Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Modem/router σε access point?


Liquido

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα δυο μοντεμ πρεπει να ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους με ethernet ή γινεται να επικοινωνουν ασυρματα?

θα χασεις σε ταχυτητα ετσι και θα παιδευτεις πολυ στο σεταρισμα και αν παιξει οπως ειπε ο Jkoukos.αναμεσα σε Thomson πχ επαιζε μονο με wep και πολλες φορες ειχες και Packet loss.καλυτερα εκει να παρεις ενα φτηνο Repeater πχ tp link 701nd 801nd παρα να παιδευεσαι με wep και διαφορα τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα. έχω ένα baudtec router του οτε και προσπαθώ να το μετατρέψω σε access point έτσι ώστε να έχω wifi στο ισόγειο του σπιτιού μου. στον π.ανω όροφο έχω ενα απο τα κλασσικά router του οτε για vdsl. συνδέονται μεταξύ τους με ethernet μέσω powerline πρίζες.

το πρόβλημα μου είναι οτι ενώ στο δεύτερο έκανα οτι χρειάζεται,δλδ απενεργοποίησα DHCP και το έβαλα σε bridge mode, κατάφερα να δώσω σήμα σε όλο το σπιτι,αλλά στον πάνω όροφο κόβεται η σύνδεση. μόλις κλείνω το κάτω επανέρχεται στο πάνω και αντίστροφα. τί δεν κάνω σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες κόβεται εννοείς δεν έχεις πάνω καθόλου ούτε με καλώδιο;; αν πέφτει πάνω λογικά ούτε κάτω πρέπει να έχεις. Στο baudtec έχεις βάλει κάποιο άλλο καλωδιο πάνω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βάλει απλα ενα ethernet σε μια απο τις θύρες. στο πάνω ανοίγω σελίδες και δεν φορτώνουν με τπτ.μόλις κλεισω το κάτω αμέσως το internet επανέρχεται.

χρειάζεται να ασχοληθώ καθόλου με τις ip?


αυτό βασικά που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ενώ κοβεται το ιντερνετ στο πάνω ενσύρματα, μπορώ να μπω απο το κιν μου μέσω wifi δικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή η λειτουργία είναι σταθερή η χάνεται? Άμα μπουν πολλοί χρήστες? Είχα κάνει κάτι τέτοιο αλλά κάτι είχα κάνει στις ρυθμίσεις τώρα δεν θυμάμαι και μετά σταμάτησε να δουλεύει! Είχα συνδέσει με lan1 ίντερνετ και μου έδινε Wi-Fi και μπορούσα να έχω Ethernet θύρες διαθέσιμες του ρούτερ αλλά μετά δεν λειτουργούσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα. έχω ένα baudtec router του οτε και προσπαθώ να το μετατρέψω σε access point έτσι ώστε να έχω wifi στο ισόγειο του σπιτιού μου. στον π.ανω όροφο έχω ενα απο τα κλασσικά router του οτε για vdsl. συνδέονται μεταξύ τους με ethernet μέσω powerline πρίζες.

το πρόβλημα μου είναι οτι ενώ στο δεύτερο έκανα οτι χρειάζεται,δλδ απενεργοποίησα DHCP και το έβαλα σε bridge mode, κατάφερα να δώσω σήμα σε όλο το σπιτι,αλλά στον πάνω όροφο κόβεται η σύνδεση. μόλις κλείνω το κάτω επανέρχεται στο πάνω και αντίστροφα. τί δεν κάνω σωστά?

α.δεν χρειαζεται να το κανεις bridge.β.του εδωσες διαφορετικη Ip αλλα στο ιδιο δικτυο?αν το πανω ειναι 192.168.1.254 το κατω βαλτο 192.168.1.253.

αν το πανω ειναι 192.168.1.1 τοτε βαλε το baudtec 192.168.1.254 για να ειναι εκτος ευρους dhcp.

εχω βάλει απλα ενα ethernet σε μια απο τις θύρες. στο πάνω ανοίγω σελίδες και δεν φορτώνουν με τπτ.μόλις κλεισω το κάτω αμέσως το internet επανέρχεται.

χρειάζεται να ασχοληθώ καθόλου με τις ip?

