Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό να πάμε με την μια σε αύξηση στα 20mb χωρίς να ξέρουμε ότι θα δημιουργηθούν προβλήματα. Στο Bitcoin παίζονται καθημερινά εκατομμύρια δολάρια και είμαι υπέρ της άποψης στα update ιδίως στα fork να είναι όλοι αρκετά συντηρητικοί.

Από την άλλη βλέπουμε ότι το δίκτυο δεν μπορεί να σηκώσει ούτε το 10% των καθημερινών συναλλαγών που κάνει ας πούμε το paypal αρά θα πρέπει κάτι να γίνει άμεσα. 

Μερικοι λένε ότι αυτά τα προβλήματα μπορεί να αντιμετωπιστούν με sidechain η off chains συναλλαγές αλλά αυτά έιναι όλες μελλοντικές θεωρίες. Εδώ πλέον έχουμε μια κατάσταση έκρηξης των συναλλαγών με bitcoin που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπηκα σε ενα ελλινικο site και λεγανε οτι μπορεισ να αγορασεις μεσω sms απο τ κινητο σου bitcoin,μπαινεισ στο Blockchain αλλα μετα δεν ελεγε κατι και ειδα στο yutube οτι οτι πας σε καποιες σελιδεσ και βαζεισ εκει την διευθυση σου  και το κινητο σου και σου αφαιρει απο τη καρτα.

θελω να ρωτησω εχει κανει ποτε κανεισ κατι τετιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο. Για δώσε link από την εταιρεία που λέει ότι το κάνει. Μπορεί να έιναι καμιά απάτη και να σε χρεώσει τίποτα τρελά ποσά στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greece's Cash Crisis is Bitcoin's Boost

 

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-07-08/greece-s-cash-crisis-is-bitcoin-s-boost-ibuhh68t#oo

 

Πολύ καλό άρθρο για το Bitcoin στην Ελλάδα από το Bloomberg και στο video που το συνοδεύει μιλάει ο ιδρυτής του btcgreece ανταλλακτηρίου και ο τύπος που έχει την ταβέρνα στην Αθήνα και δέχεται Bitcoin :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να μεταφέρω χρήματα από δικό μου τραπεζικό λογαριασμό σε κάποιο λογαριασμό bitcoin στο όνομα μου, και να τα μεταφέρω αργότερα πάλι στον τραπεζικό λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λειτουργούσαν οι τράπεζες θα μπορούσες να μεταφέρεις χρήματα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό σε ένα τραπεζικό λογαριασμό ανταλλακτηρίου να πιστώνονταν μετά στον λογαριασμό σου σε αυτό το ανταλλακτήριο και να αγόραζες bitcoin από εκεί. Φυσικά αν ήθελες να τα πουλήσεις θα μπορούσες να κάνεις την αντίθετη διαδικασία και να έρχονταν τα χρήματα σου στον λογαριασμό σου.

Τώρα που έχουν κλείσει οι τράπεζες κάτι τέτοιο όπως καταλαβαίνεις δεν γίνετε. Η μόνη επιλογή είναι το btcgreece.com που έχει λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα αλλά και αυτός επιτρέπει μόνο 250 ευρώ κατάθεση την μέρα συν ότι βάζει καπέλο και ένα δεκάευρο σε αυτή την κατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λειτουργούσαν οι τράπεζες θα μπορούσες να μεταφέρεις χρήματα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό σε ένα τραπεζικό λογαριασμό ανταλλακτηρίου να πιστώνονταν μετά στον λογαριασμό σου σε αυτό το ανταλλακτήριο και να αγόραζες bitcoin από εκεί. Φυσικά αν ήθελες να τα πουλήσεις θα μπορούσες να κάνεις την αντίθετη διαδικασία και να έρχονταν τα χρήματα σου στον λογαριασμό σου.

Τώρα που έχουν κλείσει οι τράπεζες κάτι τέτοιο όπως καταλαβαίνεις δεν γίνετε. Η μόνη επιλογή είναι το btcgreece.com που έχει λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα αλλά και αυτός επιτρέπει μόνο 250 ευρώ κατάθεση την μέρα συν ότι βάζει καπέλο και ένα δεκάευρο σε αυτή την κατάθεση.

και αυτο πωςθα το κανω αυτο παω στο ατμ και κανω μεταφορα στο αρ.λογαριασμου?αυτο το κανω αφου πρωτα επικοινωνησω με το ανταλλακτηριο για μου υποδειξουν και το καπελο της συναλλαγης?

