Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Modem/router σε access point?


Liquido

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά μετα απο πολύ καιρό που έχω να γράψω! παρόλαυτα δεν σας έχω ξεχασει και μπαίνω συχνα να διαβάζω τα άρθρα!

 

λοιπόν μην μακρηγορώ..

 

έχω ενα thomson router απο ΟΤΕ connx και θέλω να το μετατρέψω σε access point! εχω ηδη ενα κανονικο access point αλλα θέλω να δω αν είναι πιο γρηγορο με το thomson.

 

εκτος απο το να κλείσω το DHCP τι άλλο πρέπει να κάνω?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα κλείσεις τον DHCP server και θα του ορίσεις μία σταθερή διεύθυνση, στο ίδιο εύρος με του αρχικού modem/router αλλά έξω από την περιοχή απόδοσης διευθύνσεων (DHCP Pool).

Για παράδειγμα, αν το αρχικό modem/router έχει διεύθυνση 192.168.1.1, βάλε στο άλλο router σταθερή διεύθυνση 192.168.1.11 με αντίστοιχες Gateway & DNS του αρχικού modem/router (192.168.1.1).

 

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά προτείνω, αν υπάρχει τέτοια επιλογή, να βάλεις το 2ο router σε Bridge mode.

Επίσης, για να μην υπάρξει ποτέ κάποια διένεξη στην απόδοση διευθύνσεων, όρισε στον DHCP server του αρχικού modem/router περιοχή διευθύνσεων 192.168.1.100-192.168.1.200 (ή όποια θέλεις) ώστε οι υπόλοιπες να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ως σταθερές.

 

Όλες οι συσκευές θα συνδεθούν ενσύρματα στις υπόλοιπες θύρες LAN των 2 routers και, είτε θα παίρνουν αυτόματα διεύθυνση από το αρχικό, είτε θα τους ορίσεις σταθερές.

 

Για την ασύρματη εκπομπή, θα βάλεις και στα 2 ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας, αλλά διαφορετικό κανάλι ±5 ψηφία.

Αν για παράδειγμα το ένα έχει κανάλι το 6, στο άλλο θα βάλεις το 1 ή το 11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to bridge και να μην το βαλει δεν εχει θεμα.εχει bridge mode αλλα δεν υπαρχει λογος να το βαλει.απλα αν κανει το wizard και βαλει bridge απλα μπορει να κλεισει τον dhcp απο εκει απευθειας αμα θελησει.

απο εκει και περα δεν νομιζω να δεις διαφορα μεταξυ των access point>το thomson μπορει να μην ειναι καν 802.11n.το αλλο τι ειναι?

επισης θαμπορουσες στο thomson να περασεις και generic firmware αντι για custom firmware του οτε που εχει.

ειναι το v8 η το v7 το thomson?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα παιδια...εχω ενα προβλημα...εχω ρουτερ τομσον του οτε και θελω να το συνδεσω σε πριζα ethernet σε πυροσβεστικο σταθμο ωστε να πιανω wifi...απενεργοποιησα το dhp αλλα τπτ... ο σταθμος δινει ip 10.162.127.195...το μονο που καταφερα ηταν πανω στο 2ο ρουτερ να μπορω να,συνδεσω ενσυρματα το pc...αλλα ασυρματα τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αν σου δινει με καλωδιο σε οσα Pc θες αλλα οχι ασυρματα κατι με το ασυρματο γινετε μαλλον.α.κλειστο Dhcp οπως ειπαμε και στο wifi αστο ανοιχτο για δοκιμη και δοκιμασε και αλλο καναλι.αν ολα οκ τοτε κλειδωσε το.οχι παραξενα συμβολα στον κωδικο.βαλε wpa+wpa2.να εχουν βαλει τωρα κανα Limit Οτι 1-2 ip ανα ethernet Πριζακι και για αυτο να μην παιζει?το ρουτερ θα μπορουσες να το βαλεις 10.162.127.195 αφου λες οτι δινει αυτην την Ip ή αλλιως οκ το αφηνεις 192.168.1.254 αφου ειναι Dummy απλα για να μπεις στο Interface  θα πρεπει να το συνδεεις με το Pc σου και να βαζεις καρφωτες Ip στην καρτα δικτυου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδια.

Εγώ έχω ως master router το technicolor tg582n και έχω και ένα netgear dg584gb v4 και θέλω να το συνδέσω με ethernet με το master router για να ενισχύσω λίγο την περιοχή του wifi.

