Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση νέου Dj deck.


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από μερικά έτη με το Hercules να έχει βγάλει τίμια τα λεφτουδάκια του, ψάχνομαι για κάτι μεγαλύτερο. Μεγαλύτερο με samplers, effects και όχι λιωμένα κουμπιά.

Εγώ so far, Atomix και vdj και αλάδωτες mixes με το δικαναλάκι. Με synth δεν έχω ασχοληθεί και θα ήταν όνειρο, αλλά δεν νιώθω ακόμα έτοιμη. Και θα έδινα μέχρι 100€ άνετα για το καλύτερο δικάναλο που μπορώ να έχω.

Τώρα, από την έρευνα που έκανα.. το παρακάτω μου βγάζει έναν έρωτα, αλλά δεν έχω αρκετή τριβή με αυτά και πριν κάνω κίνηση είπα μήπως υπάρχει ειδικός να δώσει το ΟΚ.
 

Hercules 4780722 DJ Controller

Θα μπορούσα να βρω κάτι δυνατότερο σε παροχές και ποιότητα κατασκευής σε κοντινό ποσό;


Και τα Numark έχουν να πουν.

Όπως το http://www.ebay.com/bhp/numark-mixtrack-dj-controller.

Επεξ/σία από Koritsi_Gia_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει βγει και plus.

στο απλο που ειχα παρει κ γω γιατι ειχα ξεμεινει το gain θα πρεπε να ταν σαν τα treble,bass φαση και οχι - + κουμπι(καλα αν πατας sync το ρυθμιζει το προγραμμα αλλα για μανουαλ?!)

εφοσον εχεις ηδη midi γνωμη μου μην παρεις νεο.τα εφφε κτλ. δεν προκειται να τα χρησιμοποιησεις...

η μοδα ειναι decks+καρτα ηχου για mapping (tractor audio 6) με τρακτορ προγραμμα ή τα kontrol ths traktor παλι...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kage έχω δει review, και όντως για επανάσταση των dj το παρουσίαζαν.

Δεν μου κάθεται το tractor όμως ρε συ.. ζητάω λίγη περισσότερη αναλογία ίσως.. επίσης ξεφεύγει σε τιμή.

Παιδιά, από εχθές που σας έγραψα σκάλωσα με το Air+ (αυτό που αναφέρεις Kage).
Ξέρω, σταθερή στη τιμή μου - αλλά είναι να μην δω το εξελιγμένο βερσιόν του μοντέλου που μου έκανε κάτι.

Σοβαρά ποιος είναι προχωρημένος dj για συμβουλές σε αρχάρια; Κάνω room για chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει.


Λοιπόν, επειδή με βλέπω με το τέλος του καφέ μου να κάνω παραγγελία. Όποιος γουστάρει έρχεται Link.png Site: εδώ για λίγο advice, αν θέλει να βάλει ένα χεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε σι τι hercules παρε κανα μτχ mixtrack στο 100ρικο

αυτο ειναι τελειως παιχνιδακι

επισης γιατι οχι traktor? τα σπαει ;)

δες 1 videaki μου που παιζω με το μωρο μου το s4 :P

http://www.youtube.com/watch?v=rZqKjczvqq0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kage έχω δει review, και όντως για επανάσταση των dj το παρουσίαζαν.

 

Δεν μου κάθεται το tractor όμως ρε συ.. ζητάω λίγη περισσότερη αναλογία ίσως.. επίσης ξεφεύγει σε τιμή.

 

Παιδιά, από εχθές που σας έγραψα σκάλωσα με το Air+ (αυτό που αναφέρεις Kage).

Ξέρω, σταθερή στη τιμή μου - αλλά είναι να μην δω το εξελιγμένο βερσιόν του μοντέλου που μου έκανε κάτι.

 

Σοβαρά ποιος είναι προχωρημένος dj για συμβουλές σε αρχάρια; Κάνω room για chat.

δεν προκειται να τα χρησιμοποιησεις τα εφφε ουτε εκεινο με τις υπερυθρες.τουλ.περα απο χαβαλε...-αλλωστε δεν δουλευουν οι υπερυθρες με αλλο προγραμμα εκτος της hercules-

σαν μεγεθος δεν ειναι μικρο αλλα δεν ειναι σαν τo traktor s2-4 και το αλλο midi της pioneer.αλλα αυτα εχουν 700ε(δεν εχει νοημα να παρεις κατι 700ε για σπιτι)

τωρα τα μιξτρακ ναι αν βρεις ενα μτχ χωρις θεματα παρτο

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχατιστώ aledjάρα και Spacecowboy που μου αφιέρωσαν το χρόνο τους στο Live Chat. Ο Kage δεν κατάλαβα γιατί έφυγε, που συγκεκριμένα ήθελα να ακούσω την άποψή του.

