Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μόνη ανάλυση που μπορώ να κάνω για το ripple είναι ότι στην ουσία δεν έχει κάποιο blockchain σύστημα έτσι όπως το έχουμε συνηθίσει στο Bitcoin η σε οποιδήποτε άλλο altcoin.

Ποιο πολύ κεντρικός server είναι μια database δλδ που κάνει εγγραφές.

Εγώ πιστεύω ότι αν θέλουν οι τράπεζες να μπουν στην τεχνολογία του bitcoin και να χρησιμοποιήσουν κάποιο token θα φτιάξουν απλά το δικό τους.


Bitmain atm...  ;D
 
DCV89WaWsAAdD-w.jpg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

η μόνη ανάλυση που μπορώ να κάνω για το ripple είναι ότι στην ουσία δεν έχει κάποιο blockchain σύστημα έτσι όπως το έχουμε συνηθίσει στο Bitcoin η σε οποιδήποτε άλλο altcoin.

Ποιο πολύ κεντρικός server είναι μια database δλδ που κάνει εγγραφές.

Εγώ πιστεύω ότι αν θέλουν οι τράπεζες να μπουν στην τεχνολογία του bitcoin και να χρησιμοποιήσουν κάποιο token θα φτιάξουν απλά το δικό τους.

 

Bitmain atm... ;D

 

DCV89WaWsAAdD-w.jpg

Ναι είναι διαφορετικής τεχνολογίας αλλά έχει και εταιρική δομή. Υπάρχει μεγάλη υιοθέτηση από τράπεζες πλέον και το market cap του έχει ανέβει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ουσία είναι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο σύστημα γιατί να μην χρησιμοποιήσεις απλά την paypal η μια visa?

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Αυτό πάει να αντικαταστήσει το swift στην εκτέλεση διατραπεζικών συναλλαγών. Το έχουν υιοθετήσει καμιά 100 μεγάλες τράπεζες.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ripple_(payment_protocol)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Αυτό πάει να αντικαταστήσει το swift στην εκτέλεση διατραπεζικών συναλλαγών. Το έχουν υιοθετήσει καμιά 100 μεγάλες τράπεζες.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ripple_(payment_protocol)

 

το έγραψα ως σύστημα πληρωμών. αν θέλεις να αντικαταστήσεις το swift γιατί να μην φτιάξεις ένα δικό σου blockchain σύστημα με premined token συμφωνημένα με μια συγκεκριμένη αξία και χωρίς την ελευθερία διαπραγμάτευσης που έχει κάθε toekn σε οποιοδήποτε blockchain σύστημα.

Κατά την γνώμη μου είναι απίθανο οι τράπεζες να υιοθετήσουν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έγραψα ως σύστημα πληρωμών. αν θέλεις να αντικαταστήσεις το swift γιατί να μην φτιάξεις ένα δικό σου blockchain σύστημα με premined token συμφωνημένα με μια συγκεκριμένη αξία και χωρίς την ελευθερία διαπραγμάτευσης που έχει κάθε toekn σε οποιοδήποτε blockchain σύστημα.

Κατά την γνώμη μου είναι απίθανο οι τράπεζες να υιοθετήσουν κάτι τέτοιο.

Μα το έχουν υιοθετήσει ήδη τράπεζες κολοσσοί. Φυσικά και δε θέλουν κλειδωμένη αξία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι είναι ποιο πολύ φήμη που δεν έχει καμία βάση και διαδίδετε από το ripple αυτό και από τους οπαδούς του καθαρά για λόγους σπεκουλαρίσματος με την αξία του.

Μπορείς να μου βρεις την συμφωνία-συμφωνίες που υπάρχουν για χρήση του ripple από τους κολοσσούς που αναφέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε καλύτερα τα άρθρα που παραθέτεις να δεις τι γράφουν. Σίγουρα κανείς δεν έχει υιοθετήσει ακόμα το ripple και απλά είναι μια proof of concert δοκιμή .

