Προς το περιεχόμενο

Macbook Air ή Pro? Επικειμενη Αγορα


SmallLebovski

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι.

Εκτος και εαν πας σε μοντελο στο οποιο μπορει να γινει αναβαθμιση (αρα δεν μιλαμε για mpb late 2013 σιγουρα), οποτε μπορεις προς το παρον να βολευτεις με 4.

Αχ πως με πονεσες τωρα,πανω που ελεγα βρεθηκε η λυση,μου εβαλες ζιζανια....παντως σε mac βλεπω ολες οι εκδοσεις του '13 δεν παιρνουν αναβαθμισεις της RAM λογω αρχιτεκτονικης, και το να παρω παλιοτερο πιστευω καταργει το σκοπο του καινουργιου εφ'οσον μπορω να πειραξω μονο ram και σκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

παντως σε mac βλεπω ολες οι εκδοσεις του '13 δεν παιρνουν αναβαθμισεις της RAM λογω αρχιτεκτονικης, και το να παρω παλιοτερο πιστευω καταργει το σκοπο του καινουργιου εφ'οσον μπορω να πειραξω μονο ram και σκληρο

Agreed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι και το air και το pro έχουν υπερ-αρκετή ισχύ. Αυτό γενικά ισχύει για κάθε σύγχρονο επεξεργαστή.

 

Και και τα 2 είναι μικρά, διαφορά βάρους πάλι μικρή. 

 

Άρα το πραγματικό ερώτημα είναι αν πιστεύεις ότι αξίζει η οθόνη, την χρηματική διαφορά. Για εμένα, όχι, για αυτό προτείνω air με ι7 και 8gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς απο που είχες σκοπό να το πάρεις. Μπαίνεις στο Internet και σε forum και ρωτάς για Mac, ενώ παράλληλα ρωτάς αν είναι αξιόπιστο το skroutz.? όσο αξιόπιστη είναι η άποψη μας αλλά τόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα μαγαζί στο skroutz.

Για μένα είναι μετρό σύγκρισης το skroutz και θα το συμβουλευτω πριν πάρω κάτι.

Όσο για το Mac και τα προϊόντα Apple στην Ελλάδα είναι είδος πολυτελείας. Απο όπου και να τα πάρεις έχουν παγκόσμια εγγύηση ενός ετους και το μοντέλο είναι κοινό σε όλο τον κόσμο με μόνη διάφορα τα πληκτρολόγια που είναι προσαρμοσμένα στην γλώσσα κάθε χώρας. Οποτε το "εύκολες ονομασίες δεν είναι χαρακτηριστικό της Apple" όταν χρησιμοποιεί έναν κωδικό παγκοσμίως, είναι και αυτό κάπως άκυρο σαν την φήμη ότι πέφτει βαρύ το windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς απο που είχες σκοπό να το πάρεις. Μπαίνεις στο Internet και σε forum και ρωτάς για Mac, ενώ παράλληλα ρωτάς αν είναι αξιόπιστο το skroutz.? όσο αξιόπιστη είναι η άποψη μας αλλά τόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα μαγαζί στο skroutz.

Για μένα είναι μετρό σύγκρισης το skroutz και θα το συμβουλευτω πριν πάρω κάτι.

Όσο για το Mac και τα προϊόντα Apple στην Ελλάδα είναι είδος πολυτελείας. Απο όπου και να τα πάρεις έχουν παγκόσμια εγγύηση ενός ετους και το μοντέλο είναι κοινό σε όλο τον κόσμο με μόνη διάφορα τα πληκτρολόγια που είναι προσαρμοσμένα στην γλώσσα κάθε χώρας. Οποτε το "εύκολες ονομασίες δεν είναι χαρακτηριστικό της Apple" όταν χρησιμοποιεί έναν κωδικό παγκοσμίως, είναι και αυτό κάπως άκυρο σαν την φήμη ότι πέφτει βαρύ το windows....

