Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

R9 290 and 290x Custom not before January

 

We interviewed different manufacturers so you know when arrive the R9 290 and 290x that no longer use the reference design cards. Whether ASUS, HIS and Sapphire (we expect answers from Gigabyte and MSI), all indicate that the availability of their models is not expected until January, and in both cases it is even mid-January which is advanced. What are the reasons for such a delay?

 

 

IMG0043125.jpg

According to various sources, AMD would favor this quarter sales reference maps for the simple reason that it is more advantageous for him, since he sells to its AIB partners a complete map instead of a single GPU or a pack + GDDR5 GPU. A questionable policy, but that is put into perspective with production volumes which in any case could not cope with increased demand on Customs cards. It is therefore only from the next quarter should deliver AMD GPUs to AIB, which will allow them to finally produce their own cards Reduce or custom.

Μέσα Γενάρη οι cutsom ,custom !

http://www.hardware.fr/news/13484/r9-290-290x-custom-avant-janvier.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και καιρο  θελω να αγορασω υπολογιστη και ολο το αναβαλω περιμενοντας τις custom 290 για να αποφασισω αν θα παρω custom 290, το custom 280X, ή  GTX 770 4GB

 

α) οι custom 290 ποσο αναμενονται να φτασει η τιμη, στο περιπου, γιατι αν ξεπερασει τα, και πολλα γραφω, 390-400€(πχ της GByte), πολυ δυσκολα να την παρω.  Οποτε για βαρια σχεδιαστικα προγραμματα, 3ds modelling, βιντεο επεξεργασια, VM, Linux, 24 οθονη, κλπ, αλλα και 1-2 χρονια καλο gaming, αλλα οχι hardcore, ποια θα παιρνατε, GTX 770 4GB  ή  custom 280Χ 3GB(αρκετα πιο φθηνη, απλα μου'χει κολλησει η καρτα να'χει 4GB, η 280X βεβαια μπορει να ειναι πολυ καλυτερη, μηπως ειναι υπερεκτιμημενα τα 4GB?)

 

β) Για αγορα κομματιων περιοδους Χριστουγεννων/Πρωτοχρονιας, οι τιμες ανεβαινουν ή κατεβαινουν, γιατι ειχα μια εντυπωση οτι τις γιορτες τις τσιμπανε λιγο!!  Γενικα αναμενεται να πεσουν οι τιμες στις 280Χ οταν βγουν οι custom 290, Τουλαχιστον, τον Ιανουαριο αναμενεται να πεσουν λιγακι ?

 

γ) Οι  custom 280Χ & 290, γραφουν οτι παιρνουνε 2 slots, μπορεις με μια MoBo  Asus Z87-Pro ή Plus (C2)  να χωρεσουν σε Crossfire(X) 2 καρτες, ή θα αρκεστουμε με max 1 μονο VGA στην MoBo  ?

 

οποτε εαν το custom 290 μου ειναι απλησιαστο, να παρω το  Gigabyte(μπορει και αλλη υλοποιηση) Radeon R9 280X 3GB WindForce 3X OC (288€) , ή , Gigabyte GeForce GTX770 4GB WindForce 3X OC (366€), για τα παραπανω προγραμματα που ανεφερα και λιγο καλο gaming για 2-3 χρονια ?

 

(ειναι που αργουν, τι να ρωτησω.... :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση αλλα έχω την νοσηρή υποψία οτι ειναι out of stock?

 

Βασικά

Παίζει να την βρούμε απο κανά ευρωπαϊκό κατάστημα που να στέλνει στην ελλαδα; [no amazon]

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση αλλα έχω την νοσηρή υποψία οτι ειναι out of stock?

 

To cosmodata βγάζει σε απόθεμα και η διαφορά από τον φθηνότερο είναι 1.72Ε

 

EDIT:Link.png Site: Για το κτηνάκι.... ->292,89+11,59 ship=304,48Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στείλει σε όλους αλλα δεν έχω παρει απάντηση. Δεν έχουν πιει τον καφέ τους I guess.

 

Εχει ψωνίσει κανεις απο το γερμανικό; Ειναι καλο;

Επίσης

Πόσες μέρες θελει για να έρθει;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυσή και γαματη η toxic,αλλά έχω την εντύπωση οτι κάνει λιιγο θόρυβο σε full load..

Ποιος ο λογος που δεν θέλεις απο αμαζον αν επιτρέπεται?? Οο

Παιζει και εδώ https://www.hardwareversand.de/3072+MB/110745/ASUS+R9280X-DC2T-3GD5%2C+AMD+Radeon+R9+280X%2C+3GB+DDR5.article +20€ μεταφορικά,έχω ξαναπάρει και όλα πήγαν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...