Προς το περιεχόμενο

Ηχεια για σπίτι και για πάρτυ


Sed22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !<br>

Καταρχήν το χρηματικό ποσό θα είναι γύρω στα 900€ και θέλω να είναι κάτι καλό να μείνει γενικότερα<br>

Να έχει δυνατή ισχύ και φυσικά ποιότητα.<br>

Σκέφτηκα επειδή ακούω και παίζω και house θα ήταν απαραίτητο ένα sub<br>

Εγώ προτείνω να αγοράσω αυτά :<br>

<a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.thomann.de/gb/hk_audio_soundhouse_onelucas.htm'>http://www.thomann.de/gb/hk_audio_soundhouse_onelucas.htm</a><br>

Έχω ακούσει γενικά HK audio και ήταν πολύ καλά

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω εάν θα μπορούσαν να με καλύψουν μόνο 2 ισχυροί δορυφόροι ..χωρίς το extra sub.<br>

Και φυσικά το σύστημα θα χρησιμοποιειται ανά πάσα στιγμή σε πάρτυ σε σπίτια<br>

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες..<br>

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Sed22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι ακούς house δεν έχει καμία σχέση με την ερώτηση που κάνεις. 

 

Σχετικά με τα ηχεία, εγώ θα σου πρότεινα τα EVID της Electrovoice, εφόσον θες και για πάρτυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το ότι ακούς house δεν έχει καμία σχέση με την ερώτηση που κάνεις. </p>

<p> </p>

<p>Σχετικά με τα ηχεία, εγώ θα σου πρότεινα τα EVID της Electrovoice, εφόσον θες και για πάρτυ. </p>

 

Αμα έπεζα rock θα είχα τόσο ανάγκη το sub θες να μου πεις ;;

Έχεις link ; και εάν τα έχεις ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 αυτοενισχυόμενο 15" δορυφόρο τουλάχιστον 400W RMS. Και αν θες μελλοντικά πάρε και ένα sub..

 

π.χ. http://dynacord.com/en/products/7/1/79/267_a-115a.html

Επεξ/σία από sYn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα έπεζα rock θα είχα τόσο ανάγκη το sub θες να μου πεις ;;

Έχεις link ; και εάν τα έχεις ακούσει

 

 

Όχι. Καμία σχέση. Θέλω να σου πω ότι η μουσική που ακούς δεν έχει σχέση με το τι ηχεία θα πάρεις. Τόσο απλά. 

 

Τα ηχεία είναι αρκετά καλά. Link μπορείς να βρεις εάν γράψεις απλά EVID Electrovoice στο google. Δεν θα το κάνω εγώ για εσένα... sorry. 

 

 

 

Θαρρω πως το sub μπαινει σε surround.Για ποιοτικη μουσικη παρε ενα καλο σετ στερεοφωνικα και τελος.

 

Θαρρείς και θαρρείς λάθος. Επίσης η δεύτερή σου πρόταση είναι λιγάκι κάπως... και στα όρια του λάθους (εάν κανείς υπολογίσει το πόσο "καταφατικός" είσαι, τότε είσαι όντως λάθος). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αμα έπεζα rock θα είχα τόσο ανάγκη το sub θες να μου πεις ;;

Έχεις link ; και εάν τα έχεις ακούσει

 

 

Όχι. Καμία σχέση. Θέλω να σου πω ότι η μουσική που ακούς δεν έχει σχέση με το τι ηχεία θα πάρεις. Τόσο απλά. 

 

Τα ηχεία είναι αρκετά καλά. Link μπορείς να βρεις εάν γράψεις απλά EVID Electrovoice στο google. Δεν θα το κάνω εγώ για εσένα... sorry. 

 

 

 

Θαρρω πως το sub μπαινει σε surround.Για ποιοτικη μουσικη παρε ενα καλο σετ στερεοφωνικα και τελος.

 

Θαρρείς και θαρρείς λάθος. Επίσης η δεύτερή σου πρόταση είναι λιγάκι κάπως... και στα όρια του λάθους (εάν κανείς υπολογίσει το πόσο "καταφατικός" είσαι, τότε είσαι όντως λάθος). 

Φυσικά και παίζει ρόλο τι μουσική ακούς και δεύτερον τα ηχεία που προτείνεις βλέπω μικρή ισχύει σε watt και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι επαρκείς για πάρτυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και παίζει ρόλο τι μουσική ακούς και δεύτερον τα ηχεία που προτείνεις βλέπω μικρή ισχύει σε watt και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι επαρκείς για πάρτυ

 

 

ΟΚ. Τεκμηρίωσέ μου γιατί παίζει ρόλο η μουσική που ακούς. 

 

 

 

Πολύ θα ήθελα να διαβάσω.. βέβαια δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση σου μετά.. αλλά όπως και να έχει θέλω να διαβάσω κάτι παλαβό να γελάσει το χειλάκι μου. 

