Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι αν θέλω να αγοράσω κάτι με τα bitcoins μου ουσιαστικά στέλνω το bitcoin στην διεύθυνση που έφτιαξε αυτός που πουλάει; Συνεπώς σε ένα backup δεν αποθηκεύω τα bitcoins αλλά το πορτοφόλι, με τις διευθύνσεις και τις συναλλαγές μου. Το private key τι είναι; Φαίνεται κάπου;

 

Αν θελήσω να φτιάξω ένα paper wallet https://en.bitcoin.it/wiki/Paper_wallet

φτιάχνω ένα νέο πορτοφόλι με νέο κωδικό κρυπτογράφησης και στέλνω εκεί τα bitcoins; 


Επίσης, το αρχείο dat που γίνεται backup πώς μπορώ να το μεταφέρω σε άλλον υπολογιστή; 

Δεν βλέπω κάπου το import dat file ή κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολη η διαδικασία είναι έτσι όπως τα λες. Το private key δεν φαίνετε πουθενα δλδ από όσο ξέρω. Φαντάζομαι ότι με το paper wallet στην ουσία στέλνεις τα bitcoin σου μέσω μιας διεύθυνσης εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΜΙΤΖΙ θα κάνει τρεις αιώνες να συγχρονίσει. 


Ολη η διαδικασία είναι έτσι όπως τα λες. Το private key δεν φαίνετε πουθενα δλδ από όσο ξέρω. Φαντάζομαι ότι με το paper wallet στην ουσία στέλνεις τα bitcoin σου μέσω μιας διεύθυνσης εκεί.

 

Ουσιαστικά το paper wallet είναι ένα πορτοφόλι που δεν είναι live όπως το bitcoin qt, το κατασκευάζω με ένα πρόγραμμα, περιέχει μία διεύθυνση και στέλνω σε αυτό χρήματα. Αν θέλω να το "ανοίξω" και να πάρω πίσω τα bitcoin πρέπει να κάνω κάπως import το qr code του bitcoin, το private key του δλδ και να το ανεβάσω σε ένα live πορτοφόλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα πορτοφόλια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να σου πω και δεν γνωρίζω πως είναι η διαδικασία τους.

 

Καλά όχι ότι εγώ σκοπεύω να ασχοληθώ σύντομα. Το backup πώς μπορώ να το περάσω σε άλλον υπολογιστή; 

Ουσιαστικά πέρα από το encryption key μου και το αρχείο .dat δεν χρειάζεται κάτι άλλο ως πισινή;

Αλήθεια τώρα πόσες μέρες θα συγχρονίζει;;;

Thanks για τη βοήθεια τέτοια προχωρημένη ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλει ώρα εγώ το είχα αφήσει ανοιχτό και πήγα δουλειά και όταν γύρισα είχε τελειώσει. Να φανταστείς θέλεις καμια 10γιγα για να συγχρονίσει. Για το dat είναι έτσι όπως το είπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>θέλει ώρα εγώ το είχα αφήσει ανοιχτό και πήγα δουλειά και όταν γύρισα είχε τελειώσει. Να φανταστείς θέλεις καμια 10γιγα για να συγχρονίσει. Για το dat είναι έτσι όπως το είπες. </p>

 

Κι εγώ ανοιχτό το βλέπω να μένει. P2P είναι αλλά αργό....

Το dat που έχει option στο qt να το κάνω restore;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έχεις τπτ μέσα γιατί να το κάνεις restore? Δημιούργησε μια διεύθυνση στις παραλαβές

 

Απλά για να μάθω πως δουλεύει το εργαλείο. Δε θέλω να αρχίσω να παίζω ένα παιχνίδι χωρίς να ξέρω τους κανόνες.Έχω φτιάξει μια διεύθυνση και έκανα back-up.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παιδευεσαι με το παραδοσιακο bitcoin client? Φτιαξε καλυτερα ενα online wallet στο blockchain.info και κανε εκει τα πρωτα σου βηματα.

Αν μετα ασχοληθεις σοβαρα, αποκτησεις μεγαλα ποσα και σε απασχολει η ασφαλεια ψαχνεις και το θεμα paper wallets και bitcoin client στο PC

 

Πρεπει να εχω παραθεσει τα links σε παλαιοτερες σελιδες. Νομιζω οτι αυτο ειναι καλο για να αρχισεις

http://bitcoin.cbtnuggets.com

 

Οι υπολοιπες αποριες σου ειναι λογικες αλλα δυστυχως δεν εξηγουνται ευκολα απο ενα forum thread. Για να καταλαβεις τι ειναι το private key θα πρεπει να καταλαβαινεις τα βασικα απο ασυμμετρη κρυπτογραφια. Δεν ειναι κατι που αφορα ειδικα το Bitcoin

http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_cryptography

 

Χοντρικα ομως, μπορεις να σκεφτεσαι οτι το public key ειναι λογαριασμος σου (wallet). Ειναι ασφαλες να το γνωριζουν ολοι και αρκει για να σου στειλουν bitcoin. Και λογω της φυσης του bitcoin και της πληρης διαφανειας ολων των κινησεων συναλλαγων, αρκει για να ξερουν και το Balance του wallet αμα θελησουν.

