Προς το περιεχόμενο

Ηχεια για σπίτι και για πάρτυ


Sed22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά που γράφεις είναι ό,τι να 'ναι και απέχουν πολύ από μία σωστή άποψη. 

 

Το πρόβλημα είναι πως νομίζεις ότι έχεις σωστή άποψη ενώ, προφανέστατα, δεν γνωρίζεις που σου πάνε τα 4. 

 

Δεν θα κάτσω να αναλύσω το μήνυμά σου... π.χ. τι σχέση έχει το είδος μουσική με το "κάτι ισχυρό" [sic], και πώς ορίζεις το "ισχυρό". Ή, γιατί κάποια είδη μουσική θέλουν κάτι παραπάνω και τι παραπάνω θέλουν και πώς το ορίζεις. 

 

 

Βασικά... αυτό που λέει ο george kesoglu. 

 

Προφανώς και δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει το 112 db SPL @ 1m... πόσο μάλλον το 87 db /W/m και το frequency response στα -10dB από 80Hz έως 20kHz. 

 

 

Εσύ θες να ακούς "house" (ή ό,τι στην ευχή σου αρέσει) και νομίζεις ότι θέλει ειδικά ηχεία... 

 

το κακό δεν είναι ότι δεν γνωρίζεις.. το κακό είναι πως ενώ δεν γνωρίζεις έχεις μία άποψη και την υποστηρίζεις κιόλας αντί να κοιτάς να μαθαίνεις. 

 

 

Whatever... τσάμπα ασχολήθηκα. 

 

 

 

τα EVID είναι αρκετά μικρά και έχουν και sub της ίδιας εταιρίας και σειράς (με ό,τι συνεπάγεται αυτό). 

 

Από specs θαρρώ πως είναι αρκετά ΟΚ για τα λεφτά τους. 

παλι εστιασες σε εμενα...σου λεω δεν ειναι μονο για εμενα ειναι και για παρτυ που θα γινονται και θελω αρκετη ενταση γιατι εχει τυχη να παιξω με dynacord και να μην μου φτανει ο ηχος

ειναι απλα τα πραγματα

οσο οτι δεν ξερω οσα ξερεις εσυ εννοειται αυτο και γι αυτο κιολας ποσταρο εδω μεσα αλλιως δεν θα ποσταρα

και αφου ξερεις εσυ θελω να μου πεις αν ειναι τα παρακατω specs ικανοποιητικα :

 

Satellites x 2:
  • 8'' μεγάφωνο νεοδυμίου και piezo horn 90 X 45 μοιρών
  • Απόκριση συχνότητας: (+/- 3db) 100Hz-18kHz, 101db 1w/1m 125 db max spl
  • Duo tilt pole mount
  • Connector: Speakon
  • Χρώμα: Μάυρο
  • Διαστάσεις: 27 x 42.5 x 23 cm
  • Βάρος: 8 Kg

Subwoofer:

  •  
  • Ενισχυτής για Subwoofer: 300W rms class D
  • Ενισχυτής για Satellites: 2 x 150W rms class D
  • 15'' μεγάφωνο 300W rms
  • Απόκριση συχνότητας: (+/- 3db) 50Hz - 130Hz 104db 1w/1m 126db peak
  • Connector: Είσοδοι: 2 x XLR, Έξοδοι: 2 x XLR και έξοδος XLR subwoofer 
  • Powercon ρευματολήπτη
  • Ρόδες μεταφοράς 100mm
  • Χρώμα: Μάυρο
  • Διαστάσεις: 56 x 44 x 76cm
  • Βάρος: 37 Kg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ικανοποιητικά για τι; 

 

Ήδη έχουν γίνει προτάσεις αλλά εσύ, προφανώς, έχεις ήδη κάτι κατά νου και απλά θες το ΟΚ για αυτό. 

 

Σύγκρινε τα specs που έβαλες με αυτά των άλλων προτάσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ικανοποιητικά για τι; </p>

<p> </p>

<p>Ήδη έχουν γίνει προτάσεις αλλά εσύ, προφανώς, έχεις ήδη κάτι κατά νου και απλά θες το ΟΚ για αυτό. </p>

<p> </p>

<p>Σύγκρινε τα specs που έβαλες με αυτά των άλλων προτάσεων. </p>

 

Δεν ξέρεις να απαντάς ή μου φαίνεται ;

Πώς τα βλέπεις τα συγκεκριμένα θα αποδίδουν καλά σε ένταση με κόσμο 50 ατόμων ; έχει κάποιο αρνητικό ; βλέπεις κάτι που σε χαλάει ;

Είδα τις προτάσεις των παιδιών και έχω απορρίψει και έχω κοιτάξει μερικές και σιγά σιγά θα δω όλες τις επιλογές μου και θα αποφασίσω.