αυτό βασικά που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ενώ κοβεται το ιντερνετ στο πάνω ενσύρματα, μπορώ να μπω απο το κιν μου μέσω wifi δικτύου

επισης μην βαλεις το καλωδιο  στην θυρα που γραφει stb  σε κανενα απο τα 2 ρουτερ

Αυτή η λειτουργία είναι σταθερή η χάνεται? Άμα μπουν πολλοί χρήστες? Είχα κάνει κάτι τέτοιο αλλά κάτι είχα κάνει στις ρυθμίσεις τώρα δεν θυμάμαι και μετά σταμάτησε να δουλεύει! Είχα συνδέσει με lan1 ίντερνετ και μου έδινε Wi-Fi και μπορούσα να έχω Ethernet θύρες διαθέσιμες του ρούτερ αλλά μετά δεν λειτουργούσε!

οχι δεν χανεται αμα δεν κανεις hard reset ή γενικως παθει κατι το ρουτερ.και παιζει και το wifi και οι ethernet με εξαιρεση την stb που για να δωσει ιντερνετ θελει καποιες αλλαγες ωστε να μην ειναι Stb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, με hijack στο θεμα αφου εχω παρομοια μηχανακια στο σπιτι και παρομοιες ερωτησεις για εσας.

 

Χρησιμοποιω ενα technicolor 5136v2 (4νετ) ως ρουτερ στη μια γωνια του σπιτιου (για συντομια το ονομαζω #1) και ΕΙΧΑ ενα Thomson 585 στην αλλη πλευρα του σπιτιου (σαλονι) ως access point. Η συνδεση γινεται με powerline. Ετσι καλυπτω τα wireless κενα του σπιτιου και τροφοδοτω με εθερνετ καλωδια α) ενα tv box, β) εναν αποκωδικοποιητη. Το Thomson μας χαιρετισε, εβαλα ενα δευτερο technicolor (του κουτιου) στη θεση του, αλλα εχω ζοριστει. Νομιζω οτι εχω καταλαβει το λαθος μου, αλλα πρωτα θα περιγραψω το προβλημα:

 

 

NfIjgug.jpg

 

 

Εβαλα το δευτερο technicolor (για συντομια το ονομαζω #2) στον υπολογιστη μου κι εκανα bridge μετα απο reset. ΔΕΝ αλλαξα ΙΡ και πιθανολογω οτι αυτο ειναι το λαθος μου, αφου τα δυο μηχανηματα εχουν την ιδια (192.168.1.1). Εντουτοις, η συνδεση στο δικτυο μεσω του Powerline (βλ. φωτο στο σποιλερ) γινεται κανονικα. Δινει ιντερνετ ενσυρματα ή ασυρματα.

 

Στη φωτο του σποιλερ απεικονιζεται η συνδεση του #1 με το #2 (ethport 1) και τα τρια desktop του σπιτιου (ethport 2, 3 και 4). Στο ethport 1 απεικονιζεται η συνδεση του #2 με (σε σειρα εμφανισης στη φωτο): τον αποκωδικοποιητη, το κινητο 1, ενα ασυρματο repeater που επισης εχω στο σπιτι, το κινητο 2, το tv box και το tablet.

 

Τα τρια προβληματα:

Σε ασχετες στιγμες και πολυ συχνα (π.χ. καθε 10-15 λεπτα, μερικες φορες και συχνοτερα) χανεται το σημα. Ειναι εμφανες στα stream των tv box/αποκωδικοποιητη (ειδικα στον αποκωδικοποιητη) διοτι παγωνει η εικονα.

 

Το πιο παραξενο ειναι οτι μερικες φορες διαπιστωνω οτι χανεται το σημα γενικως. Δλδ, πετυχαινω φασεις που δεν εχω νετ στον υπολογιστη. Μπαινω στο interface του #1 και μου γραφει "δεν υπαρχει συνδεση". Πιθανολογω οτι στην πραγματικοτητα βλεπω το interface του #2 εκεινη τη στιγμη κι αυτο δεν ειναι πολυ παραξενο αφου μαλλον με την ιδια ΙΡ καπου το εχω μπερδεψει ολο το θεμα. Επειτα απο λιγα δευτερολεπτα, βλεπω παλι κανονικα τη συνδεση και εχω και ιντερνετ στον υπολογιστη. Το επαθα πριν απο 10 λεπτα αυτο.

 

Το ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ παραξενο (ισως ειναι τυχαιο, αλλα το εχω κανει παμπολες φορες τις τελευταιες μερες) ειναι οτι αν κλικαρω πανω στο "home network" κι ανανεωθει η σελιδα, επειτα απο 2-3-5 δευτερολεπτα επανερχεται η συνδεση στο #2 (και πρασινιζει ο αποκωδικοποιητης)! Αγνωσται αι βουλαι του technicolor.