επισης εχω winbank μπορω να κανω μεταφορεσ σε τραπεζες ή ανταλλακτηρια εξωτερικου?αν ναι ευκαιρια ειναι να χρησιμοποιησω το winkbank γτ μεχρι τωρα δεν το ειχα κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα φτιάξεις λογαριασμό σε κάποιο ανταλλακτήριο έχει και οδηγίες για το πως και τι πρέπει να κάνεις. Πρόσεχε μόνο σε ποια θα ανοίξεις λογαριασμό να είναι νόμιμο και όχι κανένα της πλάκας και φυσικά ποτέ μην κρατάς τα Bitcoin σου εκεί μέσα αλλά πάντα να τα μεταφέρεις σε ένα δικό σου bitcoin πορτοφόλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα φτιάξεις λογαριασμό σε κάποιο ανταλλακτήριο έχει και οδηγίες για το πως και τι πρέπει να κάνεις. Πρόσεχε μόνο σε ποια θα ανοίξεις λογαριασμό να είναι νόμιμο και όχι κανένα της πλάκας και φυσικά ποτέ μην κρατάς τα Bitcoin σου εκεί μέσα αλλά πάντα να τα μεταφέρεις σε ένα δικό σου bitcoin πορτοφόλι.

το bitcoigreece.com παω στη επιλογη καταθεση ,παταω το ποσο που θελω  π. χ 30 ευρω,μετα μου λεει,παρακαλω εισαγεται το ακολουθω κωδικο(6ψηφιοσ κωδικοσ) στο παρακατω λογαριασμο(λογαριασμος τησ τραπεζας του Bitcoigreece).

θελω να ρωτησω τα εξης ,

 

1)τον κωδικο αυτον που τον εισαγω?

2)μπορω να κανω μεταφορα απο ΑΤΜ στο συγκεκριμενο λογαριασμο,αλλα το ονομα της καρτας μου ειναι σε λατικους χαρακτηρες και εκειαναγραφει οτι  ο κατοχος που θα πραγματοποιησετε τη συναλαγη πρεπει να ειναι και γραφει το ονομα μου αλλα σε ελληικους χαρακτηρες,θα υπαρξει καποιο προβλημα

3)μπορω να καταθεσω μεσω ελτα στο συγκεκριμενο λογαριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο μέσω ebanking νομίζω γίνεται. Αν πας να κάνεις την μεταφορά μέσω ebanking θα δεις ότι υπάρχει μια επιλογή που λέει 'Κωδικός Ταυτοποίησης Συναλλαγής' όπου εκεί βαζεις τον κωδικό.

Πάντως οτιδήποτε άλλη ερώτηση πρέπει να τους πάρεις η τηλέφωνο να τους ρωτήσεις η με email.


Σήμερα μου ήρθε και το ledger wallet. Πάρα πολύ καλό και εύχρηστο για hardware wallet και νομίζω και σε πάρα πολύ καλή τιμή

 

https://www.ledgerwallet.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορεί σε λίγες μέρες το ντοκιμαντέρ ‘BitcoinThe End of Money (as we know it)’

http://www.bitcoin-gr.org/?p=2566

κυκλοφορεί σε λίγες μέρες αυτό το ντοκυμαντέρ που δείχνει αρκετά ενδιαφέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο μέσω ebanking νομίζω γίνεται. Αν πας να κάνεις την μεταφορά μέσω ebanking θα δεις ότι υπάρχει μια επιλογή που λέει 'Κωδικός Ταυτοποίησης Συναλλαγής' όπου εκεί βαζεις τον κωδικό.

Πάντως οτιδήποτε άλλη ερώτηση πρέπει να τους πάρεις η τηλέφωνο να τους ρωτήσεις η με email.

 

Παντως εμενα με το ebanking της Εθνικης μου εχει βγαλει το λαδι.

Το ονομα του δικαιουχου δεν το δεχοταν γιατι ηταν μονο 2 γραμματα και το πεδιο απαιτουσε παραπανω.

Μου ειπαν μεσω mail ενα διαφορετικο να βαλω.

Μετα ο κωδικος αναφορας επρεπε να εισαχθει στο πεδιο αιτιολογια (το μονο σχετικο πεδιο στην εφαρμογη της Εθνικης, το επιβεβαιωσα και με το Btcgreece) αλλα... δεν δεχοταν λατινικους χαρακτηρες :mad:

 

Μου ειπαν να προχωρησω στην καταθεση και να τους ειδοποιησω με mail. Ακομα στο ebanking βλεπω η καταθεση δεν εχει περασει παροτι εχει δεσμευσει τα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα στην eurobank δεν χρειάστηκε καθόλου να βάλω όνομα απλά έβαλα το ibank του και μου έβγαλε τα στοιχεία μόνο του. Μετά έγινε κανονικά η κατάθεση. Πάντως αν πέρασε σήμερα η κατάθεση μην περιμένεις να πάνε τα χρήματα πριν την δευτέρα καθώς τα transfer ολοκληρώνονται μόνο εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα στην eurobank δεν χρειάστηκε καθόλου να βάλω όνομα απλά έβαλα το ibank του και μου έβγαλε τα στοιχεία μόνο του. Μετά έγινε κανονικά η κατάθεση. Πάντως αν πέρασε σήμερα η κατάθεση μην περιμένεις να πάνε τα χρήματα πριν την δευτέρα καθώς τα transfer ολοκληρώνονται μόνο εργάσιμες.

 

Ε ναι εσενα ηταν μεταφορα λογαριασμου της ιδιας τραπεζας. Eurobank εχει και το btcgreece. Γι αυτο σου βρηκε τα στοιχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...