To technicolor εχει ip 192.168.1.254. To netgear 192.168.0.1 και όποτε παω να του περασω αλλη ip πχ 192.168.1.1 παντα μου πεταει ενα μηνυμα οτι οι ip είναι δεσμευμενες και οτι δεν μπορει να μπει εκει και κολλαει... οποτε πρεπει να κανω reset. τι ακριβως κανω λαθος; υπάρχει κάποιος συγκεκριμενος οδηγος για το netgear;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια.

Εγώ έχω ως master router το technicolor tg582n και έχω και ένα netgear dg584gb v4 και θέλω να το συνδέσω με ethernet με το master router για να ενισχύσω λίγο την περιοχή του wifi.

To technicolor εχει ip 192.168.1.254. To netgear 192.168.0.1 και όποτε παω να του περασω αλλη ip πχ 192.168.1.1 παντα μου πεταει ενα μηνυμα οτι οι ip είναι δεσμευμενες και οτι δεν μπορει να μπει εκει και κολλαει... οποτε πρεπει να κανω reset. τι ακριβως κανω λαθος; υπάρχει κάποιος συγκεκριμενος οδηγος για το netgear;

 

ευχαριστω

κατι εχεις γραψει λαθος στο μοντελο.μηπως εννοεις 384?adsl router ειναι το δευτερο?β.πριν κανεις οτιδηποτε ριξτου και ενα firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εκανα λαθος στο μοντελο. ειναι το dg854g v4.. εκανα firmware update, εβαλα ιδιο ssid και pass και συνδεεται κανονικα είτε με ethernet ειτε με wifi απλα το θεμα τωρα ειναι οτι κολλαει απιστευτα και κανει αποσυνδεσεις το master...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω μου λες 584 μετα μου λες 854 και τωρα 834 που οκ υπαρχει.ειναι αυτο που σου γραψα .

λοιπον.

σε αυτο πρεπει να δωσεις Ip 192.168.1.253 εφοσον το technicolor εχει 192.168.1.254 και να του κλεισεις τον dhcp>αλλιως θα υπαρχουν 2 dhcp.την Ip θα την αλλαξεις στο Lan κομματι.μην την αλλαξεις καπου αλλου.δεν θα πρεπει να σου βγαλει κανενα μυνημα.κανε ενα Print screen που την αλλαζεις.

στο manual στο κομματι 5-4 θα δεις που αλλαζεις την Ip

http://www.downloads.netgear.com/files/GDC/DG834GV4/DG834Gv4_RMsrc_13Sep07.pdf


και απο εκει κλεινεις και Dhcp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κλείσεις τον DHCP server και θα του ορίσεις μία σταθερή διεύθυνση, στο ίδιο εύρος με του αρχικού modem/router αλλά έξω από την περιοχή απόδοσης διευθύνσεων (DHCP Pool).

Για παράδειγμα, αν το αρχικό modem/router έχει διεύθυνση 192.168.1.1, βάλε στο άλλο router σταθερή διεύθυνση 192.168.1.11 με αντίστοιχες Gateway & DNS του αρχικού modem/router (192.168.1.1).

 

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά προτείνω, αν υπάρχει τέτοια επιλογή, να βάλεις το 2ο router σε Bridge mode.

Επίσης, για να μην υπάρξει ποτέ κάποια διένεξη στην απόδοση διευθύνσεων, όρισε στον DHCP server του αρχικού modem/router περιοχή διευθύνσεων 192.168.1.100-192.168.1.200 (ή όποια θέλεις) ώστε οι υπόλοιπες να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ως σταθερές.

 

Όλες οι συσκευές θα συνδεθούν ενσύρματα στις υπόλοιπες θύρες LAN των 2 routers και, είτε θα παίρνουν αυτόματα διεύθυνση από το αρχικό, είτε  θα τους ορίσεις σταθερές.

 

Για την ασύρματη εκπομπή, θα βάλεις και στα 2 ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας, αλλά διαφορετικό κανάλι ±5 ψηφία.

Αν για παράδειγμα το ένα έχει κανάλι το 6, στο άλλο θα βάλεις το 1 ή το 11.

Τα δυο μοντεμ πρεπει να ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους με ethernet ή γινεται να επικοινωνουν ασυρματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πάντα για ενσύρματη σύνδεση.

Για ασύρματη σύνδεση πρέπει και οι δύο συσκευές να υποστηρίζουν WDS, αλλά και πάλι τα περισσότερα modem/router δεν μπορούν να δουλέψουν ως ασύρματοι δέκτες.

Επιπλέον δεν είναι σίγουρη η ζεύξη ακόμη και σε συσκευές του ίδιου κατασκευαστή και ίσως χρειαστεί καθόλου ασφάλεια ή μέχρι WEP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...