Προς το περιεχόμενο

Πιο λεπτό το νέο USB και με δυνατότητα σύνδεσης από οποιαδήποτε πλευρά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω την εντύπωση πως αν υιοθετηθεί βίσμα όμοιο με τα "γυμνά" usb (χωρίς το μέταλο) απλά αμφίπλευρο θα λυθεί το θέμα τη συμβατότητας και με τα υπάρχοντα usb

Smallest-USB-Flash-Drive.jpg

Δεν είναι και τόσο δύσκολο, σχεδόν υπάρχει από σήμερα. Πόσες φορές βάλατε τα "γυμνά" usb ανάποδα; Θα δούλευαν αν είχαν ακροδέκτες και από τις δύο μεριές.. (με μια απλή αντιστροφή). Τόσο απλα..

 

Βέβαια θα πρέπει να το κάνουν λίγο "πιο γερό" καθώς τα "γυμνά" usb σπάνε λίγο πιο εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου αλλα στο συμβατό του.. Οι USB 3.1 συσκευές θα μπορούν να συνδέονται κανονικά και με usb 2.0-3.0 βύσματα.

 

Το μόνο σοβαρό (και ίσως ικανό) πρόβλημα που εντοπίζω είναι ότι το μέταλο της παλαιάς θύρας USB από την πάνω μεριά μπορεί να βραχυκυκλώνει τους ακροδέκτες του usb 3.1 (στην δευτερη πλευρά του) αν υλοποιηθεί όπως περιέγραψα, άρα θέλει κάτι πιο πολύπλοκο ή πιο διαφορετικό (να μην μπαίνει το ένα στο άλλο). 

 

Άλλωστε αν ήταν τόσο απλό θα το είχαν σκεφτεί λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα με τα usb που δεν μπαίνουν...

Πληροφορικάριος δουλεύω και βάζω/βγάζω συνέχεια usb και κατά 99% το πετυχαίνω σωστά.

 

Υπάρχει ένα πολύ απλό κολπάκι.

Ρίχνεις μια ματιά στις τρυπούλες του καλωδίου που πας να βάλεις, αν είναι τρύπιες, κοιτάνε πάντα επάνω,

αν έχουν πλαστικό, κοιτάνε πάντα κάτω.

Παρομοίως, όταν οι θύρες είναι κάθετες (απο πάνω στο κουτι, κοιτάνε προς τα εμάς) 

 

εντάξει δεν είναι και το σούπερ σημαντικό πρόβλημα αλλά συνήθως δε θέλεις να ασχολείσαι καθόλου με τέτοιες μικρολεπτομέριες. Πάντως οι οριζότιες usb θύρες μου έχει τύχει να βρίσκονται και ανάποδα, σε PCI θύρα ή αποκωδικοποιητή. Αυτό με τις κάθετες θύρες δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, έλα! Όλοι το σκεφτόμαστε, εγώ είμαι ο θαρραλέος που θα το πω!

ΠΑΛΙ ΤΗΝ APPLE ΑΝΤΙΓΡΑΨΑΝΕ!!!

Μόνο η Apple θα μας σώσει!

 

:D 

Πέρα απο την πλάκα, είναι θέμα χρόνου, να έχουμε μόνο ένα πρότυπο καλωδίου / σύνδεσης. Σε όλες της συσκευές. Δεδομένα τηλεοράσεις, ρεύμα, Internet.

Το κακό είναι, ότι θέλουν με κάθε μπούρδα να βγάζουν λεφτά. USB 3 - Θα μπορούσε να είναι απευθείας όπως το 3.1... αλλά θα χάνανε αρκετά λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε μια παρενθεση. Καλα ολα αυτα αλλα οπως λεει οτι η συσκευες που θα κανουν την εμφάνιση τους με τετοια θυρα θα ειναι μετα απο 3 χρόνια. Μεχρι τοτε υπομονή

 

φαντάζεσαι πόσα replies θα έχει μέχρι τότε αυτό το νήμα;

τρία χρόνια γκρίνιας, apple hating και ευφυολογημάτων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως είναι δυνατόν να έχεις 50% πιθανότητες να το βάλεις σωστά και το 99% των περιπτώσεων να το βάζεις λάθος????

Λέγεται νόμος του Μέρφυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, έλα! Όλοι το σκεφτόμαστε, εγώ είμαι ο θαρραλέος που θα το πω!

 

ΠΑΛΙ ΤΗΝ APPLE ΑΝΤΙΓΡΑΨΑΝΕ!!!

Μόνο η Apple θα μας σώσει!

 

:D 

 

Πέρα απο την πλάκα, είναι θέμα χρόνου, να έχουμε μόνο ένα πρότυπο καλωδίου / σύνδεσης. Σε όλες της συσκευές. Δεδομένα τηλεοράσεις, ρεύμα, Internet.

 

Το κακό είναι, ότι θέλουν με κάθε μπούρδα να βγάζουν λεφτά. USB 3 - Θα μπορούσε να είναι απευθείας όπως το 3.1... αλλά θα χάνανε αρκετά λεφτά...

Μη χερεσαι αδικα,γιατι μπορει να πανε αλα intel thunderbolt,οπου η σχισμη θα είναι στη μεση και το εξωτερικο μερος αλα usb,αλλα σε πολύ μικροτερο μέγεθος! ;)

 

Το ιδανικο είναι πρωτα το στρογγυλο και μετα το τετραγωνισμενο!Ότιδηποτε άλλο είναι μια τρυπα στο νερο(μηδαμινη βελτιωση και μεγαλη ταλαιπορια)!

Αν θα υποστούμε μια τετοια ταλαιπορια,τουλάχιστον να κανουν σωστες δουλειες και όχι να αντιγραψουν τις μισες δουλειες που εκανα καποιοι αλλοι!

Τουλάχιστον αυτοι,εκανα αυτό που τους επιτρεπει η τεχνογνωσια και οι δυνατότητες τους!

Απ'αυτους που είναι υπευθηνοι για το usb περιμενεις πολύ περισσοτερα λογο των δυνατοτητων τους σαν εταιρειες στο χωρο της τεχνολογιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειμαι ο μοναδικος που χρησιμοποιει το connectivity spec του usb, εδω και χρονια χωρις προβλημα..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Usb#Connectors_and_plugs

By design, it is difficult to insert a USB plug into its receptacle incorrectly. The USB specification states that the required USB icon must be embossed on the "topside" of the USB plug, which "...provides easy user recognition and facilitates alignment during the mating process." The specification also shows that the "recommended" "Manufacturer's logo" ("engraved" on the diagram but not specified in the text) is on the opposite side of the USB icon. The specification further states, "The USB Icon is also located adjacent to each receptacle. Receptacles should be oriented to allow the icon on the plug to be visible during the mating process." However, the specification does not consider the height of the device compared to the eye level height of the user, so the side of the cable that is "visible" when mated to a computer on a desk can depend on whether the user is standing or kneeling.[35]

 

 

με απλα λογια, οταν πατε να συνδεσετε ενα usb καλωδιο η μια συσκευη, η πλευρα με το usb λογοτυπο,η το brandname της συσκευης αν δεν υπαρχει το logo,

πρεπει να κοιταει παντα προς τα εσας οταν εισερχεται στην θηλυκη usb υποδοχη στην οποια θελετε. 

εγω αυτο κανω και σχεδον παντα μπαινει σωστα και με την πρωτη στη τρυπα. αχεμ. για δοκιμαστε το και εσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...