι άλλο εδώ είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...