Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι ότι αν είχαμε την έμπνευση, τη γνώση, την τύχη ή όπως θες πες το να αγοράσουμε πχ 100 btc όταν ήταν τζάμπα τώρα θα είχαμε 100 χιλιάρικα...

 

Ισχύει.

 

πόσοι το κάνανε

 

με το "αν" δεν γίνεται δουλειά.

 

και εγώ αύριο θα βγάλω το αντίστοιχο bitcoin και θα σας ζητήσω να επενδύσετε, τσάμπα πράγμα 10$ το 1. με εμπιστεύεσαι;

 

ξέρεις... κατά καιρούς εμφανίζονται διάφοροι που λένε "αγοράστε μετοχές τώρα και σας εγγυώμαι ότι η αξία θα ανέβει" και ξαφνικά έχεις χάσει τα λεφτά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την ίδια λογική και οι μετοχές ή το συνάλλαγμα είναι απάτη. Οποιαδήποτε προϊόν έχει ρίσκο μπορείς να χάσεις τα λεφτά σου, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι απάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πραγματικά πιστεύω το παρακάτω....

 

What if Satoshi was a sentient AI who invented Bitcoin so it could acquire more hardware without violating Asimov's 3 laws?

 

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/5rjfpa/what_if_satoshi_was_a_sentient_ai_who_invented/

 

 

το bitcoin δίκτυο ξεπέρασε αυτές τις μέρες τα 3 δις Gh/s σε επεξεργαστική ισχύ. Για να καταλάβετε τι σημαίνει αυτό αν πάρεις όλους τους υπερυπολογιστες που υπάρχουν στον κόσμο αντιπροσωπεύουν ένα μικρό μέρεος της επεξεργαστικής ισχύς του bitcoin δικτύου πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πραγματικά πιστεύω το παρακάτω....

 

What if Satoshi was a sentient AI who invented Bitcoin so it could acquire more hardware without violating Asimov's 3 laws?

 

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/5rjfpa/what_if_satoshi_was_a_sentient_ai_who_invented/

 

 

το bitcoin δίκτυο ξεπέρασε αυτές τις μέρες τα 3 δις Gh/s σε επεξεργαστική ισχύ. Για να καταλάβετε τι σημαίνει αυτό αν πάρεις όλους τους υπερυπολογιστες που υπάρχουν στον κόσμο αντιπροσωπεύουν ένα μικρό μέρεος της επεξεργαστικής ισχύς του bitcoin δικτύου πλέον.

Ακόμα παράγουν δηλαδή; Λογικά όχι απλοί ιδιώτες πλέον ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και σε 365 ημέρες από σήμερα θα έχει δημιουργηθεί το 80% όλων των bitcoin

Έχουν υπολογίσει και πόσο περίπου θα πάρει να δημιουργηθεί το 100% με τους ρυθμούς που πάει;

 

Κοιτούσα νωρίτερα τις τιμές του τελευταίου χρόνου, πολύ μεγάλες αυξομειώσεις έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δεν μπορείς να υπολογίσεις την τιμή, δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς και τον μελλοντικό ρυθμό παραγωγής, αφού εξαρτάται εν μέρει από την τιμή. Το 80% είναι στο περίπου και αν παραμένει ίδιος ο ρυθμός παραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Καλό είναι να υπάρχει καχυποψία.

 

Από την άλλη όμως - τουλάχιστον από αυτά που γράφεις - φαίνεται να μην έχεις ασχοληθεί και να μην έχεις διαβάσει τίποτα για το πως λειτουργεί το BitCoin και τα cryptocurrencies. Συγνώμη αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δεν μπορείς να υπολογίσεις την τιμή, δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς και τον μελλοντικό ρυθμό παραγωγής, αφού εξαρτάται εν μέρει από την τιμή. Το 80% είναι στο περίπου και αν παραμένει ίδιος ο ρυθμός παραγωγής.

 

λάθος κάνεις. Ο ρυθμός παραγωγής του Bitcoin και των block του είναι προκαθορισμένος ανά 10 λεπτά και δεν μπορεί να αλλάξει εκτός αν συμβεί κάποιο καταστροφικό γεγονός όπως το να σταματήσουν όλοι οι miner η το μεγαλύτερο τους μέρος να κάνει mining και το δίκτυο να χρειαστεί αρκετό χρόνο για να προσαρμόσει την δυσκολία του.

Και η προσαρμογή δυσκολίας που γίνετε ανά 2016 block περίπου δύο βδομάδες και έχει αυτό τον συγκεκριμένο ρόλο. να αναπροσαρμόσει την δυσκολία ώστε τα bitcoin να συνεχίζουν να δημιουργούνται ανά δέκα λεπτά και φυσικά μην ξεχνάμε ότι κάθε 4 χρόνια μειώνετε στο μισό η παραγωγή τους.

Το τελευταίο bitcoin έχει υπολογιστεί ότι θα δημιουργηθεί το 2140.

Το επόμενο halving θα συμβεί το καλοκαίρι του 2020 όπου το κάθε block θα δημιουργεί 6.25 bitcoin από τα 12.5 που δημιουργούνται σήμερα.