Γιαυτό σου γράφω ότι είναι απλά σπεκουλάρισμα μελλοντικής προσδοκίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε καλύτερα τα άρθρα που παραθέτεις να δεις τι γράφουν. Σίγουρα κανείς δεν έχει υιοθετήσει ακόμα το ripple και απλά είναι μια proof of concert δοκιμή .

Γιαυτό σου γράφω ότι είναι απλά σπεκουλάρισμα μελλοντικής προσδοκίας.

Διαβάζω πολύ καλά τι γράφουν. Αν το είχαν υιοθετήσει πλήρως σε αντικατάσταση του swift δε θα γράφαμε αυτά που γράφουμε. Απλά δεν αντιλαμβάνομαι που βλέπεις την εξαπάτηση και τις φήμες.

Άσε τρελή σπεκουλα http://www.businesswire.com/news/home/20160923005192/en

 

http://www.forbes.com/sites/madhvimavadiya/2017/04/26/blockchain-ripple/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό άρθρο που εξηγεί την κατάσταση που θα διαμορφωθεί μετά την 1 Αυγούστου και εφόσον το segwit δεν έχει ενεργοποιηθεί μέχρι τότε και φυσικα εφόσον το UASF δλδ η ενεργοποίηση του πραγματοποιηθεί μέσω των node
 
 
η ουσία του άρθρο είναι το παρακάτω
 

 

Once the UASF is activated on August 1st, all holders will have a choice of three options:
 
1) 148BTC or UnifiedBTC
 
2) LegacyBTC or nothing
 
3) Both 1 and 2
 
Option 3 will mostly represent holders who don’t send or receive any coins until the situation is resolved. This has no bearing on the game theory of a BIP148 coin-split, so we’ll ignore this option.
 
The other two options, 1 and 2, may seem strange to you. You may have thought that there will simply be a choice between LegacyBTC and 148BTC in much the same way the Ethereum split simply resulted in a choice between ETH and ETC. But that's not the case.
 
This is because if you choose to hold 148BTC, should a re-org happen at any time in the future, you will instead be holding UnifiedBTC.
 
On the other hand, if you choose to hold LegacyBTC, should a re-org happen, you'd find yourself holding nothing at all.
 
ομολογώ ότι και εγώ δεν το είχα κατανοήσει καλά.
Με λίγα λόγια μετά την 1 Αυγούστου τα UASF node θα απορρίπτουν κάθε συναλλαγή και block που προέρχεται από τo Bitcoin δίκτυο. Αντιθέτως τα bitcoin  node θα δέχονται τις συναλλαγές και block που προέρχονται από τα UASF node. Με λίγα λόγια τα UASF δημιουργούν ένα fork και ένα token στην αλυσίδα τους αντιθέτως τα node δεν τα βλέπουν ως έτσι και συνεχίζουν να δέχονται τις συναλλαγές τους.
Τώρα στην περίπτωση που τα block που δημιουργούνται μέσω UASF γίνουν περισσότερα τότε γίνετε wipe out η bitcoin αλυσίδα δλδ όποιος μέχρι εκείνη την στιγμή έχει bitcoin και έχει κάνει συναλλαγές σε αυτήν απλά χάνει όλα τα bitcoin του :P καθώς δημιουργείτε μια νέα ανανεωμένη αλυσίδα με legit τις συναλλαγές μόνο που δεχόντουσαν τα UASF node μετά την 1 Αυγούστου.
Ακούγετε τρομακτικό αλλά έτσι είναι η κατάσταση.
Οι λύσεις είναι τρεις.
1. δεν δημιουργεί κανένας miner block βασισμένα στο UASF αν και απίθανο να συμβεί καθώς όλο και κάποιος τρελός θα βρεθεί να το κάνει και όταν γίνει αυτό το UASF θα προσαρμόσει την δυσκολία του, τα νέα token θα αρχίσουν να παίρνουν αξία και όσο περνάει ο καιρός ο κίνδυνος να αποκτήσει αυτή η αλυσίδα μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και να κάνει wipe out την original chain θα μεγαλώνει μέρα με την μέρα. 
Ολοι μπορούμε να φανταστούμε τι πανικό θα δημιουργήσει αυτό το σενάριο.
Από την άλλη βλέπουμε σε αυτό εδώ τον πίνακα ότι τα περισσότερα startup έχουν δηλώσει ότι αν η συμφωνία της Νέας Υόρκης δεν αποδώσει τότε θα πάνε στην λύση του UASF
2. Οι miner απλά ενεργοποιούν το segwit πριν την 1 Αυγούστου με κάποια πρόταση συμβατή με το υπάρχον segwit. Επειδή πλέον οι ημερομηνίες δεν βγάινουν ένας developer του Bitcoin πρότεινε στην ομάδα του segwix2 ένα patch ώστε οι χρόνοι ενεργοποίησης του segwit να γίνουν ταχύτεροι
φυσικά αυτό θα δουλέψει μόνο αν η πρόταση ενεργοποίησης του segwit είναι συμβατή με αυτήν που τρέχει και που αποδέχετε το UASF.
3.Σαν χρήστες αν το χειρότερο σενάριο πραγματοποιηθεί και το UASF γίνει πραγματικότητα τότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να προστατέψουμε τα bitcoin μας και για να μην γίνουμε wipe out είναι απλά να κλείσουμε τα wallet και να παγώσουμε κάθε συναλλαγή μέχρι να λυθεί το όλο θέμα. Τραγικό για το bitcoin να γίνει freeze.
Οσο για το fork του Jihan ο Maxwell νομίζω τα λέει μια χαρά εδώ
 