 

Οι δυο(μισι) ερωτησεις:

 

Θεωρειτε οτι η αλλαγη ΙΡ θα λυσει προβληματα; Ή μηπως το δικτυο οπως το εχω "φτιαξει" ειναι μπερδεμενο κι η συνεργασια δυο ιδιων ρουτερ (εστω κι αν το ενα ειναι πια access point) κανει πολυπλοκα τα πραγματα;

 

Επισης, πώς αλλαζει η ΙΡ; Το bridge ηταν ευκολη υποθεση αφου με ρωτησε το μηχανακι μετα το reset για το τι ηθελα να κανω. Εχει κανεις καποιο λινκ με οδηγιες;

 

Σας ευχαριστω, ελπιζω να μην κουρασα.


Υ.Σ.: Κεντα! Μολις ξαναεχασε το ιντερνετ, προλαβα να παρω σκρινσοτ!

 

 

31BNbay.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι 100% λόγω τη ΙΡ. Στο ίδιο δίκτυο LAN, απαγορεύεται να έχουν 2 συσκευές την ίδια διεύθυνση.

Τώρα το πως αλλάζει στην συγκεκριμένη συσκευή δεν το γνωρίζω και δεν βρίσκω το εγχειρίδιο, αλλά γενικά σε όλες τις συσκευές συνήθως βρίσκεται στις ρυθμίσεις LAN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω @jkoukos και @haha.

1) Αλλαξε ip στο 2ο technicolor, βάλε πχ 192.168.1.10

Μεσω του υπολογιστη μου; Ή μεσα απο το interface του #1 (ρουτερ);

 

Εκει εχω ενα προβληματακι, δεν γνωριζω τον τροπο. Σε οποιαδηποτε συσκευη μεσω του #1 μπορω να το κανω; Την ΙΡ του #2 ομως πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω @jkoukos και @haha.

Το 1) πώς; Μεσω του υπολογιστη μου; Εκει εχω ενα προβληματακι, δεν γνωριζω τον τροπο. Σε οποιαδηποτε συσκευη μεσω του #1 μπορω να το κανω; Την ΙΡ του #2 ομως πώς;

Ξεσυνδεσε τα 2 ρουτερ μεταξυ τους(ουσιαστικα βγάλε το #2 απο το powerline) αλλα ασε το #2 συνδεδεμενο με εναν υπολογιστη σου ή μεσω wireless με το tablet σου.

Απο αυτον τον υπολογιστη ή το tablet σου που ειναι συνδεδεμενα στο #2 ρουτερ μπες στην διευθυνση 192.168.1.1(θα σου ζητησει username και κωδικο, οποτε βάλε το default λογικα για technicolor που δεν τα εχεις αλλαξει) και απο τις ρυθμισεις της σελιδας κανε τα 3 βηματα που σου περιεγραψα παραπανω.

Ολη αυτην την ωρα δεν θα εχεις ιντερνετ σε αυτον τον υπολογιστη/tablet(στους υπολογιστες που ειναι συνδεμενοι στο #1 θα εχεις), αλλα μην σε απασχολει αυτο γιατι προσβαση στην σελιδα 192.168.1.1 του #2 θα εχεις.

 

Αφοτου τελειωσεις και κανει επανεκκινηση το #2 ρουτερ για να παρει τις καινουριες ρυθμισεις, συνεδεσε το ξανα με το #1 μεσω του powerline.

 

 

Υ.Γ.: Απο οτι βλεπω απο εδω:

https://statheri.vodafone.gr/support-article/149574/odigies-port-forwarding-gia-technicolor-td5136v2

 

η default διευθυνση του technicolor ειναι 192.168.2.1.

 

Δες τις εικονες για να καταλαβεις περιπου σε τι σελιδα θα μπεις. Εσυ θα πας στο μενου Home Network που υπαρχει στην αριστερη καθετη λιστα.(κατω απο το κυκλωμενο Toolbox)

 

0411_2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιγας, σε ευχαριστω παρα πολυ. Η ΙΡ ειναι 192.168.1.1, δεν ξερω γιατι η βοντα το κανει 192.168.2.1. Θα το βρω ομως, ευχαριστω. Btw, απο εκει βγαζεις το dhcp, αρα καπου εκει θα βρισκεται και η αλλαγη ΙΡ. Ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...