Προς το περιεχόμενο

Νέα 3play πακέτα από τη Cyta με συνδυασμό τηλεφωνίας, Internet και τηλεόρασης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

<p>Ο ΟΤΕ έχει 65 volt τάση στη γραμμή </p>

<p>Η Forthnet έχει 49 volt τάση στη γραμμή</p>

<p>Η Wind έχει 50 volt τάση στη γραμμή</p>

<p>Η CYTA έχει 0 volt τάση στη γραμμή</p>

<p> </p>

<p>Εδώ να συμπληρώσω ότι βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας απαγορεύεται η γραμμή να έχει τάση μεγαλύτερη των 50 volt (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!).</p>

 

Καλησπέρα,

Πώς γνωρίζεις ότι ο ΟΤΕ έχει 65 volt;

Φιλικά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Ο ΟΤΕ έχει 65 volt τάση στη γραμμή </p>

<p>Η Forthnet έχει 49 volt τάση στη γραμμή</p>

<p>Η Wind έχει 50 volt τάση στη γραμμή</p>

<p>Η CYTA έχει 0 volt τάση στη γραμμή</p>

<p> </p>

<p>Εδώ να συμπληρώσω ότι βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας απαγορεύεται η γραμμή να έχει τάση μεγαλύτερη των 50 volt (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!).</p>

 

Καλησπέρα,

Πώς γνωρίζεις ότι ο ΟΤΕ έχει 65 volt;

Φιλικά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

αν βαλεις ενα πολυμετρο θα το δεις.Παλια που ελεγε ο οτε παρτε το 0 για να καθαρισει η γραμμη εδινες με το 0 παραπανω ταση.

Εγω δεν μπορω να ξερω με το vdsl 30 mbps που  εχω στη Cyta  αν οντως ειναι τουλαχιστων 24 mbps και αν γυρισω στο adsl θα εχω σιγουρα 24 mbps στο χαλανδρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίμενε, η Cyta (κι η Forthnet) δεν προσφέρει ακόμα VDSL μέσω των KV του ΟΤΕ...

στο χαλανδρι εχει vdsl η cyta και εχω βαλει αλλα στα 30 mbps εδω και 9 μηνες αλλα στο http://www.speedtest.net/ μου βγαζει ping 22 ms download 16 mbps upload 1,72 mbps.download εχει κατεβασει αρχειο 2,4 mb/s το ταχυτερο που εχω δει μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

Επειδή είδα οτι προκάλεσα λίγο το ενδιαφέρον των παρευρισκομένων πάμε για το 2ο επεισόδιο..

 

Επεισόδιον 2ον

 

Οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα....   Οι τέσσερις πρώτες είναι από το κέντρο της Forthnet και οι υπόλοιπες από ΟΤΕ....

 

Llu schematics

fiber optic switch

Ak cabin

Ak

Ak cabin2

kafao

kafao 2

kafao 3

Box

box2

box3

eskalit

mikt

 

Οσον αφορά τις απορίες που εκφράστηκαν:

 

Την μέτρηση της τάσης την κάνουμε με το πολύμετρο και ξέρω ότι ο ΟΤΕ έχει 65v γιατί πολύ απλά οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν μας αφήνουν πάντα χαρτάκι με την παραδιδόμενη γραμμή και έτσι αναγκαζόμαστε να μετράμε όλες τις γραμμές για να δούμε που περίπου είμαστε...

 

VDSL μέσω καφάο ΟΤΕ πάλι δίνεται με τη μόνη διαφορά ότι όταν κάνεις αίτηση VDSL θα έρθει τεχνικός να κάνει αυτοψία στην είσοδο της οικοδομής για να δει τι ψάρια πιάνεις...... Αλλά πάλι ένας μπούσουλας είναι 30 mbps μέχρι 1km το πολύ 50mbps μέχρι 600-700 μέτρα το πολύ ΑΠΌ ΤΟ ΚΈΝΤΡΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΑΟ.....

 

Εννοείτε πως στην παραπάνω περίπτωση θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας όλα τα στοιχεία από το πρώτο επεισόδιο (ποιότητα γραμμής).....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

VDSL μέσω καφάο ΟΤΕ πάλι δίνεται με τη μόνη διαφορά ότι όταν κάνεις αίτηση VDSL θα έρθει τεχνικός να κάνει αυτοψία στην είσοδο της οικοδομής για να δει τι ψάρια πιάνεις...... Αλλά πάλι ένας μπούσουλας είναι 30 mbps μέχρι 1km το πολύ 50mbps μέχρι 600-700 μέτρα το πολύ ΑΠΌ ΤΟ ΚΈΝΤΡΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΑΟ.....

υποθέτω ότι δεν εννοείς μέσω των νέων KV του ΟΤΕ, aka FTTC που εννοούσα...