 

Επεξ/σία από Timonkaipumpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !<br>

Καταρχήν το χρηματικό ποσό θα είναι γύρω στα 900€ και θέλω να είναι κάτι καλό να μείνει γενικότερα<br>

Να έχει δυνατή ισχύ και φυσικά ποιότητα.<br>

Σκέφτηκα επειδή ακούω και παίζω και house θα ήταν απαραίτητο ένα sub<br>

Εγώ προτείνω να αγοράσω αυτά :<br>

<a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.thomann.de/gb/hk_audio_soundhouse_onelucas.htm'>http://www.thomann.de/gb/hk_audio_soundhouse_onelucas.htm</a><br>

Έχω ακούσει γενικά HK audio και ήταν πολύ καλά

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω εάν θα μπορούσαν να με καλύψουν μόνο 2 ισχυροί δορυφόροι ..χωρίς το extra sub.<br>

Και φυσικά το σύστημα θα χρησιμοποιειται ανά πάσα στιγμή σε πάρτυ σε σπίτια<br>

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες..<br>

Ευχαριστώ

 

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις ....

 

Θες 2 HIFI ηχεία που να μπορούν όταν κάνεις πάρτι να ανταποκριθούν ?

 

Θες pro audio ηχεία  που είναι για συναυλίες και έχουν σαν πρώτη την ισχύ και μετά την ποιότητα ?

 

 

 

Ενα ηχείο για να βγάζει καλό και ποιοτικό ήχο πρέπει να είναι ολοκληρωμένο. Η έννοια του sub σε ένα ποιοτικό σύστημα δεν έχει θέση.

 

 

Εγώ αυτή την στιγμή έχω 2 χειροποίητα HIFI με CORAL  τεσσάρων δρόμων . woofer 8", bass- mid 6" , mid dome & tweeter. 100watt rms 94db

 

Εχω δυο αυλούς  με 2X 8 PUSH-PULL + 6 migrange + tweeter + super tweeter   , ότι καλύτερο έχω ακούσει σε ήχο.

 

IMG_1521.jpg

 

(Δεν είναι αυτό της φωτογραφίας !! Αυτό έχει 2X10" Woofer σε push pull και άλλα tweeters) αλλά είναι παρόμοια. Ιδιου Ελληνα κατασκευαστή. :-D )

 

 

Αλλά ....

 

Για πάρτι έχω χειροποίητα 2 X 18" BEYMA 18lx60.gif+ TWEETER , 

 

2X PEYAVEY 18"  peavey%20speakers.jpg+ TWEETER

 

και ένα 15" CELESTION  images?q=tbn:ANd9GcRO3x8EIGUUVcRDJacfMfq+ TWEETER (horn) με 2X BEHRINGER EP1500  τελικούς + BEHRINGER 1000 κονσόλα + HERCULES dj console για τα πάρτι μου.

Τα ηχεία δεν χρησιμοποιούνται για τίποτα άλλο πέρα από κανένα παρτι δικό μου και φίλων ....

 

Οπότε σαν συμπέρασμα .... Δεν μπορείς να έχεις και τα δυο μαζί ... Δεν υπάρχει ηχείο το οποίο να μπορεί να παίξει σε υψηλές στάθμες  και να θεωρείται HIFI ....

 

Σε γενικές γραμμές 2 πράγματα για να ξέρεις . Αν έχεις 2 ηχεία  στα οποία δίνεις 100WATT και το ένα είναι στα 90DB και το άλλο στα 96DB .

Το δεύτερο θα παράγει ΔΙΠΛΑΣΙΑ ακουστική ισχύ . :-D

 

Αρα κοίταξε πολύ τα DB και οχι τα WATT .

 

Τώρα στο ερώτημά σου δεν έχω απάντηση γιατί πολύ απλά κάθε ηχείο θέλει και διαφορετικό ενισχυτή για να οδηγηθεί σωστά . Δεν ξέρουμε όμως τι έχεις .

Ηχεία σαν τα τελευταία δεν μπαίνουν σε σπίτι.... :-D

Με HIFI ηχεία δεν κάνεις πάρτι ... Δεν μπορείς να έχεις τόσο υψηλές στάθμες.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και παίζει ρόλο τι μουσική ακούς και δεύτερον τα ηχεία που προτείνεις βλέπω μικρή ισχύει σε watt και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι επαρκείς για πάρτυ

 

 

Τα ηχεια αναλογα τον τυπο κατασκευης τους μπορεις να πεις πως αλλα διακρινονται για την καλη αποδοση των υψηλων τους και αλλα των χαμηλων τους.

 

Σε γενικες γραμμες ομως και τα δυο ηχεια ειναι ικανα να παιξουν καλα οτιδηποτε.

Το ποιοτικο ηχειο φαινεται απο το ποσο ευδιακριτα αναπαραγαγει τους ηχους,

 

Τα Watt δεν παίζουν ρόλο .

 

Για εμένα χοντρικά χοντρικά αν κάποιος θέλει ηχεία για πάρτι πρέπει να κοιτάξει

 

α) Το μέγεθος του πηνίου του woofer !!! Καλό να είναι στις 4 ίντσες !

β) Τα Db που αποδίδει !

γ) Το μαγνητικό του σύστημα.

δ) Τις διαδρομές που κάνει ο κώνος .

