Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον έτσι όπως είναι η κατάσταση συμφέρει η αγορά bitcoin. Το θέμα είναι ότι με τις σημερινές ισοτιμίες θα πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για να έχεις έναν εξοπλισμό που να σου καλύψει τα έξοδα συν ότι θέλει και κάποιες γνώσεις για να τρέξεις αυτά τα μηχανήματα. Οι περισότεροι προσδοκούμε ότι μελλοντικά και θα αυξηθεί η τιμή του και θα έιναι διαδεδομένο. Δλδ εμείς που κάνουμε mining με μικρά συστήματα απλά είμαστε χομπίστες που έχουμε πάρει ήδη θέση υπέρ του bitcoin.

Η καλύτερη ευκαιρία τώρα για την αγορά bitcoin ήταν όταν είχε πάει στα 300 ευρώ αλά και τότε ενώ η ισοτιμία ήταν τέτοια λίγοι ήταν αυτοί που πούλαγαν τόσο τα bitcoin. Γενικά η τιμή του bitcoin φαίνεται ότι σταθεροποιείτε στα 1000 ευρώ πάνω κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι συμφερει περισσοτερο ? Να αγορασει κανεις εξοπλισμο η να αγορασει bitcoin ?  Καθαρα απο επενδυτικη σκοπια.

Να κρατήσεις τα ευρώ σου και να μην "τζογάρεις" σε φούσκες, αυτό συμφέρει περισσότερο. Εκτός αν μιλάς για μικροποσά και για να ασχοληθείς για χαβαλέ. Τότε καλύτερα πάρε κανένα φτηνό Bitfury και ασχολήσου για χαβαλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωταω για μενα αλλα ξερω καποιους που θελουν να βαλουν βαθια * το χερι,τουλαχιστον για τον εξοπλισμο , και εχουν τις γνωσεις ,απλα υπαρχουν πολλες επενδυτικες ευκαιριες . Εγω απο περιεργεια θελω να ρωτησω αυτο.Ποσο βαθια πρεπει να το βαλεις το χερι και οταν το βαλεις σε ποσο χρονο κανεις αποσβεση των εξοδων σου.Επισης ποια θα ειναι καταναλωση σε ρευμα , θαρρω θα ειναι μεγαλη.

*βαθια για εναν ''μεσο''  ανθρωπο , που θα μπορουσε να αγορασει και μετοχες .Δηλαδη μερικες χιλιαδες ευρω.


Να κρατήσεις τα ευρώ σου και να μην "τζογάρεις" σε φούσκες, 

αυτο ακριβως θελουν να κανουν, με το οποιο ρισκο φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κρατήσεις τα ευρώ σου και να μην "τζογάρεις" σε φούσκες, αυτό συμφέρει περισσότερο. Εκτός αν μιλάς για μικροποσά και για να ασχοληθείς για χαβαλέ. Τότε καλύτερα πάρε κανένα φτηνό Bitfury και ασχολήσου για χαβαλέ.

 

Να κρατήσεις τα λεφτά σου? Για ποιο χρήμα μιλάς γιαυτό που είναι σε μια παγκόσμια οικονομική κρίση και ανα πάσα στιγμή μπορεί απλά να το χάσεις η άμεσα με κατάσχεση των λογαριασμών η έμμεσα με αύξηση φόρων η με συνεχή απαξίωση του?

Για την απόσβεση υπάρχουν αρκετοί πίνακες με τα διαθέσιμα μηχανήματα που κυκλοφορούν που μπορεις να κάνεις μια σύγκριση πόσα θα βγάζεις την μέρα σε αντιστοιχία με το πόσο καταναλώνεις ρεύμα.

Θέλει μια καλή ερευνα αγοράς πρωτού πάει κανείς σε αγορά κάποιου τέτοιου μηχανήματος και θέλω να τονίσω αν είναι για αγορά να πάρετε δοκιμασμένα μηχανήματα που ηδη κυκλοφορούν γιατί παίζει μεγάλη απάτη με εταιρείες φαντάσματα στο internet.