 
γενικά θα παιχτεί τον Ιούλιο ένα power game στο Bitcoin με απρόβλεπτη κατάληξη. Μην ξεχνάμε ότι αύριο είναι η ημερομηνία να δωθεί η πρώτη alpha έκδοση του κώδικα της συμφωνίας της Νέας Υόρκης που νομίζω θα είναι αρκετά καθοριστική για το μέλλον του bitcoin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι απο τον επομενο μηνα πρεπει να αρχισω σιγα σιγα να κανω diversify σε ενα portfolio που περιλαμβανει λιγο απ'ολα τα μεγαλα coins. Θα δω ποια περιλαμβανουν light wallets. Σιγουρα το litecoin εχει electrum wallet και ο Charlie Lee προσφατα ανακοινωσε οτι σκοπευει να κανει focus στο development του ltc απο κει που ειχε μεινει στασιμο.

 

Ισως και λιγο dash + το decred που εχω.

 

Δεν μπορει να παγωσει το bitcoin χωρις να πατωσει ταυτοχρονα αλλα και η crypto βιομηχανια δεν θα μεινει πισω. Αρα ραγδαια αυξηση των υπολοιπων μεγαλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι απο τον επομενο μηνα πρεπει να αρχισω σιγα σιγα να κανω diversify σε ενα portfolio που περιλαμβανει λιγο απ'ολα τα μεγαλα coins. Θα δω ποια περιλαμβανουν light wallets. Σιγουρα το litecoin εχει electrum wallet και ο Charlie Lee προσφατα ανακοινωσε οτι σκοπευει να κανει focus στο development του ltc απο κει που ειχε μεινει στασιμο.

 

Ισως και λιγο dash + το decred που εχω.

 

Δεν μπορει να παγωσει το bitcoin χωρις να πατωσει ταυτοχρονα αλλα και η crypto βιομηχανια δεν θα μεινει πισω. Αρα ραγδαια αυξηση των υπολοιπων μεγαλων

 

 

κατά την γνώμη μου αν πέσει το bitcoin και παγώσει απλά θα υπάρξει bloodpath για τα πάντα. Δεν νομίζω όμως να είναι τόσο ανόητοι όλοι να επιλέξουν τέτοια καταστροφή.

Για μένα μια λύση αν τα πράγματα πάνε προς τα εκεί είναι κλείδωμα σε ισοτιμία χρυσού. Μπορείς να το κάνεις στο vaultoro.

οταν ξεκαθαρίσει η κατάσταση τότε αγοράζεις ξανά ότι θα επιβιώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...