Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι με 280 πηγαινει σε αλλη κατηγορια επιδοσεων ομως ...


και πια εναλακτικη εχω σε παρομιες επιδοσεις?

Τι monitor εχεις παρει ? Σε παρομοιες επιδοσεις ειναι η 780ti καλυτερη αλλα και πιο ακριβη ενω και η 290 λιγο πιο κατω απο την 290x πιο vfm αλλα γενικα δεν σου συνιστω να κλοκαρεις reference gpus της σειρας .Η 290x γενικα ειναι καλη καρτα καλη τιμη κατ'εμε και προσωπικα θα σου προτεινα να περιμενεις την sapphire αν και θα σου βγει η custom λιγο πιο ακριβουτσικη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η 280x σαφώς και ειναι 2 επίπεδα κάτω απο την 290χ αλλα σε εώς 1080 ανάλυση νομίζω ότι μπορει να προσφέρει ικανοποιητικοτατο gaming για ενα με δυο χρονια ! Γενικά κατα την γνώμη μου η φιλοσοφία να πάρεις μια κάρτα των 650 ευρω και να την έχεις 4 - 5 χρονια δεν προσφέρει κατι περισσότερο απο το να έχεις μια κάρτα των 300 ευρω και σε 2 χρονια να την αλλάξεις με ενα αντίστοιχο μοντέλο εποφελουμενος μεταξύ άλλων και καινούργιες τεχνολογίες , νεα εγγύηση κτλ. Άποψη μου πάντα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ναι απλα ξερεις τωρα παμε σε αλλη κουβεντα .Για μενα ειναι καθαρα θεμα που θελει ο καθενας να παιζει σε τι range fps δηλαδη .Η 280x νομιζω ειναι στα επιπεδα της 7970? Ναι σιγουρα μπορει να τον καλυψει σε 1080p απλα δεν ξερω με τους επερχομενους τιτλους τι θα μπορει να κανει αν και εφοσον ο φιλος θελει να παιζει κοντα και πανω απο τα 60 fps που ειναι κομβικο οριο κατα καποιο τροπο...Αν θελει πχ να παιζει bf4 του φτανει και του παραφτανει η 280χ αν ομως εχει βλεψεις για witcher εκει θα ζοριστει .Τωρα βεβαια θα πεταχτει ο αλλος(ξερει αυτος) και θα πει οτι στο witcher ουτε η 780ti θα τα βγαζει περα και θα θελουμε maxwell αλλα οκ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ναι απλα ξερεις τωρα παμε σε αλλη κουβεντα .Για μενα ειναι καθαρα θεμα που θελει ο καθενας να παιζει σε τι range fps δηλαδη .Η 280x νομιζω ειναι στα επιπεδα της 7970? Ναι σιγουρα μπορει να τον καλυψει σε 1080p απλα δεν ξερω με τους επερχομενους τιτλους τι θα μπορει να κανει αν και εφοσον ο φιλος θελει να παιζει κοντα και πανω απο τα 60 fps που ειναι κομβικο οριο κατα καποιο τροπο...Αν θελει πχ να παιζει bf4 του φτανει και του παραφτανει η 280χ αν ομως εχει βλεψεις για witcher εκει θα ζοριστει .Τωρα βεβαια θα πεταχτει ο αλλος(ξερει αυτος) και θα πει οτι στο witcher ουτε η 780ti θα τα βγαζει περα και θα θελουμε maxwell αλλα οκ...

Θα στο πω απλα. Αν βγει οντως το Witcher 3 του χρονου και δεν μπορει να το σηκωσει το παιχνιδι η R9 280x,τοτε καλυτερα να μην το βγαλουν καθολου το παιχνιδι γιατι δεν θα πουλησει καθολου και θα φαει και μεγαλο κραξιμο. Συγνωμη αλλα η πραγματικοτητα ειναι αυτη 

 

Η 280x σαφώς και ειναι 2 επίπεδα κάτω απο την 290χ αλλα σε εώς 1080 ανάλυση νομίζω ότι μπορει να προσφέρει ικανοποιητικοτατο gaming για ενα με δυο χρονια ! Γενικά κατα την γνώμη μου η φιλοσοφία να πάρεις μια κάρτα των 650 ευρω και να την έχεις 4 - 5 χρονια δεν προσφέρει κατι περισσότερο απο το να έχεις μια κάρτα των 300 ευρω και σε 2 χρονια να την αλλάξεις με ενα αντίστοιχο μοντέλο εποφελουμενος μεταξύ άλλων και καινούργιες τεχνολογίες , νεα εγγύηση κτλ. Άποψη μου πάντα :)