 

btw δεν είναι ανάγκη να postάρεις photos έχουμε αυτό http://www.insomnia.gr/topic/424884-πώς-δουλεύει-το-adsl-από-το-σπίτι-μας-μέχρι-το-dslam-αναλυ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω ότι δεν εννοείς μέσω των νέων KV του ΟΤΕ, aka FTTC που εννοούσα...

 

btw δεν είναι ανάγκη να postάρεις photos έχουμε αυτό http://www.insomnia.gr/topic/424884-πώς-δουλεύει-το-adsl-από-το-σπίτι-μας-μέχρι-το-dslam-αναλυ/

Ναι δεν εννοώ τα νέα. Αν και τα fttc και ftth δεν θεωρούνται Kv. Τα καφάο δεν περιέχουν εξοπλισμό μετάδοσης παρά μόνο ρεγκλέτες που συνδέουν τα κεντρικά με τα απερχόμενα. Ενώ η καμπίνα -που μοιάζει με καφάο- FTTH περιέχει εξοπλισμό μετάδοσης...(παρεπιπτόντως νομίζω πως η forthnet έκλεισε συμφωνία με τον δήμο Νέας Σμύρνης για εμπορική διάθεση Fiber To The Home-FTTH-) ...

 

Όσον αφορά το λινκ που μου έδωσες ο τύπος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά +10000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι το ξέρω, σε μια μικρή περιοχή 12-13 τετραγώνο, 1000 νοικοκυριά, αλλά μέχρι στιγμής έχουν ενεργοποιηθεί ελάχιστοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ΟΚ! ας καταφέρουν να μου φτιάξουν εμένα την γραμμή που κλείνω κοντά 3 μήνες και μετά τα λέμε...

 

μια 8αρα δεν μπορώ να έχω....

 

(φυσικά καθοριστικό ρόλο παίζει ο πάροχος προς άλλους ISP (μην αναφέρουμε και ονόματα) γιατί έπεσα σε προβληματική γραμμή και ξέρετε τώρα... δημόσιο... μέχρι να βρουν τη βλάβη και να πάνε να την διορθώσουν θα περάσουν βδομάδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ote τουλαχιστον αθηνα παιζει με τα παρακατω.

51 volt

62 volt

97 = isdn

180 περιπου εισοδο φερεσυχνο

39 εξοδο φερεσυχνο

forthnet παιζει με 48 και 52 καποιες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλούτσικη η τηλεόραση αλλά υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Θα δούμε πως θα πάει στο μέλλον.

 

Για τα off topic που γράφτηκαν για την τάση προφανώς και δεν υπάρχει πουθενά 65V, προφανώς και δεν έχει καμία σημασία η DC τάση της τηλεφωνίας στην απόδοση του dsl, προφανώς κάποιοι τεχνικοί χρειάζονται εκπαίδευση.

 

Βεβαίως όλοι κάνουν λάθη. Ίσως λάθος να είμαι εγώ. Έτσι όταν θα πω ότι δεν υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που να απαγορεύει η γραμμή να έχει τάση μεγαλύτερη των 50 volt, με χαρά θα παραδεχτώ ότι είμαι λάθος αρκεί να δοθεί κάποιο link με την νομοθεσία ή έστω ο αριθμός της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλούτσικη η τηλεόραση αλλά υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Θα δούμε πως θα πάει στο μέλλον.</p> <p> </p> <p>Για τα off topic που γράφτηκαν για την τάση προφανώς και δεν υπάρχει πουθενά 65V, προφανώς και δεν έχει καμία σημασία η DC τάση της τηλεφωνίας στην απόδοση του dsl, προφανώς κάποιοι τεχνικοί χρειάζονται εκπαίδευση.</p> <p> </p> <p>Βεβαίως όλοι κάνουν λάθη. Ίσως λάθος να είμαι εγώ. Έτσι όταν θα πω ότι δεν υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που να απαγορεύει η γραμμή να έχει τάση μεγαλύτερη των 50 volt, με χαρά θα παραδεχτώ ότι είμαι λάθος αρκεί να δοθεί κάποιο link με την νομοθεσία ή έστω ο αριθμός της.</p>

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν έχω ξαναδεί/ακούσει για... 65Volt

Όσον αφορά την ευρωπαϊκή απαγόρευση μήπως είναι μόνο για PSTN τηλεφωνία; Γιατί η ISDN δουλεύει με πολύ παραπάνω τάση.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και όχι.

Μία φορτισμένη στιγμή είναι ο κουδουνισμός στην οποία θα μπορούσαμε να έχουμε 184V

http://www.etsi.org/deliver/etsi_tr/101700_101799/101768/01.01.01_60/tr_101768v010101p.pdf

Βέβαια το πιο σημαντικό είναι ότι η DC συνιστώσα δεν επηρεάζει τους τόνους του DSL.

 

Πάντα ανοικτός σε αντιρρήσεις για την όποια νομοθεσία (αλλά με την παράθεσή της) και το πως βελτιώνεται το DSL από το DC σύμφωνα με κάποιο white paper (που επίσης θα δοθεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...