Καταλήγουμε στο να πάω αύριο να τα "νιώσω" από κοντά (πρόταση και των 2), και γενικά παίζουμε μεταξύ των 3ων.

1) Hercules Air +
2) Pioneer DDJ  WeGo
3) Numark Mixtrack II

Όλα γυρίζουν γύρω απ' τα 200€. Είναι τραγικό, πως δεν μπορώ να βρω κανένα συγκριτικό θέμα στο Web, όπως με τους CPU. Έχει να κάνει με την αίσθηση, και το γούστο.. αλλά για το τεχνικό κομμάτι θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερο και χειρότερο!

Θα πάω αύριο να τα δω, να δούμε αν μάθω κάτι παραπάνω που θα με βοηθήσει να κρίνω.. και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι ακριβως συγκριτικο αλλα checkρετο (υποψην εχει 13 σελιδες) μην δεις την πρωτη και νομισεις τελος εχει κiαλες συμβουλες και ισως δεις και κατι αλλο εδω που θα σου κανει click

http://www.digitaldjtips.com/dj-controllers-guide-2013/

Επεξ/σία από spacecowboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα ήδη κοιτάξει. Και λεπτομέρειες είχα διαβάσει, σε όλα, όλων των σελίδων, απλά κοντινού budget. Επίσης τα 2 από τα 3, δεν τα περιέχουν γιατί δεν είχαν βγει όταν βγήκε το Review. Σημαντικό.

Να ρωτήσω εν τω μεταξύ, ποιο από τα 3 που αναφέρω έχει Filter Effect; Κανένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα λευτα αυτα εντοπισα μια πολυ καλη επιλογη ακομη to reloop beatmix

εχει ολα τα βασικα τα rubberized κουμπια του jockey 3 (τα παλια κουμπια απο jokey2 ηταν προβληματικα)

και γενικα φαινεται πολυ τιμια επιλογη οποτε ψαξε το και αυτο και δες αν σου κανει click εσενα

το συγκεκριμενο εχει και gain μαλιστα που θα μπορεσεις να τα mappaρεις ως filters αφου ειδα οτι σε ενδιαφερει αυτο (και με το swift πατημενο gain σαφως σαφως...)

http://www.skroutz.gr/s/2222410/Reloop-BeatMix.html

 

και ενα review

http://www.youtube.com/watch?v=IYdzXwdI7TY

Επεξ/σία από spacecowboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα πια δεν λέω πως το είχα δει, και αυτό και την τιμή του και το Review.. αλλά το έπιασα κιόλας γιατί σας άκουσα και πήγα. :D

Λοιπόν, τα είδα όλα από κοντά. Τον προσωπικό μίκτη του aledjo, την πρόταση του spacecowboy (από τις επιλογές που είχαμε at least), τις προτάσεις του μαγαζιού που ήταν τα Audiophony Djazz, έπαιξα με beatmix, και τέλος, φυσικά με το Air Plus.

Το Djazz - 225€: Δεν μου άρεσε αισθητικά, επίσης θεωρώ μικρά τα κουμπιά του. Έλλειψη των pad (τα οποία θεωρώ πως τα χρειάζομαι - και έτσι όπως είναι στο Air/Air+, ή στο Mixtrack Pro 2 του cowboy). Δέχεται αναλογικό σήμα σε περίπτωση κινδύνου ή ανοργάνωτου πάρτυ, πράγμα που δεν κάνουν τα υπόλοιπα*, και επίσης είναι μακράν πιο δυνατή κατασκευή απ' όλα τα άλλα, μακράν μεγαλύτερο ταμπλό με περισσότερες ενδείξεις και mappings.

 

*Χρειάζεται όμως να ασχοληθώ με οπτικά μέσα; αν είναι δυνατόν..

Το WeGo - 245€: Πιο μικροκαμωμένο απ' όλα. Ίσως τα ποιοτικότερα jogs από όλα, με άπειρα εφέ/παπάτζες κυρίως στο φωτισμό. Καλή κατασκευή αν και το όνομα δεν λέει κάτι παραπάνω σε αυτή τη περίπτωση λέγαμε τα άτομα στο δωμάτιο. Είναι καθαρά το αν θα το βολευόσουν.

Το Mixtrack Pro 2 - 190€: Είναι πραγματικό δίλημμα για εμένα μαζί με το Air+. Έχει τα pads όπως τα θέλω (δεν έχει κάτι περισσότερο όμως από μπουτόνς/mappings). Τα jogs είναι λιγότερο stiff από αυτά του Air+ (νταξ, σιγά μην επέλεγα βάσει λεπτομερειών jogs άλλωστε), και απ' ότι μου είπε από όλα φεύγει περισσότερο. Δεν ήταν κακό, γι' αυτό και αμφιταλαντεύομαι.

