Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο bit πληθωρισμός που λές δεν αυξάνετε αλλά μειώνετε γιατί όσο μεγαλώνει η δυσκολία τόσο λιγότερα νομίσματα μπορούν να βγούν την ημέρα αρά τόσο σπάνιο θα γίνετε το νόμισμα.

Για την ιστορία ο τύπος έδωσε 62.000 δολάρια για το preorder που έκανε.

 

Ο αριθμος νομισματων ανα block ειναι δεδομενος, και ο αριθμος των block στο χρονο ελεγχομενος σχεδον πληρως. Οσο αυξανει η δυσκολια, η ιδια "πιτα" ειναι σαν να πρεπει να μοιραστει σε περισσοτερα ατομα αρα ο καθενας θα παρει μικροτερο μεριδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι υπέρμαχος του bitcoin βασικά είμαι ουδέτερος (δε με πειράζει, καλά θα είναι να πιάσει αλλά δεν το ακουμπάω), όμως όπως όλα τα trades σε ισοτιμίες νομισμάτων περιέχουν κατά πολύ το element του τζόγου μέσα, έτσι και στο bitcoin μπορεί να σου κάτσει μπορεί και όχι. Απλά το μόνο που έχω να σας προτείνω είναι μια καλή συμβουλή που λένε όλοι οι λαοί (με διαφοροποιήσεις), "κάλιο πέντε και στο χέρι, παρά δέκα και καρτέρι" οπότε αν έχετε ένα κέρδος κάντε το liquify και ας μην πιάσει το τοπ της τιμής μην τα χάσετε όλα.

 

On the other hand σήμερα ξεπέρασα σε κέρδος το 150% του αρχικού μου κεφαλαίου στο forex μετά από 2 μήνες. Όχι άσχημα για rookie. Επίσης και το forex είναι τζόγος αλλά επειδή ακολουθεί τα global γεγονότα μπορείς να κάνεις προβλέψεις και ας μην έχεις σχέση με οικονομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ μαζί με αρκετούς άλλους που διαβάζω σε forum και irc περιμένουμε πως και πως να πέσει η τιμή του για να αρχίσουμε να αγοράζουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είχα έξτρα χρήματα τώρα θα έμπαινα και εγώ, τρομερή ευκαιρία, αν πάει στραβά θα χάσεις πολύ λιγότερα απ'όσα μπορείς να βγάλεις άρα είναι καλή επενδυτική ευκαιρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά προσδοκούμε ότι με αυτή την αναταραχή θα πέσει και άλλο μπορεί και 100 ευρώ κάτω. Πάντως με τις τιμές αυτές συμφέρει ποιο πολύ η αγορά παρά το mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είχα έξτρα χρήματα τώρα θα έμπαινα και εγώ, τρομερή ευκαιρία, αν πάει στραβά θα χάσεις πολύ λιγότερα απ'όσα μπορείς να βγάλεις άρα είναι καλή επενδυτική ευκαιρία 

 

Σε ευρω, τα ιδια θα χασεις, οσα ειχες στο μυαλο σου να παιξεις τοσα θα βαλεις παλι, απλα τωρα θα παρεις τα διπλα bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τελικά η πτώση κράτησε μονο για τρείς μέρες και πλέον εδώ και αρκετές ώρες η ισοτιμία έχει σταθεροποιηθεί ξανά στα  500 _+ 20 ευρώ με ανοδικές τάσεις.

Πλέον το MtGox πάει για κλείσιμο αφού έχασε κάθε ίχνος αξιοπιστίας στα μάτια όσων ασχολούνται με τα bitcoin. Δεν φτάνει που χρησιμοποιούσαν μια δικιά τους έκδοση του bitcoin wallet το κατηγόρησαν και από πάνω ότι έχει ένα bug στον κώδικα του.

Φυσικά οι core developer βγήκαν και το διέψευσαν και αυτό που θεωρεί το MtGox σαν bug είναι ένα από τα βασικά δομικά στοιχεία του bitcoin

 

http://www.coindesk.com/gavin-andresen-jeff-garzik-mt-gox-wrong-bitcoin-isnt-broken/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γέλιο είναι ότι σε κάθε κρίση του bitcoin βγαίνουν αμέσως και ποστάρουν διάφοροι ότι τώρα σκάει η φούσκα και τέτοια :P Και τον Νοεμβρη αν ψάξεις το νήμα το ίδιο πράγμα γράφανε.

Ιστορικά σε κάθε νομισματική κρίση κάτι νέο γεννιέται. Σε αυτή εδώ μάλλον γεννήθηκε το bitcoin. Νόμισμα πάντως που έχει αντοχές σε περιόδους κρίσεις έχει και μέλλον. Το θέμα όμως είναι ότι τώρα αντέχει στις κρίσεις γιατί το κατέχουν όσοι πιστεύουν σε αυτό το νόμισμα. Δεν ξέρω αν περάσει στις μάζες μήπως σε ανάλογες περιπτώσεις έχουμε πανικό ξεπουλήματος του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι φαίνετε η κρίση δεν λέει να κοπάσει ακόμα . Συνέχεια κρίσης με οργανωμένη επίθεση στο δίκτυο του bitcoin αναγκάζοντας και το άλλο μεγάλο ανταλλακτήριο bitstamp να κάνει στάση συναλλαγών για δύο μέρες 

 

http://www.coindesk.com/massive-concerted-attack-launched-bitcoin-exchanges/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω μπορείτε να διαβάσετε ένα άρθρο που εξηγεί το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με τις συναλαγές στο bitcoin και που οφείλετε αυτό

 

http://www.coindesk.com/bitcoin-bug-guide-transaction-malleability/

 

το θέμα ήταν ποιος ήταν πίσω από τις επιθέσεις αυτές και μήπως ήταν μια πρώτη προσπάθεια από κάποιους να χειραγωγήσουν την τιμή του.

Σήμερα βγήκε και μια ανακοίνωση από την Τράπεζα της Ελλάδος για τους κινδύνους που δημιουργεί η χρήση τέτοιων νομισμάτων. την ανακοίνωση μπορείτε να την διαβάσετε εδώ

 

http://www.naftemporiki.gr/story/765205

 

Γενικά τις τελευταίες μέρες είχαμε μπαράζ τέτοιων ανακοινώσεων από σχεδόν όλες τις Ευρωπαικές τράπεζες όχι όμως σαν προειδοποίηση απαγόρευση αλλά σαν προειδοποίηση για το ρίσκο που έχει η χρήση αυτών των νομισμάτων.

 

bitcoin.gif?resize=640%2C668

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...