Γενικα απο αποψη τιμης καρτες των 300+ευρω ειναι πολυτελεια για την πλειοψηφία των περισσοτερων gamers(ασχετως που η R9 280x ειναι 7970 στην πραξη και μπορει καποιος να ψαξει μια used 7970 με περιπου 200ευρω :P) . Σε αναλυσεις 1080 και λογικα και 1200p η R9 280x ειναι υπεραρκετη για τουλαχιστον 2 χρονια gaming σε πολυ υψηλες απαιτησεις(αντε να βγαλεις 2-3 φιλτρα που φυσικα δεν θα επηρεάσουν την εμπειρια παιχνιδιου). Αργοτερα βεβαια που θα εχουν ανεβει οι απαιτήσεις και θα βγαινουν και βαριά παιχνιδια τυπου Crysis και metro και Far Cry θα εχουν βγει και αντιστοιχες 7970,R9 280x για τα παιχνιδια αυτα.

Ενταξει ναι απλα ξερεις τωρα παμε σε αλλη κουβεντα .Για μενα ειναι καθαρα θεμα που θελει ο καθενας να παιζει σε τι range fps δηλαδη .Η 280x νομιζω ειναι στα επιπεδα της 7970? Ναι σιγουρα μπορει να τον καλυψει σε 1080p απλα δεν ξερω με τους επερχομενους τιτλους τι θα μπορει να κανει αν και εφοσον ο φιλος θελει να παιζει κοντα και πανω απο τα 60 fps που ειναι κομβικο οριο κατα καποιο τροπο...Αν θελει πχ να παιζει bf4 του φτανει και του παραφτανει η 280χ αν ομως εχει βλεψεις για witcher εκει θα ζοριστει .Τωρα βεβαια θα πεταχτει ο αλλος(ξερει αυτος) και θα πει οτι στο witcher ουτε η 780ti θα τα βγαζει περα και θα θελουμε maxwell αλλα οκ...

 

Επισης να σου αναφερω οτι 2 παλια παιχνιδια, 1 χρονου στην αγορα, σε Ultra αναλυση 1080p 60fps δεν βγαζει ουτε η δυνατοτερη καρτα της αγορας 780ti http://www.youtube.com/watch?v=m1JOhT015ww και με οτι extra drivers εχουν βγει στην αγορα.ή το γνωστο AC4 που ειναι και Nvidia τιτλος :P

. Αυτο σαν μια μικρη παρενθεση στα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

World Exclusive First Look At Battlefield 4 Running On Mantle API

 

Unfortunately AMD did not reveal any comparison slides between DirectX and Mantle, though it claimed that Battlefield 4 was running 45% faster on Mantle.

 

AMD’s Answer To Nvidia’s G-Sync Tech Is Called “Freesync”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και αυτη η εταιρια απο ολα τα παιχνιδια το BF4 που εχει φαει τοσο κραξιμο βρηκε αναφερει για το mantle  <_<

 

Ο Κυριούλης με τα γυαλάκια στο video αναφέρει σαφέστατα "up to 45 percent faster...." δεν είπε πουθενά ούτε υπαινίχθηκε μέσο όρο. Οι τσολιάδες που γράφουν το άρθρο μάλλον ακούνε ότι θέλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και 45% είναι πάρα πολύ και έτσι που το ακούς. Απλά είναι αναγκαία η διευκρίνση γιατί αν νομίζει κανείς 45% μέσο όρο είναι ΠΟΛΥ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να μπαίνουμε πάλι στο ζουμί, (γιατί στο μαρούλι είναι η ουσία για εμένα :-D  ) έσκασε και η Gigabyte (με BF4) στον γερμανό

Link.png Site: 290 windforce BF4

και μία Sapphire

Link.png Site: Tri-X OC (no BF4)

 

ΥΓ: αχ αυτά τα μεταφορικά  :cry:

 

EDIT: και η Χ από άλλο γερμανό

 

Link.png Site: windforce BF4

Link.png Site: Tri-X (no BF4)

Link.png Site: Tri-X BF4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20+ games in development.Άντε να δούμε.

 

Για 3 δημοφιλείς game engines δεν μίλησε ο τύπος στο video ή κάνω λάθος; Αν ναι, δεν μου κάνει εντύπωση.

Μετά το Thief ποιο θα δούμε ; Το Dragon Age ; Ή μεσολαβεί και κάποιο/κάποια άλλα ενδιάμεσα στη χρονιά ;

 

Με ή χωρίς καθυστερήσεις; *τρέχει για την ζωή του*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...