Θέλω την καλύτερη δυνατή επιλογή γιατί δίνω 900 ευρώ όχι 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παλι εστιασες σε εμενα...σου λεω δεν ειναι μονο για εμενα ειναι και για παρτυ που θα γινονται και θελω αρκετη ενταση γιατι εχει τυχη να παιξω με dynacord και να μην μου φτανει ο ηχος

ειναι απλα τα πραγματα

οσο οτι δεν ξερω οσα ξερεις εσυ εννοειται αυτο και γι αυτο κιολας ποσταρο εδω μεσα αλλιως δεν θα ποσταρα

και αφου ξερεις εσυ θελω να μου πεις αν ειναι τα παρακατω specs ικανοποιητικα :

 

Satellites x 2:
  • 8'' μεγάφωνο νεοδυμίου και piezo horn 90 X 45 μοιρών
  • Απόκριση συχνότητας: (+/- 3db) 100Hz-18kHz, 101db 1w/1m 125 db max spl
  • Duo tilt pole mount
  • Connector: Speakon
  • Χρώμα: Μάυρο
  • Διαστάσεις: 27 x 42.5 x 23 cm
  • Βάρος: 8 Kg

Subwoofer:

  •  
  • Ενισχυτής για Subwoofer: 300W rms class D
  • Ενισχυτής για Satellites: 2 x 150W rms class D
  • 15'' μεγάφωνο 300W rms
  • Απόκριση συχνότητας: (+/- 3db) 50Hz - 130Hz 104db 1w/1m 126db peak
  • Connector: Είσοδοι: 2 x XLR, Έξοδοι: 2 x XLR και έξοδος XLR subwoofer 
  • Powercon ρευματολήπτη
  • Ρόδες μεταφοράς 100mm
  • Χρώμα: Μάυρο
  • Διαστάσεις: 56 x 44 x 76cm
  • Βάρος: 37 Kg

 

 

 

Αν ειναι να δωσεις λεφτα για ηχο, τοτε μακρια απο συστηματα τυπου χ.1 (δηλαδη ξεχωριστο woofer). Ψαξε μονο για κολονες που εχουν 3 μεγαφωνα (low-mid-high) και ειναι παθητικα κροσαρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τις προτασεις που ηδη εχουν γινει!

 

Οσο για το καθε ειδος μουσικης οτι θελει το καταλληλο ηχειο αστο στην ακρη βγαλτο απο το μυαλο σου δεν ισχυει αυτο.

 

Το να σου πουμε αν ενα συστημα θα μπορεσει να αποδωσει σωστα και καλα σε ενα παρτι για 50 ατομα δεν μπορει να στο πει κανεις! Αν εισαι σε ενα δωματιο 60τ.μ. με τα 50 ατομα με ενα συγκεκριμενο συστημα και παιζει σουπερ ουαου και παρεις το ιδιο συστημα και πας σε ενα δωματιο 120τ.μ. με 50 ατομα θα θες να το πεταξεις!

 

Τετοια μηχανηματα θελουν πολυ ψαξημο και πολυ διαβασμα για να μπορεσεις να παιζεις εξησου καλα σε οποιαδηποτε κατασταση.

 

Δεν στα λεω για να σε θειξω στα λεω για να σε βοηθησω επειδη βλεπω πως δεν ξερεις.

 

Απο κει και περα δες τι επιλογες σου εδωσαν οι αλλοι, βρε ενα καταστημα που τα εχει και πηγαινε ακουσε τα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τις προτασεις που ηδη εχουν γινει! <br><br>

Οσο για το καθε ειδος μουσικης οτι θελει το καταλληλο ηχειο αστο στην ακρη βγαλτο απο το μυαλο σου δεν ισχυει αυτο.<br><br>

Το να σου πουμε αν ενα συστημα θα μπορεσει να αποδωσει σωστα και καλα σε ενα παρτι για 50 ατομα δεν μπορει να στο πει κανεις! Αν εισαι σε ενα δωματιο 60τ.μ. με τα 50 ατομα με ενα συγκεκριμενο συστημα και παιζει σουπερ ουαου και παρεις το ιδιο συστημα και πας σε ενα δωματιο 120τ.μ. με 50 ατομα θα θες να το πεταξεις! <br><br>

Τετοια μηχανηματα θελουν πολυ ψαξημο και πολυ διαβασμα για να μπορεσεις να παιζεις εξησου καλα σε οποιαδηποτε κατασταση.<br><br>

Δεν στα λεω για να σε θειξω στα λεω για να σε βοηθησω επειδη βλεπω πως δεν ξερεις. <br><br>

Απο κει και περα δες τι επιλογες σου εδωσαν οι αλλοι, βρε ενα καταστημα που τα εχει και πηγαινε ακουσε τα.

Εννοείται για ένα μικρό σαλόνι προορίζονται

Υποτίθεται σε ένα σπίτι

Απλά θέλω πλήρη κάλυψη ήχου και Ένταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παπί είσαι λάθος σε αυτό.

 

Παραπάνω μπορώ να σου εξηγήσω σε pm. 

 

 

Αλλά αυτό που λες είναι πέρα ως πέρα λάθος.