Για μένα αν είχα αυτή την στιγμή την δυνατότητα για αγορά θα έπαιρνα αυτό εδώ

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sop=10&_geositeid=200&_nkw=antminer+s1&_trksid=m194

 

πολύ καλή περίπτωση και δοκιμασμένο μηχάνημα και μπορεί κάποιος να το βρει αν έχει όρεξει μέχρι το 1,5 χιλιάρικο. Στο official site του το πουλάνε στα 1.4 bitcoin αν δεν κάνω λάθος και από τι είδα ρίξανε σήμερα την τιμή.

Καλή περίπτωση είναι και τα παραπάνω που είπα με τα board card ενώ μπορείς να κοιτάξεις και την αγορά gh/s μέ bitcoin σε cloud στο gex.io

 

https://cex.io/about.html

 

εκεί το 1gh/s κάνει περίπου στα 40 δολάρια. Πολύ ποιο ακριβό φυσικά από την λύση που έβαλα ποιο πάνω αλλά γλιτώνεις το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω πάντως, ότι καθαρά επενδυτικά αποφάσισα να ασχοληθώ με την παραγωγή litecoins.

φουσκα ή όχι, δεν ξέρω, αλλά θεωρώ ότι παρέχει ευκαιρία για κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και κάτι ακόμα για το fiat χρήμα που έχουμε σήμερα. Το ότι δίνουμε αξία σε ένα κομμάτι καφέ χαρτιού με κάποια σχέδια τυπωμένα πάνω του είναι επειδή όλοι έχουμε συμφωνήσει ότι αυτό το πράγμα έχει αξία. Στην πραγματικότητα παραμένει ένα κομμάτι καφέ χαρτιού με κάτι σκίτσα πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και κάτι ακόμα για το fiat χρήμα που έχουμε σήμερα. Το ότι δίνουμε αξία σε ένα κομμάτι καφέ χαρτιού με κάποια σχέδια τυπωμένα πάνω του είναι επειδή όλοι έχουμε συμφωνήσει ότι αυτό το πράγμα έχει αξία. Στην πραγματικότητα παραμένει ένα κομμάτι καφέ χαρτιού με κάτι σκίτσα πάνω του.

Ωραία, τότε δέχομαι να σε απαλλάξω από αυτά τα τυπωμένα χαρτάκια που λέγονται ευρώ όποια στιγμή θες. Θα σου δώσω άλλα χαρτάκια με ομορφότερες ζωγραφιές αν θες.

 

Μην είσαι καταστροφολόγος. Η αν θες να μιλήσεις για την καταστροφή του χρήματος, τότε το συγκρίνεις με τις πιθανότητες που έχει να σκάσει το bitcoin. Πολύ πιο πιθανό να σκάσει η φούσκα του Bitcoin, από το να σκάσει το ευρώ.

 

Δεν ρωταω για μενα αλλα ξερω καποιους που θελουν να βαλουν βαθια * το χερι,τουλαχιστον για τον εξοπλισμο.....

Την εποχή που έψαχναν όλοι σαν τρελοί για χρυσό, αυτοί που πραγματικά θησαύρισαν ήταν αυτοί που κατασκεύαζαν και πουλούσαν τα μηχανήματα που έψάχναν για χρυσό.... Τα συμπεράσματα δικά σου.

 

Να στο πω πιό απλά, αν υπήρχε κέρδος από αυτά τα μηχανήματα λες να μην τα κρατούσαν για τον εαυτό τους και να τα πουλούσαν; Εσύ θα τα πουλούσες αν ήξερες ότι με το να τα χρησιμοποιήσεις θα έβγαζες πολλαπλάσιο κέρδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, τότε δέχομαι να σε απαλλάξω από αυτά τα τυπωμένα χαρτάκια που λέγονται ευρώ όποια στιγμή θες. Θα σου δώσω άλλα χαρτάκια με ομορφότερες ζωγραφιές αν θες.

