Προς το περιεχόμενο

Κατασκευές Raspberry Pi


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες πειραματίζομαι με ένα 512ΜΒ Raspberry Pi.

 

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα για να μαζευτούμε να ανταλλάζουμε ιδέες για κατασκευές, απορίες κλπ.

 

Το πρώτο Project που θέλω να φτιάξω είναι αυτοματισμός με φωνητικές εντολές.

 

https://github.com/StevenHickson/PiAUISuite/

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι ρελέ να χρησιμοποιήσω για να συνδέσω απευθείας 220-240VAC (σκέπτομαι να συνδέσω τα ρελέ παράλληλα με τους διακόπτες φωτισμού του σπιτιού).

 

Υπάρχουν διάφορες επιλογές (Coil Relays, Solid State Relays) και επειδή οι απόψεις διίστανται για το ποιος είναι καλύτερος θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει.

 

Γράψτε και εσείς τις ιδέες / κατασκευές σας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ έχω παραγγείλει ένα raspberry ποιο πολύ για να το κάνω mining rig για bitcoin. Τώρα το περιμένω να έρθει και πειραματιστώ μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω παραγγείλει ένα raspberry ποιο πολύ για να το κάνω mining rig για bitcoin. Τώρα το περιμένω να έρθει και πειραματιστώ μαζί του.

 

Καλό "πείραγμα" σου εύχομαι. Το Pi πραγματικά με έχει ενθουσιάσει. Φυσικά για bitmining δεν ξέρω πόσο συμφέρει δεδομένης της χαμηλής επεξεργαστικής ισχύς του (τα mining sticks είναι αρκετά ακριβά) αλλά μόνο και μόνο οι γνώσεις που σου προσφέρει η διαδικασία είναι πολύ χρήσιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν το αφήνεις να κάνει το ίδιο mining αλλά του βάζεις μια διανομή που είναι φτιαγμένη για τέτοια δουλειά το minepeon ( φοβερό name! :P) και απλά του βάζεις hub με τα usb πάνω του. 

 Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν θα πρέπει αν έχεις usb 3 hub γιατί έχει αρκετά προβλήματα και δεν αναγνωρίζονται στο raspberry

 

 

700px-Rig-ct1aic.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ..

 

Εγώ είμαι στο δίλημμα Rasp ή Cubieboard (τα έχω και τα δύο "δοκιμαστικά").

 

 

Αν και νομίζω ότι κλίνω προς το Cubie, εντούτοις το Rasp με έχει αφήσει ικανοποιημένο κυρίως από άποψη κοινότητας. 

 

Με τον omx player που έχει, είναι ένα άνετο video player για το σαλόνι. 

 

 

Τώρα θέλω να τα δοκιμάσω σαν repo servers. 

 

 

 

Υ.Γ. Έχω περάσει και από BBB... το οποίο όμως το βρίσκω χρήσιμο μόνο για εντελώς business εφαρμογές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το raspberry υπάρχει κάποιος τρόπος για να αναγνωρίζει τα usb 3? Γιατί έχω διαβάσει ότι έχει πρόβλημα αν του βάλεις ένα usb hub η οτιδήποτε άλλο usb 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου ήρθε το pi μαζί κάρτα μνήμης και με ένα κουτάκι. Μένει να βρώ χρόνο να κάνω εγκατάσταση μια διανομή και να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To beagleboard το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρων και νομίζω μπορεί να πάρω ένα έτσι για να το δω.

 

To beaglebone Black ειναι αρκετα ποιο δυνατο απο το Pi.

Υστερει λιγο σε "κοινοτητα" αλλα μεγαλωνει κ αυτη μερα με τη μερα.

 

Βεβαια για απλες εφαρμογες (light server ή hardare control) δεν θα δεις διαφορα,

αλλα για κατι πιο δυνατο (mini linux PC πχ) το BB black υπερταιρει.

 

Προς το παρον εχω ενα Pi  που περιμενει να το κανω arcade machine (μεσα σε παλιο CRT monitor),

οταν θα κανω την κινηση θα ποσταρω εδω τα νεοτερα... :-)

 

Εν το μεταξυ καλω hacking και moding σε ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γιαυτό το raspberry hub module δεν έχω μπορέσει αν βρω απαντήσεις πουθενά αν όντος όταν το βάλεις στο raspberry θα μπορεί μετά να βλέπει τις usb 3 συσκευές. Ακόμα και στην εταιρεία που το φτιάχνει όταν ρώτησα μου απάντησαν με email να ρωτήσω το raspberry :P. Και στο forum του raspberry που έκανα μια ερώτηση δεν απάντησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει κι εγώ ένα Raspberry, καθώς και ένα arduino, 3 αισθητήρες θερμοκρασίας, μια οθόνη lcd και κάτι άλλα παρελκόμενα. Θα φτιάξω ένα brewpi http://brewpi.com/ αλλά πέρα από αυτό θέλω να πειραματιστώ για χρήση xbmc, αυτοματισμούς στο σπίτι, φώτα κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γιαυτό το raspberry hub module δεν έχω μπορέσει αν βρω απαντήσεις πουθενά αν όντος όταν το βάλεις στο raspberry θα μπορεί μετά να βλέπει τις usb 3 συσκευές. Ακόμα και στην εταιρεία που το φτιάχνει όταν ρώτησα μου απάντησαν με email να ρωτήσω το raspberry :P. Και στο forum του raspberry που έκανα μια ερώτηση δεν απάντησαν.

Έχω ενα σκληρό απο το παλιό λαπτοπ μου σε μία θήκη usb 3 και το raspberry το διαβάζει κανονικά (σαν usb 2), με το hub.

Δεν    ξέρω όμως αν είναι το ίδιο με το να βάλεις έναν κανονικό usb 3 σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...