Το Beatmix: Μην το αναλύσω, δεν το θέλω.

Το Air+ - 215€: Ήταν όπως ακριβώς το είχα ψυχολογήσει από τα άπειρα Video. Έχει ένα πλαστικό περίβλημα που το μπερδεύεις με μέταλο. Τα jogs του είναι λίγο δύσκολα στα πέρα - δώθε αλλά είναι τα μεγαλύτερα και για "ώριμο" scratch είναι ίσως τα καλύτερα - αν δεν πάθουν κάτι. Όλα, συγκριτικά με τα υπόλοιπα μοντέλα που κουβεντιάζουμε, δείχνουν να είναι καλής κατασκευής. Έχει τα απολύτως απαραίτητα βύσματα και παροχές στις πλευρές του, ενώ το Audiophony, έχει ακόμη και Master για να ακούς τα CUE ταυτόχρονα στα ακουστικά, κάτι που θα πρέπει να κάνεις μεμονωμένα σε όλα τα άλλα. Σαν στήσιμο, μου κάνει ακόμα το κλικ περισσότερο από όλα τα άλλα. Δεν σας κρύβω πως ακόμα αυτό θέλω.

Η γενική ιδέα είναι πως το Mixtrack δείχνει πιο επαγγελματικό από το Air+ με μεγαλύτερο ταμπλό, και περισσότερα κλικ-able μπουτόνς, σε αντίθεση με τα απίεστα pads του Air. Αυτά τα 2 είναι τα πιο πιθανά για εμένα. Το Audiophony είναι 20€ περισσότερα από το Air+, και έχει διάφορα περισσότερα και δείχνει να είναι x2 φορές μηχάνημα. Δείχνει να είναι η πιο mature επιλογή, αλλά τι να κάνω αν δεν το νιώθω, δεν μου αρέσει αισθητικά καθόλου, δεν με βολεύει η ιδέα τόσο μικροκαμωμένων πλαστικών κουμπιών, και απλά μένω στις εξτρά θύρες (ΑΝ χρειαστώ) και τα περισσότερα κουμπιά;

Για Air+ το πάω. Ήμουν ανοιχτή στις ιδέες, σας το ορκίζομαι.. αλλά πραγματικά μου δείχνει να είναι αυτό που θέλω. Έκανα κουβέντες από τηλέφωνα με αρκετούς πωλητές, και μου εξήγησαν πως η Hercules είχε κακά μοντέλα (σαν αυτό που είχα), αλλά έχει αλλάξει πορεία για αυτά τα Mainstream (Air+ και 4Set π.χ). Σαφώς να αναφέρω πως αυτοί που μου λέγαν τα θετικά, δεν λέω πως θα το επέλεγαν οι ίδιοι - αλλά για προσωπικούς λόγους θεωρώ ή είναι σε άλλη φάση. Μου λένε πως έχει 1 έτος περισσότερη εγγύηση από το Mixtrack, και πως αν έρθει για φτιάξιμο είναι ή επειδή χάλασε η USB θύρα (από πίεση φυσικά) ή επειδή έτυχε να ΧΑΛΑΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ κάποιο κουμπί. Με διαβεβαιώνουν πως για ΟΛΑ τα αναφερθέντα μοντέλα (με εξαίρεση το Audiophony), έχω τις ίδιες πιθανότητες να βρω χαλασμένο κουμπί στα έτη. Άρα..

Τι λέτε;


Ωχ μα^άκα, έκθεση έγραψα. Παρασύρθηκα, σόρρυ. :P

Επεξ/σία από Koritsi_Gia_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε πιο μαγαζι τα ειδες?

 

επισης αυτο που εχει τεραστια σημασια για μενα ειναι τα κουμπια. δε μ'αρεσουν τα μαλακα ή λαστιχιενια κουμπια.

Επεξ/σία από aledjo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα γιατί μου κάθονται άψογα και στην αίσθηση και στην ιδέα.. δεν ξέρω..

Σε ένα στην Αθήνα, ο αδερφός μου με πήγε, δεν θυμάμαι γιατί τηλεφωνήσαμε σε 5. ΚΑΝΕΙΣ δεν τις κατεβάζεις τις τιμές.

 

Δευτέρα κουμπώνω Air +. Άρα ξεκινήστε να μπαίνετε στο Room ή να μου λέτε TOP ρυθμίσεις, και πράγματα που θα χρειαζόταν να ξέρω. :P

Επεξ/σία από Koritsi_Gia_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...