Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^ Ή αυτό ή ευκαιρία για αγορά, όπως το βλέπει ο καθένας! :)

 

Εγώ το βλέπω όπως στην εικόνα που έβαλες αλλά μπορεί να πέφτω έξω....αν πέσει κι άλλο όμως μπορεί να το σκεφτώ να πάρω 1-2 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και εγώ για φούσκα το βλέπω, αλλά αν πέσει το litecoin στο μισό δολάριο θα πάρω μερικά.

Bitcoin θα πάρω αν πέσει στα 80 δολάρια.

 

Και εννοείτε όχι μεγάλα ποσά,γιατί αν σκάσει για τα καλά η φούσκα την κάτσαμε την βάρκα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω επειδη δε βρήκα άκρη στο google.Αν αγοράσω τώρα πχ 1 bitcoin σε 6 μήνες τι αξία θα έχει για να το πουλήσω.πόσα € θα πάρω δλδ σε 6 μήνες όταν το πουλήσω? 

 Θα σου απαντησω το απογευμα που θα παω σπιτι και θα εχω την μαγικη μου σφαιρα στα χερια μου.

 

 Αλλα σε ποιο σοβαρο υφος σιγα μην βγαλεις. Ποσα θα χασεις ρωτα καλυτερα. Οπως ειδες και στο σχεδιαγραμμα που εβαλε ο φιλος πριν το καραβι για κερδη εφυγε απο αρχες του 13. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλους αυτούς που έχουν στήσει "εργοστάσια" παραγωγής τι γίνεται? Έχουν βγάλει κέρδος? Μπαίνουν μέσα?

Με τις τωρινές τιμές μπαίνουν μέσα, Μερικά μάλιστα έχουν σταματήσει το Mining και περιμένουν να ξαναανέβει η ισοτιμία. (Τα έξοδα του ρεύματος είναι μεγαλύτερα από τα bitcoin που βγάζουν)

 

"CEX.IO Temporarily Suspends Cloud Mining Services"

"CEX.IO stopped mining"

 

Το κακό είναι ότι σταματήσανε και το cloud mining... οπότε όσοι πληρώσανε για να νοικιάσουν ghz για mining την πατήσανε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλους αυτούς που έχουν στήσει "εργοστάσια" παραγωγής τι γίνεται? Έχουν βγάλει κέρδος? Μπαίνουν μέσα?

Εξαρταται ποτε τα στησανε. Αμα ητανε πριν το 13 τοτε ναι θα βγαλανε, αλλιως οχι. Οπως και ναχει αυτοι που βγαλανε ειναι η εταιρια που κατασκευαζε τις συσκευες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που έχουν στήσει τα farm σε χώρες με ακριβό ρεύμα σίγουρα είναι ασύμφορο με αυτές τις ισοτιμίες να συνεχίζουν το mining. Υπάρχουν όμως αρκετοί μη πω οι περισσότεροι που έχουν τα mining farm τους σε χώρες με σχεδόν τζάμπα ρεύμα όπως Κίνα, Ταιλάνδη η δίπλα σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας οπως η KNC στην Σκανδιναβία που έχει το farm της δίπλα σε υδροηλεκτρικό σταθμό. Ολοι αυτοί ακόμα και στο 1 δολάριο να πάει το bitcoin θα βγάζουν κέρδος.

Τώρα για την ισοτιμία το Bitcoin από τότε που ξεκίνησε το ψηφιακό νόμισμα έχει καταστραφεί πάνω από 27 φορές σύμφωνα με τους καταστραφολόγους. Ομως αυτό συνεχίζει να είναι εδώ και το πρωτόκολλο του που έιναι και το ποιο ουσιαστικό συνεχίζει να είναι ισχυρό σε θέμα ασφαλείας και να λειτουργεί κανονικά. Πρέπει να κατανοήσετε ότι το Bitcoin δεν πρόκειται να καταρρεύσει αν η ισοτιμία του βρεθεί ακόμα και στο 1 δολάριο. Ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι να βρεθεί bug στον κώδικα του και η τεχνολογία να θεωρηθεί άχρηστη. Οσο δεν γίνετε αυτό συνεχίζει να είναι ένα χρήσιμο οικονομικό εργαλείο για αρκετούς

Για την χθεσινή μέρα τώρα μερικές πληροφορίες.

Χθές έγινε τρελό σπεκουλάρισμα  με πολλούς να χάνουν λεφτά και με άλλους τόσους να κερδίζουν. Ενδεικτικό είναι ότι άλλαξαν χέρια πάνω από 1 εκατομμύρια νομίσματα και ότι η εντολές αγοράς και πώλησης να ξεπερνούν ακόμα και τις 3.000 το λεπτό! Με λίγα λόγια μιλάμε ότι πάνω από 100 εκατομμύρια δολάρια παίχτηκαν στο χρηματιστηριακό τζόγο του Bitcoin.

