Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τις visa και mastercard κάρτες που τις φορτώνεις με Bitcoin. Ολοι τις δέχονται εδώ Ελλάδα γιατί πιάνονται σαν συνηθισμένες πιστωτικές εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To έχω γράψει και άλλου και νομίζω πρέπει να φτιάξω ένα guide πως να αποφήγει κάποιος το capital control σε περίοδο κρίσης :P

Αγοράζεις bitcoin από το μοναδικό Ελληνικό ανταλλακτήριο που μπορείς να κάνεις ακόμα αγορές μέσω κατάθεσης ebanking σε ελληνική τράπεζα και μιλάω για το btcgreece.com

Και μετά μεταφέρεις αυτά τα bitcoin σε κάποιο από τα bitcoin ανταλλακτήρια που εκδίδουν πιστωτικές visa κάρτες η mastercard που τις φορτώνεις με bitcoin που είναι τα 

 

Bit-x

 

https://bit-x.com/

 

Εκδίδεις mastercard κάρτα με 14 ευρώ και είναι η ποιο άμεση στην χρήση της καθώς απλά φορτώνεις bitcoin και κάνει την μετατροπή μόνο του. Το κακό είναι ότι αυτή η κάρτα λειτουργεί μόνο μέσω paypal

 

CCedk

 

https://www.ccedk.com/

 

και εκει η κάρτες τους λειτουργούν όπως στο bit-x

 

Spectrocoin

 

https://spectrocoin.com/

 

το συγκεκριμένο εκδίδει visa κάρτες που λειτουργούν παντού χωρίς την ανάγκη να της χρησιμοποιήσεις μέσω paypal. Το μόνο ότι πρέπει να στέλνεις τα bitcoin στο πορτοφόλι σου εκεί να τα μετατρέπεις σε ευρώ και μετά να φορτώνεις την κάρτα με αυτά τα χρήματα.

Δες και αυτό το νήμα που έχω ανοίξει για το θέμα στο bitcointalk

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1072856.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπάρχουσα κάρτα τράπεζας του εξωτερικού μπορείς να φορτώσεις τα bitcoins?

Σε ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι γιατί απλά το bitcoin είναι εκτός του παραδοσιακού τραπεζικού συστήματος. Δες το σαν κάτι όπως το neteller αλλά τελείως ανεξάρτητο αποκεντρωμένο και ουσιαστικά σαν κάτι που δεν ελέγχετε από κανέναν.


Σε υπάρχουσα κάρτα τράπεζας του εξωτερικού μπορείς να φορτώσεις τα bitcoins?
Σε ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Θα μπορούσες μόνο να στείλεις τα χρήματα σου από πώληση των Bitcoin μέσω sepa σε λογαριασμό στην τράπεζα που έχεις στο εξωτερικό. Δλδ κάνεις την μεταφορά σε κάποιο ανταλλακτήριο και από εκεί τα στέλνεις σε ευρωπαική τράπεζα.

Τώρα δεν ξέρω αν το btcgreece μπορεί να σηκώσει μεγάλα ποσά. Μου είναι άγνωστο καθώς εκεί έχω κάνει αγορά bitcoin μέχρι το ποσό των 200 ευρώ δλδ μικροποσά όχι τίποτα χιλιάδες ευρώ.

Πάντως αξιόπιστο ανταλλακτήριο στο εξωτερικό είναι για μένα το kraken.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις.

Αυτές οι κάρτες Visa που μπορείς να αγοράσεις είναι σαν οποιαδήποτε άλλη visa?

Δηλαδή σου κάνουν και πλαστικοποίηση και στη στέλνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξία δημιουργείτε επειδή οι άνθρωποι έχουν αποδεχθεί την αξία του. Πως δημιουργείτε η αξία από ένα πιεστήριο που τυπώνει σχέδια πάνω σε κομμάτια χαρτί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα δεν ξέρω αν το btcgreece μπορεί να σηκώσει μεγάλα ποσά. Μου είναι άγνωστο καθώς εκεί έχω κάνει αγορά bitcoin μέχρι το ποσό των 200 ευρώ δλδ μικροποσά όχι τίποτα χιλιάδες ευρώ.

 

 

Ρωτησα χθες σχετικα με καταθεση στο support του BTCGreece μαι με ενημερωσαν επισης οτι λογω της τρεχουσας καταστασης, η μεγιστη καταθεση ειναι 250ευρω, ενω υπαρχει και ενα κοστος 10 ευρω ανα καταθεση.

Εσενα ισχυε αυτο για το 10ρικο η ειναι καινουριο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι χθές το βράδι που έκανα καταθέσεις δεν ίσχυε. Σήμερα όμως μου στείλανε email και με ενημέρωσαν γιαυτό το fee. Όπως και να έχει το btcgreece παραμένει το μοναδικό σημείο αγοράς btc στην Ελλάδα με τις ποιο λογικές τιμές. Τα 10 ευρώ νομίζω είναι καλύτερα πλέον μόνο για μεγάλες καταθέσεις στο ανταλλακτήριο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια νέα εταιρεία η spartan routes που αγοράζει Ελληνικές εξαγωγές με Bitcoin. Μόλις χθές ιδρύθηκε και στοχεύει καθαρά στην Ελληνική αγορά. φαίνεται legit πάντως αν και δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά :P

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...