Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρα πολύ σωστό. Νομίζω ότι σε κάθε κρίση θα πέσουν επιτήδιοι πάνω στον απληροφόρητο λαό να του φάνε τα χρήματα. Ιδίως με το bitcoin που δεν το γνωρίζουν κιόλας θα πέσει πολύ scamming γιαυτό μεγαλη προσοχή σε ότι σας λένε και πάντα μα πάντα να γράφετε στα forum τι σκοπεύετε να κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

check2fire : Προφανώς εκμεταλλεύεται τη μοναδικότητά του στην Ελληνική αγορά.

Εσύ μιας και ασχολείσαι καιρό εξήγησέ μας λίγο τι παίζεται.

Γιατί η Ελληνική αγορά έχει μόνο ένα ανταλλακτήριο;

Πόσα έχουν άλλες χώρες;

Επίσης στο reddit είδα ότι διπλασιάστηκαν οι ελληνικοί nodes από 14 σε 28.

Αυτό τι σημαίνει ακριβώς;

Σε ευχαριστούμε και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα νομίζω και αυτό το μοναδικό ανταλλακτήριο δεν έχει άδεια για να λειτουργεί κανονικά και πιστεύω ότι δεν υπάρχει καν η διαδικασία για κάτι τέτοιο. Δλδ η νομιμότητα του είναι σε μια γκρι περιοχή. Αφου αν πάτε να καταθέσετε και λεφτά στον λογαριασμό τους δεν βγαίνει κάποια εταιρεία σαν δικαιούχος του λογαριασμού αλλά ένα απλό όνομα Ελληνα πολίτη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το ανταλλακτήριο είναι απάτη καθώς κάνει τις συναλλαγές του άψογα και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Νομίζω αυτή η έλλειψη νομοθεσίας αποτρέπει αρκετούς από το να δημιουργήσουν ένα ανταλλακτήριο. Πάντως πιστεύω ότι στην Ελλάδα αυτή την στιγμή αν υπήρχε ένα κατάστημα-ανταλλακτήριο στο κέντρο της Αθήνας για Bitcoin θα είχε κάνει χρυσές δουλειές.

Τα nodes είναι αυτά που τρέχουν το δύκτιο του Bitcoin. Είναι δλδ αυτά που έχουν σε ένα αρχείο όλες τις συναλλαγές που έχουν γίνει με bitcoin μέχρι σήμερα σε ένα p2p σύστημα. Ολες οι συναλλαγές που πραγματοποιούνται περνάνε μέσα από αυτά τα node. Μπορεί να τρέξει ο καθένας ένα node στον υπολογιστή του αν πάει στα setting του bitcoin core wallet και ενεργοποιήσει το upnp.

Εγώ εδώ και ένα χρόνο τρέχω στην Ελλάδα και στο σπίτι μου ένα 24/7 bitcoin node καθώς συντηρώ και άλλους δυο σε vps servers στο εξωτερικό 

Να ο ένας δικός μου :)

 

http://185.38.44.64/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά άρχισαν αρκετά καταστήματα να το δέχονται ως μέσο συναλλαγής αυτά τα καταστήματα όμως δεν το κρατάνε αλλά το αλλάζουν άμεσα σε fiat νόμισμα δλδ δολάρια, ευρώ κτλ. Βάλε μέσα και την τροφοδότηση της αγοράς με χιλιάδες bitcoin από τους πέντε πλειστηριασμούς των κατασχεθέντων bitcoin από τις Ηνωμένες πολιτείας και έχεις μια εικόνα.

Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να περιμένουμε θεαματική αύξηση της ισοτιμίας τους επόμενους μήνες μέχρι τον Ιούνιο του 2016 και λέω για τότε καθώς θα μειωθούν τα bitcoin που παράγονται ανά block στο mining από 25 που είναι σήμερα στα 12.5

Γενικά το έχω γράψει από τα πρώτα post εδώ σε αυτό το νήμα ότι πιστεύω ότι η ισοτιμία θα είναι για καιρό χαμηλά γιατί είχε διαμορφωθεί μια κατάσταση που πολλοί λίγοι είχαν στην κατοχή τους μεγάλο ποσοστό από τα διαθέσιμα bitcoin. Είμαστε πλέον στην διαδικασία που τα bitcoin διαχέονται προς περισσότερους ανθρώπους και αυτό έχει επιπτώσεις στην ισοτιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Bitcoin Mining Pool F2Pool και AntPool δημιουργούν άκυρα Bitcoin

 


 

πρόβλημα δημιουργήθηκε από χθες το βράδυ με αυτά τα pool καθώς δημιουργούσαν ivnalid bitcoin που μπήκαν στο δίκτυο διακινήθηκαν σε πορτοφόλια και μετά απλά απορρίφθηκαν και όσοι αγόρασαν η πήραν τέτοια bitcoin απλά τα έχασαν. Το πρόβλημα πάντως αυτή την ώρα έχει διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή μπήκα στο https://bitcointalk.org/index.php?board=120.0 και διάβασα πολλά threads πραγματικά, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Εφόσον αγοράσεις το bitcoin γιατί κινδυνεύεις αν αυτός που στο πούλησε κλείσει;

Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα διαβάζοντας το thread του btcgreece.com και την επίμονη ερώτηση εδώ και ένα χρόνο που κάνουν στον ιδιοκτήτη αν έχει άδεια λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή μπήκα στο https://bitcointalk.org/index.php?board=120.0 και διάβασα πολλά threads πραγματικά, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Εφόσον αγοράσεις το bitcoin γιατί κινδυνεύεις αν αυτός που στο πούλησε κλείσει;

Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα διαβάζοντας το thread του btcgreece.com και την επίμονη ερώτηση εδώ και ένα χρόνο που κάνουν στον ιδιοκτήτη αν έχει άδεια λειτουργίας.

 

Οταν στο πουλησει, θα εμφανιστει στο λογαριασμο που εχεις στο btcgreece. Δηλαδη ουσιαστικα θα εχεις "πιστωτικο" για μια ποσοτητα bitcoin μεχρι να το κανεις αναληψη, δηλαδη να δωσεις εντολη για μεταφορα σε δικο σου wallet.

 

Αν το κανεις αμεσως προφανως δεν κινδυνευεις μετα.

 

Μερικοι ομως μπορει να το κρατησουν μεσα για να παιζουν τζογο με την ισοτιμια σε διαδοχικες αγορες/πωλησεις.

Αν στο ενδιαμεσο κλεισει το btcgreece και δεν τα εχεις σηκωσει, προφανως τα εχασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει να κρατάμε τα bitcoin μας μέσα σε ένα ανταλλακτήριο γιατί απλά δεν μας ανήκουν αλλά όπως λέει και ο Bspus μας δίνουν μια υποσχετική ότι μας ανήκουν.

Αγορά και άμεσα μεταφορά σε δικό μας wallet ακόμα και cloud wallet είναι καλύτερο από το να τα έχουμε μέσα σε ανταλλακτήρια.

Wallet υπάρχουν πολλά

 

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.Πιστεύω ότι ήταν πολύ σημαντική διευκρίνηση αυτή ειδικά για ένα κράτος που αλλάζουν οι νόμοι καθημερινά.Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...