 

Το private key αντιστοιχει σε σχεση 1 προς 1 με το public. Ειναι απαραιτητο να το ξερεις αν θες να στειλεις bitcoin απο το συγκεκριμενο wallet σε οποιοδηποτε αλλο. οποτε πρεπει να το ξερει μονο ο ιδιοκτητης του wallet. Επειδη ειναι μακρυναρι και δεν μπορεις να το θυμασαι, συνηθως εχουμε ενα Passphrase που χρησιμοποιειται για να το αναδομησει απο την κρυπτογραφημενη μορφη του στην οποια μπορει να βρισκεται αποθηκευμενο τοπικα (η στο server των online wallets).

Οταν το παιρνεις backup μονο βρισκεται στην πληρη μορφη του σε Text file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον και οι sacramento kings δέχονται bitcoin για αγορά εισητηρίου για τους αγώνες τους καθώς και για την μπουτικ τους. 


Νομίζω ότι το bitcoin η αυτή την μορφή θα έχει και το νόμισμα που θα ακολουθήσει την ανθρωπότητα στην εξερεύνηση του διαστήματος και στις συναλλαγές τις που θα πραγματοποιουνται στις πρώτες της εκεί αποικίες.

 

 

Bitcoins in Space: Hacker to Fire Digital Currency Into Orbit

 

http://www.wired.com/wiredenterprise/2013/12/bitcoin_space/

 

το μέλλον είναι εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα μηχανήματα που είχαν υποσχεθεί αρκετές εταιρείες ότι θα ρίξουν μέσα στους επόμενους μήνες με επεξεργαστική ισχύ που θα άγγιζε από τα 500 - 1ΤH/s από τι φαινετε θα καθηστερίσουν,. Ηδη έχουμε ακυρώσεις, προβληματικά μηχανήματα για όσα έχουν κυκλοφορήσει ενώ μη πω περισσότερες από τις μισές από αυτές τις εταιρείες είναι τελικά scummers που απλά φάγανε τα λεφτά του κόσμου που ειχαν κάνει preorder.

Το μόνο που φαινετε να δουλεύει είναι το antminer που τρέχει στα 300-400 Gh/s και μπορεί κάποιος να το βρεί από 1500-2000 ευρώ.

Λένε ότι η επόμενη μεγάλη αύξηση στην δυσκολία mining θα γίνει κατά τον Μάρτιο αλλά πιστεύω ότι πλέον μετά από αυτό το fail μπορεί να παραταθεί μερικούς μήνες παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε αυτές της μέρες την σύλληψη αυτού του γνωστού μέλους στην κοινότητα του bitcoin που κατηγορείτε για συμμετοχή στο παράνομο δίκτυο silk road και γενικά δείχνει πόσο ρευστό είναι το σκηνικό με το bitcoin. Κάθε μέρα υπάρχουν καλά νέα και άσχημα για τον κόσμο του bitcoin και προσωπικά μου δείχνει καθαρά κάτι νεό που δημιουργείτε και προσπαθεί να πάρει τον ρόλο του στον κόσμο.

 


 

Στην Αμερική υπάρχει μεγάλο ρεύμα υπέρ του bitcoin και νομίζω δεν θα αργήσει η μέρα που θα αναγνωριστεί και επίσημα από το κράτος σαν κανονικό χρήμα συναλλαγής. Σήμερα έχουμε την ακρόαση από το New York Department of Financial Services.

Μια άλλη είδηση που ταρακούνησε αυτές τις μέρες τον κόσμο του bitcoin και δείχνει την κατάσταση που υπάρχει στις εταιρείες παραγωγής και preorder bitcoin mining μηχανημάτων είναι το κανόνι που βάρεσε η TerraHash

 


 

όπως γίνετε στον κόσμο του bitcoin mining αυτή η εταιρεία υποσχόταν ότι θα δημιουργήσει μηχανήματα με εξωφρενική δυνατότητα mining, είχε ανοίξει τις παραγγελίες από τον Ιούλιο με εξωφρενικές τιμές φυσικά αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει αυτά τα μηχανήματα και να τα διαθέσει. Ο κόσμος άρχισε να κάνει refund τα χρήματα του όσοι πρόλαβαν δλδ και τελικά η εταιρεία κάτω από το βάρος της οικονομικής αιμορραγίας κατέρευσε. Οσοί δεν πρόλαβαν να πάρουν όλα τα χρήματα τους πίσω θα πάρουν από τι λεει και η εταιρεία το 50% τών χρημάτων τους

Τέλος η bitfure strikes back άνοιξε τις παραγγελίες στο ευρωπαικό κατάστημα της. Είναι νόμιμο κατάστημα και έχει διαθέσιμα τα προιόντα που αναφέρονται εδώ

 


 

υπάρχουν τα redfury σε πολύ καλή τιμή και για όσους κατέχουν λίγο από τεχνολογία και έχουν διάθεση να ασχοληθούν σοβαρά υπάρχουν αυτά τα board μαζί με τις βάσεις τους που μπαίνουν σε raspberry και δίνουν πολύ καλές ταχύτητες γύρω στα 30-40Gh/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά απεναντίας έχω την διαίσθηση ότι απλά κόβουμε το μέσο συναλλαγής που θα συντροφεύσει την ανθρωπότητα τις επόμενες χιλιετίες. Θα μου πει κάποιος πάντα οι μεγάλες κουβέντες κάνουν και μεγάλο θόρυβο όταν καταρρέουν.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...