Λεγεται ερευνα αγορας,χρησιμοποιοντας αυτο το μαγικο εργαλειο του internet οπου παιρνω γνωμες απο ενα σωρο μεριες,περα απο τη δικια μου και τις αποψεις ανθρωπων που εμπιστευομαι προσωπικα για τις γνωσεις τους στο θεμα,μιας που μονο ρωτοντας μαθαινεις οσα δεν ξερεις- ευχαριστω για την προφανη προσπαθεια σου να με ειδοποιησεις γενικοτερα,το λαμβανω υπ'οψιν μου :-)

Οσο για  την εγγυηση,δεν το γνωριζα,δεν το ειδα καπου,και ευχαριστω που μου λυνεις την απορια.

Η διαφορά είναι 200$. Δεν ξέρω που κοιτάς.

Ναι 200 με ακριβοτερο το Air και μικροτερο σκληρο...ξερεις κατι που δεν ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγεται ερευνα αγορας,χρησιμοποιοντας αυτο το μαγικο εργαλειο του internet οπου παιρνω γνωμες απο ενα σωρο μεριες,περα απο τη δικια μου και τις αποψεις ανθρωπων που εμπιστευομαι προσωπικα για τις γνωσεις τους στο θεμα,μιας που μονο ρωτοντας μαθαινεις οσα δεν ξερεις- ευχαριστω για την προφανη προσπαθεια σου να με ειδοποιησεις γενικοτερα,το λαμβανω υπ'οψιν μου :-)

Οσο για την εγγυηση,δεν το γνωριζα,δεν το ειδα καπου,και ευχαριστω που μου λυνεις την απορια.

Ναι 200 με ακριβοτερο το Air και μικροτερο σκληρο...ξερεις κατι που δεν ξερω?

Λοιπόν για να μην μπερδευεσαι και μπερδευομαστε και εμείς μπες στο skroutz και σύγκρινε μοντέλα με ίδιο κωδικό. πχ το MD212 είναι το περσινό μοντέλο mbp.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγω σου προτείνω να μην πάρεις το air, για κανέναν λόγο!!

 

Σκεφτόμουν να παρω το air πριν 2 χρόνια που ηταν να αγοράσω Mac και εν τελεί αγόρασα το MacBook Pro με τον i5. Είμαι σίγουρος οτι αν είχα αγοράσει το air θα το είχα μετανιώσει!!

 

 

Οχι δεν παίρνει cd, οχι πρέπει να αγοράσω έξτρα εξωτερική σιντιερα, οχι θέλει ανταπτορα για να βάλεις καλώδιο δικτύου...χεσε μας!!

 

Πάρε ενα MacBook Pro και εισαι κομπλέ!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα βλεπω οτι non-retina τα ιδια και καλυτερα χαρακτηριστικα,και σαφως καλυτερη τιμη....μιλωντας για i7/8gb/750 gb η και 512 αν υπαρχει που δεν ειδα...

Πιστευετε οτι η retina τα αξιζει τα λεφτα της και την ελειψη CD/DVD +  τις σαφως λιγοτερες επιλογες συνδεσιμοτητας? Γιατι τελικα βλεπω πως μαλλον οχι...

Το μονο θεμα ειναι οτι τα mbp οπως το περιγραφω ειναι ολα mid2012...θα με επηρεασει?

 

Γιατι οπως τα βλεπω μεχρι τωρα,αυτη ειναι η συγκριση μου :

 

http://www.skroutz.gr/comparelists/25?compare=2020473%2C3696624

Επεξ/σία από SmallLebovski
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έγραψε ο Λεωνίδας, είναι λάθος. Τα νέα macbook pro retina ΔΕΝ παίρνουν dvd, ούτε έχουν θέση για καλώδιο δικτύου.

 

Οτι έγραψα δεν είναι λάθος διοτι αν δεις λέω "Σκεφτόμουν να παρω το air πριν 2 χρόνια που ηταν να αγοράσω Mac".

Παρ'ολα αυτα έχεις δίκιο, διοτι δεν διευκρίνησα οτι δεν εχω το Macbook Pro Retina, αλλα το απλο Macbook Pro (Late 2011).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...