 

Μην είσαι καταστροφολόγος. Η αν θες να μιλήσεις για την καταστροφή του χρήματος, τότε το συγκρίνεις με τις πιθανότητες που έχει να σκάσει το bitcoin. Πολύ πιο πιθανό να σκάσει η φούσκα του Bitcoin, από το να σκάσει το ευρώ.

 
 

Την εποχή που έψαχναν όλοι σαν τρελοί για χρυσό, αυτοί που πραγματικά θησαύρισαν ήταν αυτοί που κατασκεύαζαν και πουλούσαν τα μηχανήματα που έψάχναν για χρυσό.... Τα συμπεράσματα δικά σου.

 

Να στο πω πιό απλά, αν υπήρχε κέρδος από αυτά τα μηχανήματα λες να μην τα κρατούσαν για τον εαυτό τους και να τα πουλούσαν; Εσύ θα τα πουλούσες αν ήξερες ότι με το να τα χρησιμοποιήσεις θα έβγαζες πολλαπλάσιο κέρδος;

 

 

Μα το ευρώ έχει σκάσει ήδη αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα. Το δολάριο καλά κρατεί λόγο και τις επιθετικής πληθωριστικής πολιτικής του αν και τα πρώτα σημάδια μείωσης της είναι εμφανή τις τελευταίες βδομάδες με την κατάρευση των χρηματιστηρίων στις αναδυόμενες αγορές.

Όσο για τις εταιρίες που παράγουν αυτά τα μηχανήματα έχουν και δικά τους φυσικά να τρέχουν και να παράγουν bitcoin με αρκετές από αυτές να νοικιάζουν και τις υπηρεσίες τους cloud. Φυσικά και δεν είναι χαζοί να πουλάνε όλο το rig τους και να μην κρατάνε κάτι για τον αυτό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Να στο πω πιό απλά, αν υπήρχε κέρδος από αυτά τα μηχανήματα λες να μην τα κρατούσαν για τον εαυτό τους και να τα πουλούσαν; Εσύ θα τα πουλούσες αν ήξερες ότι με το να τα χρησιμοποιήσεις θα έβγαζες πολλαπλάσιο κέρδος;

 

Θα εβγαζαν σιγουρα αν η ανοδος του bitcoin ηταν σιγουρη.Με την ιδια λογικη ανυπαρκτης σιγουριας οι χρηματιστες δεν θα ηταν χρηματιστες αλλα παικτες.Αυτο δεν σημαινει οτι καποιοι δεν κερδιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω αποφασισα να εγκατελειψω το bitcoin mining. Απλα δε συμφερει και ηδη εχω κανονισει να πουλησω τον περισσοτερο εξοπλισμο μου

 

Βγαζω πολυ περισσοτερα σε διαφορετικα coins (οχι lite απαραιτητα) και καθε δυο βδομαδες περιπου που αλλαζει το bitcoin difficulty η κερδοφορια υπερ των καρτω γραφικων ολο και κερδιζει εδαφος. Χωρια που θα ειναι ακομα χρησιμες οταν τελειωσει το mining

 

Υπολογιζω οτι εχουμε μεχρι το καλοκαιρι μεχρι να εμφανιστει εξειδικευμενος εξοπλισμιος για scrypt coins και να τελειωσει οριστικα το παραμυθι του GPU mining. Μεχρι τοτε και ετσι οπως παει το πραγμα θα εχω βγαλει σιγουρα το κοστος των καρτων και το καθημερινο ρευμα.

 

Μετα αποκλειστικα trading μεταξυ νομισματων στα ανταλλακτηρια. Με λιγη προσοχη και χωρις βιαστικες κινησεις μπορεις καθημερινα παιζοντας συντηρητικα να εχεις ενα μικρο κερδος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μου pm τι εξοπλισμό έχεις και πόσο το δίνεις μήπως με ενδιαφέρει τπ και στα πόσα gh/s το είχες φτάσει? 

 

Μονο λιγα block erupter στικακια μου εχουν μεινει. Απ'οτι εχω καταλαβει δεν σε ενδιαφερουν. Οποιος ενδιαφερεται εχω και σχετικη αγγελια εδω και η τιμη ειναι συζητησιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...