Για να καταλάβετε ένας και μόνο χρηματιστηριακός επενδυτής έπαιξε μέσα σε 20 ώρες πάνω από 35 εκατομμύρια δολάρια.

Αν όλα τα παραπάνω σας κάνουν για φούσκα απλά δεν έχετε ιδές από χρηματιστηριακά. Η άναρχη φύση του Bitcoin το κάνουν ιδανικό πεδίο δόξας μαχών στους άρρωστους τζογαδόρους επενδυτές..

Με λίγα λόγια το Bitcoin είναι μια μακροπρόθεσμη επένδυση και σαν αποπληθωριστικό νόμισμα το κρατάς και εύχεσαι να επικρατήσει η τεχνολογία του και να καρπωθείς το κέρδος μέσα σε ορίζοντα πενταετίας.

Η απλά αγοράζεις σε τιμή που θεωρείς ότι είναι η χαμηλή μέρας και κάνεις και εσύ σπεκουλάρισμα με την ισοτιμία. Μερικοί το έχουν αυτό και μπορούν καταλάβουν πότε κάτι αρχίζει να πέφτει και πότε ανεβαίνει. Με τέτοιες διακυμάνσεις έχει κάποιος σίγουρο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ελληνας και η δυσπιστια του... Ανεβαινει κατι "Ευκαιρια!". Πεφτει κατι "Ε φουσκα ηταν, απατη!". Αν ηταν φουσκα ρε πανεξυπνοι θα ειχε σκασει εδω και πολυ καιρο και δε θα ασχολιοταν ολος ο κοσμος μαζι του! Εδω ολες οι μεγαλες δυναμεις παιρνουν μετρα να το νομοθετησουν και να το φορολογησουν, οι τραπεζες σκεφτονται πως θα το ενταξουν βολικα στο συστημα τους, ΑΤΜ ξεφυτρωνουν παντου, εταιρειες παγκοσμιας κλασης το δεχονται σαν πληρωμη, παιζονται εκατονταδες εκατομμυρια στο χρηματιστηριο... αλλα ο Ελληνας ξερει καλυτερα απ' ολους! Φουσκα ειναι...γι' αυτο μην ασχολειστε καν και κλαψτε οταν θα καθιερωθει και θα θυμαστε οτι καποτε ειχατε την ευκαιρια στην αρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι ακομα χαρακτηριζουν το bitcoin ως ponzi scheme (αγνοώντας προφανως τον ορισμο) με αφορμη την, ουτε πρωτη ουτε τελευταια φυσικα, καταρρευση της ισοτιμιας

 

http://kernelmag.dailydot.com/issue-sections/staff-editorials/11338/bitcoin-ponzi-scheme/

 

Και η απαντηση εδω

 

http://moneyandstate.com/bitcoin-value-ponzi-schemes/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι πριν από κάθε μεγάλη δημοπρασία bitcoin από τα κατασχεθέντα του silk road έχουμε και μείωση της ισοτιμίας

 

http://www.bitcoin-gr.org/?p=1228

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, καταρχην δεν εχω ιδεα απο αυτα. :P

 

Πριν λιγα post διαβασα κατι απο τον Avatar_GR για litecoin που μπορει να πεσει στο μισο δολλαριο, πως αποκτουμε τετοια; Οπως προειπα δεν εχω καμια ιδεα απο αυτα αλλα επισης δεν θελω απαντησεις του τυπου "δεν ξερεις αρα μην ψαχνεσαι κλπ", αν ειναι τοσο χαμηλη η τιμη θα ηθελα να αποκτησω 3-4 που λεει ο λογος και στην πορεια να καταλαβω τι παιζει κλπ και απλα να δω τι γινεται στο κατω κατω. Δεν ψαχνομαι να γινω εκατομυρριουχος αμεσα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγοράζεις από ανταλακτήρια αλλά θέλει μεγάλη προσοχή γιατί παίζει μεγάλη απάτη. Δλδ αγοράζεις μόνο από νόμιμα ανταλακτήρια και γνωστά και όχι από ότι ναναι με αναζήτηση στο google.

Εγώ έχω να σου προτείνω το kraken.com που μπορείς να αγοράσεις με μεταφορά χρημάτων μέσω sepa ευρωπαικά και είναι πολύ αξιόπιστο και από το circle.com που μπορείς να αγοράσεις μέσω πιστωτική κάρτας και έχει και 2 step authentication με sms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...