 

Τα watt δεν παίζουν τόσο ρόλο, ούτε το μέγεθος του μεγαφώνου .... Πάρε 12άρι με 1 ιντσα πηνί και ρηχό μαγνήτη και περίμενε να ακούσεις .....

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ. Τεκμηρίωσέ μου γιατί παίζει ρόλο η μουσική που ακούς. 

 

 

 

Πολύ θα ήθελα να διαβάσω.. βέβαια δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση σου μετά.. αλλά όπως και να έχει θέλω να διαβάσω κάτι παλαβό να γελάσει το χειλάκι μου. 

αμα ασχολιομουν με παραγωγη μουσικης θα πηγαινα σε τετοιο στυλ ? monitor θα διαλεγα

αμα ακουγα rock , opera classic, lounge   θα ζηταγα παλι κατι ισχυρο ? απλα ποιοτικα ηχεια

ειναι καποια ειδη μουσικης που θελουν το κατι παραπανω για να ξεσηκωσουν το κοινο 

και οπως είπα τα θελω ΚΑΙ για παρτυ

Επεξ/σία από Sed22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου επειδη βλεπω στην υπογραφη σου τα logitech z 5500 νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι να ψαχνεσαι βαλε τα τεσσερα ηχεια στις τεσσερις γωνιες + το sub 188 watt


  και εισαι ετοιμος,,,, μπορει να ειναι 63 watt το ηχειο δορυφορος αλλα εχει Output level (SPL) 115 dB για παρτυ μια χαρα ειναι και ευκολα μεταφερονται..


και εαν θες ποιοτικο ηχο παρε ενισχυτη και δυο ωραια ηχεια hifi σε αυτα τα χρηματα περνεις αξιολογα πραγματα


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα logitech τα εχω κολλησει στους τοιχους δεν τα πειραζω καθολου..

ελεγα για pa active system εγω παντως να εκμεταλευονται πληρως τον ηχο

 

Εγώ πάντως θα κοιτούσα σε 2 x12" παθητικά  και θα έπαιρνε ξεχωριστά έναν τελικό.

 

Εταιρίες που θα κοιτούσα

 

PEAVEY

EMINENCE

BEYMA

CELESTION

NEXUS

JBL

 

Το θέμα είναι πως για να κατέβουν τα  ηχεία σε συχνότητα χαμηλά θέλουν λίτρα .... πράγμα που στο σπίτι σου δεν θα σε βολέψει. Για αυτό το πολύ 12" .

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ασχολιομουν με παραγωγη μουσικης θα πηγαινα σε τετοιο στυλ ? monitor θα διαλεγα

αμα ακουγα rock , opera classic, lounge   θα ζηταγα παλι κατι ισχυρο ? απλα ποιοτικα ηχεια

ειναι καποια ειδη μουσικης που θελουν το κατι παραπανω για να ξεσηκωσουν το κοινο 

και οπως είπα τα θελω ΚΑΙ για παρτυ

 

Αυτά που γράφεις είναι ό,τι να 'ναι και απέχουν πολύ από μία σωστή άποψη. 

 

Το πρόβλημα είναι πως νομίζεις ότι έχεις σωστή άποψη ενώ, προφανέστατα, δεν γνωρίζεις που σου πάνε τα 4. 

 

Δεν θα κάτσω να αναλύσω το μήνυμά σου... π.χ. τι σχέση έχει το είδος μουσική με το "κάτι ισχυρό" [sic], και πώς ορίζεις το "ισχυρό". Ή, γιατί κάποια είδη μουσική θέλουν κάτι παραπάνω και τι παραπάνω θέλουν και πώς το ορίζεις. 

 

 

Βασικά... αυτό που λέει ο george kesoglu. 

 

Προφανώς και δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει το 112 db SPL @ 1m... πόσο μάλλον το 87 db /W/m και το frequency response στα -10dB από 80Hz έως 20kHz. 

 

 

Εσύ θες να ακούς "house" (ή ό,τι στην ευχή σου αρέσει) και νομίζεις ότι θέλει ειδικά ηχεία... 

 

το κακό δεν είναι ότι δεν γνωρίζεις.. το κακό είναι πως ενώ δεν γνωρίζεις έχεις μία άποψη και την υποστηρίζεις κιόλας αντί να κοιτάς να μαθαίνεις. 

 

 

Whatever... τσάμπα ασχολήθηκα. 

 

Εγώ πάντως θα κοιτούσα σε 2 x12" παθητικά  και θα έπαιρνε ξεχωριστά έναν τελικό.

 

Εταιρίες που θα κοιτούσα

 

PEAVEY

EMINENCE

BEYMA

CELESTION

NEXUS

JBL

 

Το θέμα είναι πως για να κατέβουν τα  ηχεία σε συχνότητα χαμηλά θέλουν λίτρα .... πράγμα που στο σπίτι σου δεν θα σε βολέψει. Για αυτό το πολύ 12" .

 

 

τα EVID είναι αρκετά μικρά και έχουν και sub της ίδιας εταιρίας και σειράς (με ό,τι συνεπάγεται αυτό). 

 

Από specs θαρρώ πως είναι αρκετά ΟΚ για τα λεφτά τους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...