Εδώ είναι το αναλυτικό διάγραμμα της δημιουργίας των bitcoin στο βάθος χρόνου και η μείωση παραγωγής ανά 4 χρόνια

 

eUP56Jh.png

 

από τι βλέπετε το bitcoin είναι ακόμα στην mining εποχή του που θα νομίζω θα μπορούμε να θεωρήσουμε την λήξη της στο μεθεπόμενο halving καθώς από εκεί και πέρα μόνο τα fee θα μπορούν να διατηρήσουν το κέρδος στους miner και φυσικά η αξία των λιγοστών bitcoin που θα παράγονται ανά block,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τι βλέπετε το bitcoin είναι ακόμα στην mining εποχή του που θα νομίζω θα μπορούμε να θεωρήσουμε την λήξη της στο μεθεπόμενο halving καθώς από εκεί και πέρα μόνο τα fee θα μπορούν να διατηρήσουν το κέρδος στους miner και φυσικά η αξία των λιγοστών bitcoin που θα παράγονται ανά block,.

Αυτό με την αξία των λιγοστών bitcoin που θα παράγονται με προβληματίζει... Το ότι θα παράγονται λιγοστά Bitcoin δεν σημαίνει ότι τα Bitcoin αυτά θα έχουν μεγάλη αξία, η ότι το bitcoin θα φτάσει σε τιμή Χ10 η Χ100 φορές πάνω για να μπορέσει να ισοσταθμίσει την λιγοστή παραγωγή με την τιμή. Αφού θα μιλάμε για ελάχιστη μειωψηφία παραγωγής σε σχέση με αυτά που ήδη υπάρχουν.

Στην ουσία θα βγάζεις το ίδιο νόμισμα που οι άλλοι έβγαζαν πριν από εσένα κατά δεκάδες...ενώ εσύ θα το βγάζεις πάρα πολύ δύσκολα.

 

Έχει προβλεφτεί να αλλάξει κάτι όταν φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην την ανησυχια εχω και εγω. Περιμενα απο το τελευταιο halving κιολας να αρχισουμε να βλεπουμε μειωση στο mining αλλα τελικα δεν εγινε κατι τετοιο.

 

Λογικα για την επομενη 8ετια επισης δεν θα υπαρχει ουσιαστικο προβλημα αλλα πραγματικα δεν εχω δει να γινεται πραγματικη συζητηση για το μετα. Ισως ειναι και πολυ νωρις αφου κανεις δεν μπορει να προβλεψει που θα βρισκομαστε τοτε.

 

Ισως εν μερει αντισταθμιστει απο την τιμη, ισως πεσει λιγο το mining, ανεβουν αρκετα τα fees. Πιθανοτατα ενας συνδυασμος μαζι με κατι αλλο που δεν μπορω να σκεφτω.

 

Παντως θα προτιμουσα να υπαρχει ενα flat rate απο καποιο σημειο κι επειτα αντι για συνεχης υποδιπλασιασμος, η γενικως το emission να ειχε ξεκινησει και να ειναι πιο smooth.

Και ας μη υπηρχε μεγιστος αριθμος θεωρητικα. Με τοση αντιπληθωριστικη ταση που εχει τωρα δεν μπορω να φανταστω να ειναι μεγαλο προβλημα το 2100 να ειχαμε 50 η 100 εκ btc αντι για 21

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφε μπορω σε καποιο σαιτ να βαλω το id του πορτοφολιου μου να πληρωσω και να μου στειλουν bitcoin?Δινω σαν τον βλακα στοιχεια δεξια και αριστερα και το ενα δεν δεχεται την καρτα το αλλο εχει 5 σταδια επιβεβαιωσης για να αγορασεις για 20 ευρω bitcoin..Δηθεν ανωνυμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ανακατευεις και παραδοσιακο χρημα η ανωνυμια δεν υπαρχει ουτε θεωρητικα.

 

20 ευρω bitcoin δεν αξιζει να αγορασεις. Τα κοστη συναλλαγης και ο μπελας (για το τελευταιο το διαπιστωσες μονος σου) ειναι πολυ μεγαλα.

Αν εχεις paypal μπορω να σου αλλαξω εγω 20 ευρω, στειλε pm αν ενδιαφερεσαι.

 

Αλλες επιλογες ειναι καποια ATM που υπαρχουν, και στην Αθηνα αλλα δεν ξερω που και τι καπελο βαζουν, καθως και το localbitcoin που θα βρεις καποιον να σου πουλησει με καταθεση η συναντηση αλλα εκει ειναι πολυ ακριβα

 

Το kraken δουλευει με sepa transfers οποτε μαλλον το θεωρεις μπελα.

Υπαρχει και το bitcoinsgreece το οποιο δεν εχω χρησιμοποιησει να ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι.

Φυσικα αυτα θελουν ταυτοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφε μπορω σε καποιο σαιτ να βαλω το id του πορτοφολιου μου να πληρωσω και να μου στειλουν bitcoin?Δινω σαν τον βλακα στοιχεια δεξια και αριστερα και το ενα δεν δεχεται την καρτα το αλλο εχει 5 σταδια επιβεβαιωσης για να αγορασεις για 20 ευρω bitcoin..Δηθεν ανωνυμο

 

 

αν είσαι στην Αθήνα πήγαινε στο atm σε αυτό που είναι εδώ

 

https://www.facebook.com/bcash.greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι στην Αθήνα πήγαινε στο atm σε αυτό που είναι εδώ

 

https://www.facebook.com/bcash.greece

Δυστυχως δεν ειμαι.Απλα θελω να κανω μια πληρωμη σε bitcoin και μπηκα στην διαδικασια να κανω πορτοφολι να ψαχνω απο που να αγορασω και ολο αυτο για 20 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...