Γιατι ειμαι λαθος; Και γιατι να τα πουμε σε πμ, ειμαστε ή δεν ειμαστε εντος νηματος (τι εγραψα ο πουστς) ;

 

Ειναι δυνατον να βγαλει καυτερο ηχο αυτο που παρεθεσα απο ενα συστημα που εχει ξεχωριστα τα mid και τα high;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι δυνατον να βγαλει καυτερο ηχο αυτο που παρεθεσα απο ενα συστημα που εχει ξεχωριστα τα mid και τα high;

 

Υποθέτω πως έχεις στο μυαλό σου συστήματα, τα οποία προϋποθέτουν την ύπαρξη sub για να αποδώσουν το -κατά τον κατασκευαστή- μέγιστο δυνατό συχνοτικό εύρος (όπως π.χ. τα περισσότερα home cinema συστήματα). Εκεί έχεις δίκιο, οι οδηγοί των εν λόγω συστημάτων συνήθως είναι χαμηλότερης ποιότητας ή μικρότερου -για λόγους design- μεγέθους και έτσι "δεν το 'χουν" με τις χαμηλότερες π.χ. συχνότητες.

 

Ένα ποιοτικό ηχείο δύο ή τριών δρόμων βέβαια θεωρητικά μπορεί να αποδώσει καλά ακόμα και εξαιρετικά χαμηλές ή υψηλές συχνότητες. Για παράδειγμα, ένα αξιοπρεπές 10ιντσο woofer με roll off κοντά στα 60 Hz θα καλύπτει -θεωρητικά- τα γούστα και τις ανάγκες του περισσότερου κόσμου. Αντίστοιχα καλή δουλειά θα κάνει και ένα ηχείο με μικρότερης διαμέτρου woofer, απλά το roll off του θα βρίσκεται σε υψηλότερη συχνότητα (π.χ. 80-100 Hz στα καλά 8ιντσα).

 

Αν κάποιος όμως θέλει να πιάσει και χαμηλότερες συχνότητες, το επιπλέον sub είναι μονόδρομος. 

 

Μην ξεχνάς τέλος, πως ακόμα και αρκετές monitoring ή public adress λύσεις, παρά τις εξαιρετικές τους δυνατότητες, μπορούν προαιρετικά να χρησιμοποιηθούν και με "συμβατά" subwoofers αν κριθεί απαραίτητο. Εννοείται με τις ευλογίες των κατασκευαστών. Ε, σε αυτές τις περιπτώσεις δε μπορείς να πεις ότι το σύστημα "πάσχει".

 

 

EDIT:

 

Στο σύστημα π.χ. που έχετε παραθέσει παραπάνω, οι 8ιντσοι οδηγοί έχουν μια θεωρητική συχνοτική απόκριση 100Hz - 18 KHz. Το sub αναλαμβάνει την περιοχή από τα 50 Hz έως τα 130 Hz. Οπότε:

 

1) Σαφώς και ένα στέρεο σύστημα με μεγαλύτερης διαμέτρου ποιοτικά woofers (π.χ. 12 ιντσών) θα αποτελούσε καλύτερη λύση από το "μονό" sub, για διάφορους λόγους. Όμως ένα τέτοιο ηχείο θα αποτελούσε αρκετά πολύπλοκη κατασκευή, ενώ θα ήταν εξαιρετικά ογκώδες και ακριβό. Εδώ λοιπόν η λογική σου επιβεβαιώνεται, απλά για λόγους convenience οι λύσεις με ξεχωριστό sub είναι περισσότερο διαδεδομένες.  

 

2) Πως στο καλό μπορεί ένα 8ιντσο woofer-οειδές να αποδώσει 15-18 KHz; Μου διαφεύγει κάτι; Μήπως τα συγκεκριμένα ηχεία έχουν και ξεχωριστά tweeters;

Επεξ/σία από N3k21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λαθος μου. Νομιζα οτι το συστημα ηταν 2.1 (σα αυτα στα πισια) απλα πολυ πιο δυνατο. Τωρα ειδα οτι εχει κρνες.
Στο μυαλο μου εχω την κλασικη κολονιτσα με τα 3 μεγαφωνα
εδιτ τις δυο κλασικες κολονιτσες  :P

Επεξ/σία από παπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Πως στο καλό μπορεί ένα 8ιντσο woofer-οειδές να αποδώσει 15-18 KHz; Μου διαφεύγει κάτι; Μήπως τα συγκεκριμένα ηχεία έχουν και ξεχωριστά tweeters;

 

Τωρα ειδα οτι εχει κρνες.

 

Λάθος μου κι εμένα, δεν είχα παρατηρήσει πως όντως έχει tweeters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειμαι λαθος; Και γιατι να τα πουμε σε πμ, ειμαστε ή δεν ειμαστε εντος νηματος (τι εγραψα ο πουστς) ;

 

Ειναι δυνατον να βγαλει καυτερο ηχο αυτο που παρεθεσα απο ενα συστημα που εχει ξεχωριστα τα mid και τα high;

 

Συστήματα με "κολόνες" αποδίδουν χειρότερα από συστήματα όπως αυτό που πρότεινα στην αρχή. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...