Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι τυχαίο πάντως που όλα τα altcoin κάνουν trade και βασίζουν την ισοτιμία τους στο Bitcoin. Αν έχει άνοδο το Bitcoin κινούνται και αυτά ανοδικά. 

Η JP Morgan πάντως έβγαλε αγγελία και ζητάει εργαζόμενους που να γνωρίζουν από Bitcoin και γενικά ψηφιακά νομίσματα

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ‘Bitcoin Investment’ γίνετε η πρώτη εισηγμένη Bitcoin Fund εταιρεία στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης

 


 

και αυτή η είδηση είναι και η κύρια αιτία που το Bitcoin πέρνει τέτοιο peek στην ισοτιμία του και όχι φυσικά ο Dotcom του mega όπως ο ίδιος νόμιζε.. :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεύτερη εταιρεία και η πρώτη του είδους της μπαίνει σε χρηματιστήριο για δημόσια διαπραγμάτευση

 

To Bitcoin ανταλλακτήριο του Καναδά QuadrigaCX μπαίνει στο χρηματιστήριο

 


 

ενώ την δευτέρα είχαμε και το πρωτοσέλιδο στην The Wall Street Journal για το Bitcoin

 


 

C8VcaOS.png

 

Και δύο εκθέσεις της κεντρικής ευρωπαικής τράπεζας για τα ψηφιακά νομίσματα που νομίζω είναι η ποιο εκτενή ανάλυση που έχει γίνει ποτέ από ένα τέτοιο ίδρυμα. Μιλάμε οι τύποι σε αυτή την έκθεση περιγράφουν στην κυριολεξία τα πάντα

 


 

και έκθεση της europol που εκεί συνδέει το Bitcoin με το ψηφιακό έγκλημα

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρίτη δημοπρασία των Bitcoin του Silk Road ολοκληρώθηκε

 


 

ολοκληρώθηκε η δημοπρασία για τα bitcoin του silk road και μένει να δούμε πλέον πόσο τα αγόρασαν. Υπάρχει μια έντονη φήμη που κυκλοφορεί αυτή την ώρα ότι τα αγόρασαν 30% πάνω από την αξία της αγοράς. Αυριο σίγουρα θα μάθουμε περισσότερα αν και η ισοτιμία του Bitcoin αυτή την ώρα και η άνοδος της δείχνει ότι μπορεί αυτές οι φήμες να έχουν κάποια βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα p2p αποκεντρωμένο σύστημα δεν μπορεί να διαλυθεί όσο ο κώδικας του λειτουργεί. Δεν υπάρχει κανείς κεντρικός έλεγχος η διαχειριστής να το διαλύσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο η ελλειψη ενδιαφεροντος μπορει να το οδηγησει σε ληθη.

Αλλα προς το παρον δεν φαινεται να υπαρχει τετοιος κινδυνος.

 

Φυσικα μπορει καλλιστα να αντικατασταθει απο κατι καλυτερο, αλλα αυτο ειναι θετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο.

τι προσφερω με το bitcoin? δηλαδη οταν το 'παραγω'.

δεν μπορω να πιασω την ιδεα! ειμαι τοσο χαζος?

 

διαβασα αρκετα..

αλλα ολοι λενε ιστοριες με πιτσες και πως πουλησαν πορσε για bitcoin και διαφορες αερολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θα πρέπει να διαβάσεις τι είναι το mining και πως δημιουργείτε το Bitcoin. Αυτό που παράγεις με το mining είναι στην ουσία η επιβεβαίωση των καθημερινών συναλλαγών με το bitcoin. Δλδ οι miners είναι οι ψηφιακοί τραπεζίτες αλλά με τον ρόλο ότι επιβεβαιώνουν τις συναλλαγές με τα μηχανήματα τους και γιαυτή την δουλειά τους επιβραβεύονται με Bitcoin. 

Τώρα για το ίδιο το Bitcoin νομίζω ότι πλέον είναι τελείως απίθανο να καταρρεύσει και έχει αρχίσει και εδραιώνετε για τα καλά στον χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Εχουμε τις πρώτες εταιρείες που μπαίνουν στο χρηματηστήριο της Νέας Υόρκης και του Καναδά και έχουμε και μεγάλη ανάπτυξη στις εταιρείες μεταφοράς χρημάτων ιδίως στις χώρες του τρίτου κόσμου. Νομίζω ότι το επόμενο στάδιο του Bitcoin θα είναι η μεταφορά αξίας με αυτό και το σπεκουλάρισμα από τους επενδυτές. 

Το κακό είναι ότι όπως όλα δείχνουν θα αργήσει ακόμα να καθιερωθεί για mainstream συναλλαγές αν και πλέον έχει γίνει το defacto νόμισμα του internet. Δεν υπάρχει άνθρωπος που ζει και παράγει στο διαδίκτυο να μην θέλει να αποκτήσει Bitcoin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία νέα από την δημοπρασία των 50.000 Bitcoin

 


 

όπως όλα δείχνουν τα Bitcoin αγοράστηκαν σε τιμές αγοράς η ακόμα και υψηλότερα. Πάντως όσοι επενδυτές έγινε γνωστό ότι συμμετείχαν απλά δεν κέρδισαν κανένα Bitcoin :P Μένει να δούμε ποιος τα πήρε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο.

τι προσφερω με το bitcoin? δηλαδη οταν το 'παραγω'.

δεν μπορω να πιασω την ιδεα! ειμαι τοσο χαζος?

 

διαβασα αρκετα..

αλλα ολοι λενε ιστοριες με πιτσες και πως πουλησαν πορσε για bitcoin και διαφορες αερολογιες.

 

 

Το παραδοσιακο χρημα εχει και αυτο τεραστιες αναγκες σε υποδομες. Δηλαδη την υπαρξη και λειτουργια τραπεζων, με ολα τους τα συστηματα αλλα και τη δημιουργια χρηματος σε υλικη μορφη (κερματα, χαρτονομισματα) και ολους τους μηχανισμους ασφαλειας που απαιτουνται για να λειτουργησει σωστα.

Τα εξοδα σε πορους για να μπορουμε να εχουμε και να χρησιμοποιουμε χρημα με σχετικη ασφαλεια δεν ειναι καθολου αμελητεα

 

Το bitcoin ως αναγκη για υποδομη εχει την υπαρξη πολλων ανεξαρτητων nodes που τρεχουν το πρωτοκολλο και προσφερουν επεξεργαστικη ισχυ. Αυτο ειναι απαραιτητο ωστε να μην μπορει καποιος να κανει double spend (η πιο κοντινη αναλογια γι αυτο ειναι να πουμε "πλαστα bitcoin").

Σε αυτο συμβαλλεις εσυ η οποιοσδηποτε συμμετεχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Η δευτερη ομιλια ειναι του Αντωνοπουλου.

Ανεπτυξε την αποψη του σχετικα με το γιατι το blockchain και το Mining ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα και οτι το mining θα ειναι απαραιτητο παντα.

Μου κανει εντυπωση που δεν βρεθηκε κανεις να κανει ερωτηση σχετικα με το Proof of Stake το οποιο ηδη εφαρμοζεται σε αλλα νομισματα σε συνδυασμο με Proof of Work ή ακομα και αποκλειστικα μετα το αρχικο σταδιο του νομισματος.

Θα ηθελα να μαθω γιατι θεωρει οτι κατι τετοιο δεν μπορει να λειτουργησει

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...